Manon od prameňa

• Česko Manon od pramene (viac)

Deset let po tragické smrti Jeana se život v malé vesničce ve francouzské Provence ustálil, má poklidný rytmus a působí idylicky.Farmář César pěstuje květiny a zavlažuje svůj pozemek vodou z pramene, který tenkrát tak nečestně získal. Je bezdětný, a tak domlouvá svému synovci, aby si našel nevěstu. Mladík se jednoho dne v horách zamiluje do tančící Manon, dcery zesnulého Jeana. Zamiluje se, ale netuší, že Manon jako malá viděla, kdo za smrtí jejího otce stál, a že se nyní rozhodla vrahům pomstít... (oficiálny text distribútora)

Jack.Pott

Vlastně je dobře, že Manon (respektive scénárista) odolala pokušení pohrát si s obyvateli městečka déle a lstivěji. (Představuju si, jak vodu zastavuje vždy, když někdo spáchá hřích - a pokaždé si pobavaně počká na pokornou lítost viníka, než kašnu zase naplní.) Manon je totiž bezelstná; není pomstychtivá, nýbrž pouhopouze spravedlivá. Až mi bylo na konci dvou vyčuraných hříšníků - lokálních podvodníčků, a přece nejhorších vrahů - líto. Manon je asi ztělesněním vesmírného principu; je nikoli odplatou, ale návratem k rovnováze - bolestným, pokud byli lidé příliš zlovolní. ()

sto7ra

i bez čtení knižní předlohy brzo po začátku filmu přijdete na hlavní kostru děje. i když pár detailů překvapí. to, co vás ale opravdu připoutá na židli je (kromě táhnoucího se začátku bez skutečného děje, kdy divák sleduje sice krásnou, ale poněkud nudnou zdivočelou pastýřku manon) způsob, jakým je příběh "odvyprávěn". připravte se předem, že je to hodně drsné, občas nechutné, smutné a ještě jednou drsné drama. ()

Desmi

Ačkoliv děj neutíká bůhvíjak rychle, tak laťka nastavená prvním dílem se stále drží. Stále stejně vysoko. Pravdou je, že trochu spádu by nejspíš nebylo na škodu, mě to však v tomto směru plně vynahradil závěr filmu. Jen ten kalich hořkosti mohl být ještě hlubší.. =)) ()

sibskyn

Páni, druhá část je ještě lepší než ta první! Jsem naprosto nadšen! Silně doporučuji podívat se na oba dva filmy za sebou. Po dlouhé době co mě film opět nadchl svým příběhem a pointou. ()

Dvojirakri

...a z příběhu o jednom odhodlaném rolníkovi máme antické.. ehm, pardon, francouzské drama jako vyšité! Neuvěřitelné zakončení příběhu o tajném prameni, který mohl vykonat tolik dobra, a přitom znamenal tragédii pro tolik lidí, a jen proto že se dostal do rukou špatným osobám. Tak už to v životě bývá, nebo by mělo být, kdo seje vítr, sklízí bouři. A z malé Manon vyrostla opravdu překrásná dívka, jen co je pravda. Celá dvoudílná série uteče jako drahocenná voda a mě jen mrzí, že podobných snímků neznám víc. Kouzelné exteriéry francouzské Provence! ()

gizi

Jestli je zpočátku tento díl o něco slabší než první, tak to hned napravuje výtečný Auteuil a později i celý děj se srovnává. Je bohužel víc smutný, ale opět moc pěkný. 85%, 23.6.2014. ()

kodwin

Nevím, jestli mě dostala Manon, Kohoutek nebo antické drama na závěr. Pro mě o level výše než první díl, který místy nudil. Možná jsem i uvykl pomalejšímu tempu vyprávění a vychutnal si více herecké výkony. Dialogy mezi Kohoutkem a Césarem byly vynikající, zlo z nich jen prýštilo. No a Kohoutek jako zoufalý lovec z Marseille? To byla třešnička. Lepší čtyři hvězdy! ()

Leila75

Hned od začátku bylo jasné,jak vše dopadne,kdo je s kým v příbuzenském vztahu atd.,celé to mělo nádech červené knihovny,to mě zklamalo,prostě moje očekávání po první části bylo až příliš očekávající... ()

Trepak

"TEN ČLOVEK SI NEUVEDOMUJE SVOJE ŠŤASTIE, ALE JA SOM SI VEDOMÝ SVOJHO NEŠŤASTIA". Máte z detstva nejaké fragmenty filmov a nemôžete prísť na to, čo za film to bol? Scéna, keď si Ugolin prišíva stužku z vlasov na prsia, mi hlavou behala niekoľko rokov - konečne to zapadlo ;) Soubeyran, tvoj osud si ťa dohnal... ()

Futilita

Málokterý film mě v posledních letech tak oslovil. Čistý a silný příběh, logické vyprávění od začátku do konce, snad mi trošku vadil úplný konec filmu, mám rád happy end a tohle byl přesný opak. I když možná to vše mohlo skončit ještě smutněji, takto je v jistém směru vidět pokračování. Rád bych viděl, jak to bylo dál, ale film skončil. Napadlo mě přesně to, co napsal Radek 99 - antická tragédie. Pro ty, co se podívají, bych chtěl upozornit, že bez shlédnutí první části díla Jean od Floretty je vše poloviční. Marcela Pagnola jsem doposud neznal, ale musel být vynikající spisovatel a dramatik. Když se občas podívám, co se vydává na Oscarech za umění, musím být rozčarován. Přitom opravdové skvosty nám unikají. Film Manon od pramene je podle mého mínění jedním z nich. 95% a 5 hvězdiček ()

lukas_flek

stejně jako u prvního dílu (jean od floretty) je potřeba být připraven na pomalé tempo, ale s nesmírně silným vyvrcholením. tak parádně vykreslené a zahrané tiché, ale hluboké utrpení jsem snad nikde jinde ještě neviděl, to byl skutečně koncert! ()

P.Impudicus

Překrásné zakončení filmového zpracování Pagnolova románu. Akorát tomu učitelovi jsem dost záviděl, zase takovej ten typ týpka, co sbalí každou ženskou... ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022