Sex Pistols - God Save The Queen

(hudobný videoklip)
Krátkometrážny / Hudobný
Veľká Británia, 1977, 4 min

Epistemolog

Singl byl vydán 27.května 1977 a na B-straně vyšlo ¨Did You No Wrong¨. Veřejnost považovala song za útok na královnu Alžbětu II. a britskou monarchii. Píseň se jmenuje stejně jako britská hymna. Ve své době vzbuzovala kontroverzi především tím, že označovala britskou monarchii jako ¨fašistický režim¨ a tvrzením, že Anglie ¨nemá budoucnost¨. Sex Pistols chtěli píseň nejprve nazvat ¨No Future¨, ale manažer Malcolm McLaren, který věděl, že se blíží 25. výročí královniny vlády, je přesvědčil, aby ji přejmenovali na ¨God Save the Queen¨ a zdrželi její vydání, aby vyšla při výročí. Ačkoliv se mnoho lidí domnívá, že byla napsána přímo k výročí, není to pravda. Paul Cook tvrdí: ¨Nebylo to napsáno ke královnině výročí. Tehdy jsme o tom nevěděli.¨ Johnny Rotten vysvětluje text písně následovně: ¨Nenapíšete píseň jako God Save the Queen, protože nenávidíte Angličany. Napíšete takovou píseň, protože je máte rádi a je vám zle z toho, jak se s nimi špatně zachází.¨ Jeho záměrem bylo pravděpodobně vzbudit sympatie britské dělnické třídy a odpor k monarchii. Dne 7.června 1977 v den královnina výročí kapela zahrála píseň na lodi na řece Temži před Westminsterským palácem. Po rvačce do které se zapojil také Jah Wobble (basák z PIL) a kameraman, byla kapela a jejich doprovod zatčena. Singl se dostal na 2.místo oficiálního žebříčku stanice BBC, ale dodnes se objevují spekulace, že byl ve skutečnosti nejprodávanější, ale byl odsunut na 2.místo, protože píseň byla chápána jako urážlivá. Na neoficiálním žebříčku NME se ale singl umístil na 1.místě. Píseň byla zakázána BBC a Independent Broadcasting Authority, která regulovala nezávislá komerční rádia, čímž byla z médií prakticky odstraněna. Také některé obchody odmítly singl prodávat. Hudební videoklip se natáčel souběžně s videoklipem k ¨Pretty vacant¨ 11. a 12.července 1977. Fráze "No Future!", která uzavírá refrén se stala charakteristickou pro punkové hnutí, ačkoliv její použití v písní je dvojznačné, protože se v ní zpívá, že "anglické snění nemá budoucnost". Předtím, než kapela podepsala smlouvu s Virgin Records, malé množství kopií bylo vydáno pod labelem A&M. Tyto kopie jsou v současnosti jedněmi z nejdražších, které kdy ve Spojeném království byly vylisovány. Cena jedné kopie je v současnosti přibližně £13 000. Rolling Stone označil píseň za 173. nejlepší song všech dob. ()

Jara.Cimrman.jr

Paměť mi nijak zvlášť neslouží, ale pokud mne příliš neklame, tak před příchodem Pistolí nikdo neoznačil královnu za nelidskou bytost, demokracii za fašistický režim a sám sebe za jed v lidských strojích - tedy nadějnou budoucnost. Tohle je zkrátka punková rebelie se vším, co k ní patří a já mám příliš punkové krve v žilách na to, abych ubíral hvězdy jenom za to, že klip nenabízí nic jiného než záběry na vyhrávající kapelu. ()

Marek1991

Rebelské a udrené podľa mňa do správneho a to monarchie, ktorá bola podľa mňa už vtedy prežitok, no klip toho okrem potácania sa na pódiu a pár hudobných fráz nemá. ()

MM_Ramone

Totálna punk rocková bomba. "God Save The Queen"! Bože, ochraňuj kráľovnú a tento fašistický režim... Tieto šokujúce slová začne vykríkať pološialený Johnny Rotten hneď na začiatku tohto výborného songu. Absolútne odviazaný, naturálny anglický punk. Dravosť, energia, provokácia, rebélia... No a keď nakoniec Rotten vrieska, že niet žiadnej budúcnosti (No future!) ani pre neho, ani pre nás, ani pre nikoho, tak z toho až mrazí. Skvelý, nadčasový video klip. Špinavý rock´n´roll. Punk 77! http://www.youtube.com/watch?v=yqrAPOZxgzU ***** ()