Najvyššia ponuka

• Česko Nejvyšší nabídka (viac)
Dráma / Romantický / Mysteriózny / Krimi
Taliansko, 2013, 124 min

Virgil Oldman (Geoffrey Rush) je světově uznávaný znalec v oblasti výtvarného umění a starožitností. Ve svém osobním životě je však uzavřeným samotářem pronásledovaným mnohými obsesemi. Nikdy se nedokázal sblížit s jiným člověkem, není schopný s někým spolupracovat a v životě se nezamiloval do žádné ženy. Jeho okolí jej tedy považuje za výstředního génia. Bližší vztah má jen s Robertem (Jim Sturgess), mladým a zručným restaurátorem historických mechanických strojků a hodin. Ale ani tento vztah nelze nazvat osobním. Jedinou věcí, které Virgil věnuje svou vášeň, je tajná sbírka ženských portrétů všech uměleckých stylů a období, kterou mu pomáhá doplňovat Billy Whistler (Donald Sutherland), druhý člověk, kterého je ochoten pustit do svého soukromí. A tak jeho život běží zcela bez emocí a nečekaných změn. Až v den jeho šedesátých třetích narozenin přijde nečekaný telefonát od neznámé ženy (Sylvia Hoeks), která se představí jako Claire Ibbetsonová. Ta jej naléhavě žádá o pomoc při odhadu a prodeji zděděné rodinné umělecké sbírky. Virgil její nabídku nakonec přijme a dostaví se v domluvený čas do starého domu, který je zaplněný starými obrazy, sochami a nábytkem. Jeho nová klientka však na schůzku nepřijde. Pomocí dalších telefonátů jej Claire postupně přemluví k dalším pokusům o setkání, k nimž nakonec opět nedojde. Tak začíná zvláštní hra, která jej začne přitahovat. Snaží se zjistit identitu této tajemné ženy a pomocí triku zjistí, že Claire je mladá, velice krásná a trpí panickou hrůzou z okolního světa. A proto žije ve skrytých místnostech starého domu. Robert Virgilovi začne radit, jak krok za krokem získat srdce ženy, která se skryla před světem. Virgil se ocitá ve víru vášně a uprostřed hry, která navždy změní jeho šedivý život. (oficiálny text distribútora)

teba

Spoiler alert: Dopředu jsem o filmu věděla jen "Rush - umění" a sledovala jsem ho s napětím, co se bude dít dál. Když se z toho ale najednou vyklubal heist movie, byla jsem docela zklamaná - tak nějak jsem to nečekala a tak nějak mi to přišlo laciný (i když ta sbírka asi právě laciná nebyla, soudě dle Geoffreyho výrazu...). Pak jsem ještě čekala, jestli to přece jen nějak nezachrání konec, ovšem pražské finále mi film totálně pohřbilo. Především za první nadějnou půli dávám tři hvězdy. ()

Kortexo

Film, který ze začátku velmi zaujme, ale boužel přichází s pointou, která už tady byla tisíckrát.Zabitý potenciál ve všech ohledech. Velká škoda... ()

george82

Naprostá paráda. Film mě postupně udržoval víc a víc napnutého až do samotného konce, kdy jsem byl trochu zklamaný koncem. Ne proto, že by to bylo špatně natočeno, ale proto, že to nedopadlo podle mých představ. Film byl ale naprosto geniální a vztah obou hlavních protagonistů se úžasně vyvíjel. ()

vlKousek

Na začátku paráda, kde jsem netušil o co že vlastně jde a kam ten film bude směřovat. Druhá půlka nabrala rychlejší tempo a už jsem čím dál tím víc tušil, že to skončí něčím takovým. Kdyby to nebylo až zase tak moc čitelné, tak bych dal i 5*. ()

pmusic

Dost možná se budu tentokrát opakovat, protože jsem si všimla, že některé názory na tento film se v místních recenzích již vyskytly. Pro mě byla v tomto filmu na prvním místě především práce s kamerou, která neměla chybu. Celou první polovinu filmu jsem byla doslova přikovaná k televizi a přemýšlela, co z toho může vylézt. Virgil Oldman je ten typ hrdiny, které sleduji s velkou oblibou, protože je to postava s takovými charakteristickými rysy, že pokud je dobře herecky obsazená, je už částečně o úspěch postaráno. Geoffrey byl sázkou na jistotu. Trošku mě mrzela část z "červené knihovny", která filmu spíš vzala, než aby mu dala. No a bohužel právě díky této části už bystřejší divák tuší, jak to celé dopadne, což se mu později i potvrdí.. finále bylo ale díky flashbackům zachráněno, takže nakonec velmi pěkný zážitek! ()

AlexUnited

V takmer všetkých aspektoch (kamera, hudba, dialógy, herecké výkony, postavy, atď.) veľmi kvalitne a profesionálne natočený film, v rámci žánru by sa po formálnej stránke ani nedalo nič moc vyčítať a zazlievať. Bohužiaľ tu ale bola enormne vysoká predvídateľnosť deja. Záverečný kvázi zvrat nie je vôbec prekvapujúci, bol tak silno očakávaný a všetko k nemu postupne smerovalo, že zvratom vlastne ani nie je... prekvapením by skôr bolo keby ten zvrat nenastal. ()

SAINTS

Zivot arogantneho a uzavreto žijuceho Virgila Oldmana naruši mladučka Claira ktora ho požiada telefonicky o pomoc s ohodnotenim jej majetku ktory chce predat.Claire ma však fobiu z ludi a vôbec nevychadza von.Film zrejme ocenia aj milovnici umenia.Vyraznym prvkom filmu je aj hudba E.Morricone ktora dotvara magicku atmosferu celeho filmu.Film speje k prekvapivemu a šokujucemu zaveru.8/10 ()

iz67

Docela se to táhne. A když tajemná zjistí barvení vlasů a Rush maže hnedka do koupelny se umejt, tak jsem to už nedal. Nakonec jsem to přeci jen dokoukal a dopadlo to, jak se dalo čekat. Film, který si hraje na něco víc než ve skutecnosti je. ()

lake-lake

Vždyť jen to jméno - Virgil Oldman. Pán, který byl starý už ve chvíli, kdy se narodil. A pak je tu čas - nejprve v čase zapomenutý, zrezivělý, a pak hodinářem oživený, rozeběhnutý, nemilosrdně odtikávající. Čas jako měřítko hodnoty pro všechny ty nádherné a drahé věci, které Virgil kupuje, prodává, šmelí s nimi či si je nechává pro radost. Ukryté v tajné místnosti, kam si čas od času zaskočí, aby v rukavicích, s obarvenými vlasy a sklenkou kvalitního pití porozjímal o svém sterilním a veleúspěšném životě. Odpovídající atmosféru obstarávají italská města a Vídeň. ()

Petule3

Ne, tak tohle mi nesedlo. Když už to zavánělo takovou ujetinou, čekala jsem zdrcující rozuzlení, vážnou psycho podívanou nebo aspoň originální vysvětlení...ale tohle, takovej klasickej konec, to je teda škoda. Plusový bod za Prahu, jakožto město svobody, jinak bych to nechala na dvou hvězdách. Zklamání. ()

adamix

,,Môj obdiv k ženám sa vždy rovnal strachu z nich. Nikdy som im neporozumel." Vizuálne opojná dráma natočená s hereckým a režíjným maximom, ktorá pôsobí staršie na dnešnú dobu, zato puntičkársky prepracovane. Láska k umeniu je jedna vec, láska k ženám druhá. Striedanie žánru sa málokomu, ktovieako talentovanému, podarí, avšak skutočná pointa mohla byť vyjadrená aj inakším spôsobom, ako zakončením pripomínajúcim Shutter Island. Dlho na mňa žiadna romantika nezapôsobila až tak, aby som uvažoval o plnej paľbe. Až doteraz. Silné 4*. ()

hrumsrt

Na Nejvyšší nabídku jsem dostal hned několik doporučení, z nichž se často objevoval názor, že se jim líbilo, jak si s nimi film jako s divákem hraje a nebojí se twistů, i proto jsem po čase dal snímku šanci.. Příběh sleduje život Virgila postaršího asociálního zaměstnance aukční síně, který je na jednu stran celou komunitou sběratelů umění ceněn pro svoje mistrné odhady, ale za to současně mu nedělá problém překračovat morální hodnoty spojené s jeho postavením v aukci a společně s kamarádem si za levné ceny skupující umělecké kusy, na které ostatní účastnící dražby nemají takový čuch, anebo si nejsou tolik jistí jejich pravostí. Musí tedy pokaždé sehrát s kamarádem Billym divadlo s nejvyšší nabídkou. Jeho život nestárnoucího mládence se změní, když mu zavolá neznámá žena s prosbou o prodej svých obrazů. Brzy vyjde najevo, že tahle klientka je něco extra, a to nejen proto, že trpí agorafobii a silnou apatií vůči ostatním lidem a teprve pak tajemná žena začne hlavního hrdinu opravdu zajímat.. Nejvyšší nabídka baví svým zasazením do pražských uliček a motivací diváka zjistit, o co tady vlastně jde. A i když se musíte prokousat pro skutečně povrchní vztah starce s mladou holkou, který pochopil, že tohle je jeho životní šance si ještě užít, stejně se na to celkem dobře dívá.. Jen od jisté chvíle (která přijde dříve, než by bylo zdrávo) je jasné, že tady se chystá twist a bohužel scénář pracuje s tak málo postavami, že není úplně těžké něco dopředu odhadnout a bez onoho překvapení je zážitek skoro poloviční.. Velmi opatrné prohlubování gerontofilního vztahu sice dokáže zabavit, jen až příliš málo ustupuje dříve nastíněné fobii, jejíž odemykání je tady zatraceně naivní (ano, má to svůj účel, ale současně dělá z inteligentně představených postav hormony svázané hlupáky).. Nejvyšší nabídku podobně jako řadu filmů, které si takhle tajemně hrají s divákem, ve velkém spasí závěr, v němž se poodhalují skutečné úmysly postav a rozmotává se očekávaný twist. A jak to někdy bylo naivní, nebo vlezlé, tak stejně závěrečné odhalení karet ještě ponechalo některé trumfy neprozrazeny.. Nejvyšší nabídku někdy táhnou zdánlivě opatrné postavy, které se ale moří v prostotě a nezkušenosti, jindy překrásný  Morriconeho audio-doprovod, ale stejně se neubráním dojmu, že tohle mohlo jít mnohem dál a diváka si propracovaněji povodit.. P.S. Podfukáři! 70% ()

Babulik

Rush je v každom zábere, Rush si to proste odohrá sám, Rush nikoho nepotrebuje k tomu, aby exceloval. Takto hrajú veľkí herci. ()

forrest11

Opat fenomenalny Rush, na ktorom cely film stoji. Ostatni herci zaostavaju minimalne o triedu. Zaver je velmi skoro prehliadnutelny, ale v tomto pripade mi to vobec nevadilo, kedze Tornatore drzi divaka velmi putavym sposobom pocas celej dlzky filmu. ()

PF 2014

PF 2014