Učitelka němčiny Maruna (Tatiana Vilhelmová), toho času hospodská, se snad nikdy nevdá. Na malé vesnici je o vhodné muže nouze: nerozhodný starosta (Ivan Trojan) tráví hodně času na posedu a čeká na svého jelena, dětsky naivní Olin (Jaroslav Plesl) je okolím považován za neškodného vesnického blázna a klempíř Kódl (Lukáš Latiňák) se s chutí otočí za každou sukní. Maruně na klidu nepřidá ani její panovačná matka (Johanna Tesařová), o kterou spolu se sestrou Jarunou (Lenka Krobotová) pečují. Když navíc Jaruna využívá první příležitosti a odjíždí po boku postaršího Němce Hanse do Mnichova, zůstává Maruna v „Díře" s matkou i nápadníky sama. Jednoho dne však u Hanušovic dojde k nečekané události... (A-Company CZ)

sofiapetra

Dívat se na film jako na celek bylo poměrně utrpení, pohromadě nefunguje. První dojem bezprostředně po zhlédnutí byl dost neuvěřitelný - napadalo mě jediné, jak se mohlo tolik dobrých herců upsat tak galaktické "krávovině"? A odpověď také jen jediná - z úcty a lásky k panu režisérovi. Prostě neměli to srdce mu říct, že tady už skutečně přestřelil. Že pár scének by sice izolovaně mohlo obstát, ale jako celek je koncentrace trapnosti rozhodně za limitem; v pásmu, kde se již žádný humor nevyskytuje. Ale předpokládám, že se štáb dosyta nasmál (tak jim to přejme) alespoň při natáčení - musela to pro všechny zúčastněné jistě být veliká řachanda - jak byli vymódění a vynářečovaní (!), jen s výsledkem pak neměli chodit ven. Pan Krobot si měl tento počin zavřít do osobního trezoru a jen na vyžádání a po povinném požití, to jednou za čas pouštět na Silvestra. O to víc zarážející byly nominace „Díry" na Českém lvu (za scénář???) A proměněná pro Krobotovou. Marně si lámu hlavu, za co Lva dostala - za několikaminutové žvýkání chleba? Nic jiného mi totiž neutkvělo. Když už někdo, zasloužila si ho spíš Babčáková. Ale vydávat tento film za realitu dnešního venkova - což se bohužel dělo, je vážně drzost. ()

Kosmik

Díra u Hanušovic se na první pohled jeví jako černá komedie, ale velmi pozvolným tokem děje se stává temným dramatem, ze kterého může začít divák mrazit a dokonce může pocítit výčitky, čemu se ve skutečnosti smál. Díra u Hanušovic není rozhodně pro masového konzumního diváka snímků Jiřího Vejdělka. Film buduje na atmosféře a událostech mnohdy jdoucích až ve druhé dějové linii. Vyznění filmu mi hodně připomnělo Štěstí Bohdana Slámy a to nejen pro stejnou hlavní představitelku, Tatianu Vilhelmovou. ()

filmoid

Především evokativní film s dobře načrtnutou paletou sociálních patologií. Mimořádné herecké výkony, film konečně objevil Johanu Tesařovou a opět opuncoval Tatianu Vilhelmovou. M. Krobot se po sociální baladě Dům, kde hrál hlavní roli, pouští do vlastní adaptace krajiny na konci světa a jde mu to velmi dobře. Ten film je spíš pro podzim než na léto, bude zrát a rozhodně nezapadne. ()

maverick10

Kdysi bych rekl, ze je velke umeni prevest na filmova platna NIC. Ale dnes? Dnes uz kazdej druhej ceskej reziser je primo mistrem tohoto oboru. Ta tam jsou doby Menšíků a Sováků, zato stale vice je Der u Hanusovic. Der, ktere vedou do smutneho a tragikomickeho konce ceske filmove ery. Hvezdicka je pouze za excelentni umeni ceskych hercu, na ktere jsou kratci i opaleni hosi a devecky z Hollywoodu a to umeni zahrat brilantne ozralu. ()

TheDon

Krobota mám daleko raději jako herce. A tímhle filmem mě o tom jen víc přesvědčil. Naprosto nezajímavej,nudnej a ušlápnutej film. Až na pár vtipných momentů jsme svědky stereotypního vesnickýho života.Silně mi to připomíná Nástrahy velkoměsta,kdy jedinou událostí ve vesnici bylo,když projel vlak. 30% ()

donvitoso

Na počtu nominací filmu na Českého Lva (a kategoriích) je patrné, jak byl loňský rok v české kinematografii bídný. Veškerý vtip těží z vulgarismů a vyloženě vtipné pasáže budete hledat marně. Krobot má na víc! ()

Katarine

Hrůza a děs. Ač jsou pro mě dejvičáci v současné době to nejlepší, co herecká scéna nabízí, tak tohle bylo totálně mimo. Zlaté Dědictví, Pražákům holt vesnické nářečí nikdy nepoleze přes hubu. Jestli si o okolní vesnici (celého zbytku republiky) myslí tohle, tak to potěš koště. Vlastně ani nevím, za co ty 2* dávám, možná se našlo pár úsměvných momentů, na které jsem už bohužel zapomněla, ale opět musím vyzdvihnout Plesla a jeho asi jedinou trochu zajímavou postavu. Scénář byl jeden velký a odporný (či snad krobotovými slovy zpičený) žvást. ()

easaque

+2* Krobotův film nám předvádí obyčejný život na vesnici ve svém lidovém naturelu. Na to, že je to film vlastně o ničem je překvapivě dobře udělán a herecky obsazen. Především toto zvyšuje jeho hodnotu a kvůli tomu ho stojí za to vidět. Chvilkami jsem se bavil, ale ani to nestačí, abych ho ohodnotil víc než vidíte. [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Lischai

Představte si člověka, co s vážným výrazem vypráví vtip o tom, jak duševně nemocný a osmileté dítě spadnou do kombajnu - to je nálada Díry u Hanušovic (skvělý název, mimochodem). Je to film plný strašných, strašných věcí, ztráty lidských snů, důstojnosti a voleb mezi špatným a ještě horším. Ale všichni tam mluví jakože moravsky a říkají sprostá slova, takže se tomu prostě nějak musíte smát. Ale víte, že se smějete scéně, kde právě mezi pokrývačem a mladou ženskou padlo: "Jdeš se projet?" "Jo, kolik bude stát střecha?" "Nic." dlouhé záběry a místy absurdní humor mi hodně připomněly Ty, který žiješ - ale bez těch hezkých věcí. ()

kaposlav odpad!

Vydržal som to pozerať asi 35 minút a bolo to utrpenie. Jedna velká diera bol samotný scénar. Jediné čo si po dvoch dnoch od pozretia pamätám boli spinave nadávky a to je úbohe. ()

rakovnik

Po zhlédnutí filmu bych shrnul fakta takto: 1. Jeseníky jsou krásné (byl jsem tam), 2. pije se tam Holba (pil jsem, nechutná mi), 3. i ve Vikanticích bydlí podivíni (ostatně, kde ne), 4. spí tam skoro každý s každým (v takové díře se není čemu divit), 5. v takto malé obci jsou tři bezdomovci (no, nevím), 6. nic se tam neděje (je to fakt díra, takže se není čemu divit), 7. někteří mladí lidé se snaží odsud dostat (viz 6. bod), 8. někteří starostové ani starosty být nechtěli (jsou takové případy), 9. i v Jeseníkách se mluví sprostě. Z toho bych vyvodil závěr ten, že si nemyslím, že bylo potřeba o tom točit film a nota bene jej označit za komedii. ()

M.i.k.e

brutálně bezdějový film,který je ve své podstatě hodně smutný,ale zároveň je také ve vší své děsivé depresivnosti a bizarnosti místy hodně vtipný.Jestli mi něco dost vadilo,tak to byla mluva místních.Nic proti nářečí,ale tady jsem to hercům prostě nežral a přišlo mi to hodně na sílu.Jestli to měl být jeden z hlavních pilířů vtipnosti,tak se to moc nepovedlo...60% ()

Streeper

Bavila jsem se. Jelikož jde o režijní debut Miroslava Krobota, řekla bych, že je to velice povedené. Je tam spousta skvělých hlášek, Simona Babčáková je neuvěřitelně vtipná a film se i docela líbil. Jde mi o to, že měl film rozesmál a to u některých českých komedií jde těžko. ()

Abes

Takovéto české nic ve filmu mi často sedne ale Krobotova óda na žalost je zklamáním. Například Slámovy Divoké včely tu životně / vesnickou prázdnotu interpretovaly mnohem lepšé. ()

Rodriguez

"Díra u Hanušovic" je opravdu velká.... Něco tak pomalého a nic neříkajíc, bylo ve 100 minutovém filmu šílené vydržet. I když plejáda současných herců je supr, tak děj začne a skočí stejně, takže se vesměs (krom pár úmrtí) nic konkrétního nestane. Film ve svém celku nic neřekne a považovat toto za komedii rozhodně nelze! Člověk je rád, že se točí nové filmy, ale je to rok od roku horší a stupidnější. Autoři by se na to měli radši vysrat a jít do hospody na pivo! Vím, kritizovat je snadné, než něco dokázat, ale dejme si ruku na srdce a rozpomeňme se....Co za poslední tři roky Vás jako diváky české popcornové zábavy opravdu v kině zaujalo?! Myslím, že víc jak na dva filmy si nevzpomenete a to jich do kinodistribuce jde 35 až 40 ročně!!! Autoři nezlobte se, ale tohle víc jak 20% prostě nedostane! ()

bourec odpad!

Určitě můžu souhlasit s názorem,že je to dost autentický vykreslení života "některejch" lidí na vesnicích.Ale jinak děsnej úkol,dokoukat tuhle békárnu do konca.Prázdný,dlouhý pohledy lidí do hovna,statická kamera postavená na špalek,kde se občas někdo mihne,záběry kamery do křovin,stromořadí,jako by Míra bral kurzy některejch severskejch tvůrců.I přesto,že mám smysl pro černej humor,a sem občas i cynik,tak tady zhola nic nepobavilo,ba právě naopak.Jestli Míra bude ještě něco točit,tak doufám ,že to bude zmrzlina na Václaváku.0%. ()

cubajz

suchá výprava do vesnického života, kde nejsou prvoplánově vtipné scény, ale tak nějak samovolně vznikají vtipné situace. ()

snob odpad!

Pražští umělci si zase začali představovat, jací že to žijí na vesnicích lidé. A zase jim to moc nešlo. Tupé buranství, alkoholismus, prostituce. Takové pojetí už nejde brát ani s nadhledem, nejde v něm hledat něco víc. Protože hledá-li člověk, najde jen pražského skřeta, který pohrdá, pohrdá, pohrdá a nenávidí a pohrdá, čímkoliv jiným, než je on sám. A to samo o sobě vypovídá víc o Pražácích, nežli o nepražácích. Film byl krutě přímočarý, bez nosné myšlenky, psychologie postav byla výsměšná až karikující. V Praze tomu určitě říkají sonda do duše národa. Jinde tomu jistě říkají šmíra. Špatně předstíraný moravský dialekt musel nasrat skutečně hodně lidí. Že vám není stydlo, umělci z Prahy. ()

22. Český lev - výsledky

22. Český lev - výsledky

22.02.2015

22. ročník cen Český lev má za sebou vyhlášení vítězů. Za favorita bylo považováno Fair Play Andrey Sedláčkové, jež šlo do boje s patnácti nominacemi, nakonec ale neproměnilo ani jednu a získalo… (viac)

22. Český lev a Cena filmových fanoušků

22. Český lev a Cena filmových fanoušků

14.01.2015

Česká filmová a televizní akademie vyhlásila nominace na 22. ročník výročních cen Český lev. Vybírala z 32 celovečerních hraných filmů a 23 dokumentů, uvedených do distribuce v roce 2014. Nejvíce… (viac)

Best Film Fest 2014

Best Film Fest 2014

09.12.2014

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

05.06.2014

Po tiskové konferenci zaplavily web MFF KV v intervalu pouhých pár minut dlouho očekávané programové zprávy. Hlavní festivalový program přinese sedm světových a pět mezinárodních premiér. O… (viac)