Princezná so zlatou hviezdou

• Československo Princezna se zlatou hvězdou (viac)
TV spot

Klasická česká rozprávka, ktorá má všetko, čo má dobrá rozprávka mať: je tu krásna princezná Lada (Marie Kyselková) s hviezdou na čele, jej otec – dobrý, ale tak trochu povoľný panovník, zlý kráľ Kazisvet (Martin Růžek), ktorý vtrhne na hrad a žiada o ruku princeznej Lady. Je tu múdra a dobrá pestúnka (Jarmila Kurandová), ktorá má pod palcom nielen kráľa, ale poruke má vždy aj dobrú radu. Je tu aj rozprávkový myšací kožúšok, ktorý skryje princezninu krásu pri úteku z kráľovstva. A je tu aj kráľovstvo princa Radovana (Josef Zíma) s kráľovskou kuchyňou, kde princezná Lada našla azyl medzi kuchármi. Samozrejme, že nechýba ani princ, ktorý sa zaľúbi do krásnej Lady, ktorú zahliadne na zámockom plese a netuší, že práve ona ako pomocníčka umýva riady v jeho kráľovskej kuchyni... (TV Markíza)

PaRi

Nevím, jak se stalo, že tak vynímečný režisér se dopustil tak ideologicky zabarvené pohádky, s příšernými hereckými výkony Josefa Zímy a Marie Kyselkové. Už vůbec nechápu jak se tahle pohádka mohla stát tak kultovní, že jí omílají každé Vánoce i Velikonoce všechny televize. Měla by dávno ležet v bezedném archivu v zapomnění. Ta prostá symbolika. Ono nestačí, že je evidentní, že vojsko prince nápadně připomíná husity a vojsko nápadníka princezny Němce. Aby nebyl nikdo na pochybách, tak král cizák se jmenuje Kazisvět a na prsou má znak připomínající nacistickou svastiku. No soudruzi museli říhat blahem. Tohle snad Martin Frič nemohl myslet vážně a musel si sám dělat legraci a zkoušet, co stupidní soudruzi zkousnou. Pokud to tak bylo, muselo pro něj být velkým zklamáním, že tuhle stupiditu sežral i s navijákem téměř celý národ a dodnes je jeho velká část schopna se nad touhle hrůzou dojímat, jako nad Majorem Zemanem. Ty dvě hvězdičky dávám za herecký výkon Martina Růžka, Stanislava Neumanna a Františka Smolíka. ()

Allegro.g.

No dobře, jako neustále omýlaná "vánoční klasika" mne ukrutně s*re, ale ... jako pohádka je to přiměřeně hluboké, tedy ne moc, dramaturgicky velice dobře semknuté, děj ubíhá sám, když k tomu přidáte kind of experiment ve formě veršů, vynikající hudbu sprostě kopírující Chačaturjana a velice divavelní výpravu, která nádherně svědčí viziálu ... Nechtějte po mně, abych se na to díval znova, ale ani to, abych zavíral oči nad (objektivními) kvalitami tohoto dílka. ()

Judy24

Nádherná pohádka, které s věkem neubývá půvab, či spíše naopak. Miluju tu poetičnost, jakou jí dodaly verše. Jsou rozkošné. ()

DadysGirl

Klasika, která má i po letech své kouzlo... Krása, krása, krása... Asi moje nejoblíbenější z těch klasických starších pohádek... :) ()

rottik-cb

Je pravda, že princezna Lada v podání Marie Kyselkové u mě moc důvěry nikdy nevzbuzovala, a ten její myší kožíšek (přes důkaz s bílou rukavicí :)) mi jako dítěti přišel nechutný, a to dost. To je ale taky jediné, co můžu vytknout. Ryšavý panovník „Já, Kazisvět šestý, z boží vůle král…“ je prostě perfektní a na kuchaře i s jeho metál y se prostě nedá zapomenout :) ()

fantomas19

* prstýnek zlatý, hvězda zlatá, srdce zlaté, hudba zlatá, poézia zlatá * Miší kožíšek, kuchári * Kazisvět VI * Radovan a Lada * Řád vařešky zlaté, mišího kožíšku, šunky zlaté * ()

acn

Bez ladu a skladu našroubované taneční scény a písně, které nejen že pohádkovost a srdce do tohoto filmu nepřidaly, ba jej naprosto rozkouskovaly. Střídmá stopáž tudíž pak připadá jako tří hodinový televizní epos na téma "Pohled soudruha na svět", aneb nacistický král Zikmund za doprovodu píšťal ničí umírající feudální systém, přičemž jen ta správná rudá může budovat lásku, mír a demokracii. Aby i ten nejpitomější pitomec pochopil, že nacismus je zlo a česká historie je plná zrůd a jen ta rudá má v sobě velké vůdce, exotické tanečnice svůdně skáčou kolem Lišky Ryšavé, zatímco čistota a krása prchá hledat do království komunistického prince Radovana, jelikož jen čistá práce a pobyt na vzduchu může přinést radost a soudruzi mají dost tohoto pro každého. Zikmund poté, co byla jeho moderní armáda vyhnána husity z umírajícího feudálního království pomocí písní, sudlic a vidlic, se musí poklonit generalisimovi Josefovi Radovanovi, a komunisté opět zachránili nejen celý svět, ale povznesli i ostatní, chřadnoucí, země a celosvětového ducha. Bojte se, vy imperialistické prasata. Jedna * ani nevím za co. ()

ellniora

Mé osobě nejbližší a nejunikátnější česká pohádka. Veršovaný projev, nádherná hudba a jemnost a něžnost se prolínají celým dílem. Vzácný úkaz. ()

Pulper

Vizuálně velké plus, velkolepá výprava, na svou dobu velmi lascivní tanec spoře oděné ženy, která mi pořád připomíná Danu Medřickou, před Kazisvětem, a veršované texty, což dá taky práci. Jinak to není pohádka, kteoru bych musel vidět pořád dokola (hlavně kvůli Zímovi), ale prostě mi až tak nevadí. ()

Ex_Machina

„A co kdyby hodnou ženu nedostal? Z veselého prince byl by smutný král.“ Prečo sa už dnes nenájde režisér, ktorý by dokázal natočiť takúto podmanivú a ladnú rozprávku o princezne Lade, ktorá sa pokúsi nájsť šťastie a radosť na dvore princa Radovana. A všetko to povedať nádhernou symfonickou hudbou, choreografiou a roztomilými veršami, jednoducho nedá mi, oceniť to inak ako piatimi hviezdami. ()

vlKousek

Já tuhle pohádku mám prostě rád a vždycky jsem měl. Naprosto dokonalý Růžek (král Kazisvět 6tý, z Boží vůle král,hlava pomazaná:DD) ještě lepčí Neumann (vařečku....né, tu menší)...fakt krásná světlá pohádka s jednoduchou zápletkou....takový pohádky už se dneska netočí bohužel..... ()

bloody21

by mě zajímalo jak jí tam ta hvězda zjevila, si ji tam přilepila podvodnice, vadí mě že se tam hodně zpívají takové ty nepřítažlivé písničky ()

Zemřela herečka Marie Kyselková

Zemřela herečka Marie Kyselková

22.01.2019

Ve věku 83 let zemřela česká herečka Marie Kyselková, kterou diváci mohou nejlépe znát jako princeznu Ladu z pohádky Princezna se zlatou hvězdou. Herečka byla dlouhodobě vážně nemocná a v poslední… (viac)