Sword Art Online: Progressive - Kuraki Yuuyami no Scherzo

• Japonsko 劇場版 ソードアート・オンライン -プログレッシブ- 冥き夕闇のスケルツォ (viac)

Už je to mesiac, odkedy bolo vyše 10 000 hráčov uväznených v hre s názvom "Sword Art Online". Asuna, ktorá výrazne pomohla s porazením bossa na prvom poschodí lietajúceho hradu Aincrad, sa spojila s Kiritom a pokračovala v jej ceste prejsť celú hru. S pomocou tajnej agentky Argo sa všetko vyvíjalo hladko, až napokon... Vypukne konflikt medzi dvomi najväčšími gildami ktoré by mali pôvodne pracovať spolu. Odohráva sa medzi najlepšími hráčmi skupiny Aincrad Liberation Squad a Dragon Knights Brigade. (simon)

DaweForeman

Tak druhý filmeček navazuje téměř na události po prvním, kdy se příběh rovnou posunul do oblasti 4. a 5. patra. Máme tu opět několik zajímavých bojů, ale většinou je ten příběh spíše o vedlejším obsahu, kdy tu máme trochu více představenou postavu Argo (překupnice s informacema) a pak také prvotní tvorbu guild a přední linie. Samozřejmě se nakousnou i další události z jedničky, ukážou se počátky určité temné stránky a hlavně se bude rozvíjet vztah mezi Kiritem a Asunou. Vzhledem k tomu, že se tam po dramatické stránce tentokrát nědeje příliš, tak jsem dal o hvězdu níže, kdy i přesto to má velice příjemný průběh. Tenhle počin je právě o tom, že se člověk dozví něco více o daném prostředí - takže se tam nemůže dít drama na každém kroku. Animace mi přišla tentokrát taková trochu bledší, ale možná to byl účel vzhledem k hře se stíny, světlem atp. a po hudební stránce jako obvykle perfektní. ()

MajBoss

Zatímco první díl byl v podstatě pouhou rekapitulací a rozšířením prvních dvou dílů z prnví série (přesto je však naprosto skvělý a stojí za zhlédnutí), druhý díl přináší zcela nový a naprosto strhující příběh. Tentokrát se příběh nezaměřuje pouze na boje proti nepřátelům a postupné procházení podlažími Aincradu, ale řeší narůstající rivalitu mezi dvěma největšími gildami a hrozící válku těchto gild, která by znamenala vážné ohrožení pro všechny. Jak už je zvykem, je na Kiritovi a jeho partě, aby dali celou věc do pořádku a válce zabránili. Musí ovšem sami porazit bosse, který je opravdu velmi dobře zpracovaný a celý fight je prostě naprosto úžasný od začátku až do konce, čemuž velmi pomáhá i skvělý soundtrack a opravdu velmi pěkné vizuální zpracování. Nechybí ani spoustu krásných momentů mezi Kiritem a Asunou, skvěle do příběhu zapadá i Mito a nová postava Argo, která zde vystupuje. Od začátku filmu až do konce jsem byl natolik vtažen do děje, že jsem ani nedokázal vstřebat všechen ten zážitek, který film nabízí. Už teď se nemohu dočkat na další pokračování Progressive série a další úžasná dobrodružství z Aincradu, mé neoblíbenější části SAO. ()

T-pack

Rád bych uvedl moje hodnocení a komentář tím, že jsem ho viděl, aniž bych věděl o přidruženém seriálu nebo o původní manze víc, než že je to celé o lidech uvězněných ve videohře. Můžete si myslet, že mě to bude diskvalifikovat z hodnocení, a… fajn. Mohlo se stát, že jsem si právě objednal steak bez přílohy, a teď budu jídlo kritizovat za to, že není dostatečně rozmanité. Ale myslím si, že problémy Sword Art Online Scherzo of Whatever sahají dále, než je nenabídnutí adekvátního zážitku někomu, kdo seriál vůbec nezná. Předně – neumím si představit, že mám naopak seriál třeba třikrát odkoukaný, a musím najednou prosedět asi deset minut u scény v restauraci, kde, když protagonisti zrovna nevysvětlují herní mechaniky, mluví kompletně expozičně. Věci, který by stačilo ukázat v náznacích, jsou postavy filmem nuceny vysvětlovat do nejkrajnějšího detailu, naopak pro zápletku celkem podstatné události shrnují ve dvou větách. Tím hlavním, co je podle mě extrémně nedostatečně zdůrazněno, je vztah mezi dvěma hlavními gildami – jen z kontextu tohodle filmu jsem absolutně nechápal, proč mezi sebou mají ALS a DKB takový beef, ale hlavně proč by vůbec zánik jedné a sloučení do druhé byla taková monumentální katastrofa ve světě, kde jde reálně každému o život. Závod o prapor se tak zdá jako triviální rozepře a nemá tu co pohledávat jako řídící konflikt celého snímku. Bavit mě to celé začalo až při fightu s golemem ve tvaru místnosti. Ale v tu ráno v podstatě film skončí. Takže nechápu, koho má vlastně filmové rozšíření seriálu zaujmout? Jako nováčka mě to nevtáhlo, a fanoušky to přece musí svými expozičními a vysvětlovacími pasážemi nudit k smrti. ()

Ryuuhei

Už jednička u mě byla poněkud na hraně, ale tady jsem se vyloženě nudil. Film se rozhodl přeskákat hned několik pater a začít až na tom pátém. Většinu děje se jen mluvilo a kecalo, řešila potyčka dvou gild a první náznaky nějakého toho ohrožení hrozícímu ze stran hráčů, kteří se vyžívají ve vraždění ostatních. Celé se to ale hrozně táhlo, když došlo na akci, byl to opět trhaný animační bordel a byť uznám celkovou nápaditost bosse a cesty za jeho poražením, snímek byl zkrátka slabota, která se příběhově skoro vůbec neposunula. Vzhledem k skutečnosti, že se zadaptovala jen další část nedokončené novely od Kawahary, se rozhodně nemusíme bát, že by nás v brzké době, či periskopu několika dalších let, čekalo pokračování. Záměr vyplnit díru v trhu při čekání na pokračování série je sice hezký, ale nevím, zda šťastný. ()

failer11

SPOILERY Anime filmy mají vždy velkou kvalitu animace, dokáží se vyrovnat i americkým pixarovkám u tohoto filmu to není jiná. Od filmu samotného jsem toho moc nečekal, navíc ještě před samotným filmem jsem zjistil, že se jedná o druhý díl filmové série. I přes to jsem byl schopný příběh pochopit, vzhledem k tomu, že je na začátku vše  zrekapitulované, navíc jsem viděl i seriálovou anime adaptaci. Příběh se od seriálu nijak neliší, lidé jsou uvěznění ve hře Sword art online a nemůžou se odpojit, musejí hru dohrát a smrt ve hře znamená smrt ve skutečnosti. Když film porovnám se seriálem, musím filmu vytknout jedinou věc a to je jakýsi romantický vztah dvou hlavních postav  oproti seriálu to tady jde více pozvolna i přes to by si jejich budování vztahu zasloužilo více prostoru. Avšak Sword art online je o boji a ten je tu moc krásně zpracovaný, není to jen několik záblesků světla,  řinčení a jiskření mečů ve kterém nevidíme sebemenší taktiku,  takové to bylo aspoň v seriálu, tady si daly lépe na čas samotné souboje udělat co nejvíce strategické. Dokonce i souboj u souboje s bossem jde vidět, že ho nejde zvládnout zcela sám. Souboje jsou navíc krásně protkané hudebním podtextem,  který se v akčních anime filmech často objevuje. Spokojenost. 73% ()