James Cole (Bruce Willis) prožil převážnou většinu svého života v podzemí. Nyní, v roce 2025, žije v ponuré, tmavé, zasněžené přítomnosti. Začalo to už na konci dvacátého století, kdy během dvou let (1996 a 1997) zemřelo přičiněním neznámého bídáka, který vypustil do ovzduší nebezpečný vir, pět miliard obyvatel zeměkoule. Zůstalo jen jedno procento lidí, kteří se teď krčí jako krtci pod zemí. Hrstka lidí se s tím ale nehodlá jenom tak smířit, a proto vysílá do minulosti prostřednictvím stroje času "nedobrovolné dobrovolníky" z řad vězňů. Jejich úkolem v podstatě není spasit svět a odvrátit neštěstí - co se stalo, nejde odestát. Mají jen pozorovat, sbírat vzorky a odhalit zdroj nákazy, původ všeho zla. Vědci už pak zajistí vše ostatní, vyvinou protilátku a zařídí, aby se lidstvo jednadvacátého století mohlo vrátit zpátky na povrch zemský... (oficiálny text distribútora)

tomtomtoma

Příjemně napínavé sci-fi drama plné půvabné fantazie. A o snaze zachránit zemi před nevyhnutelnou katastrofou, kde je budoucnost v minulosti a naopak a kde dochází k paradoxu, když je hlavní hrdina v dětském věku přítomen své vlastní smrti. James Cole (dobrý Bruce Willis), vězeň v roce 2025, dostává šanci na propuštění po splnění zvláštního úkolu. Pomáhá mu, i když ze začátku ne dobrovolně, psychiatrička Kaithryn Railly (půvabná Madeleine Stowe). Občas u hlavních hrdinů dochází k pocitu, že jsou blázni, navíc když je jim to vnucováno přítomným okolím. Nakonec dochází k nevšední romanci, kde splnění úkolu je otázkou zachování lidského druhu a života na povrchu Země. Blázni jsou ve skutečnosti jiní: Jeffrey Goines (zajímavě nevšední Brad Pitt), který je ale vcelku neškodný a zle zatapí pouze svému slavnému tatínkovi Dr. Goinesovi (Christopher Plummer), ale zvláště Dr. Peters (David Morse), který se jeví normálně, ale je bláznem vskutku nebezpečným ve své skutkové podstatě. Pak bych viděl další rovinu filmu, které se snímek dotýká. A tím je relativita svobody člověka ve společnosti, kde neschází mnoho, aby byl člověk umístěn do vězení, nebo do blázince. A jednotlivec nemá šanci se domoci žádné nápravy a skutečné spravedlnosti, natož svobody. Krásně zábavný a napínavý film. ()

vykur!

The movie never changes. It can't change; but every time you see it, it seems different because you're different. You see different things. ()

TommyLeeJape

Dvanáct opic jsem viděl několikrát a při posledním shlédnutí jsem se definitivně utvrdil v tom, že je to asi nejlepší sci-fi s time travel tématikou jaké bylo kdy natočeno. Napoprvé je to pro šedou kůru docela makačka, což je také jeden z důvodů proč se opice vyhřívají v mojí topce. Když se na film podíváte po druhé, všechno se to zjednoduší, věci do sebe začnou zapadat a vy (tedy alespoň já) na plno pochopíte, s jak geniálním dílem máte co do činění. Nakonec do rovnice dosadíte vynikající dvojici Pitt - Willis, a za rovnítkem Vám vyskočí minimálně 90%! ()

C0r0ner

S dobrým scénářem se dají udělat divy. Pokud k tomu máte dobrého režiséra a dobré herce, je na světě perfektní film. A to je přesně případ 12ti opic. Atmosférický thriller, který diváka nenechává vydechnout a stopáží ho tlačí ke špičkovému konci. Terry Gilliam zde ukázal genialitu načerpanou z Monty Pythona. 90% ()

Cheeter

Chápu, že ve své době to muselo být něco. Ale já to viděl až skoro v době, kdy probíhá ona budoucnost (ano, ještě pár let zbývá). Ale přišlo mi to jako průměrný akční film s poměrně dost jasným přímým dějem. Moc zápletek tam skutečně nebylo. Ani moc odboček. A i Willis se tentokrát moc nepředvedl. ()

Flynn

Naprosté psycho, kterého je schopno natočit jen pár lídí na téhle planetě, mezi něž Terry určitě patří. Skvělý herecký výkon Brada Pitta, zajímavý příběh, a ještě jednou... prostě psycho zpracování... ()

Wormboy

12 opic som videl uz niekolko krat, avsak az tentokrat som si film dokazal plnohodnotne vychutnat. Willis, Pitt a aj M.Stowe su vyborni a Terrymu Gilliamovi sa podaril natocit nesmierne inteligentny film s uzasnou atmosferou, skvelou hudbou a pribehovou mozaikou, ktora sa dalsim a dalsim zhliadnutim stava zaujimavejsia. ()

zette

I kdyz nejsem fanousek tohoto zanru, musim 12 opic ocenit jako velice zajimavy film, ktery me v zadnem pripade nenudil. Je mi jasne, ze tento film je na vice shlednuti, aby cloveku vse doslo. Ja uz se ale k nemu vracet nebudu, mne stacilo. A tak mi z tohoto filmu utkvi v pameti hlavne herecky vykon Pitta a Willise. ()

Laputa

Pro mě nejlepší výkon Brada Pitta, jinak ho moc rád nemám. Bruce willis skvělý. Režisér Terry Gilliam natočil opravdu film na úrovni. Přesně takhle by mělo vypadat Sci-fi. Zasloužilý ohlas na poutavý film. ()

Andre3000

Stejně jako se nechali vtáhnout do víru děje hip hopeři Supercroo, tak i já jsem koukal jak vyjevený často. Supercroo to poznamenalo tak, že jeden z nich si začal říkat James Cole...nebo, že by Bruce Willis se opičil ? :-) Mě to poznamenalo tak, že si budu pamatovat trochu psycho scény doplněné vhodně o hudbu, hodně mi to připomíná Aronofskyho a jeho filmy, kde vnímání a pocity podtržené skvělou hudbou navozují neopakovatelnou atmosféru. Ano, ten konec možná není to pravé ořechové, ale jinak tenhle film je na svou dobu hodně dobrý a lituju, že jsem ho viděl až nyní. Herecký souboj vyhrál asi Brad Pitt, protože hrál až za hranicemi možností, Bruce Willis, ale dostál svému jménu a stálo to za to. ()

matrosh

Jak už bylo kdysi řečeno v cinemě, tento film je dokonalý diamant, ve kterém má každá mala plocha a odraz svůj význam a nic není ponecháno náhodě. Jedno z nejlepších a nejdivnějších sci-fi, který nemá jen jedno řešení. ()

pakobylka

Naprosto geniální propojení různých časových rovin - neúprosná časová smyčka, která má svůj vlastní názor na to, jestli lze změnit osud člověka ... a osud světa. ()

Martrix

Od natočení této lahůdky uplynulo 25 let a o Dvanácti opicích se stále mluví jako o kultovním filmu, protože nejen že se na něm čas naprosto nepodepsal, ale on se dokonce stal aktuálním. Pravda, Sars ani Covid to ještě nebyl; nezemřelo 5 miliard lidí, ale už to není zdaleka takové sci-fi, jako před čtvrt stoletím. Děje se to a my nad tím nemáme kontrolu. I díky tomuto filmu je Terry Gilliam veleben jako kultovní režisér. Bez ohledu na to, že od té doby nezabodoval. A mě to připadá nespravedlivé, protože v souvislosti s žánrem sci-fi a ještě se skutečností, že jde o hrátky s časem, by tou chválou měli být potřísněni i scénáristi. Nebýt skvělého scénáře, nemohly by vyniknout skvělé výkony Pitta, ani Willise, nešlo by o ukázkově kompaktní kruh bez zjevných logických lapsů. Prostě nevznikl by film, který je ve svém žánru vysoce nadstandardním počinem. ()

Juto

Brilantný film. Jeden z najlepších sci-fi filmov 90. rokov a jeden z najväčších úspechov Terryho Gilliama. Musím pochváliť produkčného dizajnéra Jeffreyho Beecrofta, ktorý predvádza znepokojivý a oslnivý stratený svet. 10/10 ()

BoXBe

Třikrát v kině. V jiném formátu přistupuju jen velmi opatrně a musím mít ticho, klid, dobrý zvuk a vynikající obraz, aspoň ten projektor. Stejně přistupuji i ke Kmotrovi, LOTRům apod. 12 opic je geniální film. Časové paradoxy a vypiplaná pointa těší na kterékoliv shlédnutí s posvátným obdivem ke genialitě scénáře a kongenialitě vizionářství Terryho Gilliama. Nemám proti 12 opicím jedinou výhradu, miluji každou minutu a řadím k pokladům kinematografie. 12 opic je postapokalyptická vize a sci-fi založená na časových paradoxech cestování v čase. 12 opic redefinuje tento žánr a je jeho formou. ()

c.tucker

Naprosto geniální sci-fi, jedinečné svou režií od Terryho Gilliama. Perfektním pojetím postav z řad herců Bruce Willise a obzvlášyě Breda Pitta. Pro mě je výborná i postavička Davida Morse s jeho vlasy až do půlky hlavy a šíleným výrazem v tváři. ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil