Východiskový bod

• Česko Výchozí bod (viac)

Dr. Ian Gray (Michael Pitt) je mladý molekulárny biológ a vedec, ktorého životnou témou je výskum evolúcie oka. Práca ho celkom pohlcuje až do okamihu, keď sa na večierku stretne s krásnym tajomným dievčaťom Sofi a požiada ju, aby si mohol vyfotografovať jej nádherné oči. Oproti vedecky racionálnemu a profesionálne skeptickému Ianovi je Sofi divokým a nespútaným stvorením a tieto protiklady ich vzájomne priťahujú. Ich vzťah je intenzívny a pre Iana aj nečakane vášnivý, ale je krátky a skončí sa tragicky. Po drsnej životnej rane sa Ian ešte viac ponorí do svojej práce. O niekoľko rokov neskôr urobí spolu s kolegyňou Karen nečakaný objav, ktorý spochybní jeho neotrasiteľnú vieru vo vedu a zmení jeho skepticizmus voči mystickým a spirituálnym silám. Potvrdiť či vyvrátiť novú teóriu, ktorá by postavila na hlavu všetko, v čo ľudstvo doposiaľ verilo, môže iba cesta na druhý koniec sveta. Ian sa rozhodne riskovať svoju vedeckú reputáciu i vlastnú racionalitu a vydá sa na šialenú misiu, ktorá má len mizivú nádej na úspech. (TV JOJ)

-tHESWINe-

Neuvěřitelně pedofilní závěr, žádné vyústění. Jinak celkem průměrné nízkorozpočtové scifi. No aspoň se nepodařilo dokázat že bůh existuje, už jsem v tom začínal vidět nějakou skrytou propagandu ... ()

Colchack

Atmosferiskcy dosť zvláštny počin, no napriek všetkému sa mi to páčilo. Viac takýchto poprosím :) ....Veľké + pre krásnu Astrid, je strašne roztomilá :) ()

Marator

Když na film myslím i druhý potažmo třetí den, musím změnit hodnocení. Tento druh sci-fi mám rád. Naprosto silný zážitek. Chtěl jsem na to zajít ve Varech na festivalu. Ještě že se tak nestalo, pač bych měl z ostatních filmů naprosto nic. Ze scény s výtahem mě mrazí doteď. ()

deric

Dal bych maximálně 4*, ale konec me rozsekal. V pozitivním slova smyslu, pokud to tedy jde. Po závěrečné scéně u výtahu hraje "Motion Picture Soundtrack" od Radiohead, což mi připadá jako nejvíc geniálně umístěná píseň v jakémkoliv filmu vůbec. Btw. píseň končí slovy "I will see you in the next life", původně vyšla na albu Kid A (2000), nicméně pochází ze začátku 90. let (v písni se snaží kombinovat styl soundtracku Disneyho filmů z 50. let a kombinovat jej s moderními technologiemi, takže nebyla původně napsaná jako soundtrack do filmu, jak by to mohlo podle názvu vypadat). ()

Honzin10

Žádný film mě ještě nezasáhl tak, jako tenhle. Vlastně ani nedokážu přesně popsat, čím si mě tak získal, jenom ve mně zůstává takovej ten zvláštní pocit, kdy víte, že přesně tohle je ono. Žádná zbytečná scéna, žádný záběr navíc. Všechno přesně tam, kde má být. ()

Talina

Holly fu*king sh*t! Jsem naprosto ohromená tímto filmem! Právě jsem se na něj dokoukala a pořád nějak nejsem schopná vyjádřit pocity, které ve mě film zanechal, ale myslím, že i to svědčí o dokonalosti tohoto snímku. I těch 5 hvězd mi přijde málo, nechápu, že se o tomto filmu nemluví více, narazila jsem na něj úplnou náhodou. Opravdu jedinečný film, stojí za to ho vidět. ()

DaweForeman

Špatně natočeno, naprosto nudné a příběh je obecně o ničem. Jediný pozitivum je ona myšlenka reinkarnace a také onen boj mezi vědou a náboženstvím. Sem tam se také mihne nějaká ta zajímavá filosofická myšlenka, ale toť vše. ()

Zombiepod

Toto je jeden z filmov, ktorý mimoriadne prekvapí neobyčajným a sviežim námetom, nefalšovanými emóciami a celkom slušnou hĺbkou, to všetko však totálne utopené v rozhádzanom a nevyváženom celku. Nedokážem vytýčiť konkrétne zápory, kvôli ktorým film pôsobil občas nezáživne a dejovo nedotiahnuto, no bude to možno samotnou myšlienkou, ktorá mňa maximálne obišla. ()

dkas

Strašná nuda. Pořád jsem čekal, kdy konečně bude ve filmu něco, o čem všichni básní a ono to nakonec přišlo. Závěrečný titulky. Hurá, skončilo to... ()

vozralec

Vědec a jeho poznávání duchovna nebo tak něco. Nelehký film. Objektivně za čtyři, u mě přece jen za tři. Nezapomenout na scénu po závěrečných titulkách. ()

tynuska37

Mimořádná věc. Zajímavý film sám o sobě a silný zážitek pro diváka, který si rád porochní při filozofování a nahlížení pod povrch, takříkaje. Závěr pak doslova chytí za duši. Jestli teda nějaká existuje... ()

J.e.r.e.c

Baví mě ta vědecká linka, baví mě to „mysteriózno“, baví mě romantické pasáže, a úplně nejvíc mě baví, jak se to pěkně navzájem prolíná. Dohromady z toho vychází promyšlený a originální film, alespoň tedy vzhledem k tomu, co se aktuálně točí. Ženské postavy bez výhrad, akorát ten chlapík na mě působil až příliš jako studený čumák. Nepochybuji, že to byl tvůrčí záměr. Jinak ale existuje poměrně dost vědců, kteří věří v Boha, a vůbec stavět otázku formou: „Buď Bůh, nebo věda“, nebo dokonce zasvětit život hledání „vědeckého důkazu“ o boží neexistenci, je dost směšné. Ale i to se k hlavnímu hrdinovi vlastně hodí a dobře to zapadá do celkové mozaiky příběhu. 76 % ()

Alan_Shearer

Za me nevyuzitej potencial. Minimalisticke drama s prichuti sci-fi a romantiky, zejmena teda romantiky. Nicmene napadita a nevsedni zalezitost, o tom zadna. Stret vedy a spiritualismu, zajimava teorie ohledne evoluce oka. Bohuzel, alespon pro me, film ve vysledku klade mnohem vetsi duraz na tu romantiku nez na ony vedecke / sci-fi prvky. Prvni hodina by sla klidne o dobrych 20 minut zkratit, naopak v druhe casti filmu by slo leccos lepe rozvest. Nevadi mi, kdyz mam ve filmu vice otazek nez odpovedi, ale tady mi to proste nesedlo. Trosku me zklamalo, ze jsem porad cekal na nejaky wow moment (az teda na scenu ve vytahu), a ten proste neprisel. Vsechno od narozeni ditete bylo lehce predvidatelne. Teorii o ruznych formach prevtelovani nebo alespon castecne fyzicke shode jsem slysel nekolik, a ackoliv nicemu takovemu samozrejme neverim, doufal jsem v trochu vetsi poodkryti poklicky. Tudiz mi vlastne zbyl akorat ten nadech konflitku vedy a duchovna, a o tom jsem uz videl zajimavejsi filmy. Scena honeni pera u videa jiz zesnule manzelky nebo hotelovej pofel s malou holcickou, coz melo dost pedofilni nadech, me sice pobavily, ale vlastne to bylo fakt debilni a nevkusny. Vychozi bod ve mne nejaky emoce zanechal, ale jedna se o dost rozporuplny pocity. Michael Pitt mi je nesympaticky a smysl cisla 11 jsem poradne nepochopil, za me 68%. ()

iz67

Zacatek je fajn a odsejpa. A pak najednou se to zacne vlect a je z toho nudna limonada. Kdyz se totiz z banalniho pribehu ma stat ta vec s presahem, tak banalita teprve zacne, klise strida klise a dej ztrati obratky. Pár negací: film nemá inteligentní scénář; není svižný; nakonci jsem se (kromě únavy) necítil jinak; rozhodně žádná alternativa; a ano, ta Pampeliška..., to je opravdu duchovní nálož. P.S. Pakliže budete hledat někoho, kdo víte jak se jmenuje a můžete ho popsat, tak všechny tyhle informace na billboard, kterým ho hledáte, rozhodně neuvádějte! ()

luciebenadova

S líbivými filmy je prostě věčný kříž. Krásní lidé, krásná láska, velká tragédie, další láska. Ano ano, to moc chceme. Ale ten obsah taky prosím. Člověk čeká ne-li polovinu snímku, co se z něj vyklube a ani na konci si vlastně nemůže bejt jistej. Film nenudil, během své stopáže zaujal, ale zapadne, ()

Doutas

O tomhle filmu se těžko mluví a píše tak, aby nedošlo k vyzrazení zápletky, takže následující text může obsahovat pár nepřímých spoilerů. Výchozí bod je filmem, který se tváří mnohem rafinovanější, než ve skutečnosti je. Vzhledem k temátu osudovosti, které se jím prolíná, by se ještě dal odpustit onen způsob, jakým hrdina najde svou první velkou lásku, kterou dříve potkal na párty, a ve kterém náhoda hraje větší roli, než by bylo zdrávo. Celý film je o velké debatě mezi vědou a vírou, mezi racionalitou zpodobněnou mužem-vědcem (Michael Pitt), a spiritualitou , kterou tradičně představuje žena (zde éterická Astrid Berges Frisbey), o tom, zda může existovat něco vyššího, co nedokáže věda pochopit. Avšak i s přihlédnutím k tomuto specifickému zaměření je ve struktuře příběhu tolik očividných logických nejasností (které teď nebudu specifikovat, protože by bylo zapotřebí obšírnějšího úvodu do děje), že by je odhalil i šťoural amatér. Ale jinak to bylo relativně koukatelné, Pitt zahrál svého PhD studenta obstojně a Berges-Frisbey má hezké nejen oči ;-) ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)