X-Men: Budúca minulosť

• Česko X-Men: Budoucí minulost (viac)
USA / Veľká Británia / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

V súčasnosti mutantov odchytávajú a internujú v koncentračných táboroch, ktoré strážia neporaziteľní roboti. Profesor Xavier vie, že prvých robotov vyrobili ešte v roku 1973 pomocou DNA mutantky Mystique, ktorú vtedy zadržali pri pokuse o zabitie svojho stvoriteľa, doktora Bolivara Traska. Jediná šanca na prežitie vedie do minulosti. Keby sa im totiž podarilo dostať späť do roku 1973 a presvedčiť Mystique, aby sa vzdala svojho plánu na pomstu, nikdy by ju nechytili a nevyrobili vďaka nej vražedné roboty. Neľútostný zápas o prežitie unikátneho druhu mutantov zúri v dvoch časových rovinách, a tak môžu zrelí hrdinovia pôvodnej trilógie X-Men spojiť sily so svojimi mladšími identitami z filmu X-Men: Prvá trieda. Profesor Xavier a jeho protivník Magnet sa nám predstavia hneď v dvoch podobách. Jedine Wolverine zostáva stále rovnaký vďaka svojej schopnosti nestarnúť a bleskurýchlo sa zotavovať. Preto práve on dostane šialenú úlohu – vrátiť sa v čase späť do minulosti a zabrániť tomu, aby z partie bývalých priateľov sa stali súperi na život a na smrť. Jedine spolu totiž dokážu v budúcnosti čeliť sile, ktorá prevyšuje ich mimoriadne schopnosti (TV JOJ)

emde

X-men: Budoucí pitomost.. tento názov sa tu hodi skôr.. tu jednu hviezdu musím dať za schopnosť nahrabať prachy na čosi tak nelogicke, ale keďže komiks je v móde a dej nikoho nezaujíma, hlavne, že sú doláče a kým to sype bude to mať aj 10 pokračovaní.. klobúk hore ()

oli1va

Absolutně bez koulí, bez nápadu, bez emocí. Tam, kde Matthew Vaughn uměl vytvořit atmosféru konzistence burákového másla, tak na nás Bryan lije máslo z mikrovlnky. ()

Lyshitski

Co mají společného rosomák, bouřka, magnet a invalidní vozíček? Přece partu kolem X-Menů. A věřte nebo ne, tahle partička bude v tomto novém pokračování úspěšné Marvelácké série hnedle ze startu dostavát pěkné čočky. Ba co víc, oni budou dokonce i umírat a to bez rozdílu, jetsli stojí na kladné nebo záporné straně barikády mutantského žebříčku. Poslední šancí je vyslat do minulosti někhoho, jehož tělo dokáže velice kvalitně regenerovat (určitě netušíte o koho jde). Ten někdo musí zabránit dívce mnoha tváří, aby nakopala koule jednomu hodně malému muži s hodně velkým egem, teda sentinelem. Super zápletka, parádní zpracování, akce, zábava, a ta nostalgie na závěr. Jeden z top filmů dle komiksové předlohy a za mne Wolverinovými drápy podtrhnutých 87%. ()

KT_2011

Výrazně lepší než Singerovi předchozí x-menské pokusy, ale zdaleka nedosahuje Vaughnovi First Class. Režijní vedení je sice technicky dobré, ale velmi povrchní. Konec filmu naprosto takový, jaký si po úvodu představíte, alespoň do momentu, kdy už jde celé tempo do kytek. Opravdu takovou ubohost by v závěru člověk nehádal, ale zase Singer je Singer. Jeho neschopnost je úžasně dokumentována v posledním záběru filmu (nemyslím post-credits, i když to je taky jeden velká "zív"), tečkou za celým dílem. Ani tu není Singer schopen udělat dobře, napínavě, překvapivě. Jennifer Lawrence jako Raven/Mystique obzvláště v porovnání s First Class překvapivě neskutečně špatná, nevýrazná. Když je v záběru ve své přirozené modři téměř nahá, na rozdíl od předchozího filmu nepůsobí ani na chvíli ani trochu sexy. ()

Lodovico

Rozporuplný film, ktorý zaujme, zabaví, ale nepoteší. Na začiatku som nevedel či bude viac obšľahnutý Matrix alebo Terminátor alebo Strážci, a na konci mi zostala len pachuť mainstreamu a pocity, ktoré mám, keď mi do nosa vrazí odér premočenej mačky, čo sa chce ku mne pritúliť. Dúfam, že z nej za 132 minút nebude navoňaná zdochlina akou bol tento film. ()

CharlieSC

Parádní film :) Ze všech nedávných sci-fi definitivně nejlepší. Předpokládám, že X-meny většina lidí zná, takže nemá cenu je nějak rozebírat. Hrozně se mi líbilo prolínání a určitá podobnost v obou hlavních dějích. Každý detail byl výborně promyšlený. Prostě bez chyby. 11 z 10. ()

miroslav750

Najlepšie z celej séerie, nemám slov zhltol som to na jeden dych... Ide to aj bez kráasnych herečiek (Jennyfer Lawrence mi musi odpustiť) ... :D Epic ;) 5/5 ()

TenPravy

No nevím jak Vy, ale mě opravdu štval Wolverine s nekovovejma pařátama. Jo a je to můj první komentář tady, tak si ho užívejte:) ()

Jouzi.Ef

Sakra! Už ten název mě měl varovat... Film skončil a jeden by si pomyslel, že „tohle" ve mně nemůže zanechat žádné pocity! Nenech se zmást Jouzí Ef! Budeš fakt na*ranej! Ne proto, že bych vyhodil prachy za lístek, ne proto, že jsem byl tak rozčílený, ale proto, že X-Meny jsem měl vždycky rád a tohle s nimi už nemělo nic společného! Singere, Singere... zpytuj svědomí! Ať je ten Apokalypsa, kterýho chystáš, určen jen pro děj a ne pro X-Meny, jako takové, potažmo pro tebe! Za strašidelné roboty přidávám hvězdu! Celkem: 59% / ☆☆ a půl a kousek ()

Saigon

Bohužiaľ som sa v tomto filme akosi stratil. Podľa mňa najslabšia časť série (plus wolverine v japonsku). Scénky, ktoré stoja za to: Boj so sentinelmi. Tak mi napadlo, že čím viac dielov spravia, tým to bude horšie. Takže by už mohli prestať. ()

Lazy87

nieje to zlé. Možná kdybych zase zhlédl předchozí filmy, tak bych byl unesen do marvelovskýho nebe. Takhle jsem pouze relativně spokojenej divák. ()

kratajirka

Pustit si nejnovější Márvelácký a X-menovský počin na velkoformátové televizi s kvalitním zvukem a v původním znění? Lepší je snad už jen být na premiéře a sedět v první řadě vedle Hugha Jackmana a Jennifer Lawrence. Efekty, hudba, Fassbender, Tyrion - prostě fantazie. 99% ()

Lighthammer

Tentokrát šli mutanti mimo mě. Po vynikajícím restartu First Class na mě působí tohle dílko jako příšernej mišmaš: spousta ozkoušených skvělých přísad, ale výsledek prostě dohromady nedává smysl. Jednak mi tu dost chybí pure evil záporák (třetí verze Strykera už nefunguje, vědátor Dinklage je až moc "malá" svině a Magneto je postava šedá, nikoliv černá), absence někoho jako byl Bacon a Flemyng prostě vadí. Nezachránili to ani tuctoví Sentinelové, ono je těžký zamíchat emocema prostřednictvím pásově vyráběnejch robotů s nulovou mimikou (to by na režisérské židli nesměl sedět Singer, ale Cameron) a kupodivu vysoká koncentrace starých známých postav mě tentokrát spíš otravovala. Je fajn, že se ve filmu mihnou snad všechny důležitější postavy série, navíc Famke není nikdy dost, ale působí to příšerně samoúčelně. Překvapivě mě dost rušily i různé dějové nesmysly (konec války ve Vietnamu 1973, WTF?) a jak již bývá dobrým zvykem, když se ve sci-fi začne míchat časem, tak to prostě nadělá divákům v hlavách bordel. Abych jen neprskal, řemeslníci zvládli svou práci kvalitně, proti střihu, kameře, trikům nebo zvuku nejde nic moc namítnout, herecky je to vzhledem k počtu postav zvládnuto taky víc než důstojně (naprosto vynikající Fassbender), proběhne i jedna vyloženě coolervoucí scéna s Quicksilverem a závěrečná ochutnávka Apocalypse (schválně, kolik z vás postřehlo 4 jezdce v pozadí?) funguje parádně. Proti First Class tu ale máme o dvě třídy horší materiál, škoda. Slabší 3* ()

maxi_tom

Každý očakával veľký návrat Bryana Singera ku značke menom X-men. Skutočne však Singer naplnil vaše očakávania? Priznám sa, že ja som od X-Men: Days of Future Past veľké veci nečakal. Už po preklamovanom oboznámení s dejom som si povedal, je to síce zaujímavé, ale príliš prekombinované a aj samotný veľký fanúšik x-menovských komixov Singer bude mať čo robiť aby sa nepopálil. Moje obavy sa po zhliadnutí snímku tak len potvrdili. Áno, je to určite kvalitný blockbuster, ktorému nechýba akcia (aj keď je jej pomenej) a ako samotný by určite obstál. No v rámci série v ňom absentuje tá pravá x-menovská šťava. Proste to bol nex-menovský film o x-menoch. Okrem prekombinovanosti (nie neprehľadnosti) scenára a množstva nevyužitých postáv (na čele s Loganom) veľkým negatívom sa stáva aj absencia ústredného záporaka. Sentinely a ich tvorca sú predsa len slabým odvarom. Samozrejme je tu aj viacero pozitívnych momentov. Parádny Quicksilver a jeho naj scéna filmu, neohrozený Magneto v podaní Fassbendera alebo sexy modrá Jennifer Lawrence. Film je teda v blockbusterovských vodách ťažkým priemerom a viac ako 3* (6/10) odo mňa nedostane. ()

Final

Jak jsem se na Budoucí minulost těšil, tak je výsledek celkem rozporuplný. Tam kde začala První třída a kde se pokusily o poměrně zajímavý prequel, tam Budoucí minulost končí a X-meni si jdou vlastní cestou. Výsledek je ovšem víc než nejistý. Nový příběh nejde považovat za úplný krach. Dějově je film fantastický a budete se bavit, akční části berou opět dech a herecké obsazení nemá chybu. Původní hrdinové se setkávají s těmi minulými a to v parádní kombinaci. Jenže, film X-men bohužel není jen o tom, co vidíme, ale i o tom, co jsme viděli. A protože film v určitém směru vychází z původní série, začne vám dříve nebo později vrtat hlavou otázka - Jak je to možné? A tuhle otázku si budete klást od začátku až do konce, protože přes to, že tento díl vychází původní série, současně i celou původní sérii boří. A to tak nepříjemným způsobem, že to nejde ignorovat ani pokud si to vážně přejete. Film v některých případech naprosto ignoruje věci, které jsme po shlédnutí trojdílné série viděli, v jiných případech si vytváří vlastní alternace. Akce a napětí je srovnatelná s První třídou, bohužel příběh je příšerný, nelogický a nevysvětlený, který boří celkem povedenou filmovou sérii. Český dabing se tentokrát moc nepovedl. Dá se sice poslouchat a zkurvený je asi jen v půlce případů, ale i tak si na tom mohli dát více záležet. Edit: Po druhém shlédnutí mi příběh připadá jako větší kravina, než při prvním shlédnutí. Tolik nedomyšleností bych rozhodně u takhle kvalitní série nečekal. Velká škoda. Hodnocení zůstává. Minulost X-menů byla fantastická, ovšem jejich budoucnost je nejistá... ()

BR23

Konečne poriadní X-meni. Tak toto bolo fajn. + potitulková scéna... hmmm... navnadila. :D Cestovanie ,,časom,, bolo zvládnuté celkom dobre...... (((((v skutočnosti to muselo byť cestovanie časo-PRIESTOROM (aby sa Logan mohol v minulosti hýbať inak než ako sa pôvodne hýbal- čiže aby aj niečo mohol ovplyvniť) - na tomto sa často ľudia mýlia, je to taká všeobecne zakorenená chyba, že ,,cestovanie časom,, pričom priestor je zrovnatak nevyhnutá súčasť toho celého))))) ... Také veci ako: dej graduje a dostáva sa do najväčšieho konfliktu aj v minulosti aj v budúcnosti zároveň- tak ako to divák vidí je síce naivné ale odpustitelné a akceptovateľné. Tiež bolo naivné ale odpustitelné aj tie zbytočne veľké ceremónie okolo uzáveru Bieleho Domu, štadiónom, alebo ako Magneto ovládal sentimelov- pomocou kovu? troška blbosť ale neva... Proste títo X-meni sa mi páčili asi najviac, škoda že som natom nebol v kine. V každom prípade to bolo OK :) ---------------- P.S: cestovanie do minulosti NIE JE logický nezmysel alebo proti logike ! Hypoteticky by sa i toto dalo vysvetliť viacerými spôsobmi, napríklad: rozvetvením dejovej línie, vytvorením odlišných úplne celých tzv. paralelných dimenzií, alebo prekrývajúcimi vlnami - a ako ste mohli v tomto filme počuť- rozhodli sa na vysvetlenie použiť tento 3. spôsob -vlny. Stačí len poriadne vnímať. ;) ()

L.O.T.R

Úžasné ! Už pri odhalení toho že budú starí X-meni a mladí spolu vo mne vyvolávalo neskutočné šťastie. A nakoniec sa aj podarilo, každý kúsok filmu ma bavil a to doslova, pretože tam nebolo miesto kde by som sa čo i len trošku nudil, Tieto cestovania v čase sú vždy také že ľudia sú k nim skeptický a aj chápem prečo...veď keď je niečo dané a sme na to zvyknutý zmena by mohla narušiť celý dej...ale tuto ani zďaleka...najviac ma potešilo že tam Wolverine mal možnosť byť cestovateľom a získať si profesora a magneta na svoju stranu. Je len škoda že z armádnymi mutantmi tam nezapracovali viac alebo im teda nedali viac priestoru ale tak to snáď ešte niekedy uvidíme lebo naozaj je mnoho vecí čo mutanti dokážu a my o tom ani vedieť nemusíme. Neviem či si tento diel zaslúži porovnávanie s First Class pretože First Class bolo znovuzrodenie X-Mena ale ako nadväzujúci prvok a ukončenie je toto viac než vynikajúce preto dávam plných 100% PS: Michael Fassbender je momentálne pre mňa najzaujímavejšou postavou celého X-Mena a neskutočne sa teším keď stvárni postavu z Assassins Creed. ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (viac)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

Bryan Singer, režisér X-Men, X-Men 2 a X-Men: Budoucí minulost, nám příští rok představí X-Men: Apocalypse. Ano, čtyři z jeho (brzy) devíti filmů jsou z mutantí série, není tedy divu, že Singer… (viac)