Tajemství smetiště

• Česko Bordelopolis: Města v odpadcích (viac)

Jednotlivé díly:

Mexiko Podívejte se, jak stavba největšího a technologicky nejpokrokovějšího odpadního tunelu na světě zachrání Mexico City před tím, aby se utopilo ve vlastních výkalech.

Tokyo V Tokyu je odpad přírodním zdrojem a každým dnem napomáhá, aby se město rozrůstalo a bylo větší a čistší. Sledujte, jak obyvatelé tohoto velkoměsta využívají svůj odpad.

Los Angeles Podívejte se, jak jedno z nejšpinavějších měst světa, Los Angeles, čistí své ulice, které jsou poseté odpadky. Město také plánuje zelenější budoucnost.

Bombaj Odpad ve slumech Bombaje živí obrovské recyklační hospodářství. Podívejte se, jak si milión lidí zajišťuje živobytí tříděním odpadků na smetišti v Dharavi.

Berlin Sledujte, jak útrapy dvou světových válek a brutalita studené války přispěly k tomu, že v Berlíně byl vybudován nejinovativnější a nejefektivnější systém třídění odpadu na světě.

Moskva Moskva vyprodukuje pět milionů tun odpadu ročně. Seznamte se s partizánskými aktivisty, kteří se snaží zastavit znečiťování a s podnikatelem, který na odpadu vydělává.

Montreal Až do nedávna byl ostrov Montreal obklopen řekou splašků. Po nedávném otevření čistírny odpadních vod se město naučilo odpady chytře řešit. (oficiálny text distribútora)

subic

A také ŘÍM a KÁHIRA a další. Před nedávnem Prima COOL uvedla seriál Špinavá práce (2005), kde se čistily stoky a podobné nechutné věci. Ten ukazoval ale jen malou část toho, co se s úklidem a likvidací odpadů dál děje.Tady to tvůrci vzali komplexně jak se to dělá od začátku až do konce. Navíc některá seriálová města jsem navštívil, takže o to je to pro mě zajímavější. 85% ()

P. J. D.

Inu proč ne, pořad, kde je názorně ukázáno, jak naše Evropská kultura a mnohé veliké nadnárodní (nejen těžařské) korporace zničily svět, vyhnaly původní obyvatele a udělaly z velkých měst jedny obrovská smetiště tu docela i chyběl. Co se mi u něj nejvíce zamlouvá je to, že vyhledává prvopočátkové příčiny, co zapříčinily onen neblahý stav a dopodrobna líčí pokusy vzdorování marného boje, ačkoliv je mu házen pod nohy kdejaký klacek mnohými nepřáteli (ať už jsou to právě podniky, stát, město, nebo obyčejní líní lidé). Vše je dobře natočeno, pojato, má to správnou délku a dokáže i zaujmout. Za mne 5/5. ()

Movie Gourmet

Kratší dokumentární série, která si ale zaslouží pozornost. Umím si představit i kvalitnější zpracování, které jde víc do detailů a lépe objasňuje dnešní technologie zpracování a nakládání s odpady v moderních světových metropolích, ale zas na druhou stranu celkem dobrou protiváhou je historický "background", kterému je věnována v každém dílu větší pozornost. Vřele doporučuji každému, komu není stav planety Země lhostejný. Verdikt: 3* a 70 %. ()

• V seriálu je v numerické rovině řada chyb, přičemž některé z nich možná vznikly až během překladu/dabingu. Například ve 4. epizodě 2. série se divák dozvídá, že "Akvaduktem je denně do Říma přiveden 1 milion litrů vody, kdy přitom 1 milion tamních obyvatel denně vyprodukuje 13 milionu litrů moči!". To je však nesmysl, a to jak v poměru k vypité vodě, tak i v denní produkci moče na jedince. (Lasskoun)