Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (Cinemart SK)

horor2

Viděno v kině a vychutnáno tak jak se patří. Na závěr roku nebo spíše na jeho začátku si z něj odnáším kvalitní rychlou zábavnou drama komedii. Samozřejmě znalci, či vyznavači aut apod docení ještě více. Ken Miles (Christian Bale) + Carroll Shelby (Matt Damon) parádní herecké výkony. James Mangold u mě vždycky byl a doufám ještě dlouho bude záruka kvalitní filmařiny. Oba palce nahoru!! :-) ()

zuzanara

Před zapadnutím do rozšiřující se škatulky moderních idylizujících family-friendly rádoby historických filmů, kde je permanentní zlatá hodinka, auta se lesknou a chlapi mají unifikovaná saka a brýle s širokými obroučkami, film jednoznačně zachraňuje neskutečně kvalitní herecký výkon Christiana Balea doplněný výborným obsazením ostatních rolí. Střih trochu škodí příběhu. Pointa je silná bez zbytečně pompézního vyvrcholení. Vtipné, nevnucující se, dobré. ()

darthvader77

Živoucí důkaz toho, že současná kinematografie je stále schopná se vyhrabat z těch sračkech do kterých v poslední době zapadla sejdou-li se kvalitní talentování tvůrci se zápalem pro věc. A o talentovaných lidech se zápalem pro věc je celé Le Mans. Christian Bale se díky tomuhle filmu oficiálně zapsal jako můj nejoblíbenější herec vůbec. Dynamické dialogy jsou svižnější a zábavnější než kdejaké akční scény a samotný závěr super. Při proslovech Forda, Milese či Shelbyho se mi zrychloval tep srdce a závěrečný Le Mans naprosto fantastický stejně jako, že tou největší poklonou je úcta nepřítele. Oceňuji také (ne)šťastný hořkosladký konec, který umí napsat pouze život sám. Beze vší pochybnosti jeden z nejlepších filmů roku. ()

curfew77

Málo platné, Mangold není Howard, a ačkoli má k dispozici Balea, který (samozřejmě) herecky převyšuje všechny kolegy z RIVALŮ, jejich tempo, naléhavost, spád a citovou zainteresovanost diváka LE MANS 66 překonat neumí. Pořád je to parádní retro podívaná s úchvatnou výpravou a neskutečnými dobovými bouráky, místy tomu ale na film z auto-moto prostředí povážlivě padají otáčky, a uslzený závěr je víceméně nezvládnutý. Linku se synem bych škrtl vůbec, protože filmu nepomáhá, je lacinou berličkou scénáristům (vysvětlování, jak se startuje v LM) a pomohla by zkrátit neúměrnou stopáž. Rodinné pasáže ostatně nudí všeobecně, výjimkou je snad jen setkání v garáži při poslouchání závodu v rádiu. Nicméně pozor, přes všechny výše uvedené výtky jde pořád o čtyři hvězdy a tudíž film, který rozhodně stojí za vidění. 80 %. ()

adamix

Nádherne sfilmovaná poviedka o zaujímavom súboji dvoch megalomanských značiek, pútavá všetkými smermi a zároveň zobrazujúca biznisovskú špinavosť, ktorá siaha za hranice ľudského pochopenia. Damon po druhý krát v nejakom filme sympaťák, Bale opäť z iného hereckého uhla bravúrny. Záverečný odchod sa dal čakať, ale skutočné (a tvrdé) vyvrcholenie bolo silné. Spomedzi pretekárskych filmov asi najlepšie. NATERAZ 4*. ()

PaulCZE

Patetická americká limonáda, Matt Damon se snaží vypadat jako DiCaprio, Bale hraje amerického údernického geroje a tváří se přitom jako dement. Záběry "ze života" absolutně ujetý, snad jen závodění se alespoň trochu povedlo. ()

HEED

Mangold se opět trefil do černého. Předvedl se již v silně komorním dramatu z marvelovského univerza o Wolverine. Pak si z ničeho nic skočí natočit životopisné dílo Le Mans 66. Jak téma samotné, tak i bezchybní herci. Parádně nasnímané závody a decentně rozvinutá osobní dramata a radosti. Mangoldovi toho začíná více vycházet v tom filmovém průmyslu. Jako fakt podívaná. ()

tkey

Nejsem a nikdy jsem nebyl moc autař, a přesto tomuhle pálím 5*! Příběh o inovaci, vášni, osudu, štěstí i smůle. Herecké výkony nadprůměrné a napojení na společnost a jak fungují její kolečka je věrné, ale ne znásilňující. Rozhodně jsem si to užil. ()

Mr.Sombrero

Tento snímek s vůní benzinu bych zařadil mezi nejlepší filmy ze sportovního prostředí všech dob. Skvělá souhra mezi Damonem a Balem a úžasná nadupaná auta v kombinaci s kvalitní poctivou filmařinou dělají z Le Mans '66 jedinečný filmový zážitek, kterému klidně odpustím i historické nepřesnosti a někdy trochu jednostranně vykreslené postavy. ()

Seal269

Vysoké hodnocení tohoto filmu mi fakt nejde na rozum. Nejsem sice úplně cílovka automobilových sportů, ale třeba film Rivalové mě naprosto dostal a s touto nudnou eskapádou se nedá vůbec srovnávat. Filmu by prospělo prostříhání nejméně o třetinu. Momenty z trati jsou natočené dobře, ale celkově to nemá vůbec žádný spád a je to předlouhá nuda. Za mě velké zklamání. ()

george82

Krásnej příběh a neskutečná hra vysoce postavených papalášů. Spravedlnost nebyla, není a nikdy nebude pro běžného člověka. Vždy ji budou řídit ti nahoře. Bylo mi Milese líto. ()

Nathaniell

Já prostě jen nepochopil, proč museli z Lea Beebeho udělat takovýho hajzla, když to tak nebylo. Jako kdyby se bez toho tenhle příběh neobešel. Všechno ostatní je ale pecka. Díky minimalizaci CGI film působí surově a syrově, Ford GT40 má úžasný zvuk a lze přímo cítit ta síla i fakt, že je to prostě "prasácký" auto, který vyrobily americký hovada a který se jen díky zázraku nevymlátilo v každý zatáčce. Tím zázrakem byl Ken Miles (Christian Bale), který řídil jako ďábel a bůh zároveň, plus se sám aktivně podílel na vývoji vozu. Pro Carrolla Shelbyho (Matt Damon) byl horkým železem a tady zase celkem narážím na příběh, který působí hrozně sveřepě, když nám tvrdí, jak to měl chudák Miles těžký a jak ho Shelby musel hájit a tak dál... Hlavně to působí až na hlavu padle, protože nabydete dojmu, že se k Milesovi chovají všichni přehnaně blbě. To je chybou zpracování: Miles byl ve skutečnosti ještě větší blb a Beebe po něm takhle moc nešel. SPOILER!! A ten závod co údajně poslouchal z rádia, Miles ve skutečnosti jel. Oni ho však takhle "vynechali", aby ušetřili 9 milionů. Udělat tohle u filmu, který stál 90 mega, mi přijde na hlavu. Ale co už. Bezchybná jízda to tedy úplně není, ale nesouhlasím s názory o Americkém patosu a jejich kecech. Vůbec. Ten film působí jako ze staré školy. Jako něco, co se mělo natočit už dávno. Vzhledem k příběhovým chybám odklánějícím od skutečnosti nemůžu a nechci dát plnou palbu, ovšem 4 hvězdy si zaslouží s přehledem. Za co? Za úplně všechno. ()

MartinTerran

Velmi solidní závodní drama podle skutečné události. Film má pomalejší rozjezd, ale pak už dobré tempo a dějový spád. Herecké duo funguje dobře, uvěřitelně a je i dobře zahráno. Jestli máte rádi závody aut, auta obecně a také silné emoce, tak si v tomhle filmu určitě přijdete na své. Hodnocení: 86/100. ()

Pete

Nad 3* do červenýho to tůruje ani ne tak kvalitní technická stránka, stylová výprava, nebo tradičně na plný plyn jedoucí Bale, ale hlavně se scénáristům podařilo polidštit ty magory za volantem, a umožnit divákům držet palce opravdovým frajerům proti přizdis*áčům. Byť za cenu pokroucení historických faktů a přemrštěné stopáže. Aspoň, že to nemá 24 hodin. Vlastně něco jako Auta 4 ;-) ()

Fabe

Tohle byla jízda! Mangold tady ukázal kus poctivé filmařiny podpořenou skvělými hereckými výkony v čele s Balem. Srovnání s Rivaly od Howarda se nabízí, ale tenhle film je úplně o něčem jiném a jde více do hloubky automobilových závodů. Tady je víc cítit benzín, více špiny od oleje, je tu více promáčknutého plechu a více uškvařených brzd, protože tohle je závod jako žádný jiný, je to Le Mans! ()

MyrnaAlec

Automobily mě vůbec nezajímají, s vyjímkou Jaguárů a veteránů. Ale tenhle výbornej, napínavej a skvěle natočenej film se musí líbit fakt všem. Těžká nostalgie, kdy bylo závodění fakt o život, super káry, elegantní pan Ferrari, prostě to mělo srdce. K tomu připočteno obsazení sveřepého a samorostlého (again) Christiana Balea. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)