James Cole (Bruce Willis) prožil převážnou většinu svého života v podzemí. Nyní, v roce 2025, žije v ponuré, tmavé, zasněžené přítomnosti. Začalo to už na konci dvacátého století, kdy během dvou let (1996 a 1997) zemřelo přičiněním neznámého bídáka, který vypustil do ovzduší nebezpečný vir, pět miliard obyvatel zeměkoule. Zůstalo jen jedno procento lidí, kteří se teď krčí jako krtci pod zemí. Hrstka lidí se s tím ale nehodlá jenom tak smířit, a proto vysílá do minulosti prostřednictvím stroje času "nedobrovolné dobrovolníky" z řad vězňů. Jejich úkolem v podstatě není spasit svět a odvrátit neštěstí - co se stalo, nejde odestát. Mají jen pozorovat, sbírat vzorky a odhalit zdroj nákazy, původ všeho zla. Vědci už pak zajistí vše ostatní, vyvinou protilátku a zařídí, aby se lidstvo jednadvacátého století mohlo vrátit zpátky na povrch zemský... (oficiálny text distribútora)

AdamK.

Můj oblíbený žánr dotažený k dokonalosti. Nejhlouběji se klaním vynikajícímu Pittovi, jehož výkon byl prostě brilantní. Gilliam vytvořil parádní atmosféru a dokonce donutil diváka se vcítit do kůže člověka s psychickými poruchami. Jednoznačně 5* ()

Brainback

Klidně mě setněte hlavu na špalku, ale tento film mi přišel chvílemi až příliš nudný a upřímně mě moc nenadchl. I přesto, že proti žánru Sci-fi nic nemám. Za film a jeho originalitu dávám dvě hvězdy + jednu hvězdu za Brada Pitta v blázinci. ()

kosa1

opravdu skvělé sci-fi. Libilo se mi, že osud lidstva byl už zpečetěn ať dělali cokoli. Vyborný herecký výkon obou hlavních hrdinů. 86 % ()

P76B

Toto podprůměrné sci-fi mne bhoužel nijak neoslovilo. Vyjímku tvoří pouze závěrečná scéna, ve které mne Bruce Wylíz pobavil svým přestrojením za Jarka Nohavicu :-) ()

jiricek86

balancujeme na hranici mezi šílenými výplody fantazie a promyšlenou sci-fi skládačkou /trochu ve stylu Lynche/ .po prvním shlédnutí sem se přiklonil první verzi, po druhý už skládačka dávala smysl, takže fakt promyšlený post-apokaliptycký sci-fi .vězeň z budoucnosti james cole je vyslán do /minulosti/ do roku 1996, aby zjistil okolnosti kolem smrtelného viru, který má posléze zahubit celé lidstvo. pointa, výbornej scénář!!!! režie, herecký výkony -především brad pitt vynikající v roli vůdce skupiny bláznů 12 opic. ()

The_God

Povedená sci-fi bez přehnaných efektů, což bylo k dobru věci. Na první zhlédnutí je to sice poněkud zmatené (asi jako Pulp Fiction), ale o to větší důvod se k tomu vrátit. Pitta nemusím, ale v tom blázinci je skvělej a Bruce opět nezklamal. ()

Obenny

Film sám o sobě dokáže zaujmout svým dramatickým dějem, ne jednoznačným koncem a nádechem retrospektivy. Do toho fantastický výkon obou hl. postav, které roli zahráli s jistou hereckou čistotou. Má všechny charakteristické vlastnosti správného Sci-Fi, armáda 12 opic je do poslední chvíle alfou hlavního příběhu a nakonec přijde rána v podobě intelektuálního vědátora posedlého apokalypsou, jedno z nejlepších Sci-Fi 90. let a možná i dnešních let. ()

void

Nadstandardní science-fiction. I když Bruce Willis nepředvádí žádný nadstandardní herecký výkon století, jeho postava je napsána a zahrána s takovým citem, že odradí nejednoho kritika k hodnocení. Brad Pitt byl prostě v období, kdy neřešil kvalitu svého umění, ale prostě hrál – proto snad jeho labilní postava je tak uvěřitelná! I když Madelain Stow zpočátku navozuje spíš pocity rozladění, později přináší konečný pocit klidu a přístavu, a poprvé tehdy začneme vnímat život kontinuálně bez přestávek typu „tady a teď“. 12 opic je plný otázek, překvapení a „aha“ efektů s fantastickým hudebním doprovodem – přesně ten typ filmů, o kterém budete přemýšlet „den poté“. ()

vlastimil.ferko

Při koukání se ba 12 monkeys jsem měl husí kůži a byl jsem celej rozklepanej. Proč? Protože Brad Pitt a Bruce Willis se zde potkávjí při přestřelce svých nejlepších výkonů. Byl jsem jim za to vděčný a opravdu jsem si to celou dobu užíval. Režie pana Gilliama mě navíc taky držela celou dobu v šachu a tak přestávka na čůrání nepřipadala v úvahu. Jediné čeho lituju je to, že jsem to neviděl v kině, to by bylo panečky pošušňáníčko... ()

Gilli

Musím se přiznat ,že na sci-fi filmy se moc nedívám. Ale na základě vysokého hodnocení na csfd jsem si řekla,že to musím vidět. Bylo to skvělé!Scenář, režii, herci prostě vše! Rozhodně to musím vidět ještě jednou a vcelku v televizi ač bylo po půlnoci byly každých 20 minut reklamy. ()

Ziriath

Dle popisu a hodnocení měl tento film dobré předpoklady to u mě neprojet, neb sci-fi, časový paradox, biohazard a postapo já ráda, a industriální objekty, brownfields a podzemí jsou můj život. Ale když jsem jej viděla, připadl mi nudný, zmatený, většinu času jsem nevěděla, o co tam vlastně jde a žádné z témat tam nebylo řádně využito a ve výsledku to bylo utrpení mysli. Podle mě jeden z těch filmů, co jsou zmatené a pomalé proto, aby vzbudily dojem nějakého hlubšího smyslu nebo filozofického podtextu, který tam ve skutečnosti žádný není. Já docela litovala, že jsem dvě hodiny nevěnovala smysluplnější činnosti, např. pozorování prádla, jak se točí v pračce. Vanadium napsal víceméně přesně to, co si myslím. ()

JeffScylla

Vynikající SCI-FI na který nedám dopustit. Bruce je Bruce a sedlo mu to. To co tu odvedl Pitt, to je koncert. Madeleine taky výborná a ostatní se v zásadě nedostali ke slovu. :) Rozhodně jeden z filmů kterej bych táhnul sebou na pustý ostrov. ( Jen nevím na čem bych si to pouštěl ) :) ()

macek166

Po prvním zhlédnutí je pro mne film dobrý, ale ne vynikající, pro svoji zřetelnou zmatenost. Věřím, že po druhém zhlédnutí se mi postupně budou doplňovat střípky z celé logiky filmu a hodnocení změním, to je ale záležitost budoucnosti (přítomnosti?), protože kdo ví, kdy se znovu naskytne příležitost film vidět. Nenaladil mě natolik, abych si ho v brzké době opět pustil. Ale kdo ví? Každopádně velice zajímavé dílo. ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil