Český žurnál - Série 3 (2015) (séria)

Matrix AB (S03E02)

(epizóda)

Portrét Andreje Babiše, který je na jednu stranu kamerou Víta Klusáka přitahován, ale zároveň před ní uniká, se mění v paradoxní pokus zachytit prchavou osobnost bez ukotvení. Babišovský matrix se divákům mimoděk odhaluje právě v době komunálních voleb, kdy „politik proti svému přesvědčení" vyráží s koblihami mezi voliče, aby je přesvědčil o svých dobrých úmyslech a vůli konat obecné blaho. Observační dokument nechává nazřít mechaniku Babišovy mocenské politiky prostřednictvím detailů podávaných rukou, letmo prohozených slov či vyskládaných produktů Kosteleckých uzenin. (oficiálny text distribútora)

mr.filo

Jsem rád, že zvídaví ex-volič/pozorovatel v dokumentu najde dostatek podnětů na jednom místě. (Ač tedy opravdu nic nového pane Klusák!!!) Současný volič, tedy pokud se bude dívat, tak uvidí vlastní mlhu: Jé, on mluví plno jazyky! Jé, on má hezkou ženu! Jé, rozdává koblihy hned od rána! Jé, rozdává i více než koblihy, tedy určitě se mu daří při řízení firmy, tak se mu snad bude dařit i při řízení státu! Na hrad s ním! Áno, áno! Ďakujem! ()

venca163

"Neměl jsem mandát kurva jako". Myslet si, že tobě natočí Vít Klusák vlezdoprdelovskej (nebo normální) dokument, na to musíš být fakt blbej. Nebo aspoň totálně zaslepenej svojí mocí (Maucta pane Babiš, kávičku/koblihu pane Babiš?). Za sebe mužu říct, že mi to přijde observační dost (přesně podle toho, co o sobě film sám říká) a že Burešovi stačí dát prostor, aby se sám ukázal. Chtělo by to druhej díl, kde bude vysvětlovat, že "to je někoho z holdingu" a "co je vám do toho, kde a jak jsem vydělal 2 miliardy". Dal bych akorát míň prostoru tomu zhrzenýmu zemědělci (pan Rada), protože na jeho příběhu toho dost smrdí a v jeho případě na tom Babišovo univerzálním "lžete!" asi bude něco pravdy. Nešťastný chudák pan Babiš vyvrací lži o své osobě v dokumentu. #podraz #měl-jsem-z-toho-traumu #kurvajako #sorryjako (75%) ()

Eleanor05

Nejde o to, že bych nesouhlasila s tím, co z dokumentu o Babišovi vyplývá, jde o to, že z takového kontroverzního tématu šlo vytěžit mnohem víc. I v českých vodách existují daleko zábavnější a lépe natočené dokumenty a těm se Matrix AB nemůže rovnat. Minimálně v rámci nezaujatosti neměl být konec snímku tak rychle ustřižen a Andreji Babišovi měla být dána možnost se bránit, byť by jeho obranou byly pravděpodobně lži. Takhle dokument působí až příliš jednostranně... ()

ClimbVibe

Všichni volají po objektivitě, ale jak to v případě dokumentu o politikovi udělat? Jak to udělat v případě Babiše? On sám by nejraději seděl před kamerou bez oponentů a povídal nám příběh o tom jak tu všechno vybudoval holýma rukama a všichni ostatní lžou. Když pominu výpovědi Rady, Slonkové, Kasla, rozvědčice Kleslové, loutky Krnáčové - nejvíc vypovídající je Babiš sám o sobě nebo při kontaktu s lidmi. Řeč těla a očí, slova - to všechno v tomhle dokumentu je a proto je objektivní. Každý si tak může položit otázku jestli této politické superstar věří nebo ne. ()

Martrix

Neochota, nebo neschopnost jít až na dřeň a aspoň na jednom příkladu doložit, jestli lže Babiš, Rada, Kalousek, nebo zástupy dalších jeho oponentů, dělají z tohoto dokumentu jenom další mozaiku, která je poskládaná pouze z vybraných kamínků a výsledným obrazem je tím pádem jen to, co se hodí autorovi do krámu. Přitom jeden takový prokázaný případ lži, by mohl Klusákovu dokumentu dodat váhu. Ano, vidíme, že Babiš je prevít...ale je to větší mizera, než ostatní politici? Proč se Sedlák nepustil do něčeho, co před ním nikdo neudělal? Vždyť dát dohromady prohlášení Babiše a jeho nohsledů a postavit proti nim zcela protichůdná tvrzení lidí, jejichž slova nelze brát na lehkou váhu, k tomu vysloveně vyzívají. Takže teď vím, že p. Rada tvrdí, že ho p. Babiš okradl a poškodil a současně vím že p. Babiš tvrdí, že mu p. Rada dluží 300 mil. K čemu mi to je?! Mám si to zjistit sám, který je lhář? Vypovídající hodnota tohoto dokumentu, je velmi nízká a nepomohla mi v tom, abych si ujasnil, jestli je Babiš opravdu takové Evil, jak se říká, nebo jestli je to "jen" podnikatel, který tady chce udělat trochu pořádek a současně si přihřívá polívčičku a pomáhá si kde to jde. Pokud je to druhé, tak zhnuseně prohlašuji, že takových hajzlů jsou v politice stovky a jsem rád, že aspoň jeden z nich se pokouší dělat taky něco pro stát. Oni totiž ti ostatní hajzlové, to většinou nedělají a je jedno, jestli jsou modří, zelení, nebo červení. Na takový dokument se jednou podíváte a za pár dní nebudete vědět o čem byl. Přitom kdyby byl konfrontační a plný podložených informací, mohlo se po jeho vypuštění do světa, objevit pár trestních oznámení a třeba by se ten zatuchlý odér kolem naší politiky, aspoń trochu pohnul. ()