Jak nás Země stvořila

• Veľká Británia How Earth Made Us

Hluboko pod povrchem Lidské dějiny zformovaly čtyři planetární síly. Oheň vedl k zásadním technologickým objevům, vítr má na svědomí vzestupy i pády celých impérií a lidský pokrok urychlila snaha dostat pod kontrolu vodu. (oficiálny text distribútora)

kinej

Iain Stewart tentokráte popisuje, jak síly planety Země formovaly lidstvo a udávaly směr jeho vývoje. Myšlenka je to originální, a i když někdy pojítka mezi jednotlivými jevy působí jako zjednodušené oslí můstky a režijní záměr natočit sérii co nejvíce efektně a akčně někdy vyznívá lehce směšně, pravda je ta, že nakonec mě Stewart v každém díle dostane. Vždy vytasí z rukávu něco po čem mi spadne čelist, ať již jsou to lokace o kterých jsem vůbec netušil že mohou existovat (překrásná krystalová jeskyně, solný ledovec, město na Kaspickém moři) nebo jeho originální závěry, (každý díl série má dobrý timing a Stewart servíruje fakta tak aby diváky postupně zaujmul a to nej si vždy nechá nakonec), vždy to stojí za to. Geology rules! ()

Wiikii

Jsou zde zakomponovány zajímavosti o světě a její minulosti spojené s minulostí lidí. Jenže dokument říká "budeme si povídat o ohni" a většina věcí je o ropě. .. Takže po stránce zajímavostí, super. Po stránce zpracování seriálu je to už horší. .... HODNOCENÍ: 69% (3*) ()

jasiska

Geniálna záležitosť. Páči sa mi ten interdisciplinárny pohľad na všetko, najmä prepojenia prírodných vied s humanitnými. Zábery sú krásne a z veľmi zaujímavých miest, doprovodná hudba dodáva seriálu dojem veľkoleposti a programom nás sprevádza chlapík s krásnym škótskym prízvukom a veľmi strhujúcim nadšením pre to, o čom hovorí. Navyše sa mi veľmi páči, že hoci sú spomenuté aj záporné stránky ľudského zasahovania do prirodzeného chodu vecí, celkovo na všetko autori dokumentu hľadia skôr optimisticky a prevažne fascinovane nedoziernymi ľudskými schopnosťami a vynaliezavosťou. ()

ddf76

Vyborny dokument o geologie, historii a klimatu Zeme. Oproti originalu, ktery ma 59 minu a provazi dokumentem geolog Iain Stewart, tak ve slovenske verzi vsechny vystupy Iaina Stewarta vystrihali. Nechapu takove mrseni vyborneho dokumentu. Proto doporucuji se podivat na original. ()