Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

Rian_witcher

Historicky poměrně přesné vyprávění s pár lehce upravenými dramatickými detaily. Matt Damon je tentokrát zcela přehraný vynikajícím Balem. Všichni víme, jak to tehdy celé dopadlo a přesto film drží diváka v neustálém napětí a vy se těšíte na závěrečný závod z dob, kdy ještě nebylo vše v závodním voze řízené elektronikou. Čistých 5* bez kompromisů. ()

Katjushkator

Mám ráda auta, mám ráda jejich zvuk a ráda se dívám, jak někdo dělá auta lepší. Bale je opět úžasný a Damona nikdo nezachraňuje což cením. Role mu sedla a i on byl skvělý. Vyzdvihnout musím zpracování i celého týmu Ferrari. Při závodech jsem se tak upřímně smála. Někomu by se mohlo zdát, že je to přehnaný, ale není. Takový Italové prostě jsou. Shlédnout tento snímek je zážitek. ()

Saxos

Doba, kdy závodní auta byla fakt závodní auta a ne roboti narvaní elektronikou. Řeknete čtyři kola a volant, je to pořád stejné, ale není to pravda, vždyť teď si kára bez připojení na comp ani neprdne. Klady: i do okruhového závodu lze dostat pořádné emoce. Závěr: doporučuji i těm, kdo auta moc nemusí a nerozumí jim, stejně jako já. ()

Dawe2

Skvělý film, výborné herecké výkony, režie, střih, kamera, scénář psal asi víceméně život. Výborná hudba. Delší stopáž zde vůbec nevadí, byť jsem se jí obával. ()

buchannon

Tak konečně jsem TO viděl - nejlepší film o závodních autech, dokonce mnohem lepší než Rivalové. Tento snímek má příběh a to takový, že úžasný. Christian Bale byl boží! Ani si nedokážu představit, jak těžké musí být řídit supersport v takové rychlosti a navíc na 24 hodin Le Mans! ()

honzzaq

Tak 29. nejlepší film na CSFD je asi lehce nadhodnoceno, ale ono to časem bude klesat. Každopádně dobrá podívaná je to rozhodně. A protože jsem z celé zápletky znal jenom jméno Shelby a to ve spojitosti s nejsilnějšími Mustangy, tak to bylo napínavé až do konce. Zaujalo mě, že ve skutečnosti to celé bylo trochu jinak, ale ve filmu lépe funguje ta umělecká licence. 80% ()

albiebennett

Tak přesně takto má vypadat film o závodění v automobilech, neboť má obrovskou přidanou hodnotu v hlavních protagonistech a ději filmu, což starší mcquenovská verze naprosto postrádá. ()

Radek273

Le Mans '66 je snímek, který sice můžete soudit hned na začátku a podivovat se nad tím, co dělá v první třicítce ČSFD(!), ovšem dokud ho neshlédnete, nevíte! Navíc kontrast s Le Mans se Steve McQueenem můžeme dozajista přirovnat k úsloví "nebe a dudy". Zatímco McQueen si "jen" splnil dětský sen jezdit v rychlém autě a zároveň přitom natáčet film o slavném okruhu, tento snímek je životopisný, přirozenější, ucelenější, dávající smysl a mnohem více dramatický a méně nudný. Od začátku se nám odvíjí hned několik zajímavých rovin příběhu. Nejen duel Ford/Ferrari, ale například také kamarádský vztah Shelby/Miles, které ztvárnili obrovští profíci Damon s Balem. To vše se nezadržitelně blíží k velkému finále, jež přinese nejeden emotivní moment, při kterém divák doslova vstává ze židle. A právě i díky onomu závěru se snímek právoplatně řadí mezi ty nejlepší vůbec. ()

Heywood

Výborně natočeno, napínavý střih, herci úžasně výborní (zvláště v hnusných a odpudivých rolích), a vznik legendy je tak filmem potvrzen. 75% ()

Dvojirakri

Čas od času se podívám na nějaký novější snímek z továrny Holywoodu, abych věděl čím je stádo krmeno. Tento film mi na disku ležel už nějaký ten pátek, nebylo do čeho píchnout, tak jsem se jal do jeho přehrávání. Nikdy jsem autům nerozuměl. Nikdy mě toto téma nebavilo, pouze okrajově dějiny F1, takže záchytnými body byla jména známá z tohoto světa. Ale, co se stane když člověku pustíte film, jehož téma ho nezajímá? Jsou dvě možnosti - buď je snímek natolik skvělý že ho i tak uhrane a dojde novému zážitku, nebo onen čas prozívá. U mě se stalo to i to. První polovina filmu, ta technická a pletichářská, byla jedna velká nuda. Když už se začalo závodit tak se dojem podstatně zlepšil. Ale konec byl zase návrat k dojmu z první poloviny. K hrdinům jsem si nevybudoval žádný vztah takže to finální rozuzlení se mnou ani trochu nehnulo, i když jsem schopný pustit slzu i u pohádky o Mumíncích. Celkový dojem je ovlivněn tím že já opravdu nejsem cílová skupina, zkrátka to není film pro mě, ale nemůžu neocenit technickou stránku filmu. ()

david141474

No musím říct, že jsem od toho moc nečekal a to se vyplatilo, protože nic takovýhleho jsem opravdu nečekal. Christian Bale a Matt Damon jsou v tomhle filmu božští. Kurva ty jejich výkony, to se jen tak nevidí. A ta božská atmosféra, no ty vole, to je tak kurevsky skvělej zážitek. Myslel jsem si, že už jsem viděl všechno, ale tohle změnilo můj názor, protože tohle jsem ještě neviděl. Kdo má rád auta, tak je to pro něj povinnost! Soundtrack je opravdu solidní. Děj je monstrózně skvělej. No a ty závody, mein got, onanie. Scény z tréninku a zkoušení auta, no taky skvělý. Rodinný vztahy zde byly představeny dobře. No a ta rvačka Damona a Bala byla taky skvělá a vtipná. Co se týče humoru, tak zde válel Bale. No a ta atmosféra během závodu v Le Mans' byla neskutečně kulervoucí a já nemohl ani na minutu odvrátit zrak od obrazovky, protože jsem do toho byl neskutečně vtáhnut. No a ten konec závodu byl hodně emotivní, ať už společnej dojezd nebo následný zjištění, že je McLaren první, to bylo zklamání a celkem taky na nasrání. No a jedna z finálních scén je velmi depresivní a ta následující je zase hrozně emotivní. No má to tragickej a depresivní konec. No a tohle je podle mě opravdu kvalitní filmařina. 10/10 Pokud tohle natáčel James Mangold, tak o Indiho nemám absolutní strach. ()

PTuranyi

Perfektný automobilový film ktorý znesie porovnanie s filmom Rivali. Skvelé herecké výkony Matt Damon, Christian Bale, výborne vykreslené charaktery, bezchybná produkcia a perfektná kamera a hudba. ()

swenyx

Naprosto úžasný závodní film. Ford se rozhodne Ferrari dát pořádně za vyučenou a tak sestrojí naprosto topový auťák za pomocí Kena Milese pro 24. hodinovou trať Le Mans. Ken byl dokonalej, prostě svéráznej týpek kterej si nenechal do ničeho kecat a i přesto měl srdce na správným místě. Za to co pro Ford udělal dostal na oplátku ukradnutou výhru. Asi jedinej můj osobní problém byl s tím, že tu mohlo být trošku více závodění, neříkám nic sestrojování a vše kolem bylo zábavný, ale přece jen nic nemá na čistou akci. 9/10 ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)