James Cole (Bruce Willis) prožil převážnou většinu svého života v podzemí. Nyní, v roce 2025, žije v ponuré, tmavé, zasněžené přítomnosti. Začalo to už na konci dvacátého století, kdy během dvou let (1996 a 1997) zemřelo přičiněním neznámého bídáka, který vypustil do ovzduší nebezpečný vir, pět miliard obyvatel zeměkoule. Zůstalo jen jedno procento lidí, kteří se teď krčí jako krtci pod zemí. Hrstka lidí se s tím ale nehodlá jenom tak smířit, a proto vysílá do minulosti prostřednictvím stroje času "nedobrovolné dobrovolníky" z řad vězňů. Jejich úkolem v podstatě není spasit svět a odvrátit neštěstí - co se stalo, nejde odestát. Mají jen pozorovat, sbírat vzorky a odhalit zdroj nákazy, původ všeho zla. Vědci už pak zajistí vše ostatní, vyvinou protilátku a zařídí, aby se lidstvo jednadvacátého století mohlo vrátit zpátky na povrch zemský... (oficiálny text distribútora)

kakyn

Bez debat nejlepší film v tomhle žánru... cestování časem a pak přemyýšlení jestli je to pravda nebo je fakt blázen a navíc ten konec kde vidí sám sebe jako kluka... na mě trochu mindfuck ale to tak určitě má byt... ()

Pavlunka

Dokonalý film, užasná hudba, skvělé herecké obsazení. Na filmy toho typu ráda koukám, ráda u filmů přemýšlím. Je mi líto, že to někdo nepochopí, asi je věta v filmu pravdivá: Lidstvo si zaslouží být zničeno. ()

Metalicum

Výborná sci-fi, která nesází jenom na efektní vizi budoucnosti, ale spíš na propracovanou mytologii a vychytaný scénář. Na nekonvenční ztvárnění jsem od Terryho zvyklí, tady navíc přispěli k dokonalosti herecký výkony (hlavně Pitt). ()

Tremono

Jedno z nejlepších scifi, kterému je obtížné na poprvé porozumět. Stojí převážně na výkonech Bruce Willise a Brada Pitta a – jejich šíleném přehrávání. Mám za to, že kdyby to pojali "uvěřitelněji", utrpěla by tím atmosféra, kterou se filmu podařilo navodit. Výborný zvuk, obzvláště nezapomenutelná ústřední melodie. ()

phasek

Sice v tom vlastně žádné opice nejsou, ale i tak je to dobrý:-) Za opice hravě zaskočí psycho Willis, višinutej Pitt a zdárně je doplňuje totální magor Morse. Tahle partička bláznů Vám ukáže, jak jednou dopadneme, když si budeme hrát se skumavkama....za mne jeden z nejlepších sci-fi vůbec. ()

anyonecek

2x jsem tento film viděl a po 2. už mi dával trošku více najevo jeho obsah. Je to docela chaos a člověk se v tom lehce ztratí, ale když to pochopí, tak se to dá. Možná při 3. shlédnutí přihodím i tu 5. hvězdičku. ()

J*A*M*B*O

Čo sa týka 12 opíc, môžem dodať len to, že je to neuveriteľne prepojený myšlienkový labyrint, ktorý tvorý perfektný film. V spolupráci s takým hviezdnym hereckým obsadením sa s radosťou dostáva na vrchol sci-fi filmov. Dostať ma to veľmi nedostalo, ale myšlienka sa cení takže dávam zaslúženích 9/10 bodov. ()

brzozin

Trochu moc psychothriller, poněkud málo sci-fi. Scénář má díry a pořádné. Místy se nedokážu tak úplně identifikovat s hlavními hrdiny. No a jestli Pitt takto vyvádí po té, co mu seberou krabku s cigárama, pak fakt patří do cvokhausu. Ne ale teď vážně. Tohle bylo svého času fakt přelomové dílo. Konečně někdo natočil psycho sci-fi se špatným koncem. A protože vedle toho v telce furt dávali jen ublemcaný Star Trek coby vizi nenásilné komunistické budoucnosti, kde všichni jsou šťastní a milí jak po lobotomii, zasvítilo toto dílo jako maják ve tmách, že tenhle žánr se dá dělat i jinak. ()

Syna.1990

Tak tenhle film se mi opět těžce hodnotí. Nápad není špatný, zpracování dejme tomu, Pitt famózní a Willis hodně dobrý. Avšak celkový dojem z filmu nic moc, takové tři hvězdičky. Bohužel tu "genialitu", kterou v tom vidíte vy, já nevidím! ()

darthvader77

Pokud jste fanoušci Terminátora a Fallouta tak si pusťte tenhle film neboť má kombinaci obojího. Nádherná a pěkně výrazná hudba, skvělý Willisův Cole a Pittův magor, ale hlavně scénář, který na začátku má spoustu detailů, které se později rozvíjejí(sen-smrt a všechny indície o 12 opicích) a závěr byl úžasný. ()

helrohir

Skutočne sa jedná o jeden z najlepších sci-fi filmov, aké som videl. Všetko je tu dotiahnuté na maximum, najmä scenár si zaslúži absolutórium. Režijný štýl Terryho Gilliama je veľmi originálny a diváka drží nonstop v napätí a pod nekonečným prívalom silných scén a emócií. Bruce Willis aj Brad Pitt predvádzajú pravdepodobne najlepšie výkony svojej bohatej kariéry a celý film vo vás zanechá hlboký odkaz o možnej apokalyptickej budúcnosti ľudstva. Po prvom zhliadnutí je možné, že sa divák bude v deji tak trocha strácať, ale práve to je jeho najsilnejšou stránkou, teda to, že svoje tajomstvá odhalí až po čase, a to je rozhodne známkou kvality. ()

Leonora

Pitt jako naprostý šílenec a nádech steampunku... Napadlo někdy všechny ty fantasty píšící a točící o cestách do minulosti, že to nejpravděpodobnější místo, kde se octnete, je blázinec? Skvěle zpracovaná časová smyčka. ()

boombang

Za tuhle nudu a prázdnotu, potažmo málo přesvěčivý dějoobsah, který se spolu s trapným Pittem jen schovává za komplikovanou formu, dávám tři hvězdy. Jednu rejžovi Terrymu, protože je to náramně kreativní blázen, druhou M. Stowe, poněvadž je tu strašně sexy, a tu třetí sem dávám jen ze strachu, aby za mnou z budoucnosti nepřiletěl Willis a nerozbil mi hubu. ()

bohhous22

Mistr Terry Gilliam není mystifikátor,není pohádkář....Těžko říct,kdo je to za člověka a co se mu honí hlavou:-)))!Vskutku netradiční podívaná. ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil