Život nehrá fair. Príbeh o mladej atlétke, ktorá sa v normalizačnom Československu  dostane do štátom riadeného dopingového programu. Mladá talentovaná šprintérka Anna sa pripravuje v stredisku vrcholového športu na olympijské hry a i cez svoj zlý kádrový profil je zaradená do programu špecializovanej lekárskej starostlivosti. Jej matka bývalá tenisová reprezentantka, začne mať podozrenie, že nové podporné prostriedky ktoré jej dcéra dostáva sú v skutočnosti zakázaným dopingom a začne viesť súboj s totalitným režimom v ktorom sa nehrá podľa pravidiel fair play. (STV)

javynabi

Je to příběh o životě a o tom, jak to tady funguje. Jsem však velice ráda, že hlavní hrdinkou byla poctivá Anička, která nám ukázala jak stateční jsou poctiví lidé. Tento film sice nepotvrzuje pravidlo - s poctivosti nejdál dojdeš, ale určitě stojí za to se na něj podívat ! ()

blondboss

Anoooo, konečne som sa dožil v našich končinách filmu, o ktorom môžem s hrdosťou prehlásiť, že je jedným z najlepších v súčasnosti. Ani zďaleka to nebolo o športovej dráme, ale hlavne to malo veľký message v tom, ako dopodrobna sa vykreslila atmosféra vtedajšej doby a to, aké zvrátenosti sa v časoch komunistickej éry používali na zastrašovanie a ovplyvňovanie života ľudí u nás aj v Čechách. Najlepšie bol odkaz v tomto filme povedaný v jednom výroku hlavnej postavy - "Nejdem na olympiádu. Nikdy nebudem reprezentovať tento systém." Judit Bárdos je absolútne úžasná, nádherná, sympatická a charizmatická herečka, o ktorej ešte určite budeme počuť a ktorá je jednoznačne najjagavejšia z vychádzajúcich hereckých hviezd na súčasnej slovenskej filmovej scéne. A v tomto filme to skvele ukázala. Nebyť pár hlúpych dejových lapsusov a gýčov by som bez váhania dal 5 hviezdičiek. 80 % ()

Marquis

Jestli se chcete dojmout, tak si najděte dokument o našem najslavnějším vzpěrači Otikovi Zarembovi. Ten na doping opravdu dojel. Tento sport je už tak na vrcholove urovni pro telo destruktivni a do toho doping, ktery jeho telo dodelal a skoncil jako invalida- nestastny invalida. Navíc na neho svet davno zapomnel. To je pribeh a jestli chteli natocit neco o dopingu tak tohle. Protoze jeho pribeh znam, tak mi tento film prisel bez emoci. Nedojmul jsem se. Navic spojeno s propagandou. Pratele, doping bral vesele celej sportovni svet. Zapad, vychod. Zalezelo na sportu. Viz Kratochvilova a jeji rekord, ktery uz kolik desetileti je neprekonan! samozrejme dopovala a zije a je zdrava jako ripa. V tomto filmu se obvinuje rezim, ze ucastnici nevedeli co berou a museli. "Museli" uplne vsichni na celem svete tenkrat. Ale kazdy mel na vyber. Z dopovani je spojeno Vychodni Nemecko, protoze meli uspechy a svadelo se to na doping. Ano samozrejme.. proste dokazali svoje sverence celkove pripravit lepe nez jini. Dopovat se totiz muselo umet a neni to jen o tom si neco strikat strikackou. Jejich system byl proste v necem dokonalejsi nez USA a dalsich. Opakuju bralo se fest a vsude. Jaka je situace v urcitych sportech dnes vime. Bylo by chybou si myslet, ze je to jenom cyklistika- z te udelali obetniho beranka. Ve filmu zklamaly devcata- na druhou stranu takove sportovykne jsou- makaji a malokdy jsou nejake extra osobnosti. Tak to asi na hlavni predstavitelku prece jen sedi. Tvari se to jako polodokument, rozhodne tepe do tehdejsiho rezimu co to da, takze se nevyhneme prostredi STB, chartisti litaj vzduchem a nakonec si mame myslet, ze clovek kvuli emigraci byl schopen podstoupit i mrzaceni sveho ditete dopingem, aby se dotalo na zapadni kolbiště. Kolik ze tech ceskoslovenskych soudruhu sportovcu na zapade zustalo? Z kolika stovek a stovek a strovek? Lendl, Navratilova, kdo dal? Lendl mimochodem v nasi republice v podstate od nejakch 15cti nezil. To same Navratilova. Myslim, ze oba by v Cesku nezili, i kdyby zde byl kapitalismus celou dobu. Proste diky svym prijmum sli tam, kde se da s tenisem zit. No a to s komancema neslo dohromady. Mladez by si ale nemela myslet, ze za komunistu clovek nemohl byt milionar. Bylo jich hodne. Treba Vaclav Havel, rodina Kocabovic a tak vubec. Umelci vubec zazivali zlate casy. Prijem Hanicky Zagorove zname vsichni. Super holka. Bylo to tu na piču, ale nikomu neslo o zivot- jen imbecilum a opravdovym bojovnikum za svobodu, kteri zemreli v 50tych letech v lagrech a vsichni na ne serete spolu s celym svetem. Kdo dnes z mladych zna opravdoveho disidenta Dolejšího. Z prezivsich Cibulka- vzdyt rikam, ze to museli byt blazni. Wonkove a spol? 50 procent jadra charty spolupracovalo s STB, zbytek nepotrebovali. Opakuju. Ty kteri mely idealy, nikdy se nesproneverilim ty nikdo nezna a zadny film o nich nikdo tocit nebude. Ne tenhle film o tehdejsi realite nic nevypovida. Jeste bych mladeznikum dodal, ze spousta tech inteligentnejsich emigrantu spolupracovalo s STB. :))) Historii pisi vitezove a tento film se o tuto tezi silne opira. STB potazmo KGB vedelo o vsech, na vsechny byly papiry a vsichni pokud se jim to hodilo do kramu byli pouziti. A verte vice radi nez neradi. A zadarmiko to nikdy nebylo. Vsak pred a pri sametove byli vsichni na znackach a po ni si mohli dat pohov. No nekdo si zazavodil, druhej sel na jisto. Jeden takovej se stal pak prezidentem. Emigrovat mohl desetkrat, ale venku jim k nicemu nebyl. To by bylo poctenicko. Treba nasi vnuci se neco dozvi jak uz to tak byva. Stejne jako se ted dozvidame, ze TGM byl agentem britske tajne sluzby, ale koho to bere? () (menej) (viac)

Fíma

Zobali atleti, zobali... Asi jsem od toho čekal, ale víc, ale rozhodně to nebylo špatné, i když o té samotné problematice dopingu tam toho nakonec zas až tak moc nebylo. Spíš jen takový další střípek k dokreslení doby. ()

honzic

Poměrně vydařený film, který vychází ze skutečného příběhu. Potěší kvalitní scénář, kamera i režie. Taktéž herecké výkony nejsou špatné, leč nijak nevynikají. Jen mi tam trochu chybělo větší vtažení do děje a výraznější charakteristika postav. Podle mne je chyba, že Českého lva nedostal tento film. Hodnocení: 70 % ()

pafka

Tak tohle beru vsema deseti. Zajimavy pribeh o jeste nevidenem, velmi dobre fungujici a hlavni postava je bez chyby. Krasne je natocena atmosfera strachu, a presto se StB objevuje velice zridka. Atmosfera te doby skvela a taky i hlavni postava. ()

tsatsiki

Příběh zajímavý,někdy ovšem zpracování bylo nudné a postupem času přechází do takové nudné roviny. Každopádně musím vyzdvihnout výkon Bardose,Geislerové a hlavní hrdinky. Na české poměry se jednalo o velice zajímavý film, ale víc jak 3* mu dát nemohu, takže ode mě má 50%. ()

srolyma

Aneb jak Jarmil ke světovým rekordům přišel. Jo, doba byla zlá a kdo (si) nepíchal, nebyl v repre. Kdyby se film soustředil pouze na tu sportovní rovinu a nemíchal do toho emigranty, chartisty a estébáky, bylo by to lepší. Čtvrtstoletí po revoluci už to trochu unavuje. ()

elCarda

Z meho pohledu to proste tvurci prehnali. Nacpali to vsim co se mohlo za totace v te dobe dit a vsechno se to deje kolem hlavnich hrdinek. Kdyby vynechali otce imigranta a ten samizdat a pouzili tu dobu proste jako kulisu tak by to filmu pomohlo. Takhle je to jako Forest Gump co se ale bere vazne... ()

swinevenca

Zase jedno povedené české dílo pro depresi. Vztah s přítelem i samizdatová práce jsou tady jenom jako rámeček vymezující všechny pro a proti v otázce setrvání nebo emigrace, ale ani jedno není rozebráno nějak hlouběji. "Miluju tě" i smysl okamžitého přepisování čehosi se pak mění jen v účelové posunutí děje žádaným směrem. Ale zbytek mě baví, a vlastně dost. Dva suprově zahraný odporný kníratý věrozvěstové nadlidských možností, co pro svoje poselství klidně zknírujou sympatický holky. Jedna z nich si toh kníra klidně narůst nechá, zatímco druhá pro hrdost roztrhá olympijskou letenku, byť jí stála neskutečnou a dobře ukázanou dřinu. A sice kvapně a lacině nastavená, ale na mě fungující bezmoc těch hrdých v 80.letech, ani jsem snad nevěřil v dobrý konec. ()

Crush3r

Slušně natočený český film, to není oxymoron! Mám rád české filmy a mám rád sportovní tématiku, proto jsem se na Fair Play dlouho chystal a ve výsledku mě rozhodně nezklamal. Film má od začátku do konce pochmurnou atmosféru a i přes určité nedostatky, jako že charaktery ani příběh nepatří mezi nejpropracovanější, musím film hodnotit kladně. Nejdůležitější je ovšem pravda, kterou film připomíná - komunisti byli, jsou a budou největší kurvy! ()

spotczek

Konečně film, který má hlavu a patu, není přehnaně umělecký, je v něm vše, co má a všichni tvůrci i protagonisté dělali, co měli. Zní hrozně, když člověk vychvaluje v podstatě základní atributy, ale nemůžu si pomoct, u řady českých filmů z poslední doby jsem měla pocit, že si hrají na něco jiného, než jsou. Tenhle konečně navazuje na poklady zlatého fondu české kinematografie. Je totiž o skutečnosti bez příkras a metafor, děj má začátek i konec. Sice téma dopingu není rozpracované do detailu, ale o tom tento příběh není. Může se ho chopit někdo jiný, kdo bude mít víc informací o motivacích lidí, kteří anabolika sportovcům dávali, jak si to sami ospravedlňovali, jestli vůbec apod. Mně však ve Fair play nechybělo nic. ()

lobo87

Komorné, atmosferické, postavené na hercoch a príbehu. Skvelá réžia, skvelá Judit i Aňa. V rámci českej kinematografie určite vysoký nadpriemer... 70% ()

Facerr

Zase po dlouhý době dobrej "Českej" film. Lví podíl na tom má Slovenka Bárdos, která byla prostě výborná závodnice s gulema (téměř doslova). K tomu žádný natahovačky a pěkně vypiplaná atmoška dřívějšího režimu. Všechno sedlo, i přes absenci vyhrocenejch fyzickejch výslechů, který v jinejch filmech z minulýho režimu hrajou prim. ()

megajalec

Filmov o komunizme asi nikdy nie je dosť. Fair play sa na režim snaží nazerať z pohľadu športovca, ktorému nútia anaboliká, aby sa vyrovnal tým zo západu. V pozadí sa odohráva príbeh matky, ktorej emigroval manžel, takže je sledovaný so všetkých strán a vydieraná pohlavármi (čo je viac? presvedčenie alebo dobro dcéry?). Ak si po filme o bývalom režime poviete: zasraní komunisti, tak film splnil svoj účel. ()

ZHODNOTITEL

Kvalitní film s dobrou atmosférou. Dobré rozkrývání "minipříběhů" mezi atlety. A dobře obsazené. Bohužel závěr filmu jde trochu do ztracena, ale možná to je i to, co to nakonec má být. ()

carl.oesch

Jeden z nejlepších filmů, který se zabývá obdobím pozdní normalizace. Skvělý komentář Malarkey. Ano, takhle to bylo (nezapomenu, jak od jedné kolegyně dceru vyhodili ve třinácti z vrcholové gymnastiky, protože rodiče odmítli, aby to brala), takže nevidím problém v tom, co se tam odehrává. Nakonec ani Áňa Proletářka mi ten zážitek nezkazila, ostatní herci na čele s Judith Bardos byli skvělí a Andrea Sedláčková má být na co hrdá. Dostala mě ta scéna na konci, kdy tv či rádio (už přesně nevím) hlásí, že olympijský výbor ze strachu o sportovce ze socialistického Československa rozhodl, že do Los Angeles se prostě - nepojede. Takže - absurdně to snažení Áňy by vyšlo tak jako tak nazmar. Na druhou stranu - oni ti sportovci jezdili na onen západ celkem běžně, takže příležitostí k útěkům měli dost. Nicméně, myslím, že je zde ještě jeden rozměr filmu a tím je otázka dopingu ve vazbě na politizaci sportu na východní straně železné opony. Proti východoněmeckým soudruhům byli ti naši naprosté nuly, protože na pro tábor míru a socialismu snad nejúspěšnější olympiádě v Montrealu, kdy v první desítce tabulky medailistů se USA "krčily" nejen za nedostižně prvním SSSR, ale i za druhým NDR (s 40 zlatými medailemi !) a pokořeni byli západní Němci až na čtvrtém místě. Zato bylo v první desítce celé RVHP s výjimkou - ČSSR. Jeho celkově osm medailí, z toho dvě zlaté vypadaly vedle výkonu našich severních spřátelených soudruhů až trapně při stejném počtu obyvatel. Zdá se, že soudruzi se poučili a zejména v té ženské atletice se díky Kratochvílové a Fibingerové zadařilo v dalších letech. A to je otázka č.2 - dozvíme se někdy, jak zrovna tyhle dvě hvězdy dospěly k svým fenomenálním výkonům? A ono Los Angeles mohlo být taky odpískané ze strany států Varšavské smlouvy z důvodu strachu z odhalení dopingu a nejenom jako pomsta za bojkot olympiády v Moskvě...i tohle se mi dost dlouho honilo hlavou, když jsem ten film ztuha strávil. ()

caMen

Je to výborně natočený. Judita je výborná. Téma vzpeření se autoritám mám rád a přemýšlím, jak bych v té době dopadl já. Zasraný komunisti. ()

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka

10.11.2021

Dnes přišla velmi smutná zpráva pro českou a slovenskou hudební sféru, ve věku 69 let nás totiž opustil populární zpěvák a skladatel, bratislavský rodák a držitel Zlatého slavíka, Miro Žbirka. Zprávu… (viac)

22. Český lev - výsledky

22. Český lev - výsledky

22.02.2015

22. ročník cen Český lev má za sebou vyhlášení vítězů. Za favorita bylo považováno Fair Play Andrey Sedláčkové, jež šlo do boje s patnácti nominacemi, nakonec ale neproměnilo ani jednu a získalo… (viac)

22. Český lev a Cena filmových fanoušků

22. Český lev a Cena filmových fanoušků

14.01.2015

Česká filmová a televizní akademie vyhlásila nominace na 22. ročník výročních cen Český lev. Vybírala z 32 celovečerních hraných filmů a 23 dokumentů, uvedených do distribuce v roce 2014. Nejvíce… (viac)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz