První republika

• angličtina The Manor House (viac)
Dráma / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (viac)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

Recenzie používateľa mira007 k tomuto seriálu (32)

První republika (2014)

Nemůžu si pomoc, ale na rozdíl od těch dementních růžozahradních vztahových imbecilit, kde na sebe akorát křičej jak ve francouzské veselohře je tohle extratřída. Natočit v českých podmínkách dobový seriál se solidní krimizápletkou ( okomentováno po 19. díle z 22 ) je špička. Samozřejmě , že by rozpočet měl být trojnásobný aby se vše neodehrávalo na třech místech s počítačovou grafikou alá tetris. Vzal jsem si TV program na tento týden a vidím: Cesty domů, Růžovka, Vyprávěj, 30 případů majora Zemana, Kriminálka Anděl, Clona, Expozitura .... tak jako sorry, ale ač respektuju poslední tři jmenované tak První republika je v porovnání s tím co se tu vyplodí úplně jinde. Samozřejmě , že nesahá ani po kotníky legendám jako Návštěvníkům, Arabele, Dobrodružství kriminalistiky, ale to je třicet let staré a v kontextu toho dávám pět hvězd v kategorii Nový český seriál. ()

Série 1 (2014) (S01)

Viděno podruhé hodnocení neměním - jako detektivka je to pecka, jako telenovela je to snesitelné ( ikdyž ten místy růžovozahradní odér si mohli tvůrci víc odpustit ), jako retro málo výživné ( uvítal bych větší historickou přesnost, ale i tak je to oproti jiným dost ) , herecky místy famózní ( Vyorálek, Vlasák, Studénková, Medvecká a s ohledem na druhé shlédnutí excelentní Kříž a to nemluvím o skvělých dětských hercích , které vedla speciální režisérka) - jen ten konec mi přišel trochu jak současná vztahovka - jeden kriminál a dva rozvody v jedné rodině, aby Koleník a Plánková naplnili svou lásku, tak to mi trochu ubralo na jinak skvělém dojmu dobové krimi... a mohlo to být i kratší. PS: Všimli jste si, že krom Irenky a Mlčocha tam všichni lžou ? ( respektive aspoň jednou zalžou) , ()

Ano (2014) (S01E10)

erteple - zastaralý název pro brambory, zemáky ()

Série 2 (2017) (S02)

Druhá série je oproti první lepší určitě v lepší výpravě, dospělejší filmařině a to je tak všechno. Zato výčet v čem je horší je na nějakou studii: 1) dějová linka kde je všechno jasné kdo, proč a jak od třetího dílu je nuda bez překvapení, napětí, leknutí 2) způsob vyprávění naprosto nuda, která nevtáhne do děje ( některé díly skoro nekoukatelné) 3) krom postavy Jaroslava žádná jiná herecky vymodelovaná osobnost 4)první řada byla zasazena do období se skutečnými událostmi ( např. měnová reforma atd. a bylo to i mírně poučné), druhé řadě je ukradené v jaké době se odehrává 5)degradace milostných scén na americké asexuálno - jednu bradavku ukázala Brigita Cmuntová v milostné scéně s Jourou jinak oproti první řadě cudná bída. Ne že bych byl maniak s potřebou nahých ženských ( na to je net :-)) ale milostná scéna v seriálu má dle mít následující funkci 1) navodit reálnost milostného vzplanutí v příběhu , že to není jen jako 2) potěšit oko diváka ( ikdyby jen na dvě sekundy, má to smysl dokázat že nejsme v americkém seriálu) a to se v druhé řadě oproti první absolutně nahradilo nudou která nemá šmrnc. Chápu, že je pro herečky stresující je točit ( před tolika lidmi, následně reakce lidí na netu atd) a o to víc nechápu třeba postelovou scénu Fredyho s prostitutkou v S02E08 - kdy teda rejže vystresuje chudáka Vandu Chaloupkovou - opravdu nádherná holka , že jí svlékne do naha , pak točí scénu bůhvíkolik hodin a v seriálu se nakonec objeví nahá v záběru sotva znatelně ani ne půl sekundy. - herečka vystresovaná a divák má nulový estetický zážitek. Tak proč to jako točej? ()

Díl první (2017) (S02E01)

Tak začala druhá řady První republiky - vypadá po technické stránce o chlup dokonalejší, s dražšími rekvizitami a celkově lepším dobovým vizuálem. Herecky koncertuje Vyorálek jehož Jaroslav napochoduje z kriminálu rovnou do vily ( nejedná se o Vyvolené), Koleník nějak chodil v mezičase do posilovny a Plánková má furt tu zrychlenou kolíbavou chůzi. Herecký ansábl je kompletní z jedničky ( čekám kdy se objeví Křížův Benoni) ale na dcery si teda musím zvyknout - ty dětské herečky byly přesvědčivější. Na začátek dobrý, tak snad se to bude blížit té první řadě. ()

Díl druhý (2017) (S02E02)

Tak vizuál oproti první řadě parádní, ale dějová linka zatím moc do děje nevtáhla a má to víc a víc znaků telenovely než bych očekával. Můžeme si odškrtnout první milostnou scénu ( Brigita Cmuntová asi tři sekundy s Bořkem Jourou ), ale ta to nezachránila. Herecky dominují Vyorálek a Batěk, ostatní nuda. ()

Díl třetí (2017) (S02E03)

Tak jsem to rozklíčoval - dějová linka je celkem dobrá, ale ten způsob vyprávění je hrozně nezáživný a do děje nevtáhne. To se v první řadě po několika dílech povedlo líp už kvůli tomu, že se nevědělo do posledního dílu kdo, jak, proč daný zločin spáchal. Tady už v druhém dílu se přiznal vrah a v tomto díle dokonce se odhalilo proč a jak... to absolutně ztrácí ten napínavej drajf, kdy člověk neví odkud co diváka překvapí a řeší se, že Louda by mohl někomu ublížit. Minulá stavba vyprávění byla daleko propracovanější ( ale třeba se to ještě rozjede, koneckonců první řada měla prvních 5 dílů taky nezáživné). Pozitiva jsou jasná, atmosféra vykreslena opravdu parádně, herecké výkony tentokrát v čele Fialová ( jako první představitelku z dcer ji začínám brát), Batěk, Boková a nástup Majera, kterému stačil jeden dialog, aby mne přesvědčil, že to je posila do tohoto seriálu. ()

Díl čtvrtý (2017) (S02E04)

Nuda, ničím nepřekvapující nuda a nezachrání to ani milostná scéna Vyorálka s Bokovou. Kde jsou ty časy první řady? ()

Díl pátý (2017) (S02E05)

Zatím nejlepší díl - celkem napínavé, svižně plynoucí, mírně akční. Herecky tomu šéfoval Batěk a Revai. Možná druhá řada není ztracena. ()

Díl šestý (2017) (S02E06)

Minulý díl mne nabyl dojmem, že ten seriál se konečně nakopne a pojede v kolejích první série, co se týká detektivní linky, ale to jsem se spletl... tenhle díl zase spadl do nudy bez jakéhokoliv překvapení jen s tím, že se prostě Klouda vrátil z Budenos Aires, odkud dokonce poslal pohled, takže nějaké baf, kdo, co jak se nekoná protože všechno je jasné. Všemocný padouch se vrátil jen naštvanější a Valentovi se tentokrát bojí ještě trochu víc než v prvních pěti dílech. ()

Díl sedmý (2017) (S02E07)

Klouda chce půl mega... nuda... Klouda dostane půl mega...nuda .... Irena osvobozena. Pavel Batěk jako padouch padouchů táhne tenhle seriál ( i se Zaorálkem) , ale je to bída. jak jsem byl okouzlen první řadou tak tady jsem unuděný. ()

Díl osmý (2017) (S02E08)

Klouda je tuhej... tak snad ve zbývajících dílech se dočkáme nějakého trochu více diváka překvapujícího vzrůša. Koukám, že milostné scény ( Fredy Urban vs prostituka - Vanda Chaloupková a Fialová Polívka) nám nějak se nakazily studem, že se bojej aspoň minimální nahoty. ()

Díl devátý (2017) (S02E09)

Retrospektiva jako prvek vyprávění obohatilo druhou sérii lépe než to předvídatelné nudné vyprávění posledních pěti ( ne-li osmi dílů), ale ikdyž musím uznat, že to byl zajímavý způsob jak obohatit již odvyprávěný děj, tak to jako celek nezachrání. Tak snad další díly zvednou laťku druhé série výše. ()

Díl desátý (2017) (S02E10)

Nejvíc o této nejslabší epizodě vypovídá, že nejdramatičtější věcmi bylo skuhrání zraněného Revaie a to, že Vladimír nalezl dětskou sponku .... nejnudnější díl, který nic neposunul vpřed. ()

Díl jedenáctý (2017) (S02E11)

O chlup lepší než předchozí díl - svižnější , akčnější a objímací scéna Cmuntová Plánková ( wow jsem se i lekl). Neodpustím si ale absolutní technickou střihačskou chybu. Když je v Břežanech akční scéna se zatýkáním Krále, tak při potyčce Vladimír dostane pažbou a střih a Vladimír utíká za statkem, kde pronásleduje Krále ( WTF ? ). PS: vzpoměl jsem si u šotů z natáčení první řady , kde režisér říkal, že když natáčeli na dvorku na statku v "Břežanech", tak museli vypálit trávu ( a po natáčení zase vysázet ) aby to bylo jako pracovní autentické prostředí. A dneska jak tam po sobě stříleli tak běhali po dvorku jak po fotbalovém trávníku. Takže na auta prachy v rozpočtu jsou a na selské prostředí došly? Ale nechci být hnidopich,... ()

Díl dvanáctý (2017) (S02E12)

Divák všechno ví a sleduje jak nějaké postavy se něco dozvídají a opakuje se, co už bylo a všichni vědí,že to tak bylo, nula překvapení, napětí... NUDA!!!!! ()

Díl třináctý (2017) (S02E13)

O milimetr zajímavější díl než předchozí díky Ireně a Lippimu, ale jinak bída a podtržené zklamání z druhé řady, kde vládla nuda a nuda ( a nezachránila to cudná milostná scéna Polívka vs. Fialová). Z první řady si pamatuji doteď minimálně osm zajímavých scén, mnoho hereckých kreací ale z druhé řady si zapamatuji jen auta a jinak unylé nudné vyprávění splývající v nudu. Kluci, takhle fakt ne! ()

Série 3 (2018) (S03)

S01>S2>S03 a dokonce S01>10x(S02+S03) ()

Díl první (2018) (S03E02)

Třetí řada začne celkem velkolepě na boxerském zápase v "plné" hale. Zápletka s metanolem poté co byl v ČT už jednou Metanol s Vaculíkem se mi zdá trochu obehrané téma, ale jako zahřívací kolo budiž. Výprava, kostýmy, obsazení , kamera zase nadprůměrné, tak snad zápletka tentokrát bude vymazlenější než v tragické druhé sérii. Šafaříková v pohodě nahradila Fialovou a její postava s von Lippim je zatím to nejzajímavější. První milostnou scénu si střihl Vyorálek s Bokovou v ještě cudnějším stylu než ostatní v druhé sérii. ()