Osmý smysl

(festivalový názov) (seriál)
  • USA Sense8
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, (2015–2018), 24 h 57 min (Minutáž: 46–152 min)

Terrence Mann, Du-na Bae, Jamie Clayton, Tina Desai, Tuppence Middleton, Max Riemelt, Miguel Ángel Silvestre, Brian J. Smith, Aml Ameen, Eréndira Ibarra (viac)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (27)

Osmý smysl (2015)

Zpočátku si mě seriál získal, téma mi přišlo velmi zajímavé a slibovalo skvělý zážitek, postupně však vycházelo najevo, že nepatřím do cílové skupiny, na kterou tvůrci cílili. Příběh byl byl silně upozaděn a došlo na situaci, kterou znám důvěrně z většiny "kvalitních" českých komedií. U nás fičí product placement, v seriálu Sense8 šlo v první řadě o propagaci duhového hnutí. Mně to vadilo. Nejsem homofob, ať si každý žije svůj život tak, jak se mu/ jí to líbí, nejsem ani proti manželství gayů a lesbiček, nemám nic ani proti změnám pohlaví (když to nevadí zúčastněným, proč by to mělo vadit mně?), ale strašně mi vadí, když se stávám cílem cílené propagandy a když se tvůrci rozhodnou osekat příběh, aby si mohli pro své potěšení natočit soft porno (naštěstí jen místy). Myslím, že tohle byla zbytečně promarněná příležitost, protože ten nápad měl slušný potenciál. ()

Série 1 (2015) (S01)

Tak nakonec se má průměrná známka pro první sezónu dostala na čtyři hvězdičky. Docela jsem sám sebe překvapil, s přimhouřenýma očima to vidím maximálně na 4*-. Bavil jsem se vždycky, když došlo na nějakou krizovou situaci a postavy byly schopny díky svému propojení spolupracovat, zajímavé pro mě byly i informace o jejich minulosti, horší už to bylo ve chvílích, kdy se sestry scénáristky rozhodly, že se se mnou podělí o to, co je dokáže rozpálit. Nepovažuji se za homofoba, ať si každý užívá, co se mu líbí, ale fakt se mi na takové scény nedívá dobře, navíc jsem si vždycky při Litových líbačkách s Hernandem vzpomněl na suchý zip. Zvláštní je, že při lesbických scénách žádné negativní pocity nemám... Každopádně mě velice baví základní myšlenka seriálu a právě kvůli tomu propojení myslí si určitě seženu i druhou řadu. ()

Limbic Resonance (2015) (S01E01)

První epizodu seriálu hodnotím jako klasický pilot, který má diváka uvést do děje a seznámit ho s postavami. Vyšlo to tak napůl, poznal jsem nejdůležitější postavy (a že jich bylo), vzhledem k jejich počtu jsem se o nich nedozvěděl nic víc, než pár povrchních informací, příběh mi byl po prvním dílu úplně nejasný, mám sice určitou základní představu, ale to je všechno. I přes tyto připomínky musím přiznat, že mě nápad propojených myslí ze všech koutů Země zaujal a určitě budu ve sledování pokračovat. ()

I Am Also a We (2015) (S01E02)

Druhá epizoda ve mně vzbudila dojem, že bych mohl mít se seriálem vážný problém, přestože se mi stále zdá být zajímavý. Vadilo mi, že jsem se o postavách a příběhu opět dozvěděl jen velmi málo, na druhou stranu o postavě Nomi, jsem zjistil i to, co jsem nechtěl. Proč asi scénáristé/ scénáristky Lana/ Laurence a Lilly/ Andrew Wachowski vytvořili postavu Nomi/ Michaela? Připadá mi to jako zbytečné self promo. ()

Smart Money's on the Skinny Bitch (2015) (S01E03)

Sotva jsem si postěžoval na průběh předchozí epizody, vylepšil mi třetí díl náladu. Konečně začínám mít dojem, že se postupně dozvím více o jednotlivých charakterech, navíc se poprvé projevilo opravdu pořádné propojení mezi jednotlivými postavami, což do budoucna slibuje zajímavý vývoj. ()

What's Going On? (2015) (S01E04)

Čtvrtá epizoda byla velmi podobná předchozímu dílu. Děj byl poměrně zajímavý, tvůrcům se podařilo přiblížit mi postavu Sun Bak a opět mě potěšilo silnější propojení celé Osmičky. Navíc jsem se docela slušně pobavil u dohadování podrobností indického svatebního obřadu. ()

Art Is Like Religion (2015) (S01E05)

Litova postava tentokrát zachránila epizodě třetí hvězdičku, jeho provázání se Sun mě fakt rozesmálo. Jinak jsem byl celkem zklamaný, měl jsem pocit, že se scénář nějak zasekl a předkládá mi stále totéž, jen v bleděmodrém odstínu. Nevšiml jsem si, že by v příběhu došlo k nějakému podstatnému vývoji. ()

Demons (2015) (S01E06)

Proti předchozímu dílu došlo v šesté epizodě k výraznému zlepšení, i když jsem musel skousnout swingers party, kterou bych si rád odpustil, na můj vkus tam bylo příliš mnoho testosteronu. Děj se tentokrát pohnul z místa, jen bych uvítal, kdyby bylo neustálé ocumlávání nahrazeno akcí. ()

W. W. N. Double D? (2015) (S01E07)

Měl jsem obavy, že po povedené epizodě přijde zase horší díl, ale nestalo se tak. Příběh zdárně postupoval, tempo bylo slušné, a přestože se opět vyskytly testosteronové líbačky, které ve mně nadšení určitě nebudí, tvůrci konečně přidali na akci, takže se bylo na co dívat. ()

We Will All Be Judged by the Courage of Our Hearts (2015) (S01E08)

Znovu jsem sice udělil čtyři hvězdičky (hlavně za Nomin útěk), ale mám stále silnější pocit, že se každá epizoda dělí na dvě části, přičemž ta vztahová mě už fakt otravuje. Podstatné věci jdou často stranou, abych musel v každém dílu sledovat jak si dva chlapi vykusují obličeje. Fajn, Dani je z toho sice celá žhavá, ale mě to prostě prudí. Vlastně mi už vadí všechny ty ocumlávací scény, je jich příliš mnoho, a když jsem viděl jednu, viděl jsem už všechny, protože je to stále totéž. ()

Death Doesn't Let You Say Goodbye (2015) (S01E09)

No jo, no. Zase se až příliš řešily různé vztahy, z příběhu se vytratila dynamika a většina děje se točila kolem toho, jak je Lito nešťastný, že přišel o svého miláááška. Tohle mě opravdu nemohlo nadchnout a jediným světlým momentem pro mě byla sebevražedná scéna, ta psala. ()

What Is Human? (2015) (S01E10)

Wolfgangovi se podařilo urvat pro desátou epizodu třetí hvězdičku. Nevím, proč se tvůrci tak zoufale vyhýbají akčnějším scénám s propojením jednotlivých postav. Pravda, v každém dílu se taková scéna objeví, ale proč s nimi tak skrblit? Pokud si je šetří na nějaké úžasné finále, riskují ztrátu zájmu, každému se asi nebude chtít čekat. ()

Just Turn the Wheel and the Future Changes (2015) (S01E11)

No vida, jak děj jedenácté epizody rázem ožil. Seriál mi hodně připomíná vaření, pokud jsou všechny ingredience v rovnováze, všechno funguje, ve chvíli, kdy se scénář zaměří z větší části na vztahy, nebo se vedou sáhodlouhé rozhovory, ztrácí na atraktivitě. Tentokrát došlo i na akci a hned bylo všechno zajímavější. Neříkám, že musí jít zrovna o násilné scény, hlavně by jednotlivé postavy měly častěji spolupracovat, aby se něco dělo, oční souboje a polibky s pětiminutovým rozmachem zabíjejí tempo příběhu. ()

I Can't Leave Her (2015) (S01E12)

Závěrečná epizoda se dělila na dvě části a obě mě bavily. První část se zabývala pokusem o záchranu Riley na Islandu, při kterém jsem se zase dostal k nějakým novým informacím, druhou si pro sebe zabral Wolfgang se svou snahou, získat si životní prostor. Velmi slušný díl. ()

Série 2 (2016) (S02)

S druhou sezónou jsem nebyl vůbec spokojen. Vadil mi přístup tvůrců (zejména Lany Wachowski), kteří se málo soustředili na hlavní příběh, místo toho si dělali radost vyhřátými scénami, a až telenovelovými vedlejšími dějovými liniemi. V závěru pak evidentně nestačila ani dvouhodinová stopáž epizody, došlo na zkratky, přičemž ta s panem Hoyem byla až hanebná, a u mě to seriálu velice uškodilo. ()

Happy F*cking New Year (2016) (S02E01)

No, to jsem si pěkně naběhl. První sezóně jsem udělil s přivřenýma očima čtyři slabší hvězdičky, na pokračování jsem se celkem těšil, a teď toto... Už úvodní příšerný cover hitu Niny Simon mě pěkně zprudil, a pak už to šlo jen z kopce. V podstatě šlo jen o dvouhodinovou reklamu na duhové hnutí, což hezky podtrhla úžasná swingers party, která mi málem způsobila mořskou nemoc (příliš mnoho testosteronu), nudný děj narozeninové i vánoční oslavy doplňovala stejně nudná hudba (viz. 87. cover písně Hallelujah), takže nebýt dvou slušných akčních sekvencí se spoluprací všech hlavních postav, nedal bych ani ten jeden kousek. ()

Who Am I? (2017) (S02E02)

Bál jsem se, že se budu opět mocně nudit, ale tvůrci mě tentokrát překvapili zajímavým dějem, který jsem po předchozím zážitku nečekal. Sice se opět řešil hanebný přístup majoritní společnosti k homosexuálům, ale ostatní dějové linie na mě docela fungovaly, takže jsem nebyl příliš nespokojen. ()

Obligate Mutualisms (2017) (S02E03)

Děj příběhu se v této epizodě vyvíjel ještě zajímavějším způsobem, než v předchozím dílu, a čím déle se na seriál dívám, tím mám větší jistotu, že nejlepšími pasážemi jsou scény se Sun a s Wolfgangem. A pak samozřejmě ty scény, v nichž se vyskytují všechny hlavní postavy současně. ()

Polyphony (2017) (S02E04)

Epizoda měla výborný rozjezd, už jsem psal o tom, že mě hodně baví spolupráce celého clusteru, takže jsem věřil ve vysoké hodnocení, s postupujícím časem se ale ukázalo, že tempo příběhu postupně klesalo, proto jsem přes tři kousky jít nakonec nemohl. ()

Fear Never Fixed Anything (2017) (S02E05)

I když je mé hodnocení stejné jako u předchozí epizody, tento díl se mi líbil o půl hvězdičky víc. Tradičně mě bavila Sunina dějová linie, tentokrát ji ovšem dobře doplnilo dění kolem Nominy e- smrti i události, které se odehrávaly kolem Riley a Willa. Určitě jsem se nenudil. 3*+ ()