Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

hovnocuc

Film určitě pěknej. Trochu jsem se ho obával (jako Rivalů), poněvadž historii motorsportu mám načtenou a naposlouchanou od táty, takže mě pak drážděj ty odchylky od skutečnost, ale tady hodnotim pozitivně zpracování, herecký výkony všech, spád, napínavost, kameru, detaily a na Hollywood šikovně potlačenej patos/ukňouranost. Přešlapy tam byly (naloženo dostal hlavně Beebe, páč jeho role v reálu vypadala dost odlišně :-) ), ale chytlavost, způsob a kvalita zpracování jasně převážily. Čtyři a půl, dávám pět, protože filmy ze závodního prostředí (pokud se povedou), maj zvláštní kouzlo... ()

finest

Chtěl jsem srovnávat s Rivalové, dokonce jsem prvních 20 minut filmu srovnával , ale to prostě nejde! Tohle jsou ty filmy s velkým F, které se zapisují do historie kinematografie, stejně jako jsou jezdci s velkým J, kteří se zapisují do historie motor-sportu a o kterých jsou tyto "F"ilmy točeny. Bravurně zvládnuté, vtipné, smutné, napínavé, se spoustou nadupaných aut. Krása, krása, nejde jinak než 5 hvězd! ()

r3musko

Ideálna dĺžka filmu je podľa mňa medzi 80 a 120 minút. Za ten čas sa dá vyrozprávať príbeh bez zbytočných detailov, ktoré v konečnom dôsledku nesúvisia s dejom a postavy stihnú prejsť vývojom. Je pár výnimiek, kde som ochotný tolerovať dlhšiu stopáž, ale tento film k ním bohužiaľ nepatrí. Aj keď nemám extra výhrady, dávam o 1* menej práve za to trvanie. Ak by bolo po mojom, tak by sa takéto dlhšie verzie vydávali na DVD pre skutočných fanúšikov. Ale keďže to vôbec nezávisí odomňa, aspoň vyjadrím svoj názor takto. ()

CaptainPixel

Pata hvezdicka tomuhle snimku utika jenom kvuli misty gumovemu CGI a falesnemu drama, protoze jinak je vsechno jak se patri. Od zvuku, pres kameru, hudbu az po herecke vykony. ()

Sejkorka

Toto je moje první hodnocení v Databázi, tak doufám, že se spojí s mými pěti hvězdičkami. Jako kluk jsem hltal Formule jedna, k čemuž patřilo i 500 mil Indianapolis a pochopitelně i 24 hodin Le Mans. Viděl jsem pak film Le Mans se Stevem Mc Queenem, legendární Grand Prix a v poslední době třeba Rivaly. Pro mne je to vše o mnohem víc, než jen skvělé filmy. Tenkrát jsme o těch závodech jen četli a vystřihovali si ze Světa motorů fotky svých oblíbenců. Teď zpětně můžeme na vlastní oči vidět, jaké to tenkrát vlastně bylo. Le Mans 66 je top z těchto filmů. Ani nezáleží na tom, že není historicky úplně přesný. Bonus navíc je pro mne Caitriona Balfe, kterou jsem do té doby vůbec neznal. Kvůli ní jsem si stáhl první sérii seriálu Cizinka, kde naprosto exceluje. Ale to už je jiná kapitola .... ()

MatyRock

Precizně natočený, zručně zrežírovaný a výborně zahraný automobilový epos, jemuž nechybí vůbec nic. Geniální Christian Bale a neméně skvělý Matt Damon tvoří hlavní duo v příběhu, který není tak jednoduchý a přímočarý, jak se může na první pohled zdát. Scénář neobsahoval zbytečnou vatu, měl přirozené momenty a veškeré zvraty nevycházely odnikud. Skvělý příběh okořeněn hudbou, kamerou a herci, kteří jsou prostě nejlepší (další superlativa doplň dle libosti) 10/10 ()

McGuffin

Le Mans '66, Ford v Ferrari je příběh, který se opravdu stal, tedy známý a tedy nudný. Jez Butterworth, John-Henry Butterworth a Jason Keller mohou dramatizovat, co je napadne, z manželky a syna dělat permanentní obdivovatele, z firemního managementu nepřátele, ze soupeřů namyšlence, z konstruktérů věci oddané muže, z donátorů cílevědomé, šlechetné a altruistické lidi a stejně to nefunguje. Nic z toho nejsou věrohodné překážky prostě proto, že i kdybyste náhodou nevěděli, jak to dopadne, víte, jak to dopadne, protože vypravěč nijak neskrývá, co vypráví. Slýcháte rádi příběh, který znáte? Znovu? Stavte se v muzeu. Takže tak. https://www.macguffin.cz/ ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "V jednom bodě při 7000 otáčkách všechno splyne. Auto je najednou bez váhy. Prostě zmizí. A zbyde jen tělo procházející časem a prostorem. Při 7000 otáčkách za minutu to poznáte. Ucítíte, jak se to blíží. Máte husinu, zavírá vám to oči a ptáte se na otázku. Na jedinou, na které záleží. Kdo jste?" Le Mans ´66 je výlet do benzínem provoněné nostalgie jednoho nádherného přátelství a pocta těm, kteří skrze vlastní vášeň a vytrvalost dokázali představy měnit v realitu a riskovat život při rychlosti vyšší než tři sta kilometrů za hodinu. Původní název filmu Ford v Ferrari možná odkazuje na souboj dvou společností, ale opravdu jde v příběhu o osobní tahanice mužů ve slunečních brýlích z korporátu s muži ve slunečních brýlích, kteří žijí pro ten pocit, kdy přes řinčení motoru není slyšet okolní svět. Jde o film, na který nejen, že se skvěle dívá, ale funguje i po všech ostatních stránkách. Za to ale vděčíme i hereckému obsazení v čele s Balem a Damonem. Jinak Mangold odvádí znamenitou řemeslnou práci, scénář je kompaktní, postavy jsou vrstevnaté a audiovizuální prožitek je místy dechberoucí. Užil jsem si to od sestrojování perfektního vozidla až po závodní scény. - 100%. ()

APLSMLS

Uuuhh, v kině to byla paráda! Chlapárna, Coca Cola, 50's USA, sympatickej Damon, nesnesitelnej Bale, ikonický trojitý projetí cíle. S těma 90% bych se ještě krotil, ale jeden z nej filmů loňska. ()

stuj

Nic moc. Hrdinové jsou sebevědomí američtí klucí, kteří se ve své práci vyznají nejlíp na světě. Je potom jasné, že se vše děje přesně tak, jak řeknou. Žádné napětí se tedy nekoná. Děj je navíc propleten X-krát viděnými klišé scénami: "Mohu Vám nějak pomoci, paní?" "Ano, sháním super sporťáka. Mám ráda vibrace a rychlost!" "Ó, tak to jste speciální žena, co se jistě vyzná v autech." "Ano, to jsem, díky mému skvělému manželovi - tobě!" Muck muck. Pokud není člověk fanda do aut, tak je film docela nezáživný. :( ()

Andrew88cz

Fantastické životopisné ztvárnění o automobilkách Ford a Ferrari. Damon i Bale jsou super, perfektně vybraní herci... vše do sebe zapadlo, tak jak by mělo. (9/10) ()

phoenix9

Film presne podla mojho gusta a Christian Bale znova potvrdil , že patri medzi absolútnu elitu. Samozrejme nedá sa nezrovnať s rivalmi aj ked ide o inú kategóriu motošportu , myslím že je to rovnaká kvalita čo sa týka filmového spracovania.Velká spokojnosť. 95 % ()

Obys

Zřejmě se mi ještě v kině nestalo, abych se tak často díval na hodinky. Věděl jsem, jak je film dlouhý, a pořád čekal, kdy se ten film rozjede. Nerozjel se. Velmi vysokému hodnocení tohoto filmu nerozumím. Každou chvíli jsem měl pocit, že takových filmů je možné natočit na tuny. Jeden s výměnou převodovky, jeden s výměnou brzd, další s odlehčením podvozku, ještě jeden s většími grimasami při závodech či s ještě vyššími otáčkami motoru, které někdo napovídá na kraji trati. Chápu, že film popisuje život závodníka Milese, ale na mě nebyla přenesená snad jediná emoce, a to ani na závěr filmu. Vlastně ano, tak mě to naštvalo, že jsem se rozhodl na ČSFD udělat test, abych k tomu mohl něco napsat. Po skončení filmu jsem se ptal „Co to jako mělo být?“ ()

TomeKzLibra

Od režiséra, naprosto skvělého Logana ,jsem čekal hodně ale tenhle film mi naprosto vyrazil dech.Dvojice Bale a Damon je naprosto famózní. Bale je pro mě jeden z nejlepší herců, ale Damonovi jsem nikdy nepřišel na chuť, ale v tomhle filmu si mě naprosto získal. Tenhle film je hodně dlouhej ,asi 2 a půl hodina, a i když není tak epickej jako Rivalové,ani nachvilku nenudí. Hltal jsem každou scénu kdy vylezou do auta a šlápnout plyn a při sedmi tisících otáčkách ve 300 kilometrové rychlosti, jsem cítil takovou nálož adrenalinu. tohle je film vyloženě pro chlapy. Je tam spousta montáží,kdy přestavujou auto a laděj každou součást do posledního detailu a je to prostě bomba. Chci víc filmu jako je tenhle. ()

patient333

Tento film je znovu prehliadka toho najlepšieho čo dokáže Chris Bale zahrať. Fantastická zápletka, samozrejme s trochou (viac) amerického dreams come true pátosu, ale však prečo nie. Zápletka je super, film má okrem zmysluplných scén aj nejaké to modžo a celkovo ma chémia tohto filmu a medzi Bale a Damon dosť bavila. Jedinú vec, ktorú by som možno zmenil je názov z Ford vs Ferrari na Závod proti korporátu. Celkovo je tu drtenie byrokraciou a ego jedného vedúceho chlapíka slušne vykreslené, čo podľa mňa posiela film na špicu. Avšak nie je to úplne to čo som si predstavoval (fakt som čakal, že ukážu súboj dvoch automobiliek a ich jazdcov a my ani nebudeme vedieť komu fandiť, ale bude to super) a chýba mi trocha lepšie ukončenie. Ale inač celkovo pecka a naozaj oceňujem nepoužitie CGI. ()

Fibonacci

Jeden z TOP životopisných, o tom žáádnáá... matt valcuje a kristián si ma získal postupne + tento tandem okorenený o punishera? arjukidinmi? to su šupy, to su ako pre psa muchy! ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)