Endeavour

• Česko Detektiv Endeavour Morse (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Veľká Británia, (2012–2023), 59 h 8 min (Minutáž: 88–120 min)

Scenár:

Russell Lewis

Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser, Sean Rigby, Jack Laskey, Simon Kunz, Jonathan Hyde, Nigel Cooke, Chris Larkin, John Light, Rosalind Halstead, Tom McKay (viac)

Seriál se odehrává v 60. letech a soustředí se na začátek kariéry Endeavoura Morse na pozici policejního strážníka. Morse se s partnerem detektivem Fredem Thursdayem zapojí do vyšetřování v Oxfordu. (Viasat)

Recenzie používateľa vnimatkrasu k tomuto seriálu (7)

Série 5 (2018) (S05)

Jak já mám rád svý jistý. Endeavour už popátý odvádí pečlivě naleštěnou práci a potvrzuje, že jde o nejlepší britskou detektivku současnosti. Pátá řada je perfektní. Umíraj v ní přední hrdinové, střídaj se atraktivní lokace a hlavňák Morse stihne vystřídat asi patnáct partnerek za dva měsíce. A přitom to je furt takovej ten seriál, kterej si dáte k čaji a krekrům. ☕ ()

Série 6 (2019) (S06)

Když je tou největší slabinou série nižší počet epizod, je jasný, že je všechno jinak v pořádku. Endeavour je totiž pořád sympatie. A i v šestý řadě mě ta výprava, ty lokace i ti überkladní hrdinové dostali jak máloco. Tenhle projekt prostě není o několik tříd vejš než Morse a Lewis. On hraje úplně jinou ligu. ()

Naděje (2019) (S06E01)

Perfektně šlapající, jako vždycky se sympatickou zápletkou. ❤ ()

Série 7 (2020) (S07)

Cením, že na to šli autoři zase trochu jinak. Po westernově vygradovaný šestce se totiž přiklonili ke kompaktní romanci, ve který jsou všechny tři díly provázaný nitkama. Snad poprvý se to ale partě kolem Evanse trochu sype. Vražd je tolik, až to bije do očí, konflikt mezi charakterama je vyvařenej z vody a zběsilý tempo nedá nadechnout duši, pro kterou si Endeavour tak vážím. Sympatie tam ale furt jsou. Za tu odvahu hrát si s žánrama u tak konzervativní látky je totiž nelze nemít. ()

Věštkyně (2020) (S07E01)

Nezvykle překombinovanej případ, s neuspokojivým finále a minimálním tahem na branku. Mezi Morsem a Thursdayem to pořád příjemně jiskří a naznačená love story je něco, co chci dosledovat. V tomhle případě jsem ale rozmazlenej. A takhle slabej první film prostě Endeavour nedovalil už dlouho. ()

Útočník (2021) (S08E01)

Návrat ke kořenům. Všímavej Morse, laskavě nabručenej Thursday, propojený dvojpřípadí s důmyslnou pointou. Nepotřebuju tři epky taženou italskou lovestory. Chci tohle. ()

Hodiny (2021) (S08E02)

Dobrá atmoška, slušný tempo a originální zasazení do nudistickýho hotelu poblíž Oxfordu. Lewis dal ale bohužel do kupy materiál na minisérii a nikoli na jeden film. Těch vedlejších postav a podzápletek je tu na devadesát minut strašně moc, což hyzdí gradaci a ke konci i přehlednost. Škoda. Zdrcenej Morse s otravnou macechou je ale priceless. ()