Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

saintanwar

Jeden z těch filmů, ke kterým si sednete a pohltí vás. V mém připadě za to mohla hlavně scéna s "úpravou" kapoty kufru Milesova závodního vozu. Ačkoliv se film v zásadních bodech liší od skutečnosti, nic to neubírá na poutavém příběhu. Čekal jsem větší prostor postavě Shelbyho (Matt Damon), ale vůbec mi nevadilo, že celou pozornost na sebe převezme Miles, kterého Christian Bale ztvárnil opravdu bravurně. ()

Helljoen93

Film, ze kterého je cítit ultramogul. Trochu prvoplánová pohádka, ale i to se dá odpustit, když ten stroj šlape jak má. Jenom po shlédnutí bacha - člověk má pak tendenci to ve svym taky točit do červenejch. ()

peproch

Velký film, krásný chlapský akční sportovní film se vší báječnou výpravou. Jen si pořád říkám, jestli nebyl Carroll Shelby gay. Jeho obdiv ke Kenovi je fakt pozoruhodný. ()

Rekwy

Hviezdne obsadenie filmu napovedalo tomu, že to s ním Mangold myslel naozaj vážne, nikto ale asi nečakal až takúto nálož. Je ťažké natočiť závodný film s tou správnou mierou závodenia, rozprávania príbehu a akcie, tu sa to ale podarilo a film to tak posunulo do mojich all-time greatest. Film zozačiatku ukazuje politické boje, ktorých je závodenie plno, dokáže poukázať aj na politikárčenie "kravaťákov" a boje o pozície priamo vo Forde, zatiaľ čo vo Ferrari si nikto žiadne starosti nerobí, pretože všetci vedia že oni sú Ferrari a tým pádom sú tí najlepší a najrýchlejší. Matt Damon a Christian Bale svoje role zahrali priam bravúrne, jediná otázka po konci filmu, ktorá vo mne ostala bola, kto z nich bol vlastne lepší. Príbeh Kena Milesa sa v automobilovom svete rozprával už prakticky ako len povera, som preto rád, že sa veľké štúdio jeho príbeh konečne rozhodlo natočiť. Film má nádherné vizuály so super zvukovými efektami a rozhodne by ho mal vidieť každý nadšenec do automobilov. ()

Airman

Naprosto famózní hypertestosteronový motorický film, při němž vám zvuky výfuků aut po sešlápnutí plynu budou doznívat v ušních bubíncích ještě hodiny po skončení projekce. Stydím se za to, jak mě tato dokonalá a poctivá filmařina semlela a jak jsem se do ní spontánně hluboce emocionálně zamiloval i přes jeho naprostou banalitu, možná i šablonovitost, jež je typická pro všechny dramatické biografické filmy tohoto druhu. Učitelé Frankfurtské školy by ze mě neměli radost, ale co mám dělat, když skromná a komorná opulentnost jednotlivých automobilových honiček předčí i nového Avatara a všechno je krásně líbezné a cukrkandlové, hezky nostalgicky zabarvené a jakoby zasněné a k tomu jsou postavy napsané podbízivě sympatickým způsobem a k tomu jsou zahrané výbornými herci (Damon a Bale byli trefou do černého jako nikdy). Ne ale nějakým patetickým (i když možná ano... hehe) mravokárným či moralistním, ale lidsky podbízivým stylem. Je zde totiž docíleno nějakým božským filmařským umem, že vše působí zcela autenticky a všedně, ale s tak osudovou razancí, které zaznívají při poslechu Beethovenovy osudové! A k tomu ještě ten soundtrack! Ten soundtrack, který se kongeniálně snoubí jak s jemnými a hmatatelně elegantními, ale i občas hutnými a turbulentně dravými scénami. "Bohužel", se postupně z Le Mans '66 stává v mých vzpomínkách jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec, k němuž budu cítit velké pnutí plné obav, že to nebude takové jako poprvé, se zase jednou vrátit a znovu ten všechen adrenalin prožít na plné pecky a na maximum. James Mangold si po Loganovi vydobyl o jedno místo v mém srdci navíc. A já mu to za to asi i děkuji. P.S. - Soudntrack mi občas připomíná soundtrack z Blade Runner, možná proto mám k tomu takovou náklonnost! ()

Jespa_k

Každá věta scénáře se dá tesat do mramoru. Na můj vkus možná až moc perfektní. Ale exkurze do pro mě cizích vod pěkná. ()

Dedincan

Trochu som rozmýšľal aj nad piatou hviezdou, ale tú mám naozaj len pre srdcovky. V každom prípade, mimoriadne príjemná jazda s hercami všetkých rolí, a hviezdou večera - Ford GT40, od počiatku jeho výroby po víťazné preteky v Le Mans. Odporúčam nielen pre milovníkov "zlatého desaťročia" amerických muscle cars, ale snáď aj pre milovníkov automobilizmu všeobecne. Vedel by som si predstaviť pokračovanie o rok neskôr, v hlavnej úlohe s minimálne rovnako kultovou GT500.. Bez Bale-a by to však už nebolo ono, a ako obstojného filmového sekundanta k Eleanor môžeme považovať aj Nicholasa Cage-a v 60 sekúnd. ()

Honza.Hlavac

Nevěřil sem ze se to stane ale je tohle je film který překonal neskutečným způsobem film Rivalové . Ať už začneme od skvěle zahranych roli Mattem Deamonem a Christianem Balem tak i hudba, střih , auta no proste všechno . Tohle za mě není film jen pro petrolheady :D ()

ImDude_man

Opravdu miluji tenhle film ne proto, že bych nějak zvlášť zbožňoval auta, ale proto, že je o lidech jako je Caroll Shelby a Ken Miles. Když Ken Miles sedí se Shelbym v bistru, kde mu Caroll sděluje, že jde stavět závoďák s Fordem, tak Ken pronese nejpřesnější charakteristiku korporátních kokotů, jakou jsem kdy slyšel. Jsou to lidi se kterými jsem se setkal, se kterými jsem i nějakou dobu pracoval a v podstatě s nimi celý život vedu svou malou privátní válku (v rozsahu svého života, takže jste o tom neslyšeli). Jsou to lidi reprezentovaní tím píčusem Leo Beebem (skvěle zahraný jinak sympošem Joshem Lucasem. Hrál ho tak dobře, že bych ho kopal do kulí jako Le Mans tj. 24 hodin vkuse). Jsou to lidi, co ve firmách neustále konspirují proti svým kolegům, aby si udrželi nebo dokonce vylepšili svou pozici na jejich úkor. Věnují tomu, se Satanem otrávenou myslí, spoustu energie a zamořují spolehlivě vzduch v jakékoli větší firmě, kde šéf nedohlédne do všech koutů. Jsou to přízemní, většinou málo vzdělaní absolventi lepších univerzit, kteří o sobě mají vysoké mínění, ale jinak jsou to ukázkoví omezenci. Tenhle film je o srdcařích, kteří ač bez formálního vzdělání, toho o svém oboru ví jako vědečtí pracovníci a možná i více, protože jsou zároveň praktici. Jako byli Caroll a Ken. Lidi, kteří jsou neohnutí, nepodvolení a myslí jinak a proto je ti korporátní zmrdi nenávidí a kdykoli jim s chutí hodí klacek pod nohy. ()

los_ajajos

Herecký koncert Balea a Damona na pozadí skutečných událostí. Úžasná podívaná i pro ty, kteří se nepovažují za fanoušky motosportu. Vizuálně poutavé a režisérsky dokonalé, citlivé a zároveň napínavé drama, které si diváka pomalu namotá a už nepustí. ()

prokop04

Řekl bych, že hlavní myšlenkou marketingu bylo pozvat diváky především na hlavní obsazení. Ano, to bylo skvělé, ale stejně tak dobrý byl i samotný děj. Byla to doslova jízda. Akční záběry z dráhy během závodů, doplněné skvělou hudbou, ve vašich končetinách, během sezení na sedačce, vyvolávají svalové křeče. Neuvěřitelný vizuál! Po dlouhé době jsem slyšel povedené americké vtípky v meziřečí postav. Charismatický Christian Bale (nar. 1974, Velká Británie) se se svou postavou skvěle ztotožnil. Historický kontext je srozumitelný, tudíž bych doporučil automobilovým nadšencům, ale také laikům, který během děje v klidu pochopí o co se mezi Ferrari a Fordem dříve jednalo. ()

Matesaktesak

S velkým zpožděním jsem konečně FvF viděl a moc se mi to líbilo - příběh je napínavý a většinu filmu je člověk nervózní, protože ví, že se může cokoliv ve vteřině pokazit. Osobně jsem necítil sympatie k Fordu ani jeho představitelům, ale postavy Shelbyho a Milese je rozhodně měly. Myslím si, že se tvůrcům podařilo trefit dobrý mix příběhových linek z jejich osobních životů a ze závodů. Kamerově je věc krásná, ale zejména na začátku filmu jsem měl pocit, že některé záběry nevystihovaly rychlost, kterou se auta pohybují. Stříhá se tam mezi POV a velkocelky, působí to hodně nekoherentně. ()

steposfrajer

Kýč. Zábavné, ale bylo častokrát vidět, že film byl udělán tak, aby byl líbivý. Velmi podobné filmu Rivalové. Ty jsem si však užil víc. Pobavilo mě, že tam Christian Bale měl s Tracy Letts stejný vztah jako v The Big Short. Herec Jon Bernthal podle mě nevyužit, což je škoda. Podle hodnocení ostatních mi přijde film overrated, měl jsem větší očekávání. Jinak ale supr film ()

Johny2022

Po zasluhe skvelá podivana. Nemám rád moc tieto filmy , ale skvele výkony, dráma dej, všetko to sadlo. A priznávam sa, nemal som tucha o tejto rivalita.  BAVILO TO. Konečne film , kde ...vlastne to nekončí moc veselo. A trošku mi aj slza "ukapla"... ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)