Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

• Česko Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (viac)
Švédsko / Rusko / Veľká Británia / Francúzsko / Španielsko / Nemecko, 2013, 109 min

Réžia:

Felix Herngren

Predloha:

Jonas Jonasson (kniha)

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (viac)

Allan Karlsson má sto rokov. V domove dôchodcov, kde žije, pre neho chystajú veľkú narodeninovú oslavu. On však má celkom iné plány a tak vylezie z okna a zmizne. Vydá sa na dobrodružnú cestu, počas ktorej natrafí na kufor plný peňazí a v pätách má celý policajný zbor. Pre ostrieľaného starčeka, ktorý sa náhodou stal aktérom dôležitých udalostí 20. storočia však takéto dobrodružstvo nie je ničím novým. (STV)

claudel

Klasický případ filmové adaptace knižního bestselleru. Nedokázal jsem se oprostit od srovnávání a z toho film zkrátka nevychází vůbec dobře. Rozumím tomu, že všechny dějové linky a všechny postavy se do filmu dostat nemohly, ale dobrovolně se zbavit těch nejvtipnějších příběhů a scén? Konkrétně mám na mysli KLDR a Írán. A Paříž bez přečtení knihy bych asi ani nepochopil. A nejlepší věta ze setkání se Stalinem z filmu rovněž vypadla. A taky je to tak, že máte vlastní představu, jak ty postavy vypadají, a pak se Vám ve filmu vůbec nelíbí. Uznávám, že kdybych nečetl knihu, asi bych film hodnotil výše. ()

ARI50

Poser mě už název mě nelákal ale nakonec mě tenhle pojebaně bombový komický dědek fakt pobavil a jeho životní jízda v podobě výbuchu a plno různých zkušenosti byla velká bomba která se právě odpálila dědo si frajer. ()

luka4615

Jako fanoušek knižní předlohy jsem měl docela strach, zdali se filmová podoba mého oblíbeného díla alespoň přiblíží knize. A musím říct že film se velmi povedl. Režisér filmu krásně vystihl tu citlivost, jemnost a satiru celého příběhu, ve filmu je krásně načrtnutá linka děje, a to vše pod taktovkou skvěle vybraných herců kteří se pro tyto role snad narodili. Celým dějem proplouváme se stoletým staříkem, jenž místy připomíná Forresta Gumpa. Nahlížíme na jeho příběh od raného dětství, pokračujíc prací pro USA a SSSR (ultimátní party s vodkou a Stalinem), a konče radostnou epizodou s odcizenými penězi na sklonku jeho života. Švédská variace Forresta Gumpa v důchodcovském kabátu natočená podle mé oblíbené knihy z pera Jonase Jonassona se vážně velmi povedla. A já mohu tento velmi zdařilý snímek jen doporučit. ()

Hogun

Musim uznat, ze film je rovnako nudny a nezaujimavy ako kniha. Komedia ani nahodou, drama bolo akurat to dopzerat a najvacsie dobrodruzstvo boli zaverecne titulky. ()

MáŠa

Bomba. Nemálo jsem se zasmál. Je to o takovém evropském Forrestu Gumpovi. Je trochu blbej a daří se mu, protože lidi kolem něj jsou blbí taky. ()

Coleator

Když jsem četl Stoletého staříka, říkal jsem si, že je tahle kniha nezfilmovatelná. Jak to ale u většiny bestsellerů bývá, i tahle kniha se dočkala svého převedení na stříbrné plátno. Došlo ke značnému zjednodušení hlavně druhé poloviny knihy, kdy byly vypuštěny poměrně důležité etapy Allanova života (Čína, Bali) a některé postavy (nejvíc děj ovlivnilo asi vynechání postavy Bennyho bratra, takže celé vyvrcholení je logicky úplně jiné). Alespoň, že pro čtenáře sem dali několik odkazů na knihu (třeba nákup melounů). Tvůrcům se nakonec vše v rámci možností podařilo, ale tak jako téměř vždy: Jestli máte čas, tak radši nejdřív knihu (a jak sami vidíte, když si přečtete knihu až po filmu, tak o překvapení a úsměv na tváři určitě nebudete mít nouzi...) 7/10 ()

Morholt

Menší evropský Forrest, méně kýčovitý a nacpaný černým humorem. Mě tudíž mnohem bližší a to už ani nemluvím o tom, že Karlsson se do historie zapsal výraznějším písmem, než hodný prosťáček Gump. Lék na všechnu bídu světa, atomová bomba, debilní bratr Alberta Einsteina, kufr plný peněz, mrtvoly, slonice a spousta dalších věcí ve dvou liniích, které mě obě dokázaly výborně zabavit. Sever jede. 85% ()

jerry12

35%. Film podobně senilního charakteru, jako je jeho hlavní hrdina. Při počátečním rozjezdu jsem se těšil na čilé dobrodružství, které se však nekonalo, ba naopak se po chvilce proměnilo v multižánrovou nudu, která se rozjížděla prakticky až do poslední minuty filmu. Poslední půlhodinu této nudnější, studenější a pomalejší kopie Forresta Gumpa už jsem vyloženě protrpěl. Chybí energie, chybí dramatické momenty, které jsou nahrazeny takovým zvláštním žánrovým komediálně-dramatickým paskvilem, chybí specifický styl, který by příběh oživil, chybí jakákoliv propracovanost postav, které jsou navíc charakterově dost mělké a motivace jim buď úplně chybí, a nebo moc nedává smysl. Prostě to nemá hloubku. Slušně natočený, ale velmi špatně strukturovaný koncept se v současném stále se rozšiřujícím trendu celosvětové distribuce severských filmů dal očekávat, jen jsem nemyslel, že to bude zrovna Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. A že by na mě film působil nějakým pozitivním nebo náladu zlepšujícím dojmem, jak tady mnozí tvrdí, se taky říct nedá. Dvě hvězdičky s odřenýma ušima a to jen pro respekt vůči Jonassonovi. ()

Iggy

Film není špatný, adaptace je to dost věrná a milá, ale kdo četl knížku, tak film může klidně vynechat, protože v něm nic nového neuvidí a knížka je asi tak 100x vtipnější. ()

Lacike

Forrest Gumpovsky strihnuty film v ktorom sledujeme cely cas dve linie. Jednu odohravajucu sa v sucasnosti a druhu v pestrej minulosti hlavneho hrdinu. Bohuzial si ma vôbec ten dedko neziskal a tak mi obidva jeho linie boli celkom ukradnute. Za horsiu a uplne zbytocnu povazujem tu z minulosti, ktora postrada akekukolvek gradaciu. O trochu napinavejsia je ta zo sucasnosti v ktorej dedka nahana jak policia tak gauneri, ale cim dalej tym je jasnejsie, ze sa z toho dedko nejakou absurdnou nahodou dostane. Cely cas mi film pripadal divny a nedokazal vo mne vyvolat zaujem o to ako to cele dopadne. Bavili ma len vybuchy na milion spôsobov, ktore boli neraz vtipne. Ale zas tak vela ich nebolo. Celkovo to mohlo byt pojate ovela absurdnejsie. Americky remake s charizmatickejsim predstavitelom dedka by mohol fungovat ovela lepsie. 5/10. ()

maseer2

originální, absurdní, bláznivé a místy černohumorně vtipné ano, ovšem nějak zvlášť zábavné jako celek nikoliv.. a tomu srovnávání s Forrestem Gumpem příliš nerozumím... ()

rawen

Ještě to není dost cool? Přihoďte tam navíc třeba slona! Jak? To je přece fuk... Trapný film na efekt, takové opravdu nemusím. 4/10 ()

Tommassi3

"Život je jakej je a všechno stejně bude jak má bejt.." Potvrzuje-li až neuvěřitelně ze všech stran vychvalovaný Stoletý stařík, ať se již budeme bavit o filmu či jeho knižním předobrazu z pera Jonase Jonassona, na něhož jsem opravdu velmi zvědavý, nějakou skutečnost, pak tedy v nejvyšší možné míře především módní, a tak už poněkud otravnou, adoraci severské kinematografie, která však mnohdy naprosto postrádá jakákoliv argumentačně opodstatněná vysvětlení, nemyslím si totiž, že by třeba taková švédská kinematografie šla poslední léta nějak výrazně nahoru, když si vědomi svých předností jen okázale neopisují od ostatních, spíše sledují moderní trendy při zachování vlastního trademarku, a tak se spíše zdá, vyjma povětšinou veskrze opravdu kvalitních kriminálek, které prostě seveřané umí, že se zdejší diváci pouze přejedli klasického Hollywoodu se vším tím jeho okázalým patosem a líbivým vizuálem !! Kde se však opisuje, cituje a vykrádá až příliš, pak právě v případě Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel švédského režiséra a komika Felixe Tobiase Herngrena, který i jako spoluautor scénáře nese hlavní podíl viny na mém rozhořčení z velmi nevyrovnaného, epizodicky roztříštěného, byť právě skrze tuto vlastnost snímek bohužel nejvíce odpovídá Jonassonově knize, a kurevsky nadhodnoceného filmu, z něhož ten promrhaný potenciál i v kontextu s tím, kolik stál, přímo čiší, což mě logicky vede k naprosto očekávané otázce, který americký režisér vezme toto dílko do rukou příště, a my se tak dočkáme dalšího "zbytečného" - Jak zde s oblibou všichni rádi vykřikují !! - remaku.. Já se obávám, že jistě velmi brzy.. Další potíž vedle té již zmiňované epizodičnosti snímku lze spatřovat v kontrastu příběhu vyprávěného pomocí flashbacků z Alanova bohatého života a té linie současné, kde geronta a jeho nové kámoše nahání gang nácků, vedle nichž i ten Einsteinův dementní brácha Herbert vypadá jako profesor Mozekson, protože ten současný příběh, s ubíhající stopáží víc a víc, nesahá tomu starému ani po kolena, čímž však nelze zrovna říci, že by se zde ta forrestgumpovská myšlenka, kdy prosťáček tvoří dějiny, či do nich velmi významně zasahuje, aniž by si toto uvědomoval, dala nazvat geniální či bezchybnou, protože tentokrát se zásadní postavy jako Stalin či Franco stávají pouze bizarními karikaturami sebe sama, přičemž o většině až směšně plochých postav naskrz snímkem divák nezjistí zhola nic, nechápe jejich motivace ani chování, pomineme-li ty vyloženě idiotské, i proto tedy ta linie flashbacková funguje mnohem lépe, bez přičinění tvůrců, divák si totiž vypomáhá vlastními znalostmi o důvěrně známých postavách dějin dvacátého století !! Nakonec určitě nelze říci, že by Stoletý stařík coby svérázný hybrid coenovské absurdity, cimrmanovské poetiky a drsného černého severského humoru nebavil či dokonce nudil, to rozhodně ne, nicméně většina hlášek, scének či gagů působí až příliš prvoplánovitě, díky nim navíc Stařík upadá do monotónosti, a v rámci spojitosti snímku nepodstatně, nejvíce však zamrzí, že ve skutečnosti na rozdíl od Forresta Gumpa, Podivuhodného příběhu Benjamina Buttona, Cimrmana či Švejka, rozhodně i mnohých dalších hitů, které se jednomu při sledování téhle bubliny jistě vybaví, prostě Stoletý stařík vlastně nemá co říct, jednoduše postrádá jakoukoliv hlubší myšlenku.. Pokud se tedy nesmíříte s faktem, že vše je tak jak je, a člověk nic neovlivní, čímž se vlastně prostřednictvím extrémního determinismu hlavní hrdina nedostižnému Forrestu Gumpovi vzdaluje ještě mnohem více !! Na druhou stranu však tento postoj do jisté míry ospravedlňuje ty lajdácky načrtnuté figurky.. A co se tedy týká Forresta Gumpa, k němuž zde naprostá většina velmi hlasitě tenhle kousek přirovnává či dokonce nad něj vyzdvihuje, rád bych připomněl ještě jeden velmi zásadní rozdíl mezi oběma snímky, totiž fakt, že Zemeckis s Ericem Rothem z Groomova průměrného románu značným odklonem od něj učinili skvost světové kinematografie, zatímco Herngren s Ingemanssonem Jonassovu jakkoliv zdařilou předlohu učebnicově vykleštil a ještě ji chtěl ve finále, aby byla pořádná seversky černá bžunda, nakopat do koulí, které už tam dávno nebyly.. () (menej) (viac)

GeusX

Skandinávská osobitá postavička připomínající Járu Cimrmana. Knihu jsem nečetl, film se mi líbil a dal bych mu i lepší hodnocení. Žel mne nenadchl český dabing a připadal mi, že většinu humorných scének a rozhovorů úplně zabíjí. Potenciál je velký a musím se na film někdy podívat v originále, třeba se zasměji více. ()

bouncer

Bez předchozího čtení knížky by to mohlo být na slušné 3*, ale takhle to nejde. Netvrdím, že je to snadno zfilmovatelná kniha, ale tady se bohužel nepovedlo přenést ducha knížky, ani ty nejvtipnější momenty. Herci jsou vybraní slušně, že se tam nevešlo všechno z knížky chápu, ale prostě to ztratilo kouzlo... Knihu doporučím každému, film ne. ()

Johny_fork

Allan Karlsson je takový švédský Benjamin Button, který zestárl normálně, prožil příběh Forresta Gumpa, ale na rozdíl od zmíněných, má jeho příběh pořádné koule (tedy pouze ten příběh). Felix Herngren vytvořil nevšední a originální snímek, který v sobě kombinuje brutálně černý humor a roztomilost hlavního protagonisty a donutil mě se po celou stopáž pubertálně chechtat. ()

Terva

CITÁT - Až budeš mít hlad, tak si zamňoukej......... Hned ten úvod s liškou mě rozesmál a celkově udal směr a vývoj tohoto příběhu. Název filmu se vyplní posléze a příběh může začít. CITÁT - Víte, ten kufr není můj, on jen jede se mnou......... Stoletý stařík si svůj příběh i sám vypráví pomocí flashbacků, což je velmi dobré a divák je vlastně slovně neustále v obraze. A protože je to vyprávěno s vtipem a některými skoro šokujícími zakončeními epizod, divák si ne nadarmo vzpomene na Forrest Gumpa a samozřejmě bude každý porovnávat. Ano je to vcelku podobné, ale obsahově méně propracované. Je to však svéráznější a výbušnější a to doslova. CITÁT - Já jen rád vyhazuju věci do vzduchu.......... V tomto příběhu jsou účastnící tak chytře blbí až vás to musí zarazit, ale následně i pobavit. Mě prostě přitahujou idioti, ale ponorka, tanec a vodka, nejde dohromady. No prostě smál jsem se každou chvilku a film si vychutnával. Je tam, pravda, pár blbostí, co mě nesednou, ale jako celek to funguje. CITÁT - Cože? Chcete mě zabít!? Tak to si budete muset pospíšit, mě je sto let.......... Rozuzlení závěrečné zápletky je povedené a vtipné. Samotný konec je trochu uvadající a klišé. CITÁT - To byla rána, co........ ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík