Učitelka němčiny Maruna (Tatiana Vilhelmová), toho času hospodská, se snad nikdy nevdá. Na malé vesnici je o vhodné muže nouze: nerozhodný starosta (Ivan Trojan) tráví hodně času na posedu a čeká na svého jelena, dětsky naivní Olin (Jaroslav Plesl) je okolím považován za neškodného vesnického blázna a klempíř Kódl (Lukáš Latiňák) se s chutí otočí za každou sukní. Maruně na klidu nepřidá ani její panovačná matka (Johanna Tesařová), o kterou spolu se sestrou Jarunou (Lenka Krobotová) pečují. Když navíc Jaruna využívá první příležitosti a odjíždí po boku postaršího Němce Hanse do Mnichova, zůstává Maruna v „Díře" s matkou i nápadníky sama. Jednoho dne však u Hanušovic dojde k nečekané události... (A-Company CZ)

pan.Kaplan

1) Komičnost některých postav (Smraďoch) oceníte, když znáte předchozí role představitelů. 2) Ten film má hodně fádní děj. Někdo hledá cestu ven z beznaděje, někdo čeká na muže svého života, někdo se zamiloval, někdo si chce zašukat, někdo se chce vysvobodit... Chybí tomu ucelený, centrální příběh, kolem kterého by se motaly planetky vedlejších motivů a postav. 3) Jsou tam náznaky dvou dějů, které by mohly být zajímavým příběhem: a) hraběnka zemře a její bratr přijel vyřídit dědictví b) starosta chodí pytlačit, občas někoho trefí, ale zatím se nic neděje. když se něco náhodou stane, nemá to s tímto nic společného, byť by mohlo mít. 4) Olin je postava, ke které se všichni chovají jako k vesnickému idiotovi, byť nemá vůbec patřičné parametry 5) Skvěle obsazené postavy prakticky nemají co hrát a je vidět, jak moc by herci chtěli 6) Jestli má být motivem filmy to, že v Sudetech jsou díry, ve kterých chcípl pes, šuká se tam jak na běžícím pásu, vylidňují se kostely a nic se tam neděje, moc zajímavé mi to nepřijde 7) Na začátku zemře hraběnka, o které jedna z postav řekne něco ve smyslu "byla to svině", aniž by to později kdokoliv řešil nebo nějak vysvětlil Díky skvělé Vilhelmové a tradičně skvělému Trojanovi (a neméně skvělým vedlejším hercům) dávám 30%. ()

MartinezZ odpad!

Viděl jsem sestřih filmu, ze kterého byly veškerý humor nebo nějaká zábavnost, až na "permenentně mimo" dědka, vystříhány. Zvláštní je, že stopáž ale seděla. A TOHLE ŠLO DO KIN?! ()

Praxis

Takový ten pocit, který dostanete u filmu, který vám neřekne vůbec nic. Hodinu a půl koukání na život v jednom totálním balíkově, ve kterém byste vážně žít nechtěli. Vilhelmová skvělá, ostatně i další zbytek hereckého ansáblu výborně vystihnul pocity života na konci světa, schovaného mezi vysoké kopce kdesi nikde. Takže prostě jste se za dobu trvání filmu vůbec nic nedozvěděli. Ovšem mě to překapivě aspoň trochu bavilo. Luxusní Babčáková tomu hodně napomohla. 65% ()

Siegmund

Film je skutečně o ničem. To nic se tvůrci filmu pokusili spojit jakýmsi chatrným dějem. Snahu o použití moravského dialektu jako rodilý Moravák sice vítám, ale musím říct, že z úst nemoravských herců zněl nepřirozeně a násilně. Film nebyl vyloženě špatný, ale hned po prvním zhlédnutí se zařadil mezi ty, na které se už nikdy nepodívám. ()

ABLABLABLA

"Doufám, že si nezkapal ty pičus?" Varování: Tento komentář obsahuje řadu explicitních a nevhodných výrazů stejně jako samotný film. Co jsem to viděla? Co se to tam sakra nedělo? O čem to kurňa bylo? Jaké salvy smíchu? Jak úsměvné? U toho se někdo smál? Lidi, to nejen že nebyl humor, to nebyl ani černý humor. To bylo nic. Některým to může přijít jako geniální film, co prostě zobrazuje prázdnotu a čistou existenci.... ale zkuste se podívat trošku drobnohledem a uvidíte, že je to ve skutečnosti NIC, co si na prázdnotu jen hraje. Nyní pár zmínek k některým scénám. Tak hlavně že si p*ča koupil starosta Trojan krbovou římsu, ale nemá ještě ani střechu na baráku a spadla mu jedna ze zdí. Jo a když si na to zavoláte technika, tak vám řekne, že do toho nachcala voda, tak to spadlo a musí to přikrývat a vypláznete 800 kč. To chcete! Je to plné vulgarismů, zažitých klišé o totálních negramotech a českých pidivesnicích a naprosto nepasujícího nářečí hercům do hub. Doslova ani jednou mě to nepobavilo. Po 25 minutách toho tempa a dialogů jsem si říkala, co je to k**va za film - čumím se na to, jak dva chlapi a ženská snídají ve stoje a pijí jednoho lahváče s "dialogem" (velmi přehnané slovo) "Než to naložíme, začne chcát." Potom se čumíte na to, jak snídá stará baba s dcerou. Veškerá komunikace spočívá v dotazu, kde je ten květovaný deštník. Taky je evidentně normální, když jste v koupelně nechat buď otevřené dveře, když se sprchujete nebo je klidně zavřete, ale stará mama vám tam vleze, když si holíte p*ču a pak na to má ještě blbé dotazy... ne to jsem přehnala dotazy.. dvě otázky. Ty se holíš i tam? A k čemu je to dobrý? Jinak odpověď na první otázku komentáře? Odpověděla bych tomu střechařovi, že to zkapání bylo těsné... být to o půl hodinu delší, už bych mu nemohla odpovědět. ()

blackrain

Životu vidláků v kdesi zakopané p..... jsem se teda fakt nesmála a tu žiju v Praze od nástupu na základní školu. Tady ani není čemu se smát, tady se může maximálně politovat. Ale každý si řídí svůj život sám. Od Miroslava Krobota jsem očekávala něco úplně jiného. Tohle mi způsobilo nemalou noční můru. Jednu hvězdu dávám pouze za herecké obsazení.To se povedlo. ()

rt12

Jistě život je jeden stereotyp a patrně čím větší ,,díra" na mapě, (čímž se omlouvám za ten výraz všem,kteří bydlí ve vesničkáh čítajících méně než 20 obyvatel), tím ten stereotyp může být větší. Tento fakt v tomto filmu akceptuji a přijímám i výkony herců, především Vilhelmové a Babčákové. Odmítám však věřit, že se podaří nakumulovat do jedné vesnice tolik pošahaných, nekulturních křupanů, blomcajících se od ničeho k ničemu, živořících v ponurém místě. Pokud je tam nedeportovali z nápravných či jiných zařízení. Vulgarity sypané jak z kulometu v každé větě kteréholiv z herců měly být pravděpodobně vtipné a měly být tím odlehčením, tak to se, alespoň u mě, minulo účinkem. Po pár minutách jsem z tohoto projevu, začala být unavená a otrávená ( a to rozhodně nepatřím k těm nejslušnějším) a k tomu ten moravský dialekt. Být z Moravy, tak mě to spíš urazí než potěší. Těšila jsem se na svěží vtipnou a hlavně inteligentní podívanou z vísky, plnou různobarevných postaviček s nosným námětem, ale po skončení filmu jsem měla ze všeho depku. ()

topi

Celé Dejvické divadlo v plné parádě! Sem tam se vynoří dobrej film a ta česká kinematografie opět něčím překvapí. Příběh obyčejných vesnických lidí vylíčený skoro po Formanovsku. Nechybí vtipné scény, olomoucké nářečí, vše zabaleno do dramatického střihu. Zvláštním způsobem je doplňena hudební složka. Spousta intošů tenhle film rozhodně nepobere, bude jim tam chybět nějaký zásadní příběh a zvrat a olomoucké nářečí jim bude určitě vadit. Pro mě jsou naopak tyhle filmy krásným poselstvím, jak se v některých našich končinách žije, zkrátka příběhy obyčejných lidí, kteří přežívají na onom místě, v Díře u Hanušovic. ()

slunicko2

Je to nějaké...nepatřičné... 1) V detailech výborný film, který ovšem vcelku působí jako špatně složený,á,é (vše je prý možné) puzzle. Všechno zapadá, ale obrázek to nedá. 2) A o tom podivném jazyku a vulgaritách už vůbec nestojí mluvit. ()

stration

Nechápu, co naše "akademiky" tak uchvátilo. Tuctový příběh, nezajímavé charaktery, nulová katarze, veškerá sranda pramení ze sprosté mluvy moravským nářečím, žádná pořádně zapamatovatelná scéna. Prostě slabota. ()

salalala

Prakticky nehodnotitelný snímek, který má spoustu chyb, ale nelze jednoznačně odstřelit. Krobot tu natočil přesně to, co chtěl a zkrátka jen zachytil život v zapadákově, kde se neděje vůbec nic, život tam plyne pomalu a v určitých cyklech. Těžko soudit, zda určitá trapnost humoru a postav byla chtěná, každopádně pár vtipných situací si tu najde asi každý. Je tu znát, že Krobot má nápady a dokáže vytvořit poměrně zajímavě nasnímanou a atmosférickou scénu. Jen mu u toho prostě chybí jakýkoli příběh, protože Díra u Hanušovic je pouze sledem epizodek, v němž je úplně jedno, kdy začne a skončí. Přesto tu je pár postav, které by možná zasloužily vlastní film (Olin, Jaruna, Maruna, jejich matka) a baví skoro po celou dobu. Obsazení se ale povedlo na výbornou a všichni jsou v rámci možností skvělí a je radost se na jejich kreace dívat. Bodíky navíc přidává i zajímavý dialekt. Díra u Hanušovic bude přijímána asi dost rozporuplně a chápu jakékoli hodnocení, ale srovnání s Troškovými výplody si IMHO nezaslouží. 60% ()

runner85

to sa jednoducho hodnotiť nedá, lebo sa to nedá ani dopozerať. Mám pocit, že som zas nechtiac prešiel do paralelnej dimenzie kde sa ľudia smejú na divnej "komédií" ()

halogenka

Krobotovu poetiku buď nenávidíte nebo milujete. Mě jeho figurkaření baví stejně jako jeho trademark být trapný a slova dávkovat kapátkem. Snaha neříct vůbec nic mi přijde ve srovnání s ostatními filmy současné české produkce víc než osvěžující. Jen s vulgarismy být jím zacházím opatrněji, občas to bylo zbytečně laciné. ()

Dont

Film mě zas tak neiritoval, není ani vyloženě špatně natočený, ale nemůžu dát tři hvězdičky snímku, který je v podstatě o ničem a nemá čím zaujmout. Obsahová stránka Díry mi zkrátka vyšší hodnocení nedovoluje. ()

Foma

Asi dost dobrá sociální studie, ne :-)? S tim závěrem, že Marie Magdalena určitě nebyla jediná a obětavost ženství nejspíš nemá hranic. ()

Vědma

Takhle se u Hanušovic nemluví, takoví lidi tam nejsou a když jsou, tak určitě ne celá vesnice. I když přece jenom jsou tady dvě sympatické postavy - místní blázen Olin a Myšičkův bezdomovec. Když se dívám na české filmy, divím se, že se v mém životě nachází nějaká radost a smích. ()

radektejkal

Dílko zachycující kratší časový úsek ze života vesnice s jejími rázovitými, vesměs nechutnými postavami, z nichž nejsympatičtější je místní kurva. Velice tristní a ubíjející představení postkomunistické společnosti. ()

22. Český lev - výsledky

22. Český lev - výsledky

22.02.2015

22. ročník cen Český lev má za sebou vyhlášení vítězů. Za favorita bylo považováno Fair Play Andrey Sedláčkové, jež šlo do boje s patnácti nominacemi, nakonec ale neproměnilo ani jednu a získalo… (viac)

22. Český lev a Cena filmových fanoušků

22. Český lev a Cena filmových fanoušků

14.01.2015

Česká filmová a televizní akademie vyhlásila nominace na 22. ročník výročních cen Český lev. Vybírala z 32 celovečerních hraných filmů a 23 dokumentů, uvedených do distribuce v roce 2014. Nejvíce… (viac)

Best Film Fest 2014

Best Film Fest 2014

09.12.2014

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

05.06.2014

Po tiskové konferenci zaplavily web MFF KV v intervalu pouhých pár minut dlouho očekávané programové zprávy. Hlavní festivalový program přinese sedm světových a pět mezinárodních premiér. O… (viac)