Sword Art Online - Season 2

(séria)
Japonsko, 2014, 9 h 12 min (Minutáž: 23 min)

Predloha:

Reki Kawahara (kniha)

Kamera:

Mucumi Usuda

Mijuki Sawaširo, Jošicugu Macuoka, Aoi Júki, Hiroši Kamija, Ajana Taketacu, Haruka Tomacu, Hiroaki Hirata, Ikuto Kanemasa, Ajahi Takagaki, Rina Hidaka (viac)

Po událostech z první série SAO přišel velký bum her. V čele stojí hra z názvem Gun Gale Online - sci-fi hra z postapokalyptického světa. V této hře se objeví velmi nečekaný problém, když nejlepší hráči umírají a nikdo neví proč ani jak. Proto je Kirito najat agenturou, která hlídá tyto hry po incidentu v SAO a ALO, aby celou záhadu vyřešil. Ve hře potkává hráčku Shino, která se k němu přidá, a spolu se snaží zjistit, kdo a proč vraždí hráče skrze hru. (Harroc)

VanTom

Poznávání "střílečkového" postapo světa Gun Gale Online, kam se Kirito vydal prověřit případy zabití ve hře, jež usmrtila i v reálu, mě svěžím nábojem a zcela odlišnými pravidly vtáhlo i díky jeho přitažlivé, netriviální fobií ze zbraní zatížené průvodkyni/soupeřce Sinon. Nicméně odhalení provedení vražd, nuceně navázané na traumata z minulosti v SAO, se zaseklo na spoustě řečí a ani nevyznělo dvakrát přesvědčivě. To by byla první polovina, ta druhá pak zachycovala spíše obyčejné herní (a hráčské) zážitky, questy, souboje s bossy, zkrátka životy ve virtuálním světě, aby se pak Asuna přidala ke gildě Spících rytířů, jejíž vyměřený čas směřoval k nevyhnutelnému, sentimentálnímu konci. To už mě pomalu nebavilo. ()

Kicune

SAO II začíná tam, kde skončila nepříliš zajímavá výplň mezi dvěma sériemi v podobě bezstarostného OAV „SAO: Extra Ediion“. A pokud víte, jak dopadla první série, tak Vás v podstatě už nic nepřekvapí. Hrdinové zase paří virtuální MMO RPG jako by se nechumelilo místo toho, aby měli těžké deprese po prožití pár let vězněných ve fantasy světě, kde jím šlo o život. Tuto logiku prostě musíme hodit za hlavu stejně tak jako přijmout elfí laskavý infantilní svět, abychom zvládli dalších 24 dílů a nerozbili hlavu o zeď. Všechno zvládnuto a rozjezd celkem zajímavý i přesto, že jsem do druhé série šla spíše se zvráceným zájmem o to, co zase tvůrci vymysleli než z nějakých velkých fandovských očekávání. Žádné překvapení se nekonalo. Prvních 14 dílů je stejně jako v první sérii příběhem dramatickým, kde kulka jednoho zabijáka ve hře je doprovázena jistou smrti i v reálu. Zbytek do 24. dílu je vata. Kostra celé druhé série díl po dílu kopíruje kostru série první, přitom příběhově zaostává o level níž. Líbilo se: zajímavý nápad, zápletka a atmosféra surového světa MMO střílečky pro prvních 14 dílů, hudba, skvělá animace, zajímavé odskočení k příběhu Asuny v posledních pár dílech. Nelíbilo se: i přes příběhovou gradaci 14. díl nebyl tak skvělým zakončením jaký nám nabídla první sérii, infantilnost a vše okolo toho. Celkem za slabých 60%, už to nikdy nechci vidět znovu a modlím se, aby nebylo pokračování. ()

TomX2

Rovnako ako prvá séria, aj tá druhá má mnoho nedostatkov. Musím však opomenúť, že patrím k tej menšine ľudí, ktorým druhá séria sadla omnoho viac a bez akejkoľvek irónie som si ju dokázal užiť. Minimálne teda GGO časť - jej princíp bol pre mňa vcelku zaujímavý a fungoval lepšie, než SAO. Možno za to môže skutočnosť, že som bol dlhodobým hráčom FPS-Shooter hier, ale už tomu bude tak. Nedostatkov tu bolo dosť, ale bavilo ma to, čo je o dosť podstatnejšie. Naviac, stále ich je menej, než bolo v prvej sérii, takže kde je problém? Aha. V druhej polovici. V časti, ktorá sa kompletne vracia k "starému dobrému" SAO-u a je totálne zbytočná, pravdepodobne najhoršia zo všetkých. Má nejaké tie svoje highlighty, ale vždycky je celkom vtipné sa pozerať na to, ako je jeden moment skutočne fajn a následujúci moment ho totálne pochová. Takže nakoniec opäť silné dve hviezdy. ()

Jeoffrey

Tak skončila druhá sezóna jednoho z největších anime hitů současnosti. Sword Art Online je prostě kult a i když to má dost různých nedostatků a rozebírat je se skalními fanoušky je jako dráždit hada bosou nohou, přesto... Byla druhá sezóna lepší jak ta první? Když se na to podívám jako na celek tak si bohužel musím odpovědět, že ne. První část zasazená do světa Gun Gale Online mě příliš nenadchla, nevím jestli to je tím, že nejsem fanda stříleček a tak to prostředí prostě není tak nějak pro mě, nebo zda za to mohl fakt, že se zde až příliš řešili city a pocity hlavního hrdiny a to až do takové míry, že jsem některé episody málem celé prozíval a u psychického hroucení Kirita jsem se musel držet za hlavu a říkat si proč? Na druhou stranu, když došlo na akci (které většinou předcházela 30 minutová strategická porada a rozbor Kiritových a Shinoniných pocitů) tak mé srdce poskočilo, protože se opět ukázalo, že tohle autoři prostě umí a tak byl Kirito se světelným mečem zase na úrovni epic a bylo vidět, že v tomto jedinci je hodně Síly... Dalším (pro mě) pozitivem byl padouch, Death Gun byl do jisté míry děsivý a vcelku zajímavý a přestože jsem jej nedokázal nenávidět s takovou vášní jako třeba krále Oberona, přesto v podstatě nezklamal... Když to shrnu a porovnám s první sérií - GGO mě bavilo o dost méně než SAO, ale přece jen více než ALO (druhá část první série). Druhá část druhé série nám přinesla 2 arcy a musím říct, že zde jsem byl mnohem víc spokojen. Cesta Kirita a jeho přátel za Excaliburem a Asuna v hlavní roli Mother's Rosario pro mě byly mnohem více osvěžující a akčnější, než předchozí GGO, bohužel jim zase chyběla temnější atmosféra a Mather's Rosario se nakonec také zvrhlo v děsnou emoční ždímačku, které ale mé cynické srdce bez problémů odolalo. Přesto mi tyto dva příběhy přišli mnohem více spojené s původní sérií a svou akcí a zajímavými souboji mě dokázali celkem slušně bavit... Co se hodnocení týká, pořád si to u mě drží status nadprůměrného, stejně jako první série, stále to má pro mě nedostatky a pasáže, které mi prostě brání v tom tomu napálit plný počet, ale i přes fakt, že celkově byla druhá série slabší než ta první u mě si to ty 4* velmi těsně udrželo... Navíc hledím s očekáváním do budoucna, to co se bude odehrávat dál a o čem snad bude třetí série (pokud bude, ale pochybuje o tom někdo?) má být hodně temné, akční a zajímavé a já snad konečně naplno propadnu fenoménu SAO v plné síle a konečně na 100% pochopím, proč je kolem toho takový blázinec, i když kdo ví... 6,5/10 ()

MikyAff

Oproti jedničce je to horší, co si budeme nalhávat. Zápletka není tolik originální a hlavně prostředí akční střílečky nikterak zábavné. To, že z Kirita udělali vzhledově spíš holku mi taky zrovna na nadšení nepřidalo. I když jeho pozdější vývoj vztahu se Shine byl zajímavý. Konečně tam neotravovala Yui nebo Asuna a mohla jsem si ho užít. Jenže uprostřed série se zas změnila dějová linka a šlo to do háje. Přiznám se, že lov Excaliburu jsem ještě ustála. Jakmile však přešla pozornost na Asunu, sledování jsem ukončila. ()

• Druhou sezonu lze v původní Light-novele napsané Rekim Kawaharou nalézt jako pátý a šestý svazek pod názvem "Phantom Bullet", v českém názvu "Fantomová kulka". (ČSFD)
  • Ředitel studia A1-studio, které stojí za vytvořením série Sword Art Online oznámil na anime expu v Los Angeles 2015, že anime bude pokračovat tak dlouho, dokud bude vycházet předloha. (Harroc)
  • První ze tří úvodních písní „Ignite" nazpívala zpěvačka Eir Aoi. Druhou píseň „Courage" nazpívala zpěvačka Haruka Tomatsu, která zároveň nazpívala i poslední „Separate Ways“. (CarnTheNunya)