Jedenáctiletý Tomáš se chce stát filmařem, a když dostane k narozeninám kameru, rozhodne se natočit svůj první film – o své rodině a kamarádovi. Postupně tak poznáváme jeho tatínka, maminku, babičku, ale i kamaráda Harise, který mu pomáhá s natáčením. Kluci blbnou a užívají si natáčení, ale jen do chvíle než zjistí, že kamera dokáže odhalit i věci, které jsou nepříjemné - například pravdu o jejich spolužačce, kterou Tomáš miluje anebo že mu jeho táta lže! Dvakrát týdně tajně odjíždí místo práce bůhvíkam, ale zapírá to. Tomáš, i když má obavu, že se dozví něco, co bude bolet, se rozhodne tomu přijít na kloub. Netuší, že narazil na rodinné tajemství, které má mnohem hlubší kořeny, než se zprvu zdálo.... Jeho odhalení je šokující i čisté svou neokázalou jednoduchostí a lidskostí. (Falcon)

Dr. Hawkeye

Obrovské překvapení. Je to hravé formou i obsahem, i když k tomu lze mít výhrady. Nejsem si jistý, zda by jedenáctiletý žák základní školy adoroval zrovna Miloše Formana (ačkoliv já jsem ho miloval snad ještě mladší, ale to byla jiná doba), ale přes tuto drobnost jsem schopný se přenést. Rodinná záhada odkrývaná skrz objektiv(y) kamer(y) se mísí s rodinnou tragédii v rodině kamaráda. Vše je to svižné, občas vtipné, občas mrazivé. V porovnáním s ostatní soudobou tvorbou to ale rozhodně není hloupé, křečovité, nebo trapné (a trapně vám není, ani když to sledujete, což se o jiných filmech říct nedá). Jiří Mádl mě upřímně a velmi intenzivně překvapil... ()

Helo

Jirka je borec. Jako prvotinu si napsal takové těžké téma, které ne vždy musí fungovat, a prakticky z ničeho uplácal film, u kterého jsem se chvílemi přitrouble usmíval a chvílemi mi bylo těžko na duši, a to vše zaobalil do "found footage" stylu, kdy má navíc téměř každý záběr něco do sebe - originalitu, nápad, nějaký malý detail. Chceš být dalším Formanem, Jirko? Nevzdávej to, máš na to! PS: Wuhůůů, Budějce! ()

stration

Velice příjemné překvapení. Jirka Mádl je sympaťák a úspěch jsem mu přál. Nečekal jsem ale mnoho, čekal jsem hravou, lehkou komedii o dvou klukách a rodince, která chce jet k moři. Dostal jsem ale velice osobní film, který bych klidně označil jako dospělý. Herci v hlavních rolích jsou perfektní, všichni takoví odlehčení, přirození. Styl kamery a vyprávění celého příběhu mi taky nevadil. Třešničkou na dortu je závěr, který je hodně silný, dojemný a pro mě celkem neočekávaný. V detailech se nehodlám šťourat a dávám jednoznačně palec nahoru. ()

togaf

No páni, po dlouhé době český film, který mě pobavil i dojal a hlavně nenaštval stupiditou scénáře a debilitou herců. Klučičí přátelství bylo krásné, skoro jsem litovala, že nejsem malej kluk. Už se těším na další Mádlův film - tedy na film, který bude režírovat, na ten ve kterém bude i hrát, se naopak netěším téměř vůbec. ()

FilmFan24

Pro mě zjevení v českých filmových vodách...upřímné, pohodové a vůbec. Nedivím se, že je film věnovaný Miloši Formanovi. Stylem vyprávění připomíná zlatá filmová šedesátá léta. Až tak dobré! ()

gegina31

Skvělý start Jiřího Mádla. Už z traileru se mi ten film líbil a vůbec mě nezklamal. Ti malí kluci hráli úplně perfektně. U Petra Šimčáka jsem trochu viděla vliv Mádla, co se týče způsobu mluvení. ()

kajas

Když jsem poprvé v životě usedala do (narvaného) sálu plzeňské Měšťanské besedy, cítila jsem se výjimečně. A modlila jsem se, aby byl i filmový zážitek, za kterým jsem dorazila, dostatečně kvalitní. Mádlův debut mi doslova vyrazil dech a vůbec se nedivím chlapcům z České televize, že hned do druhého dne po přečtení scénáře napsali této velké režisérské naději SMS, že s ním chtějí jet k moři. Dětské herecké výkony jsou půvabné, rozesmějí a zároveň dojímají k slzám (trochu jsem se bála Maršála, ale ten kluk byl naprosto fantastický). Dospěláci ale za svými menšími kolegy vůbec nezaostávají (souhlasím s názorem Jirky Mádla, že Ondra Vetchý je možná nejlepší český herec). Styl snímání obrazu je pro české diváky velkou novinkou a dodává celému filmu tu správnou atmosféru (při scénách z Harisovy rodiny mi šel opravdu mráz po zádech). Hodně mě mrzí, že film zřejmě doprovází mnoho předsudků ("dyť to natočil ten blbeček ze "Snowboarďáků"), a proto se nedočká žádné závratné návštěvnosti. Jeden z nejlepších českých filmů, jaký jsem kdy viděla. ()

Dont

Vím, že plavu skoro osamocen proti proudu, ale vůbec se mi nelíbila výstavba filmu, celá ta koncepce mě neoslovila, připadalo mi to nepřirozeně vykonstruované, nesedl mi ani humor. Film je zařazen do žánru komedie, ale moc vtipných situací jsem tam neviděl. Dvě hvězdičky za poslední čtvrtinu, za snahu ve spojení s faktem, že se jedná o režisérský debut, plus za pár ne úplně špatných momentů (třeba krmení labutí). Snímek ve mně zanechal spíše dojem nedotaženého experimentu. Nevím ani, komu byl vlastně určen, kdo má být cílovou skupinou. ()

Vědma

Tak samozřejmě - není to film dokonalý, ale je natočený s láskou k filmařině a nehraje si na něco co není a to je určitě hodno ocenění. Samozřejmě to není film pro všechny. Takové moderní Bylo nás pět. Svět dospělých viděný očima ditěte, které stále ještě je dítětem, ale už se tak samo úplně necítí a tuto životní etapu myslím Mádl vystihl dobře. Forma není povýšená nad obsah a to bych taky vyzdvihla, i když tím pádem někdo může tvrdit, že tím vznikají nedotaženosti a že by tak malý kluk nebyl schopen to všechno za všech okolností točit, ale mně to zase tak moc nevadí. Kluci byli dobří oba. ()

Martpod

Sympatický, naivně "dětsky" zpracovaný příběh, co ne/příjemně překvapí, když to nejmíň čekáte. Plus za téma i foťákové zpracování. Velice milé překvapení letošního Febiofestu. ()

OG_Swifty

Tomuhle filmu dávám 4* a to je na novodobý český film VELMI nadprůměrný rating (alespoň v mém podání). Měl jsem štěstí tento film vidět již někdy na podzim 2013 v rámci výzkumu tvůrců filmu na názor veřejnosti - film mohl být tedy od té doby ještě jinak sestříhán atd., ale pointa zůstává stejná a žádná scéna dotáčena nebyla - takže jsem o nic nepřišel. Úvod mi přišel pomalý a některé scénky (například s fotbalisty) úplně zbytečné, ale hlavní příběh byl celkem shocker a i scéna u Harise doma mi naháněla husí kůži. PS: Tento film rozhodně NENÍ komedie, jak je uvedeno zde na csfd (a podle mě to ani není rodinný film). ()

sofiapetra

Čumim, Mádl. Od tohoto filmu jsem nic nečekala - a dost jsem toho dostala. Je to po všech stránkách moc pěkný a čistý film. A i když to dlouho nevypadalo, i docela závažný. Ale hlavně - ti dva klučíci hráli báječně! ()

Kosmik

Jiří Mádl se už nesmí vrátit před kameru, protože za kamerou na režisérské židli mu to jde podstatně lépe. Pojedeme k moři je malým úkazem v českém filmu. Minimalistickým dramatem, které se rozpoutá z úvodního lehce infantilního domácího videa natáčeného dvěma jedenáctiletými kamarády. Škoda jen té počáteční rozvleklosti a až nudnosti dětské hry se zrcadlovkou, která umí natáčet kvalitní video. Film tak zbytečně v úvodu ztratil tempo. Ale jakmile začnou malí hrdinové pátrat po záhadných odjezdech otce jednoho z nich s podezřením na nevěru, děj konečně nabere obrátky. Mádl do příběhu vložil řadu drobných dějových detailů, o kterých přemýšlíte i řadu hodin po konci filmu. Všem vřele doporučuji! ()

tufr

Místy neskutěčně silnej film - např. rodinné neshody u Harise doma, Dvakrát sem dokonce upustil uzdu a vyplakal sem slzu - když zemře babička a Tomáš otevře dveře od baráku, tak ta kamera společně s Nedvědy( THATS TRUE BRUE) je neskutečně dojemná. No a podruhý, když se dozví že má postiženého brášku a je adoptovanej.... Mádlíka znám osobně a tenhle film je opět další důvod mít ho rád!! 85% ()

Katarine

Velké překvapení. Mádla jako herce opravdu nemusím, ale vypadá to, že jako režiséra jej budu vnímat mnohem pozitivněji. Myslím, že na té druhé straně kamery by měl určitě zůstat. Našlo by se pár scén, které ve filmu být opravdu nemusely, ale nápad i zápletka velmi dobrá a výkony herců, i těch dětských, hodnotím velmi kladně. Navíc krásné Budějovice, celkem netradiční lokace. Dávám velký palec hore. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz