Osud Atén

(TV film)
  • Česko Athénám (viac)
všetky plagáty

Gréci proti Peržanom. Na čele dvoch antických veľmocí stáli dvaja mocní vládcovia, ktorí boli odhodlaní zvíťaziť. Jeden bol synom demokracie, druhý synom veľkého kráľa. V bojoch pri Maratóne a Salamíne stáli proti sebe v 5. storočí pred našim letopočtom neporazená perzská armáda a hrdinskí občianski vojaci Atén - odhodlaní urobiť všetko na ochranu svojej slobody. Ambiciózny Grék Themistoklés sa postavil proti mocnému perzskému kráľovi Dáriovi. Neskôr sa na miesto porážky Peržanov vracia Dáriov syn Xerxés, aby pomstil svojho otca. Táto fiktívna dokumentárna mini-séria je kombináciou hraných scén a pozoruhodných špeciálnych efektov. Tvorcovia sa snažili o čo najpresvedčivejšie zobrazenie doby a prostredia dvoch legendárnych bitiek, ktoré navždy zmenili smer vývoja európskych dejín. (STV)

honza.g

Viděl jsem jen první díl a líbil se mi. Není tam žádný průlomový objev, ani pseudosenzační názor., ale ani jsem nenašel žádné chyby proti všeobecně uznávaným historickým faktům. Je tam pár vědců, kterří doplní hraný dokument dovysvětlením části dějinné události osobní formulací, ale nijak na sebe nestrhávají pozornost, drtivá většina času jsou hrané scény a počítačové enimace, obojíí velmi zdařilé, příjemně se na to kouká. Není to laciné ani prvoplánové ani dětsky deklamativní - ale kdyby se takto podávala historie dětem, byl by dějepis mnohem oblíbenější. Potěšila mne i snaha o dialogy v originálech, ovšem neovládám ani starořečtinu ani perštinu, tak nevím, zda to nebyla fabulace. Doplneni po shlednuti 2. dilu: už to nevylepšil, animace bitvy u Salamíny byla chudičká (ovšem kvůli nedostatku historických zdrojů by podrobné pohyby lodí musely být fabulace). A taky závěr a důsledky mohli popsat trochu šířeji. Ale celkově velmi dobrý dokument. ()

Shakers

Minimálne pre tých, ktorých zaujali filmy 300 a 300: Vzostup impéria je tento dokument celkom bohatý na informácie. Spracovanie a počítačová animácia je taká všelijaká, ale o to tu nejde prvoradý je obsah a v dvoch dieloch je všetko pekne zhrnuté. Prvé ťaženie do Grecka a bitka u Marathonu, ktoré Dareios prehral. V druhom diely už nastupuje Xerxes a jeho dobytie mestských štátov, bitka u Thermopyl, nástup Themistoklesa do popredia generálov, či víťazná bitka pri Salamis. Celkom dobrý dokument, ktorý pekne zmapoval grécko-perzské vojny. 75% - 4* ()

Arsenal83

Jeden z najlepších dokumentov o grécko-perzkých vojnách, podrobný, informatívny a  pútavý. Animácie boli všelijaké, ale herecky to na dokument bolo dobré. Skôr mi vadilo, že tieto pasáže nechali nepredabované, titulky sa mi tu nehodili, nakoľko zaberajú viac ako polovicu diela. https://dokumenty.tv/ve-jmenu-athen-komplet-1-2-dokument/ ()