Antonina Zabinská (Jessica Chastain) prácu v manželom riadenej zoologické záhrade vo Varšave priamo zbožňuje. So zvieratami si rozumie oveľa viac než s ľuďmi. Napríklad sa nebojí vliezť medzi podráždené slony do výbehu, a je to vlastne ona, kto svojou energiou a rozhodnosťou celú záhradu vedie. Ani ona však nie je schopná čeliť dobe, ktorá prichádza... Keď 1. septembra 1939 napadne Nemecko Poľsko, pocíti to záhrada prakticky okamžite. Bombardovanie a ostreľovanie mesta zničí za niekoľko sekúnd všetko, čo manželia Zabinskí roky budovali. Zo záhrady bez zvierat sa stane skladisko nemeckých zbraní a svoje odborné znalosti môžu Antonina a jej muž Jan (Johan Heldenbergh) využívať len k chovu prasiat. Práve tu ale leží začiatok cesty k ich odvážnemu plánu. Prasatá totiž kŕmia zbytkami, ktoré vyprodukujú obyvatelia varšavského geta. A pre ne jazdí Jan pravidelne s nákladným autom. Ale späť neodváža len zvyšky jedla, ale tiež ľudí, ktorých potom ukrýva v pivničných priestoroch pod záhradou. Riskantná operácia je o to zložitejšia, že okolo záhrady neustále krúži nacistický pohlavár Lutz Heck (Daniel Brühl), prominentný zoológ, ktorý má pre Antoninu nielen profesionálnu slabosť. (CinemArt SK)

Jirkacek

Úkryt v zoo patří mezi ty snímky, které se mi velice těžce hodnotí, protože velmi záleží na úhlu pohledu každého diváka a toho, co od filmu očekával. Navíc jakýkoliv snímek z druhé světové války není zrovna veselou podívanou, snad kromě starých francouzských komedií se sedmou rotou. Každopádně Úkryt v zoo patří určitě k těm smutným, které nutí člověka k zamyšlení a odhalení pravdy o nesmyslnosti válek. Pro mne určitě není lehké dívat se na mrtvá lidská těla, kterých zde bylo naštěstí pomálu, ale bohužel jsem nebyl ušetřen pohledů na zabitá zvířata, kterých mi bylo líto i více než těch lidí. Právě takový byl úvod filmu Úkryt v zoo, který se začal odvíjet ve Varšavě těsně před druhou světovou válkou a pokračoval až do roku 1946. Na začátku jsme se seznámili s Antonií Žabinskou, kterou si zahrála charismatická Jessica Chastain a jenž milovala svou práci v zoo a samozřejmě také jejich čtyřnohé, opeřené a já nevím ještě jaké obyvatele. Se začátkem války v září 1939, došlo i na bombardování města a spousta zvířat byla zabita, co přežilo bylo německými vojáky zastřeleno, nebo odvezeno do berlínské zahrady. To zařídil další hlavní, ale negativní hrdina filmu, zoolog a nacistický esesák Lutz Heck, jehož výborně ztvárnil nesympatický Daniel Brühl. To se nelíbilo zaměstnancům varšavské zoo, ani Antonii a jejímu manželovi Janovi alias Johanovi Heldenberghovi, ale nedalo se nic dělat, válka byla válka. Ještě horší bylo, když bylo ve městě vytvořeno židovské gheto a tehdy dostal Jan nápad, zachránit pár židům život. Se svou ženou nabídli Heckovi, že budou v zoo chovat prasata pro vojáky, aby měli jídlo a krmit že je budou odpadky z gheta. Tím, že to velitel posádky odsouhlasil, ani netušil, že tak vlastně zachránil život spoustě židů, které Jan odvezl s odpadky do zoo, poté je vždy ukryli a při vhodné příležitosti s padělanými papíry odvezli pryč. A vlastně o tom byl celý film, takže žádná velká zábava to nebyla, jednalo se vlastně o smutný komorní příběh s dramatickými momenty a napětím. Každopádně ve mne zanechal silný prožitek, smutek do mne zaryl drápky a doufám, že už nikdy nebudeme muset prožít něco podobného, protože ta beznaděj, strach a nejistota, to je hrůza. Brrrr. A když odváželi židy z ghety do koncentračního tábora vlakem, a oni nevěděli co je čeká a já jo, brrrrr podruhé. Jedním z odvážených byl i Arnošt Goldflam jako profesor, který tam odjel se svými žáky. Vůbec se ve filmu mihlo několik českých herců, nejvíce byla vidět kuchařka v zoo Jirka Smutná, židovka Martha Issová a další utečenec Alena Mihulová. Není divu, když se natáčelo v Praze a Žatci. Jak jsem psal na začátku, těžko se mi tento film hodnotí, raději se dívám na takové, které mne vytrhnou z reality a pobaví. Možná i proto a neveselý děj uděluji snímku Úkryt v zoo tři ukryté hvězdy ***. ()

LEFTFLANK

Druhá svetová bola krutá v každom ohľade a ani taký úkryt v zoo čoby najlahšia varianta vojnového besnenia sa tomu nevyhne. Okrajovo lízneme napadnutie Poľska, holokaust, varšavské gheto a povstanie spojené s prechodom fronty. To všetko s odtiahnutou rukou z diania ale s vlastným príbehom o záchrane ľudí najviac trpiacich súdobou politickou represiou. Samozrejme že sa to na Schindlera nechytá ale svoje momenty si to našlo. Čo mi ale strašne vadilo bol hrozný akcent Jessici akoby sa snažila nabudiť dojem, že je Poľka hovoriaca anglicky a Daniel Bruhl je kapitola sama o sebe. Ten keď má použiť iný jazyk ako EN je to des a smrdí to fejkom na kilometre. A tu čoby nemecký oficír používa tiež akcent, no neviem kľudne by som to typoval na slováka, hrozné. Ten herec by si občas mohol zobrať lekcie cudzích jazykov, dosť by mu to pomohlo. Môže si zobrať príklad z takého Fasbendera. Keď to porovnám s takým Masarykom rozdiel je priepastný čo sa týka navodenia dobovej atmosféry. Príde mi to až moc hrané. ()

teekanee

Určitě už jsem viděl mnoho lepších filmů s židovskou tématikou odehrávající se za druhé světové války, přesto musím říct, že nejsem zklamán. Jessica Chastain nejenom skvěle vypadá, ale ona i skvěle hraje. Brühl je správně slizkej a celý je to pěkně čistě natočený. Emocionálně to funguje tak napůl. Určitě by se dalo citově žďímat i víc, ale film u mě zase získává bonusový body za to, že se to fakt stalo a znovu musím obdivovat hrdinský skutečných lidí, kteří vlastnoručně zachránili 298 lidí. Kdo tohle může říct? Celkově převládá spokojenost. 81% ()

redmonkey

Krásnej film podle skutečné události o statečných lidech, kteří i s vědomím toho, že je mohli nácci okamžitě zastřelit, tak za války zachránili přes 300 židů ve své zoo...Nemá to slabý místo, člověk neodtrhne oči, výborně natočené. ()

megacik

Smutný príbeh, viac-menej so šťastným koncom. Ale veľmi ma to nezaujalo, pretože to bolo uťahané, nudné a nenapínavé. Každopádne klobúk dolu pred rodinou, čo zachránila toľko duší pred istou skazou. Sfilmované to však bolo asi tak, že si to už nikdy určite nepozriem. O týždeň už ani nebudem vedieť, o čom to vlastne bolo. ()

unitedfan

Další příběh o utrpení židovského obyvatelstva za druhé světové války, tentokrát z polské Varšavy. Rozhodně nečekejte nový Schindlerův seznam nebo Pianistu, toto je daleko průměrnější. Příběh o ukrývání Židů v rozbombardované Varšavské zoologické zahradě má pěknou dobovou atmosféru, skvělé herce v hlavních rolích(Chastain, Bruhl) a české herce v epizodních roličkách. Na jedno podívání pěkné, ale druhý den  Vám to vyšumí z hlavy. ()

Nellaron

Výborný film z obdobia 2. svetovej vojny, ktorý má svoje špecifikum v prostredí varšavskej ZOO. Tá po zbombardovaní slúži okrem iného aj ako tajný úkryt pre židov. Téma, z ktorej srší napätie a hustá atmosféra. Hlavnou hrdinkou je krásna Antonina Źabinska v podaní Jessicy Chastain, ktorá je spolu s manželom majiteľkou ZOO, a ktorá musí čeliť tvrdej realite vojnovej doby. Zároveň si musí nájsť cestu, ako chrániť ukrytých židov a v neposlednom rade svoju rodinu. Silný film s bohatou účasťou českých hercov. Niki Caro klepla klinec po hlavičke. ()

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů