Divergencia

• Česko Divergence (viac)

Ve světě budoucnosti jsou lidé rozděleni na pět frakcí podle svých dobrých vlastností. Každá vyznává jiné hodnoty, společně ale vytvářejí harmonický celek. Jenže hlavní hrdinka Tris do žádné škatulky nezapadá a test ukáže, že je divergentní - nebo-li má předpoklady a talent pro více frakcí. Systém okamžitě ukáže svou odvrácenou tvář a z Tris se stává lovná zvěř. Kdo se liší, znamená hrozbu. Hrozbu je třeba zlikvidovat. (Bontonfilm)

Wysch

Největší slabinou je bezesporu scénář, a budiž otázka, jestli za to může předloha nebo scénárista. V každým ohledu je Divergent k uzoufání předvídatelnej film s uzoufání klišovitou zápletkou, a tak jediný, co mě jakžtakž bavilo, byl výkon Jaie Courtneyho. Třeba jednou se dokopu k tomu, že si přečtu předlohu, ale silně o tom pochybuju. Pokud to napsala holka, který bylo 20 let, vůbec se nedivím, že je to předvídatelný až ouva a totálně bez nápadu, myšlenky nebo nějakého pokusu k zamyšlení - protože když něco takového ve filmu jakože má být, je to směšné a naivní (ale třeba za to může scénárista, a ne autorka předlohy). ()

MartinezZ

Nebyla to zas až taková srágora, jakou jsem očekával (tedy něco na způsob Host). Ano, je tam řada nesmyslů, ale jako celek to nemá zase až tak blbý nápad. Uměle rozdělená společnost s pevně danými pravidly, které i s jejich blbostmi akceptujete nebo ne. Chytráci se pak rozhodnou díky své sečtělosti ovládnout Siláky, aby díky nic mohli získat moc, kterou mají "Pravdoláskaři" :) No a pak jsou tu i ti, co nevidí jen černobíle, ale mají schopnost rozlišit i padesát odstínů šedi ;) Dokonce jsme v tomhle díle byli i ušetřeni sladkobolných romancí během bezprostředně hrozí smrtelné hrozby. (SPOILER!) Celé bych to byl bez keců akceptoval, kdyby nebylo fakt hodně pitomého konce, kdy prostě musí někdo blízký hlavní/mu hrdinovi/hrdince umřít v náručí (ačkoli jí to bylo pár minut na to poměrně jedno) a láska vždy překoná i chemické ovládací sloučeniny. Pak už jsou tu jen drobnosti jako "Hrdinku chtějí její souputníci zabít, pomůže jí ale jiný souputník a druhý den se jí vrah přijde omluvit a vlastně už nikdo pak následně nic neřeší." nebo "Před chvíli do nás stříleli, teď kolem nás stojí se zbraněmi dezorientovaní, my sice nevíme proč tak dělali a proč tak nedělají nyní, ale zbraně jim necháme, chodíme kolem nich a radujeme se." či "Nikomu nic neřekneme, ačkoliv strůjkyně je poražena, a raěji odjedeme vlakem doprkvančic a necháme zbytek světa, ať se s radostí třeba vybije, už je nám to jedno - jsme bez frakce a volní a bez závěru můžeme čekat na následující díly." (/SPOILER!) No, nasrat. Do tří čtvrtě filmu mi to nepřišlo blbé, prostě jen průměrně dobré. Následující se ale začalo dít značně pitomě a nesmyslně a sklouzlo to, bohužel, do kekelu. Buď je střevo autorka, že nedokáže udělat smyslplné vyvrcholení, nebo scénáristé, kteří to při honbě za lepším filmovým zážitkem podělali úplně. Tak gratuluju, no (**,5). ~~~ PS: Alementino, protože do budovy by vlakem zajely a v poklidu vystoupily všechny ostatní frakce, ne tak Neohrožení, kteří prostě dělají vše a žijí... neohroženě. Vyskakování z vlaku na střechu je prostě víc cool a větší adrenalin. Nejsou to takoví přízemní poseroutkové, jako ostatní. Ano, reálný smysl to nemá, ale v tomhle světě jsou oni ti Neohrožení :) ()

Rosana

Pořád se v tom filmu nic nedělo, ale člověk byl pořád v napětí, co bude dál. Zase další variace pohádky o princezně, která zachrání svět a k tomu jí dopomáhá krásný princ. ()

SaNcHeZ_cz

S délkou by u Divergence až tak problém nebyl, když ovšem dá drtivou většinu filmu zabrat vůbec pochopit to, jak vlastně má tenhle dystopický svět fungovat, něco bude asi zle (a ne, obhajovat to tím, že je to vysvětlené v knize lépe není argument- film musí stát sám o sobě jako srozumitelné dílo). Nad rámec toho se vlastně jedná o bezbřehou kopírku nápadů z dřívějších dystopických snímků, které však v tomhle podání úplně nefungují pohromadě. Inteligentní myšlenku by člověk pohledal, stejně jako originální nápad. Divergenci jsem se nějakou dobu vyhýbal a nyní už vím proč. Tohle zkrátka pro mě nefunguje a těch pár fajn nápadů, které film vytahují alespoň do čistokrevného průměru si raději dám v jejich originálním podání, než v téhle redukované podobě nastavené na míru náctiletému publiku. ()

CBD

Z Divergnece se mohlo stát nutné zlo, které se snaží svézt na vlně úspěchu Hunger Games, ale vyklubala se z něj docela zábavná záležitost, na kterou se nemusíte bát vyrazit. Ačkoliv u vykreslení světa budete muset přivřít oči, sympatický herecký ansábl a šikovný režisér jako protiváha vše bohatě vynahradí. Navíc se nebojím tvrdit, že Shailene Woodley je další Jennifer Lawrence. ()

javak810i

Jak lépe oslavit První máj, než zhlédnutím tohoto filmu? Ironii stranou - našlo by se toho hodně, ale když už jsem měl tu čest, tak tedy napíšu pár slov o Divergenci. Zprvu jsem se na něj docela těšil. Ale s přibývajícími ohlasy a dojmy prvních diváků můj zájem postupně opadl. Na první pohled sice vypadá námět celého filmu jako zajímavý a plný potenciálu, ovšem ve výsledku se jedná o celkem neoriginální a ničím nevyčnívající myšmaš. Knižní předlohu jsem nečetl, takže nevím, nakolik mám vinit samotné filmaře, ale tak či onak - výsledek je stejný. Stejně jako se hlavní postavy - divergenti - ve filmu nemohou pořádně rozhodnout pro jednu z pěti frakcí, protože mají z každé něco, tak i s filmem samotným je to něco podobného. Přišel mi totiž jako kombinace nápadů přejatých z pěti filmů - Twilight, The Host, Eqilibrium, Oblivion a Hunger Games, halabala daných dohromady. Překvapivě to docela funguje, nicméně průměrnost a neoriginalita z toho přímo čiší. Moc tomu nepomáhá ani průměrné technické zpracování, nebo tuctová představitelka hlavní role, kterou nevyvážili ani dvojník Paula Walkera a Kate Winslet. Každopádně ale není Divergence špatným filmem, jen to zkrátka není nic extra a na svůj obsah to bylo zbytečně dlouhé. Mě teď také čeká volba, a to mezi pěti hvězdičkami. A já volím 3. ()

Vxxx

Tak já nevím. Přijde mi to jako "mírně" přeceněný film. Knihu (knihy?) jsem nečetla a i tak mi bylo úplně jasné, že tam toho mraky chybělo. Čekala bych více emocí a o něco méně humoru. Navíc nesnáším, když se ve filmu neobjeví scény z traileru ("say goodbye to your family" ...."she's gonna kill me") ... ale jako úplně nejhorší to nebylo. Dotaz. Proč spí ten frajer (Four) na podlaze, když u něj spí Tris(?), přesto, že je jasně vidět že je za jeho zády gauč?! :D 3* ()

Praxis

Zbytečně utahaný a roztahaný, a taky levnější klon HG. Hlavní hrdinka je sice docela šťáva, ale jinak je tenhle svět klasicky stejnej, jako všechny adult young verze dystopických světů. Moc nechápu systém frakcí, to že jedna frakce ovládá druhou na potlačení tý třetí, přičemž právníci se k tomu vůbec nevyjádřili a farmáři peace on you si vesele pěstují za okny marihuanu, to asi Verču Rothovic moc nenapadlo. Ani ta Winslet není tak boží záporňačka, jak jsem si jí představil. Nicméně akce je celkem výborně zvládnutá a místy docela i drsná včetně některých výtečných kamerových vychytávek. Romatická linka je pro mě totál mimo mísu, ale věřím, že 14 leté slečny budou mít nad postelí tunu plakátů Čtyřky. Celkově takový roztomilý, veselý guláš nejrůznějších sci-fi posledních x let, který příliš nedává smysl okořeněný červenou knihovnou. A knižní předlohu číst fakt nechci. 60% ()

katasta

Pohodový film, na který se rozhodně koukat dá. z té romance by se dalo něco upustit, akční scény udělat trochu realističtější a závěr bych si taky upravila k obrazu svému, ale žádné mega výčitky k tomu nemám :-) ()

Ellmariachi

Splněný sen velkého procenta náctiletých. Kamkoliv může dorazit šedivá myška, ze které se stane popelka a ještě navíc výjimečná, silná a chytrá. Na druhou stranu i šedivé myšky si může všimnout místní frajer a udělat z ní hvězdu. Prostě klasika viděná už tolikrát a tolikrát tak otravná. Tak proč mě to tu sakra takhle sedělo?! No kdo ví. Každopádně snímek mě celkově bavil po celou dobu stopáže, což vzhledem k délce je hodně fajn. Navíc souhlasím s ywo666, že pokud by film nemířil právě na náctiletý, ale nebál se Rka a šel po divácích ve věku 20 a více, mohla to být sakra že temná podívaná. Každopádně sám tomu nemůžu uvěřit, ale dám luxusních 80 procent. Prostě mě to bavilo a na další díly se těším. ()

Tayen

Další nijak nevybočující film pro dospívající slečny, ve kterém je tolik nelogičnosti, že je třeba nepřemýšlet. Hlavní hrdinka se zase musí postavit zavedenému systému v dystopickém světě a zase si sáhne na své dno a zase u toho pozná svou lásku. Koho tyto filmy baví, nebude zklamaný. Kdo se těší na herecké výkony nebo Kate Winslet, zklamaný bude, protože Kate se ve filmu objeví dohromady asi na deset minut a ti teenageři to nezachrání. ()

GodComplex

Prvni cast s vyberem frakci velmi slibna a zabavna, dalsi Hunger Games? Natocene to neni spatne, Junkie XL hudba, do hlavni role bych vrazil nevyuzitou Maggie Q. Postupne to bohuzel upada. Trosku vic sci-fi/post-apo, min teenage a bylo by to super. 6/10 ()

UncleG

Umatlanej slepenec pro třináctiletý usmrkaný holčičky, který se na táboře zabouchly do vedoucího a teď si to můžou v kině odventilovat. Ona mladá a nezkušená, světem nepochopená a výjimečná, toužící po dobrodružství. Zatímco on je krásný, chytrý, vyspělý a zodpovědný lídr. Oba se šíleně milují, ale vědí, že sex není pro ně, protože je dobré "počkat". Tak by se asi dala shrnout lovestory pro haranty za tři koruny padesát. Čili: absolutní brakovka, ještě navíc z podivné dystopické scifárny, jejíž společneská pravidla a sociální členění připomínají pravidla skatuský družiny. Je to zkrátka svět, kde všechno je jedno velké dobrodrůžo... Svět, který si chceme užít, ale v podstatě nic v něm nedává ani za mák smyslu. Úplně jako když je vám těch třináct let... ()

Baronne

Shailene je tady okouzlující! Myslel jsem, že to bude jenom banda fracků, ale ona je to spíš budoucnost HWoodu. Junkie XL nezklamal, hudba zapadá perfektně. A sečtělí maj supr hadry. A btw, je to tak 11x lepší než Hunger Games + J. Lawrence je nechutná. Ale možná je i míň nechutnější než ta svině, co se měla utopit v Atlantiku ... ()

Lum3n

Kdybych nečetl knihu, dám asi 3* - takhle ale bohužel vím, o kolik lepší mohl Divergent být. Dva největší problémy filmu, které spolu navzájem souvisí, jsou uspěchanost a krotkost. Přes delší stopáž není jaksi čas vybudovat atmosféru a nechat nás sžít se s postavami. Jede se jen po povinných dějových zastávkách - přičem ty méně důležité se mohli klidně vypustit v zájmu strávení více času na těch klíčových. I díky tomu pak film vyznívá krotce a ustrašeně. Ty nejsilnější scény jsou tu odbyty jen jaksi mimochodem a některé důležité detaily jsou vypuštěny (v rámci nižšího ratingu předpokládám) takže ten pocit strachu, naléhavosti a boje o přežití, který hlavní hrdinka v knize prožívá se do filmu dostat nepodařilo ani náznakem. Smrt některých, v knize důležitých, postav pak také vyzní doztracena, protože jsou pro vás prostě jen Týpek č.1 a Týpek č.2. Je to škoda, protože začátek vypadal relativně slibně a potenciál na dobrý film byl velký. Takže rada pro všechny, přečtěte si raději knihu. 50%. ()

erased

Už se vám někdy stalo, že se vám během dvou hodin vyplnily všechny vaše zvrácené představy? Ne, tím nemyslím fantazie o té blondýně na baru, ale ty, kdy si u filmu říkáte, jaká by byla sranda kdyby se v další scéně stalo /vložte první klišé, které vytane na mysli/. Divergence takový plán plní ku radosti ďábelských marxisticko- bilderbergských Sečtělých intelektuálů na 105%. Zatímco se toto jednou nebo dvakrát podaří každému podprůměrnému, průměrnému, ba často i kvalitnímu filmu, v nové pohádce o ošklivé ušlápnuté žábě, která se přidá ke koolkidz aby spolu s traumatizovaným princem Jasoňem porazila despotický bradavický sociální systém, roste předvídatelnost a schematičnost až do absurdních mezí s KAŽDOU další scénou. To, nad čím se dá ještě v první třetině filmu jen v klidu kroutit hlavou díky tomu, že dokáže alespoň dobře navnadit na zjišťování, jak že má ta utopie fungovat (ne, že by ve výsledku bylo o co stát), postupně přeroste do takové míry, že už se nedá KAŽDÉ další scéně nesmát. Ten příběh jako od ožralce po lobotomii bohužel nezachraňuje ani obsazení nebo vizuál (na rozdíl od podobně tupých Hladoher) - v tomto ohledu potěšil jen srdcař Woodboy a jakž takž i zbytek ucházejícího soundtracku. Ale abych jenom neštkal, nutno dodat, že si nedokážu představit, jak by se druhý díl série mohl tomuto v počtu stereotypů na vteřinu vyrovnat. Takže s pokračováními to vlastně vypadá docela dobře. Ne, že by teda mohlo cokoli na plátně přebít odzbrojující a do očí bijící nesympatičnost hlavní postavy... ()

Compote

Taková ta velká hromada klišé k žánru asi patří, to bych odpustila. Blbý, že většinu filmu se jen trénuje, a když už se to začne trochu rozjíždět, tak už tak strašně bolí zadek ze sedaček, že jakákoliv koncentrace na děj jde lehce stranou. Zbytečně zdlouhavý, na druhou stranu pokračování šanci dám. Slabší trojka. ()

Alementina

Hrozná sračka, která ale obsahuje několik scén, které asi nebyly zamýšlené jako důvod k výbuchum smíchu, ale když těm klíšé dáte nový rozměr, tak jsem se skutečně pobavila a těšilo mě, že jsem v kině nebyla jediná, asi výhoda CSFD predpremier.. O logice děje, systému a vlastně čehokoliv se vůbec nedá mluvit. PS: proč z toho vlaku skákali, když jim vyjížděl přímo z budovy, fakt nepochopím, jako asi tísíc dalších věcí :D ()

Tony.cs

Hlavní herečka ...bomba. Příběh ...super. Myšlenka ...paráda. Akce ...naprd. Některé módní doplňky ...hodně fuck, zbraně byly přímo dementní. Celkově ...ano, ale podruhé už ne. To samý, jako jednička Hunger Games. ()

Zemřel herec Ray Stevenson

20.04.2023

Sherlockova sestra míří do kin

Sherlockova sestra míří do kin

11.01.2018

Vlna young-adult sérií nám po Stmívání, Hunger Games a Divergenci trochu utichla (už nás čeká jen třetí Labyrint), ale nebojte se – další filmy jsou za dveřmi! Elizabeth Banks chystá Rudou královnu,… (viac)

Nalaďte si novou fantasy

Nalaďte si novou fantasy

14.06.2015

Twilight sága je za námi a Hunger Games a Divergence také brzy dospějí ke svým filmovým koncům. Hollywood tak hledá nové dívčí látky, které by mohly lámat kasovní rekordy, a momentálně se zajímá o… (viac)