Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

• Česko Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (viac)
Švédsko / Rusko / Veľká Británia / Francúzsko / Španielsko / Nemecko, 2013, 109 min

Réžia:

Felix Herngren

Predloha:

Jonas Jonasson (kniha)

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (viac)

Allan Karlsson má sto rokov. V domove dôchodcov, kde žije, pre neho chystajú veľkú narodeninovú oslavu. On však má celkom iné plány a tak vylezie z okna a zmizne. Vydá sa na dobrodružnú cestu, počas ktorej natrafí na kufor plný peňazí a v pätách má celý policajný zbor. Pre ostrieľaného starčeka, ktorý sa náhodou stal aktérom dôležitých udalostí 20. storočia však takéto dobrodružstvo nie je ničím novým. (STV)

PTuranyi

Allan Karlsson je vlastne švédsky Forest Gump, ktorého príbeh je napriek jeho prostoduchosti prešpikovaný neuveriteľnými príhodami. Tie sú tvorené rovnako neuveriteľnými sériami náhod, ktoré svojou bláznivosťou vyvolávajú úsmev na tvári. Tempo je uvoľnené a vtipy sa dejú mimovoľne takže žiadne veľké komické výkony tu nie sú. Výborný scenár je kvalitne produkovaný, ale výslednému filmu možno chýba trocha šťavy. 75% ()

jpacuta

Slušná komedie ve Forrestovským duchu, u který jsem se sám častokrát smál nahlas, ale k dokonalosti jí chybí více než koherentní příběh. ()

rakosabasta

Budu se nejspíš opakovat z předchozími komentátory, ale k popisu skutečně stačí jen zmínit dvě postavy: Forrest Gump a Jára Cimrman. Nic víc k této naději přinášející, vtipné road-movie asi není potřeba dodat. (Vůbec se zdá, že dramaturgové Febiofestu nám letos chtěli filmy vlít naději do žil... A docela se jim to zdařilo.) ()

nervana

Na konci to hlavní hrdina vystihl přesně: "Všem není dopřáno" Forrest Gump po švédsku se opravdu povedl,stojí za to vidět. ()

navel

tak trochu nepovedený pokus o švédskou verzi Forest Gumpa, ale po celodenní práci v lese je to velmi příjemně odpočinkový film ()

PanNafka

Originální a vtipné, taky celkem dost absurdní a rozhodně lepší než Forrest Gump. Že bych se ale vyloženě svíjel smíchy, to se říct nedá. Příjemná oddechovka. ()

joywork

Po těch všech oslavných recenzích jsem byl trochu zklamán pomalejším plynutím děje, těch vtipných scén bylo pro mne jako šafránu. Chtěl jsem dát trojku, ale vzhledem k letošní produkci, kde mě jen málo filmů oslovilo, jsem se rozhodl zvýšit na čtyři body. ()

maco19

Týpek blbý jak poleno ale svojím rozhodovaním ovplyvnil celý chod sveta a to poriadnym sústom. Klobúk dole pred storočným dedom ktorý sa ledva tacká a všetky problémy vyrieši humorným spôsobom ani sám nevie ako. Poriadne som sa nasmial. Trochu mi to pripomenulo Leslie Nielsena keď ešte žiaril na filmovom nebi. PS: toho slona tam nemuseli dať :) ()

nydahl

Po doporuceni jsem mel pomerne vysoka ocekavani ale ta se tedy ani nahodou nenaplnila. Knihu jsem necetl ale co se tyce filmu tak se bohuzel cely produkt scvrkl na pouhopouhy copycat Forresta Gumpa a nenasel jsem tam ani jeden originalni moment , ktery by me presvedcil ze to neni ztrata casu.Pribeh starika , ktery misto oslavy stych narozenin zvoli unik z domova duchodcu a shodou nahod a okolnosti se najednou ocita na uteku pred motorkarskym gangem , kteremu uzmul 50 kostek. Behem uprku nas retrospektivou zavadi do ruznych useku sveho zivota a snazi se nam namluvit ze zivotem proplouval jako strujce atomove bomby , zachrance Einsteinova bratra , dvojity agent a nevim co a to vse s intelektem hranicicim s demenci. Ony shody nahod , ktere udajne utvareji zivot jsou zde odprezentovany prilis vykonstruovanym zpusobem a jsou na rozdil od Forresta velmi tezko vstrebatelne natoz uveritelne - proste jen ciste ucelova zalezitost. Cely radoby "blaznive neuveritelny" pribeh je od zacatku vykalkulovany a kazdy s kouskem vkusu to hned rozpozna. Autori se proste rozhodli udelat "neco ve stylu Gumpa" a je to natolik prvoplanove ze to az urazi. Film naprosto skvele demonstruje hranici mezi kvalitou a pozlatkem a oddeluje divaky co chteji a poznaji kvalitu od divaku co si jen mysli ze je to kvalita. Tohle je dost ubohe plagiatorstvi a bohuzel opravdu jen bezduchy copycat.Jak rika klasika "zivot je jako bonboniera" a tenhle bonbonek vypada dobre zabalenej nicmene zrat se fakt neda - to bych se zeblil. Davam jednu hvezdu a za tu drzost bych nemel dat nic. Maskovanej brak ()

Georginek

Knížka je parádní, o tom žádná. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že je to jedna z nejlepších, co jsem kdy četl - a to už jsem jí četl třikrát. A právě v tom je problém filmu. Nikdy nemůže obsáhnout všechno, co je v knize a v tomto případě chybí opravdu pořádné kusy. Kapitoly o Bali, o prezidentských volbách, o Einsteinovi, o Maovi a Kim Irsenovi, moje obílebná pasáž, když zapálí Vladivostok, či když cestuje přez hranice KLDR, řekne Stalinovi, že má stupidní knír........ To by prostě musel mít film 10 hodin - škoda, že to třeba nebylo udělaný jako seriál.......třeba jako Sherlock :D A proto prostě nemůžu dát plný počet, protože kniha se překonat nedá - a k filmu jsem usedal s tím že dá.......Kdybych nečet knížku, dal bych 3*, už jen z úcty jednu přidávám.......... Film si už asi už jen tak nepustím, ale přesně vím, že knížka se mnou pojede letos zase na dovolenou a užiju si jí u bazénu 5* hotelu s pivem v ruce :D ()

Vionoir

Začátek vypadá dost slibně - bude to 114 minut prostoru na okusování nehtů, srkání předraženého nesmyslu brčkem a hlavně nedočkavého nasvětlování gnómonu mobilem, že kdy už konečně... Co je to za love, kde a proč se vzaly u toho zpoceného chlápka se sračkou, co má k tomu všemu říci anglický 99letý mafioso t.č. na Bali, jehož briskná britská angličtina zdůrazňuje jeho bezzubé se rozčilování a vyhrůžky - čert ví. Ale ono asi chuj s tym. Je toho 50 mega, dědovi je 100, slonici 40, Benny má skoro 18 škol a pí je 3,14. Každopádně vás starý děda s bezelstnou upřímností, jeho picí mladší já, které jen chtělo házet věci do vzduchu a tak nějak se nachomýtlo k ledačemu a ke všemu, policajt, kterého jeho práce baví, akorát mu tam furt lezou lidi a někdo po něm něco chce, parta gangsterů jak vystřižená z Taxi, осо́бенностное situace a pár jakobynechtěnýchhlášek -jak praví Enšpígl- "změní na pouhý chechtající se maso". Takže za mě asi "dobrý". ()

bungalov

Já vím, že srovnávat film s knihou není nikdy dobré, ale tady mě chyběla spousta souvislostí. Odpustil bych to, kdyby to bylo na úkor stopáže, ale podle mě film neměl takovej spád, aby se tam nedalo někde něco přidat. Inu komu se film líbil, určitě si přečtěte knihu, která má ještě mnoho co nabídnout. 40% ()

V.O.Z.

Severský Forrest Gump a moje největší letošní filmové zklamání,Knížka musí být skvělá, ale koukat na tenhle film je slovy Allana Karlssona ,,JAKO LÍBAT OVČÁKOVI PRDEL´´ .Žádné bližší seznámení s postavami se nekoná a nikdo se nedozví proč Benny žádnou školu nikdy nedokončí, nebo co bylo dál s Herbertem Einsteinem.Při sledování filmu mě držela při vědomí jen naděje, že Gunilla ukáže aspoň kozy.Neukázala ... ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík