První republika

• angličtina The Manor House (viac)
Dráma / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (viac)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

Recenzie používateľa otík k tomuto seriálu (33)

První republika (2014)

Jeden z těch mála ČT seriálů, který si přitáhne diváka a jeho pozornost (ne však moji) nejen pro svou tématiku a své kvalitní zpracování včetně pěkného looku a zajímavých lokací, ale také pro výběr ne tolik okoukaných tváří. Na mně osobně příliš dlouhý seriál, ale jako kulisa proč ne. PS: první série výrazně lepší než druhá, rozhodně za 3,5 hvězdy. Druhá série nemá víc jak na 2,5 hvězdy, třetí série pokračuje v nastoleném trendu druhé série a je nic moc. ()

Série 1 (2014) (S01)

S ohledem na druhou i třetí sérii musím první sérii polepšit a dát neúplné čtyři hvězdy. Zde je scénář přímo geniální oproti zcela zmršené dvojce, kde scénárista neví kudy kam. Samozřejmě své kouzlo má v jedničce především obsazení, kde především obsazení Pavla Kříže se jeví jako naprosto úžasné. I když je seriál zbytečně dlouhý, v podstatě se těším, až jej uvidím znovu a budu si všímat některých jednotlivostí a náznaků, které při prvním sledování utekly. I proto si tato série zaslouží slušné hodnocení. ()

Bratrská láska (2014) (S01E16)

Tak to dopadá, když si na vás zasedne zhrzená milenka. Vladimírův osud zase trochu pošťouchne Klára a o zábavu je postaráno. Obzvlášť když obě malé holky k přesunu jednoho důležitého obrazu využijí policejní dozor nad Vladimírem. Dobrý díl, který dění kolem vraždy Léblových zase trochu zamotá. ()

Čarodějka (2014) (S01E17)

Díl rozhodně zajímavý seancí, při které malá Eliška uvidí, kdo odtáhl bezvládné tělo babičky. A dozví se to i její matka Klára, takže se není co divit, že nechce mít se svým manželem už nic společného a skončí v náruči Vladimíra. Ale ty kecy kolem, to je děs. Klára i Vladimír jednají čistě pudově, zdravý rozum zcela chybí. Zbytek dílu už jsou zcela nezajímavé scény. ()

Eskamotér (2014) (S01E20)

Atmosféra kolem Jaroslava začíná houstnout, konečně vidíme, jak to bylo s mrtvými Léblovými, kdo je našel a že Benoni je do případu významně zainteresovám. No a konec jasně ukáže, že tento celou dobu loajální právník nebude oním spasitelem rodiny. Omáčka kolem Vladimíra zbytečná, ale díky scénám zaměřeným na mrtvé Léblovi je to slušně napínavý díl. ()

Sbohem a odpusťte (2014) (S01E21)

Spějeme do finále poměrně svižným, napínavým a trochu i drsnějším dílem. Vladimír s Kryštofem Léblem odhalují motivaci i důvod Benonino vraždění, ovšem netuší, co všechno dokáže tento prohnaný právník ušít na Jaroslava a jeho dvě děti. Magdalena podepisuje rozvod, policie dělá rekonstrukci vraždy, ale to vše je vzhledem k tomu, že Jaroslavovi a jeho dětem jde o život, naprosto nepodstatné. Po mnoha a mnoha dílech všudypřítomné nudy je tohle parádní díl. ()

Série 2 (2017) (S02)

Druhá série je ve srovnání se slušnou první sérií úplnou telenovelou. Je to hrozně napsané, nic moc extra zajímavě natočené a celé takové nijaké. Velké zklamání. ()

Díl první (2017) (S02E01)

První díl druhé série přináší stejný vizuální styl jako první série, přibylo nám pár postav, u některých se z počátku moc neorientuji, některé zestárly či dospěly. Příběhově to zatím celkem jde, rozhodně to nenudí. Vyskytne se počátek zápletky a zase trochu toho tajemna. Hereckou jedničkou je Jiří Vyorálek, jehož Jaroslav Valenta se vrací z vězení a je správně sebevědomý, bezcharakterní a cílevědomí. Zatím to navnadilo na další díl, takže jo. ()

Díl druhý (2017) (S02E02)

Druhý díl rozhodně slabší než první. Koleník naprosto nevýrazný, jeho postava je sice plná tajemna, ale už to pomalu přestává bavit. Do dění se dostává především Martin Klouda (Pavel Batěk), kolem kterého se stále motá tajemství legionářů z války. A taky na konci dílu naznačí, že udělá cokoli, aby tajemství nebylo vyzrazeno. I když jde o druhý díl, tak trochu mě to začíná nudit. Některé dialogy končí uprostřed, divák si má domyslet, zda něco vyzrazeno bylo či ne, některé postavy jako Vladimír či otec Valenta jsou v ději k ničemu a nikam děj neposunují. No uvidíme, jak to bude dál. ()

Díl třetí (2017) (S02E03)

Trošku lepší díl než druhý, děj se přeci jen výrazně posunul k oné stále zmiňované záhadě, co se stala ve válce. Klouda se sbližuje s Irenou a odjíždí s ní trénovat za hranice Československa, Jaroslav se trošku sbližuje s guvernantkou a stále více se zaplétá do půjček na nová auta. Vladimír má svých problémů dost s udržením tajemství z války. Děj se pomalu začíná zahušťovat, objevuje se na scéně nová postava obchodníka von Lippiho a snad se brzy přestane chodit kolem horké kaše. ()

Díl čtvrtý (2017) (S02E04)

Konečně se nám děj zahustil, pořádně rozjel a přestože chybí mystično první série, jakési napětí tu je. Do hlavní role se teď dostává Freddy, který dal firmu Kloudovi do zástavy. Ostatní dějová linka v podstatě nedůležitá. Tento díl zatím nejlepší, i když Vladimír je tu stále za ořezávátko. ()

Díl pátý (2017) (S02E05)

Slabší díl než předchozí, přesto lepší průměr. Freddy dostává pořádně za vyučenou kvůli své vášni v karty, ale také se snaží řešit situaci s Kloudou, stejně jako Jaroslav (samozřejmě po svém). Vladimír stále zůstává zcela v pozadí a nejzajímavější scéna je vítání se synem u Škvorů. Klouda se cítí zcela neohroženě, ale i na něj dojde. V rámci druhé série určitě lepší díl, ale opět to jaksi upadá do zajetých průměrných kolejí. ()

Díl šestý (2017) (S02E06)

Jeden z těch lepších dílů. Jaroslav se dozvídá hrůznou informaci, že Klouda se vrátil a chystá odvetu. Mezitím řeší možnost výroby nového auta. Ženy a děti Valentových se raději přestěhují do Břežan z důvody obavy před Kloudou. Napětí stoupá, nikdo neví, co se stane. ()

Díl osmý (2017) (S02E08)

Dobrý díl. Kloudův příběh je vyřešen, zároveň posouvá děj dále a přináší další záhadu, která nás asi bude provázet do konce série. Do děje evidentně víc zasáhne určité tajemství Marie, které možná Jaroslav rozchodí, možná ne. Vladimír je stále stejné trdlo a do děje v podstatě nijak zásadně nezasahuje. Lepší průměr série. ()

Díl devátý (2017) (S02E09)

Celý díl se věnuje Marii a jejímu velkému tajemství. No zápletka to rozhodně není špatná, Jaroslava to teď chudáka postaví ke zdi a bude muset udělat zásadní rozhodnutí. Jinak v tomto díle konečně i Vladimír má trochu své místo a připomíná onu rozhodnou postavu z první série. Ale je tu také spousta scén, které jsme už viděli a které sice mají zásadní dopad na děj seriálu, ale není to nic nového. Během pár minut si divák domyslí, jak to bylo a zhruba půlka dílu je už jen potvrzení divákova mínění. Průměrný díl, který spíše rekapituluje a připravuje půdu pro závěrečných pár dílů. ()

Díl desátý (2017) (S02E10)

Scénáristicky pro mně seriál skončil. Dějová linka byla minulý díl dovyprávěna, vše podstatné známe a ten zbytek už je pouze děj jedné rodiny (neustále dokola se tu i v dalším díle mele o rodině - ach jo, asi se scénárista moc dívá na Rychle a zběsile) a pátrání po autorovi kulky do Kloudy, kterého divák zná. Tudíž vše začíná být těžce nudné a nepomůže ani zápletka s Králem. Jde to špatnou cestou! ()

Díl jedenáctý (2017) (S02E11)

Ne, ne a ne! Tudy scénáristo prosím ne. Jsem totálně zklamán, kudy se druhá série vyvíjí. To dobré, co bylo na začátku, je zcela zabito v tomto dílu. Snaha Jaroslava o zahlazení stop a neustálé lhaní jak jeho i postav kolem něj logicky vede k tragédii, kterou si scénárista naprosto vycucal z prstu a sám tak ze sebe udělal tragéda. Ale na druhou stranu chápu, že když mu ve scénáři chyběl silnější bod pro dalších pár dílů, musel něco vymyslet. Ale tohle opravdu ne, to je bouda pro diváka. A také na Vladimíra, kterého scénář 10 dílů drží na uzdě a nestaví na něm děj, zatímco v tomto díle ho naprosto nechá v tom vymáchat. Jenže Vladimír už tady 10 dílů není ten borec z první série a nestane se jím ani zde. Ukončení dějové linky s Králem také nebyl žádný majstrštyk a linka s von Lippim už v podstatě nikoho nezajímá. Tahle postava se vůbec nepovedla a jeho nabídka ke sňatku s mladší Jaroslavovou dcerou byla neskutečně scénáristicky trapná. Opravdu tu není co chválit včetně ukázek na další díl, kde se objevuje další postava z minulé série a která jistě zásadně promluví do děje a připraví si půdu pro třetí sérii. Ach jo, já už fakt nechci. ()

Díl dvanáctý (2017) (S02E12)

Po minulém šíleném zvratu v ději pokračujeme v zajetých kolejích - Jaroslav si hraje na svém písečku, z Vladimíra je hromádka neštěstí a v podstatě postavička jen do počtu, aspoň že je tu Kryštof, který trošku rozvíří stojaté vody. Série rychle spěje ke konci a je to moc dobře. Průměrný díl z průměrných. ()

Díl třináctý (2017) (S02E13)

No konečně nám druhá série dokodrcala do konce a finiš byl stejně nezdařený jako celá série. Jaroslav ukazuje aspoň špetku lidskosti, když Irenu nenutí do sňatku s Lippim, ačkoli by to zachránilo podnik. Na druhou stranu neudělá ani zblo pro to, aby si vzala Andrleho (no nějakého záporáka do trojky bude přeci jen třeba). Vladimír si spokojeně vrní u exmanželky, sem tam pronese nějaké "moudro" na adresu neschopného podnikavce Jaroslava a vůbec netruchlí. No proč taky, když svou milou má pod drnem, že! Fakt děs, co s Vladimírem druhá série udělala. I v tomto posledním díle je jen do počtu a kdyby tam nebyl, bylo by to snad lepší. Freddy jako právník absolutně neschopný, minule se s Kryštofem ani neporval, tentokrát raději jeho scény ani nenastaly. Neskutečně slabě a neschopně vykreslená postava. Z Marie jsem měl v tomto díle pocit, že je to jen vypočítavá mrcha, která zneužila Jaroslava. Další případ, jak pitomě napsat postavu. Zato Kryštof, to je dáreček! Ten má v celé sérii cca 15 minut, ale na konci série dokáže téměř usvědčenou Marii dostat v pohodě z vězení, Mlčoch nemlčoch. Hrůza. Chápu, že je tu zaděláno na třetí sérii, ale na to já vám kašlu. Postavy detektivů se půl série pachtí za pravdou, kterou divák dávno zná, a pak si přijde uchlastaný floutek z Ruska a všechno obrátí naruby. Von Lippi je snad nejnormálnější postava, ta aspoň pořád něco chce, vše je mu pořád málo, až si sám uváže na krk mladou Valentovou. Ten to teda vyhrál. On asi vůbec netuší, co na něj třetí série vymyslí. Ale s Irenou se jistě nudit nebude. Ano, je mi z toho všeho na blití a závidím Kloudovi, že z tohoto marastu vyklouzl tak brzo. Jen by mě zajímalo, komu chystal tu vodu, jak to Mlčoch naznačuje. Škoda, že scénárista neměl velké koule (spíš zdravý rozum) a divákovi aspoň tohle nevysvětlil. Ještě že to bylo o půlku kratší než první série! ()

Série 3 (2018) (S03)

Třetí série nepřináší nic zásadně jiného od druhé série. Pokračujeme v nic moc detektivním příběhu, sledujeme spoustu vaty a děj by vydal tak akorát na šest dílů. Přesto bych řekl, že děj je o chloupek lepší než druhá série, ale první sérii se nemůže vyrovnat ani náhodou. ()