Český žurnál

• angličtina Czech Journal
Česko, (2013–2020), 30 h 50 min (Minutáž: 52–84 min)

Vít Klusák, Filip Remunda, Martin Dušek, Jan Keller, Václav Bělohradský, Radovan Klučka, Jana Lorencová, Jana Bobošíková st., Jiří Krytinář, Aneta Langerová (viac)

Recenzie používateľa Vančura k tomuto seriálu (4)

Dělníci bulváru (2014) (S02E01)

Fascinující. Už několik dnů jsem nemohl natěšením dospat, abych konečně mohl v telce zhlédnout dokument, k němuž se ještě před jeho televizní premiérou už stihl vyjádřit snad každý. Dělníci bulváru jsou pro mě v první řadě potvrzením toho, co jsem věděl už loni 1. března, když Honza Barta na doméně po Čermákovi spustil Extra.cz a netajil se svými vysokými ambicemi - že tenhle projekt více než rozbouří české stojaté vody. To se stalo a Pavel Novotný, mj. bývalý šéfredaktor Spy, potvrdil svoji pozici krále českého bulváru. Skoro jistě tím týpkem můžete opovrhovat a jeho práci se vysmívat, ale to jediné podstatné na celé věci je, že zítra zůstane vše při starém. Lidi budou dál vyžadovat svou pravidelnou dávku emocí a udržovat v chodu celý ten olbřímí byznys, který je na tom postavený. Klusák do něj nechává decentně nahlédnout, a pro mě osobně je to dechberoucí podívaná, kterou jsem zhlédl vrcholně soustředěný, aby mi neuniklo jediné slovo. Za mě osobně 5 hvězd a vědomí, že tuhle záležitost budu v hlavě převalovat ještě dlouho. ()

Matrix AB (2015) (S03E02)

Podobně jako u Klusákova předchozího dokumentu Dělníci bulváru se i zde zmůžu jen na obdivné wow - velký respekt k statečnosti, s níž tento tvůrce těm několika málo vnímavým divákům jeho dokumentů ukazuje, že je to ještě horší, než jsme si mysleli. Nejpikantnější na tom ovšem je, že v reálu ty filmy nemají absolutní šanci něco změnit - a to prostě proto, že se k lidem, kteří by je nejvíc potřebovali vidět, nikdy nedostanou (a pokud ano, stejně se od nich odrazí jako hrách od stěny - stačí si zde přečíst pár prvních komentářů a už narazíte na někoho, kdo si myslí, že to Klusák natočil na něčí objednávku - bylo jen otázkou času, než s tímto názorem někdo vyrukuje, aby vítězoslavně celý dokument "smetl ze stolu"). Marná sláva, kdo má oči, ten vidí, a každý přemýšlivý člověk, který se zajímá o svět kolem nás a razí si cestu ke kvalitním informacím, se zde vlastně asi nedozví nic extra nového nebo převratného. Hlavní přínos tohoto dokumentu spíše vidím v tom, že připomíná některé věci, které by každý volič s krátkou pamětí měl tendenci snadno zapomenout (Babišova problematická minulost, finančně nákladná a dokonale zvládnutá kampaň - bílé košile, slogan "Prostě to uděláme"..., neschopnost vytvořit politický program, skupování médií i lidí) a že se tvůrcům povedlo zobrazit trhliny v Babišově pečlivě budované sebeprezentaci, které o něm vypovídají víc, než by mu asi bylo milé. Pokud vám sama skutečnost, že se v rukou jednoho politika koncentruje taková moc, nepřijde jako skandální a alarmující, tak se prostě nemáme dál o čem bavit, protože už si vás nejspíš taky koupil (ať už koblihou, nebo svými proklamacemi, že se z něj stal politik kvůli "zkorumpované pravici" a že on sám "nekrade" a že chce "řídit stát jako firmu"). A v tom je to strašné vyznění celého filmu - podobně jako se Novotný v Dělnících bulváru nepokrytě chechtal do kamery, že čtenáři bulváru jsou idioti, protože dobře věděl, že ten dokument stejně nikdy neuvidí, a pokud náhodou ano, nedojde jim, že se to týká i jich, stejně tak i Babiš může být zcela klidný, protože tenhle dokument jeho impérium neohrozí ani co by se za nehet vešlo - oká, tak si pár pseudointelektuálů na ČT2 pustilo tu tendenční sračku zaprodance Klusáka a sem tam napíšou pár hejtů, ale už zítra se vesele jede dál, preference ANO dál porostou, vepříci Stropnický, Kleslová, Komárek a spol. si budou dál vesele chrochtat ve svých korýtkách, a Andrej si nás jednou koupí všechny i s ČSFD, na to se spolehněte. ANO, bude líp. ()

Exekuce (2016) (S04E03)

Podle mě ne příliš povedený dokument, který mě nebavilo sledovat, mj. i kvůli antipatii k osobě režisérky (podle mě klasický případ člověka, který si za svoje finanční problémy může sám). Film mi navíc nepřijde moc informačně přínosný - téma exekucí bylo v minulosti mediálně pokryto opakovaně a velmi důkladně (byl to mj. právě mediální zájem, který inicioval některé legislativní změny na zvýšení ochrany dlužníků a oslabení "exekutorské mafie"), a už mi to ani moc nepřijde jako aktuální téma. Tím je pro mě naopak finanční gramotnost, která je u nás naprosto tragická, podle toho to pak vypadá. Film se to snaží reflektovat, ale dělá to způsobem, který mě bohužel odrazuje. ()

Český žurnál: Hranice práce (2017) (S05E04)

Souhlasím asi s tím, že k původním psaným reportážím se zde moc nového nepřidává, ale stejně jsem to chtěl vidět. Saša Uhlová mi zde byla strašně sympatická a působila na mě jako empatická žena, s kterou jsem v podstatě ve všem souhlasil. Ano, třísměnný provoz je zločin proti lidskosti, a ano, všichni ti lidi by měli být VÝRAZNĚ líp placeni. A je hrozné, že se zákoník práce tak masivně porušuje, a nikdo s tím nic nedělá. Dokument sleduje podle mě naprosto zásadní téma, a jsem mu za to vděčný, byť se obávám, že jeho společenský dopad bude bohužel minimální - i přesto díky za tu odvahu do toho jít a za mě hluboký respekt. ()