Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (Cinemart SK)

Eric.Kosar

Nejsem úplně přeborník na auta, ani tyhle rivalové války "Ford vs. Ferrari", ale film měl jeden účel, poučit vás o tom, jak to vlastně bylo, ja jsem poučen byl, takže film svůj účel spnil. Damon po svém neúspěchu ve Zmenšování, kde hrál spíš "pan tátu", se vrátil a předvedl fantastický herecký výkon, a Bale se ani vracet nemusel, furt zářil a zase zazářil. Příběh o přátelství, lásce k autům a ježdění a toho, jak Ford trumfnul Ferrari byl taky oslňující, ještě lepší je ale fakt, že to všechno do sebe zapadalo jak malá skládačka. Kamera taktéž výborná, pocit toho, že jste přímo na dráze, nebo že snad dokonce sedíte na sedačce spolujezdce vás bude doprovázet po celý film. Akorát jen prostě tohle není téma pro mě, film fantastickej, akorát jak říkám, nejsem přeborník na auta. ()

Bogrant

Za poslednú dekádu po Rivaloch druhý najviac prepracovaný a najreálnejší film o závodných autách, ktorý ani raz za dve a pol hodiny nezaradí spiatočku, ale stále pridáva, okrem správneho nasadenia i značnú dávku emócií, ktoré je vďaka skvelým hercom (Bale famózny, Damon nemenej) poľahké precítiť. Akurát som mal pocit, že Mangold sa nie a nie cez tých 7000 otáčok dostať a chýba tomu ešte väčšia intenzívnosť niektorých scén (nerátajúc záverečné strhujúce preteky na 24-hodinovke). To je snáď jediná chybička na kráse tejto inak vysoko poctivej chlapskej drámy, ktorá sa ale tak preferovanou a tak obľúbenou ako už spomínaní Rivali, zrejme nestane. ()

pichta

Velmi dobre zobrazeny boj dvoch automobiliek. Tie triky a klukata cesta k uspechu, tragedia a podobne. To patri k životu. Bale to zahral naozaj bravúrne. Vzil sa do toho naplno ()

tulen

Škoda promarněného potenciálu .. pěkná auta, atmosféra ... ale zas ty americký kecy, nelogičnosti, debilni chování postav, klišé, umělé vnášení nevěrohodných emocí a situaci .. herci sablonoviti  a prehravajici ... závody asi tak realne  jako scény z amerických válečných leteckých filmu ... skoro jsem to nedokoukal.. radši si pusťte starý Le Mans s McQueenem. ()

petra8619

Nejsem fanynka automobilových závadů. Na film jsem se podívala jen kvůli hereckému obsazení. A udržel si mou pozornost, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací. Opravdu skvělý film. ()

Vo3inho

Labutí píseň Christiana Balea, koukám už podruhé a stále to funguje. Vynikající film, který sice není lepší než Rivalové, ale je za ním tzv. o vlásek. Příběh Kena Millese je příběh pro Hollywood, který připravil sám život. Konec velmi dojemný. Režisér Mangold si vše tak jako u Logana pohlídal na jedničku. Matt Damon není také o tolik po zadu. Prosté fenomenální film. 5/5 ()

gizi

Na svou délku to odsýpalo, nudné byly asi tak 2-3 chvíle, kdy film (zbytečně) zpomalil a snažil se (zbytečně) o nějakou romantickou vsuvku. 75%. ()

Pythonator

Nejsem zastáncem nudných životopisných filmů, kde se nedočkáte příletu mimozešťanů nebo létajících draků, a obvykle taky zásadně nemohu dát takovému filmu za pět. Tohle je ale překvapivě milé a skvěle zahrané a natočené. Ta děsivá stopáž mi utekla tak hladce, že jsem se nestačil nudit. Kam se hrabou přeceňovaní Rivalové s těmi trapnými formulkami. Tohle jsou pořádná auta a pořádný chlapský film. ()

Accuphose odpad!

Vlastně jsem to hodnotit nechtěl, ale píšu recenzi ještě k něčemu horšímu, a potom, co jsem zjistil, kolikžeto tahle naleštěná bída dostala, tak s tím prostě musím do koše... hraje si to totiž na životopisný žánr. ()

Chicharron

Nesnáším Matta Damona, ale tady mi nijak nevadil. Christian Bale se zápalem sobě vlastním opět dokázal, že je schopen zahrát v podstatě cokoli. Hodně atraktivní film z prostředí rychlých kol. ()

W00DY

Krásná pohádka pro dospělý publikum o chudým čeledínovi jménem Ken Miles (v podání tradičně neskutečného Balea), kterýmu chybělo trochu toho štěstíčka a mohl se stát králem. Bylo nebylo, milé děti. V polovině 60. let minulého století si tak nějak bezvýznamně byl, žil prostý čeledín/kočí, který neměl zrovna na růžích ustláno. Miles měl za kamaráda chrabrého rytíře Shelbyho, jenž dostal od starého knížepána za úkol postavit ten nejrychlejší kočár. A protože rytíř Shelby nebyl žádný hlupák vzal si Kena na pomoc při stavbě toho nejlepšího superkočáru. Přestože jim neustále házel klacky pod nohy zlý čaroděj, dílo se povedlo. Ken kočíruje na rytířském klání kočár poháněnej hordou koňských spřežení a maže si všechny na chleba. Skoro se zdá, že tato pohádka směřuje ke štastýmu konci a Miles bude nesmrtelný král. Omyl děti! Tahle pohádka má špatný konce rovnou dva. Za prvý mu ten chleba spadne namazanou stranou na zem. A za druhý... radši se ani neptejte - těžko by se vám usínalo. 5* ()

babuška

no pane jo, i když motosport není moje krevní skupina, tak klobouček, jízda se vším všudy, tohle by ocenil můj otec, dělával mechanika jezdcům ralye za škodovku, on auta miloval, já je beru jen jako věc ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)