Sword Art Online

• Japonsko Sôdo Âto Onrain (viac)
Japonsko, (2012–2020), 37 h 59 min (Minutáž: 23–48 min)

Réžia:

Jošijuki Fudžiwara, Tomohiko Itó, Manabu Ono, Takaši Sakuma (viac)

Predloha:

Reki Kawahara (kniha)

Kóiči Jamadera, Takehito Kojasu, Ken Narita, Tomokazu Seki, Jošicugu Macuoka, Natalie Hoover, Cherami Leigh, Ajahi Takagaki, Tóru Ókawa, Terujuki Tanzawa (viac)

Recenzie používateľa Updated_Cake k tomuto seriálu (2)

Alicization (2018) (S03)

Tady se budu asi lišit od některých názorů, ale mně přišla tato série v pořádku. I když to je takové prapodivné označení. SAO začalo jako isekai o virtuálním světě, kde byli zamčení lidé, kteří když zemřeli ve hře, zemřeli i v reálném světě. A i když si anime natlouklo nos skrz historii (především v 2. sérii) některými díly nebo částmi, byl jsem upřímně překvapený, jak moc dobrá tato série byla. Bál jsem se, čím to skončí, protože od předchozího filmu bylo poměrně jasné, jakým směrem se tato série bude ubírat: AI. I když umělá inteligence je zajímavé téma, nespočet knížek, seriálů, filmů i anime ho zpracovalo na tolik různých způsobů, že je docela složité si nějaký další užít, protože to je už často nějaký recyklovaný nápad, který nemá ani přidanou hodnotu. Nevím, jestli SAO v této části vyloženě z něčeho čerpá, ale musím říct, že přidaná hodnota tu rozhodně je. Příběh začíná kolem Kirita, který testuje nové virtuální vybavení ve světě, kde se trénuje umělá inteligence. Bez spoilerů naznačím pouze to, že umělá inteligence zde zastupuje lidi a vede své "životy" ve zrychleném čase oproti reálnému světu. Už tahle samotná myšlenka je docela zajímavá a její provedení je v anime skvělé. A vůbec poprvé za celou dobu fungování SAO se zde objevuje postava, kterou jsem si oblíbil víc než Kirita - Eugeo. Umělá inteligence "na druhé straně", která prostě často chytne za srdce. Postava je mimořádně dobře zpracovaná a je radost sledovat příběh dál. Tohle je pro SAO určitě dobrý směr. Výtky bych dal víceméně spíše k hromadě drobností, které moc nestojí za řeč. ()

Alicization – War of Underworld (2019) (S04)

I když jsem chápal potřebu dávat prostor i příběhu v reálném světě a ne jen uvnitř AI světa, některé scénky mi zde spíše kazily zážitek a to je víceméně jediný negativní faktor 2. části Alicization. Na druhou stranu je tu mnohem více prostoru pro Alici a svět kolem ní. Série si udržela dobře rozjetý začátek z minulé série a stavěla na jistých bodech a postavách. Asi k tomu nemám takovou horu pozitivity, jako k 1. části Alicization, ale rozhodně to za ten čas stálo a fanouška SAO nadchlo. Kritika by šla tedy spíše k tomu, že tato část anime byla původně budovaná celá kolem Kirita a Eugea, kteří spolu měli neskutečně dobrou chemii a která tu chybí. Kirito tu chybí, Eugeo tu chybí. A tak je 7/10 hodnocení optimálnější pro tuhle sérii. Není to špatné, ale z příběhu byly vytrhnuty důležité postavy, které tomu pomáhaly a je to jednoduše vidět. ()