Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (Cinemart SK)

Jibeer

Musel jsem to v půlce vypnout. Pořád dokola ty americké kecy a ježdění v autech. Asi to není pro mě film, tak jako film Rivalové nebyl můj šálek kávy a ten den jsem nebyl v dobré náladě. Možná tomu příště dám 2. šanci a změním hodnocení. ()

tba4u

Je to především skvěle napsané a ještě lépe natočené, je to skvělý příběh, a vedle výborného Matta Damona je to úžasná, a za mě zasloužená příležitost pro Christiana Balea, který jí dokonale využil. Je to o přátelství, o lásce k autům, o závodnickém srdci, ale taky o tom, jak fungují korporáty, jací zmrdi je ovládají, že Henry Ford II byl prostě jen "the Second", a o tom, proč si nikdy nekoupím auto téhle značky ;-). Je to strašně silný příběh, který nemá happ end, ale konec filmu vás vystřelí z bot, a udělá z do té doby silného zážitku zážitek mimořádný. Je to událost filmové sezony. ()

Pavlis.xxx

Skvělý příběh, super herecké výkony Balea, krásná auta, silný konec. Všechny filmy jsem letos neviděl,ale tohle je můj favorit na Oscara ()

Skeeveq

Když mě žena na tenhle snímek vytáhla do kina, řekl jsem jí, že už ty „autofilmy“ fakt nemusím. Co se dalo vidět jsem viděl a všechno vidět prostě nemusím. Myslel jsem si, že to bude nuda. Zse měla žena pravdu a já se šeredně spletl. První vteřiny a musel jsem si poposednout. Další minuty s neuvěřitelným zvukem mustangů. Christian Bale a Mat Damon výborně doplňují skládačku. Precizní práce a přímočará divoká energie jsou přesně ty dvě věci o kterých člověk věří, že stvořily tu superkáru, která vzdálenost dvouapůlhodinového snímku ujede dřív, než byste opravdu chtěli. Na konci se mi chtělo skoro křičet. Pocta, kterou snímek dává Kenu Millesovi tím, že ho nechá zmizet v oblaku prachu, místo aby na místě dramaticky uhořel, mi přišla také fajn. Perfektní zvuk, perfektní herecké výkony. Bale mě tady hodně mile překvapil. Výborná režie a kamera. Za celou recenzí lze udělat jednu PS. Kdybych na něj měl, šel bych si hned chytit nějakýho staršího mustanga Shelby GT a zaplatil si za jízdu někde na okruhu. ()

PMU

Napínací film od začátku do konce. Byl jsem jako přikovaný. Záběry GT40 Mark II naprosto orgastické. Za mě Matt lehce prkénko, jako vždy. Ale samozřejmě Christian opět nezklamal. V každém filmu je někdo jiný. Po 6 letech od Rivalů zase nadprůměrný auto-film. ()

kaldera

Ve filmu je minimální zápletka, postavy se téměř nijak nerozvíjejí a pohled do kultury nadnárodní korporace Ford je poněkud prvoplánový a předvídatelný. Navíc závěr filmu je dost melodramatický. Na druhé straně jsem ale ještě nikdy neviděl film, který by tolik voněl benzínem a spálenými pneumatikami. Matt Damon i Christian Bale podávají očekávaně špičkový výkon a dokonce bych si dovolil říci, že méně sympatický Bale Damona předčil. Henry Ford II v podání Tracyho Letze je skvělé arogantní a protivný a Noah Hupe je nezpochybnitelnou dětskou hvězdou. Mám moc rád Remo Ginoreho a zde mě jako Enzo Ferrari opět potěšil. Film má koule stejně jako celý původní příběh. Jistě nejde o dokument, ale přesto je velmi zajímavý. Zde jsem si dobře uvědomil jak mají závodní speciály, zřejmě ve všech kategoriích, málo společného ze sériově vyráběnými vozy. Kdo má rád "opravdová" auta, měl by film vidět, bude se mu líbit. Dávám pěkné čtyři hvězdy z pěti. ()

ArchAngel_

Ok, příznivci automobilových filmů mají další modlu. Tohle se hodně povedlo, nadšení pro věc z toho stříká na všechny strany a vůně benzínu a pneumatik taky. Jeden z nejlepších filmů roku 2019 a nejlepších tématických filmů vůbec. Hodnocení 95%. ()

peter.m

"Nikdy som nebol a asi ani nebudem zarytým autičkárom. Aj preto som pravdepodobne vlastníkom Dacie Logan MCV. No tieto motoristické príbehy ma neviem prečo, vždy dostanú. /príbeh*/herecké výkony*/pointa*/hudba*/výprava*/ ()

Coody

Pro fandy motorismu, kus pěkně vyobrazené závodní historie v podání pěkně ušité role pro Christiana Bala. Film je poutavý, nijak přehnaný, se super kamerou a klobouk dolů před kaskadéry, kteří předvedli parádní show s auty. Ve filmu pro mne bylo zajímavé pozorovat i obrovské ego dvou pánů (Ford, Ferrari), kterým v podstatě nejde o prachy, ale image a moc jejich jmen na značce auta. Tento film rozhodně má náboj a dvě a půl hodiny Vám utečou jako voda. Dokonce by se dala najít i nějaká ta emoce, když se zamyslíme nad celkovým osudem hlavního hrdiny. Rozhodně tomuto kousku po právu náleží 82% ()

Thercukial20

Nejen po řemeslné stránce precizně udělaný film. Bezchybný strhující audiovizuál, neutuchající tempo, výborné herecké výkony a hlavně skvělý chlapský příběh o cestě na vrchol. Volný a spíše komorní závěr dodává tomuto filmu punc reálnosti a jen podtrhuje fakt, že nikdy na dráze ani v životě prostě nezajedete "dokonalé kolo". Za mě jednoznačně pětikvalt. Mangold po výborném Loganovi znovu ukazuje svou formu a fakt, že je aktuálně na vrcholu. ()

Foofie

Strašně se mi líbily ty postranní, místy až sarkastické úsměvy Jona Bernthala...samozřejmě absolutní top Bale + Damon. Nemám výhrady. Moc se mi to líbilo. Pecka!!! ()

Zaks

Absolútna chlapská extáza o pretekárovi, jeho aute, zázemí (vrátane rodiny). Od prvej chvíle nás sprevádza adrenalín spolu s vôňou benzínu a spálených bŕzd. Dokonalé herecké výkony, ani neviem, koho viac vyzdvihnúť, ale Bale kraľuje. Nádherná kamera, trefná hudba dokonale podfarbujúca napínavý príbeh. Briliant so všetkým, čo ku kvalitnému dielku patrí, dokonca aj odporní kravaťáci mali svoju nezastupiteľnú rolu. Bravo! ()

NejkubaCZE

Když už jsem si myslel že letos v kině neuvidím nic lepšího než Jokera, tak mě tento film vyvedl z mého nemilého mýlení. Čekal jsem hodně a dostal ještě více, film má neskutečný grády a ani na chvíli vás nebude nudit a herecké výkony jsou též fantastické. Soundtrack mohl být lepší, ale i přesto nezklamal. Kdyby se mě někdo nyní zeptal jaký film bych doporučil, odpovím určitě Le Mans 66´. Kdybych měl hodnotit bodama tak jednoznačně 10/10 ()

Vlastik100

Herecké obsazení 90%, kamera 90%, námět a scénář 65%. Odreagovačka, auta, historie, slavná jména, nostalgie. Film měl náboj, průběh příjemný a rychlý. Filmu nahrávají plusové body za to, že se děj odehrává v nej éře snů, jaké se motoristovi může jen zdát. POZOR SPOJLER: Dospělá motopohádka o hloupém králi(majitel Fordu-Tracy Lets), zlých rádcích(právníci) chytrém vyslanci (skvělý Jon Bernhald-Lee Lacoca) snažícím se spojit království s králem a navrhuje zasnoubení princezen(Enzo Ferrari, Shelby) a udatném chudém Honzovi(Christian Bale-Ken Miles), který jediný má ty schopnosti a který udělá černou práci za krále, aby získal vysněnou princeznu. Během již dalších námluv se princezně král samozřejmě nelíbí a zamiluje se do Honzy a láska vše překonává, veškeré strasti, útrapy a co život přináší. Ken Miles v otázce divokého řidiče, byl až příliš sympatický a vizáží a sebekontrolou dělal dojem toho pohádkového kladného hrdiny vedle manželky(Caitriona Balfe) a syna Petera( Noah Jupe), kteří odvedli opravdu skvělou práci. Matt Damon, co by Shelby oblíbený herec ovšem s menším charisma, než bych u Shelbyho očekával, přesto hrál skvěle a není mu co vytknout. Očekával jsem od filmu více zápletek, třeba seznámení konkurentů ve stáji, jejich mezilidský vztah s Milesem, fanoušci atd. Mínus za Mclarena i když o něm film nebyl. Celkově za mě 90%. I přes to všechno 5hvězdiček za film, na který se ještě rád podívám. ()

Vestor

Solidní 4 hvězdy, ale na plný počet tomu něco chybělo. Podobně ladění Rivalové měli promakanější příběh a hlavně mezi hrdiny fungovala výraznější chemie. Jsou tu famózní záběry ze závodů, kdy skoro cítíte, že sedíte autě a řítíte se cílovou rovinkou. I zápletka je zajímavá, hlavně jak si management Fordu vzájemně háže klacky pod nohy. Jenže vata mezi tím často působí nějak uměle. Bale je tvrdohlavý potížista a Damon spíš kalkuluje s financemi a reklamou, to vše pořád dokola, do toho ještě pár povinných romantických scének s rodinkou. Taky mi přišlo, že si tvůrci moc nepohráli s výpravou, na první půlku 60. let to vypadalo nějak moderně. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)