Český žurnál - Série 2 (2014) (séria)

Obnažený národ (S02E05)

(epizóda)
  • angličtina Naked Nation (festivalový názov)

O tom, jak se Chorvatsko každoročně v létě stává českou enklávou a jak na Čechy pohlížejí Chorvaté, vypráví další díl z cyklu Český žurnál. Inspirací pro nový film Filipa Remundy se stal článek „Nešťastný turista Švejk" chorvatského novináře Borise Dežuloviče. „To, že čeští turisté kloužou po zpocených podrážkách svých vietnamek ze strmých útesů, nebo že se vydávají vstříc jisté smrti, když plují širým mořem na šlapadlech, není kvůli tomu, že by se nadopovali extází. U Čechů totiž stále žije, u Chorvatů dávno mrtvý, dobrodružný duch kreslených filmů, na nichž jsme společně vyrůstali. Čechy ani v dospělosti neopouští neúnavný optimismus Pata a Mata, ani radost ze života Lolka a Bolka. Oni zkrátka nikdy nedospěli a já jim to závidím," napsal ve své úvaze.
Pomůžou nám Chorvaté uvidět sami sebe bez růžových brýlí? Můžeme si z dovolené odvézt i něco jiného než opálená záda a osvěžené plíce? Co říká o Češích, že se téměř milión z nás přes prázdniny stěhuje do Chorvatska? Co o nás říká to, kde tam bydlíme, jak tam trávíme den, jak se tam oblékáme, co tam jíme, jak se tam po večerech bavíme... "Obnažený národ" je příběh lásky a nenávisti, satirou o vnímání národních stereotypů a úvahou o tom, jakou společenskou roli má moře. (Česká televize)

Don82

Ač si nejsem úplně jist, co melo být hlavním poselstvím tohoto dokumentu, je jasné, že se tentokrát Remunda pokusil ukázat od každého trochu a ve výsledku defakto skoro "nic". Přes provokativní název je v dokumentu až překvapivě málo špičatých poznámek, sarkasmu a humoru který je pro Remundy tak typický. Nosné téma, které je pro diváka poměrně jasné je zde zpracováno z menších a spíše improvizovaných koláží lidí co jsou buď Češi nebo Chorvati a nebo prostě jen někdo kdo o daném tématu něco ví a nebojí se to na kameru říci. Nepokrytecky říkám, že mě většina neoslovila. Výjimku tvoří Chorvaté vtipně glosující autentické chování čechů na dovolené, které zná asi každý. Ale: 3/4 materiálu o českých turistech nicméně nemá většího významu. Na druhou stranu nemůžu upřít, že Remunda má pořád ten cit pro načasování všeříkající scény, kdy tří minutový dialog o sandálech, paštice a pivu vynahrazuje předchozích 20 minut dívání se na Obnažený národ na pláži. Situaci komplexně zachraňuje mladý pár který konečně do dokumentu přinese tolik potřebnou "hloubku" a "cit" a rozpovídá se o tom jak se žije lidem když je jeden z Česka a druhý z Chorvatska a o vnímání stereotypů obecně. Tohle ještě odpustím, ale pro příště ať si Remunda raději připraví něco užitečnějšího. ()

hull

Dva rozdílené národy se střetávají na plážích po milionech, nemají se rády, ale přesto rok co rok se navzájem využívají, nadávají na sebe a plavou v moři emocí. Cyklus Český žurnál není dokonale propracovaný po vizuální, ani technické stránce, ale má svůj originální formát. Filip Remunda se potuluje po břehu moře a loupí okamžiky. Množství stereotypů je až nesnesitelné, bohužel jedna trefa do černého střídá druhou. Nepodlehnout pokušení vypnout vodu z tekoucího kohoutku chorvatské duše se ukazuje pro Čecha nesplnitelným snem. ()

Jindrusa

Remunda zde opět otevírá z jákehosi inteletuálně aristokratického nadhledu téma češství, podobně jako v Obci B (Češi strádající komunismus), Českém snu (Češi manipulovatelní a levní), Českém míru (Co Čech, to vševěd) Svobody pro Smetanu (Co Smetana, to Švejk) Jen k touze po levných věcech přidává i touhu po levných zážitcích. Opět je tu snaha o jeho typicky absurdní humor a nadhled. Jakoby tentokrát však šlápl vedle a nepodařilo se mu najít dostatek výmluvných lidí a událostí, kde by téma explikoval. Příjemná snaha o jakousi obrazově estetickou novotu - zpomalené až meditativní záběry proudících davů, letců na vodních tryskách. Marně jsem však hledal nějaké jejich hlubší opodstatnění. Když na mě ve filmu nejsilněji zapůsobilo znovusetkání rozhádaného otce se dcerou, kteří se nestýkají - tedy v podstatě úplně jiné téma, je asi něco špatně. ()

J.Mayen

Nechápu smysl dokumentu/filmu, ne že by mě nasralo, že se celou dobu po češích fluše, já vim jaký češi můžou být i jsou,ale i ten zbytečný výsměch týhle skupině turistů, bude dokument o batůžkářích? Stopařích? A zamříme se zase na usoplený Čechy? V Chorvatsku jsem v životě nebyl, rád se podívám a rád i pozdravím a pokecám s paštikářema, nemám s tím problém, lidi jsou různí, odpalujou se mezi civilistima, řežou si hlavy, znásilňujou, zneužívaj děti,ale my se zaměříme na ty , který si sebou vezmou na dovolenou chleba a řízek a pořádně jim to vosolíme. ()

tomino28

Dozvědět se, jací jsou Češi z pohledu Chorvatů, beru jako hlavní devizu dokumentu. I když samozřejmě se na základě několika výpovědí nedá generalizovat. Jinak mi ale poselství dokumentu absolutně uniká...bylo tady vůbec nějaké? ()

ta*jemna* odpad!

Celkem nosný téma by to bývalo bylo, zpracování... o hovně...po cca 30 minutách jsem se kroutila, zívala a po 40 minutách jsem to vypnula...To se mi hooodně dlouho nestalo, naposledy u Českého snu. Remunda a jeho tvorba je jaksi...slabomyslná. A tohle "veledílo" se mohlo jmenovat Konec dokumentu v Čechách, jestli tady dál budou působit takoví machři filmaři...PS: Slováci by si měli změnit jazyk a odstěhovat se někam hodně daleko od čehůnů nebo se těch komplexů navěky věků nezbaví a všechno jim bude připomínat jako moc společnýho toho s náma mají...Jestli mě tedy něco okolo tohoto počinu pobavilo, tak je to komentář uživatel "Radko". Máš u mě 6 hvězdiček z pěti možných! ()

Vikmal

Tak tohle se vážně nepovedlo - rozplizlé, nesourodé a bohužel místy i hodně trapné...V Chorvatsku jsem deset let nebyl, naposledy na VŠ, ale pamatuju si dobře na neskutečně arogantní a líný Chorvaty, kteří lezli do prdele Italům, Němcům a Rusákům a na Čechy se dívali skrz prsty už tak nějak ze zvyku. Bez moře by tenhle národ chcípnul hlady - oooh, není to trochu generalizace? Jistě, Filipe.... ()

mil@n odpad!

Pan "režisér" Remunda natočil dokument o několika Češích, kteří nám dělají údajně v zahraničí ostudu (spíš ale pouze dle jeho scénáře), ale menší než pan Remunda svým dokumentem. Pan Remunda asi 10 - 15 let spal a teď se probudil ... Pane Remunda změňte povolání. Děkuji. ()

papinak odpad!

Co je proboha toto za výplod? Keci o nesmyslech, zpomalené záběry s otravnými písničkami, pár buranů, kteří ještě bohužel dělají ve světě ostudu a to je vše. Zbytečný, nezvládnutý pokus o dokument, který o ničem nevypovídá a zaspal dobu tak o dvacet let. ()

LeChatNoire

No jo, jsme frustrovaný, chladný, závistivý, zamindrákovaný národ (který by si to měl sám o sobě konečně přiznat) bez vkusu a bez schopnosti vzbouřit se proti jakémukoli řádu. Což vše tento "malý" dokument jen potvrzuje. A český ženský jsou hnusný štětky :-) ()

HanLiuKun

Dvě hvězdičky dávám za dobrý námět a téma. Všechno ostatní je bohužel prudce nezajímavé a nicneříkající. Spousta naprosto zbytečných záběrů a téma je rozebráno jen povrchově. Ještě fajn byla první část a rozhovory s delegáty a ukázka zábavy pro Pepíky, pak už jen nuda.... ()

Saturday...

Jeden z mála dokumentů, který mě v poslední době zaujal a hlavně bavil! A přitom vypovídá o aktuální a smutném tématu, jak se Chorvatsko stalo jakousi Mekkou, kam Češi jezdí každé léto, aby "uctili" svoje duše. A hlavně donesli dary v podobě paštik a piva! Tenhle dokument není dokonalý, to není nic ani nikdo, ale každopádně je dost povedený. Ukazuje na to, co si o nás Chorvaté doopravdy myslí, a naopak. Také poukazuje na to, jak se Češi chovají na dovolené. Stojí za podívání :) ()