Východiskový bod

• Česko Výchozí bod (viac)

Dr. Ian Gray (Michael Pitt) je mladý molekulárny biológ a vedec, ktorého životnou témou je výskum evolúcie oka. Práca ho celkom pohlcuje až do okamihu, keď sa na večierku stretne s krásnym tajomným dievčaťom Sofi a požiada ju, aby si mohol vyfotografovať jej nádherné oči. Oproti vedecky racionálnemu a profesionálne skeptickému Ianovi je Sofi divokým a nespútaným stvorením a tieto protiklady ich vzájomne priťahujú. Ich vzťah je intenzívny a pre Iana aj nečakane vášnivý, ale je krátky a skončí sa tragicky. Po drsnej životnej rane sa Ian ešte viac ponorí do svojej práce. O niekoľko rokov neskôr urobí spolu s kolegyňou Karen nečakaný objav, ktorý spochybní jeho neotrasiteľnú vieru vo vedu a zmení jeho skepticizmus voči mystickým a spirituálnym silám. Potvrdiť či vyvrátiť novú teóriu, ktorá by postavila na hlavu všetko, v čo ľudstvo doposiaľ verilo, môže iba cesta na druhý koniec sveta. Ian sa rozhodne riskovať svoju vedeckú reputáciu i vlastnú racionalitu a vydá sa na šialenú misiu, ktorá má len mizivú nádej na úspech. (TV JOJ)

sasaa

Film o vědě, víře a vědci, který se až moc snadno nechá přesvědčit, za to dávám hvězdičku dolů. Vlastně je na tomto filmu všechno v pořádku, herci, hudba, nápad ..., ale čím víc o tom přemýšlím tím méně se mi líbí příklon filmu k víře a duchovnu. Vypadá to, že stačí najít šílenou teorii o propojení lidí se stejnýma očima a vše je jinak, vědec začíná pochybovat a přitom celý život studuje a věří v jednu z nejšílenější teorií a před sebou má žížalu s okem. ()

MiKos

Varování naprosto subjektivní komentář: Musím říct, že jsem poněkud neporozuměl nálepce Sci-fi u tohoto filmu až do posledních 10ti minut filmu (zejména, že asi na rozdíl od Těch, kteří dávají nálepku Sci-fi já nové technologie sleduji ,) nicméně drámo příliš nemusím, ale u tohoto kousku jsem nebyl tolik znechucen pře-sladkými herečkami, pře-cukřenými scénami a ani jsem se necítil zaplaven v slzavém údolí podrženém depresivní hudbou a vůbec hudba byla u tohoto filmu klíč k tomu aby se z něj nestal kýč, protože podle mě k tomu měl blízko, ale na druhou stranu všechny dobré drámy mají u mě blízko ke kýči, ty špatné jsou kýčovité ,) Nicméně Herecky není co vytknout, výběr herců až na Stevena Yeuna, kterému toho vědce prostě nevěřím není co vytknout, vizuál standart a hudba super. Celkově 80% ()

raru

Ale áno,celkom príjemná spirituálna vecička,aj keď to nie je zrovna moja šálka kávy.Hlavne ďakujem tvorcom,že nám neponúkli svoje rozrešenie,ale nechali to na každom z nás. ()

Johgas

Film plný zvratů. Nicméně jsem to brala více jako vztahovou záležitost, ne záležitost ne/víry. Otázka vztahu vědy a víry se přiznám že se mě tady nedotkla. Chudinky žížaly. Hodně pěkný soundtrack. ()

Nobunaga

Ačkoliv se film v první půli trochu plácá odnikud nikam, v druhé půlce se nečekaně vyvine v silný příběh o reinkarnaci duší který pohladí...inu po duši. S bonusovou WOW scénou po titulcích. Původně jsem filmu chtěl dát plný počet, ale za ten vlažný začátek to bude za 4* nicméně i tak velmi nadprůměrný film. ()

snupko13

V prvom rade som si všimol skvelú presmyčku v názve I = Eye .... o to idiotskejší (klasicky) je českosloveský preklad. Ako autor sa v takýchto prípadoch súdim o zavádzanie. No nič. Film ma prekvapil originalitou, hoci prvú polovicu som zmieral nudou, aj keď oceňujem šikovné dialógy, ktoré zachraňovali pred otrepanou romantikou. Po zvrate dej naberá na tempe až po tu už spomínaný nešťastný pedofilný záver. Faktom však zostáva, že myšlienka trochu inej reikarnácie je zaujímavá a stojí za pozretie. ()

Alvin

Koho aspoň jednou v životě nenapadlo, co bude potom? Pěkně natočené a zahrané, že si u toho nejeden hinduista popřemýšlí, jestli už je jeho karma dost očistěná a připravená na restart. ()

AmunRa

Na první pohled souboj mezi racionálním myšlením vědce a vírou jeho emotivní partnerky, ale už na druhý pohled je to pozérská prokalkulovaná podívaná prošpikovaná citově vyděračskými scénami. Celá zápletka se skenováním duhovek je jen nepodstatná záležitost sloužící k vypointování závěrečné scény. Další film o lásce a víře, který si nevystačí s realitou. ()

jaret

To si děláte srandu?? 78%? Pochvalné komentáře za vědeckou podstatu filmu??? Dobře natočenej film podle mizeného scénáře, takhle si můžou "vědu" představovat možná zhulení středoškoláci (dáme jim bílé pláště, pár myší, fixy na sklo a bude to cooool), co vědce viděli akorát v TBBT. SPOILER Shoda na duhovku je nemožná? To si dělají srandu?? Scénárista by si měl přečíst o rozdílu mezi pravděpodobností a nemožností. Navíc se nikdy neporovnává celá duhovka (stejně jako celý otisk prstu, hlasový vzorek, písmo, DNA a libovolná další biometrická charakteristika), ale jen konečný (a značně omezený) soubor hlavních markantů. Pravděpobodnost shody je malá, ale ne nulová. A co důkaz neexistence Boha zmutovanou žížalou? Tahle perla se směle řadí po bok takových kultovních "vědeckých" filmů jako The Core a Evoluce KONEC SPOILERU 40% za zpracování, 0% za zápletku hodnou mentální retardace, i když se pokusím přimhouřit oko k nezbytnému zjednodušení pro "normální" (tj. IQ<100) populaci ()

Jardatekk

Tohle téma člověka nikdy neomrzí. To tajemno ,které se skrýva po smrti člověka zajímalo od nepaměti a bude jej zajímat pořád. Možností je spousta a člověk by si měl vybrat tu nejméně bolestivou. Já osobně si myslím,že něco takového je možné a stím se mi také lépe žije. Musím říct, že ke konci filmu ( dívka s Dr. Grayem u výtahu) jsem i slzičku uronil a k výtahu dodal, že bych z něj takhle nikdy nelez... ()

Monyfik odpad!

Verbale, Vzývám tě v den svého soužení, neboť ty pravdu zde napíšeš a ohony zde místní odstřihneš... Sleduj a komentuj filmů nejvíce neb lobotomie zde přítomných mne brzy také zastihne. ()

2xG

Něco na tom filmu je, ale stále mi uniká co. Jeho námět a vizuální zpracování rozhodně vzbuzuje větší očekávání, než jaké film nakonec nabídne. Analýza charakterů je také složitá. Na jednu stranu se zdá, že jsou skvěle propracované, neboť jsou patrné silné motivy, pochopitelný vývoj a snadná uvěřitelnost. Na straně druhé jsme svědky jasné šablonovitosti: Ian Gray (Michael Pitt) je exaktní vědec pracující s fakty a každé transcendentno mu stojí za výsměch, i když má smysl pro emotivno a dokáže propadnout "nerozumné" lásce. Jeho kolegyně Karen (Brit Marling) je stejně hrubého zrna, avšak postrádáme u ní právě tuto emotivní stránku (viz scéna s přistižením u masturbace). Posledním pilířem je Sofi (Astrid Berges-Frisbey), která je pravým opakem empiricky smýšlejících vědců, je spiritualisticky založená a obklopuje se věcmi, který pro ni mají "vnitřní" význam. Většina dialogů i průběh příběhu se drží těchto šablon a každá postava se chová podle očekávaných pravidel. Klišé je samozřejmě i závěrečný "obrat", který v literatuře z hajzla dělá dobráka a ze solitéra altruistu, a který byl od poslední třetiny filmu nevyhnutelný. Takto podaný však vyčpí do prázdna a v člověk nezanechá žádnou emoční stopu. Pro porovnání si vezměme Javerta, který po svém "obratu" spáchá sebevraždu, protože nesnese pomyšlení, že dosavadní přesvědčení bylo falešné. ()

Joshua2121

Veľmi neobyčajný film na dnešnú dobu, najmä preto, že sa pohráva s originálnou myšlienkou, ktorá zaujíma hádam každého človeka. Snaží sa nájsť odpoveď na otázku, ktorú dodnes nikto nezodpovedal. Samotný záver nech si vychutná každý sám. Ja som mal zimomriavky po celom tele. ()

agentkenny

Po zhlédnutí jsem dal za 3*. Po několika měsících se mi tenhle film zase dostal do hlavy a nemůžu o něm přestat přemýšlet, a to jsem ho podruhé neviděl. Myšlenkově a emocionálně to nedá spát. Teď už dávám za 4*. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)