Nepřítel

Adam Bell (Jake Gyllenhaal) je učiteľ dejepisu, ktorý nemá veľa voľného času. Cez deň pracuje so študentmi a po práci sám doma. Nemá čas na filmy ani knihy, no po kamarátovom odporúčaní si pustí kazetu s filmom. Po chvíli sledovania si všimne, že herec vo filme je mu na vlas podobný. Adamovi to nedá, a tak sa snaží dvojníka vypátrať. To však môže mať pre neho fatálne následky. (TomX2)

elimS

90% - komentář 20ti slovy: 20% - po 1. shlédnutí, bohužel nepochopeno. 95% - po přečtení a shlednutí vysvětlujících videií a po dalším shlédnutí dávám 90%. Scenáristický, psychologický a "mind blow" majstrštyk! ()

celticek

Gyllenhaala nemusím a tady je dokonce 2x. Opravdu nechápu rozplývající se kritiky. Je to špatné. Unylé xichty a pomalé tempo, které mě uspalo. Snaží se to vypadat artově, ale člověka to spíše unudí k smrti. Nikdy více! ()

The.Splash

Nejsem si jistý, jestli jsem film pořádně po prvním shlédnutí pochopil, ale nechci se pouštět zbytečně do odhalování příběhu, ten je na každém z vás. Jake Gyllenhaal je naprosto geniální Nejspíše jen kvůli jeho bezvadnému herectví jsem dokázal vnímat charakterové odlišnosti Anthonyho a Adama, která jsou esenciální pro pořádné načerpání autorovy pointy. Podmanivě natočeno s výbornou kamerou, která se vůbec nebojí delších záběrů. Možná až zbytečně moc tajnůstkářské a filosofické. Film rozhodně potřebuje druhou projekci nebo alespoň přečtení si na internetech vysvětlení pro všechna vodítka, náznaky a myšlenky. Protože ve filmu nic není náhodou a vše je opodstatněno. ()

papadoce odpad!

Denis sa chcel pokúsiť natočiť minutážou nenáročný, dokonale atmosférický a ponurý sriller s dobrým hercom. Atmosferické to bolo, no súviselo to najmä s tempom, malým počtom postáv a hudbou. Inak na tomto rádoby umení nebolo ani kúska niečoho zaujímavého. Jake sa tváril skľúčene, väčšinou vyzeral dobre, ale neupútal na seba pozornosť tak, aby som si medzitým nepozeral kopec iných podnetov. V štyridsiatej štvrtej minúte som si uvedomil, že viac nedávam pozor ako dávam a že ma to doposiaľ vlastne vôbec nezaujímalo. To asi nie je to, čo by mal film po trištvrte hodine ponúknuť. Villeneuve už aj v minulosti vykazoval známky nudy vo svojich filmoch, ale toto bol asi aj celkom extrém. No a po skúsenosti s Blejt Raner 1234 začínam pochybovať, či som neprestrelil hodnotenie Unesením a Sicariovi, lebo ak nie, potom nechápem čo sa Denisovi stalo, že točí filmy ako na hojdačke. Myslím, že hluchonemého bude viac baviť vianočný husľový koncert, než táto Villeneuvova sračka mňa. Kde to prosím vás nabralo 66? Pol hviezdy za autonehodu, nahú tehuľku a tieseň dohromady, ale.... ()

Najt

Film na který nekoukejte !!!! A to protože se nedozvíte konec. Poslední scéna byla wtf moment jako 🐷 a pak se objeví titulky a vy máte v hlavě absolutní guláš a můžete pouze spekulovat o tom, jak to vlastně bylo. Takový filmy moc nemusím. Ale mezi 30 a 80 minutou mě film bavil, byl jsem napjatý jak špagát a čekal co bude. Konec ale veškeré mé ambice na pochopení totálně zlikvidoval. Thriller to je s velkým T a být normálního konce byl by to výborný film. ()

blowup

Tak já nevím, když čtu předchozí komentáře, začínám pochybovat o tom, co mi bylo jasné těsně po zhlédnutí. Dusná atmosféra nad městem, beton a domy o mnoha patrech, duševní choroba se nabízí a já to přijímám. Kdo napsal příběh, asi znal, jaké to je čelit schizofrenii. ()

mac000

David Cronenberg má důstojného pokračovatele. Příběh postupně propojuje životy obou "dvojníků" až téměř nelze identifikovat kdo je kdo.Vývoj děje je naprosto nepředvídatelný, tvůrci velmi zručně gradují jeho dramatičnost, přitom však závěr filmu je v jistém smyslu "happy endem" pro hlavní protagonisty. Tísnivá atmosféra je ještě umocněna mystickou vedlejší dějovou linii (kterou film začíná jen proto aby na ni mohl divákovi posílat symbolické odkazy). ()

dur.dur

Ač mám rád Jake Gyllenhaala a i v tomto filmu mě ničím nezklamal musím z "nepřítele" přiznat jisté rozpaky. V průběhu filmu vše funguje, počínaje tísnivou atmosférou nastolenou užitím barevných filtrů a dlouhých záběrů betonových xpodlažních budov, pokračujíc Adamovou melancholií umocněnou těžko vysvětlitelným charakterem vztahu, ve kterém se nachází. To, co v "nepříteli" drhne je především příběh umocněný škokujícím závěrem. Rád bych jej pochopil, nerad bych (jak už někdo psal) strávil čas jeho znovusledováním. Takže je to za kompromisní tři. Mít jinou náladu, vidět film v kině, na festivalu, byly by to čtyři jako vyšité. ()

gicous

Aspoň že si to užil Jake Gyllenhaal - v jednom filmu, s dvěma krásnýma blondýnkama. A nebo to byli pavouci? Čert aby to spral. Už dlouho jsem si tak nelámal hlavu jako s Nepřítelem. Podobně záhadný Borgman nabízel alespoň několik možných interpretací, a k tomu byl ještě atraktivně natočen. Nepřítel má pouze 90 minut, ale subjektivně mi to připadalo jako celá věčnost. Velice pomalý příběh, který divákovi nedává absolutně nic zadarmo. Osobně jsem si musel přečíst vysvětlení děje, abych to lépe pochopil. Uznávám, že to poté začalo dávat smysl, ale to mi nestačí k tomu, abych se dokopal k druhé projekci takto nudného a rozvleklého díla. Pokud chtěl Villeneuve umořit diváka, pak smekám, neboť v tomto, to je dokonalý film. Určitě to ale šlo natočit divácky přitažlivější formou, aniž by současně ztratil něco ze svého myšlenkově bohatého náboje. 4/10 ()

lucky.loo

Dějová linka bez atmosférické hudby by asi nešla dohromady, protože by velká většina diváku lavírovala kolem odpadu, ona hudba tomu dávala napětí, ale upřímně člověk si ve filmu musí umět hledat to svoje nicméně, byl jsem po celou dobu jednoduchoučkého filmu stále zvědav co se stane dál proto nedávám odpad ale tři hvězdy *** a Hodnocení: 70% ()

miki68cz

Pokud některý film má nést označení mysteriózní, pak právě tenhle. Škoda jen, že autoři v mých očích celý zajímavý příběh podělali poslední vteřinou, posledním záběrem. Výborný Jake, krásná Melánie, doporučuji. ()

Barghest

Všudypřítomný žlutý filtr, depresivní atmoška, tajemno, hromada otázek a výtečný Jake Gyllenhaal. Tenhle Villneuveův klenot je zoufale nedoceněný. Zatím. P.S.: Snímek cílí přesně na ty, kdo si rádi zavařují mozkové závity a pak se sebou nechají vyjebat. ()

Guran

Tak tohle je nejhorší film Jakea Gyllenhalla v jeho kariéře a to tohoto herce mám velice rád, poněvadž většina jeho filmů se mi hrozně líbí. Denis Villeneuve po vynikajícím Zmizení natočil v témže roce další film tajuplný thriller Nepřítel. Snímnek ze začátku nevypadá zle, děj nás seznámí s hlanví postavou filmu Adamem Bellem - učitelem dějepisu, který postupem času zjistí, že má dvojníka. Začátek tedy ujde, ale pak začíná film postupem času nudit. Atomsféra je dost špatná. Celý film jsem měl pocit, že město, ve kterém se děj odehrává je polomrtvé, nikde žádní lidi. Pak divné zabarvení obrazu mě hodně znechutilo a hlavně na vás doléhá pocit, že film natočil nějaký amatér. Potenciál snímku byl špatně využit a vůbec v ději se jednoduše ztrácíte. Film je přeplněn zbytečnými a blbými scénami. Vůbec jsem nepochopil ty sekvence s pavouky, nebo ten konec, no, děs! Nezáživný film s zajímavým, ale špatně provedeným scénářem a výpravou. Celý film se vlastně nic neděje. ()

Romeroo

Mám rád filmy, kde je semnou na konci takhle zameteno a v průběhu filmu se nenudím a příjemně mě mrazí. Doporučuji na děštivý den nebo pozdní večer. 80% ()

XXXXXXXX

Potenciál to mělo, ale nevím jestli nakonec jackpot vyhrál Jack1 nebo Jack2? A co měl u všech Gylenhallů, jako znamenat ten pavouk??? ()

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2015

Tom Hardy opouští Suicide Squad

Tom Hardy opouští Suicide Squad

16.01.2015

Že to znělo až příliš dobře na to, aby to byla pravda? No, byla to pravda, ale herci míní a Hollywood mění. Řeč je samozřejmě o comicsové týmovce Suicide Squad, jejíž snové obsazení ještě včera… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014