Let okolo Zeme

• Česko Země z ptačí perspektivy (viac)
TV spot
Veľká Británia, 2011, 6x52 min (Alternatívna 90 min)

Réžia:

John Downer

Scenár:

John Downer

Hudba:

Will Gregory

David Tennant

Úchvatná dokumentárna séria z produkcie britskej BBC, na ktorej pracovali jej tvorcovia viac ako tri roky s použitím najmodernejšej technológie. Budete môcť vidieť svet tak, ako ho vidia vtáky - zhora. Vydajte sa na dobrodružnú cestu - cestu s vtákmi v oblakoch. A dívajte sa na náš svet z vtáčej perspektívy. Z perspektívy, ktorá nepozná hranice. Spoznajte všetky kontinenty: Ameriku, Afriku, Európu, Áziu i Austráliu tak, ako ste ich ešte nevideli - z pohľadu okrídlených tvorov - či už v oblakoch, alebo na zemi... (oficiálny text distribútora)

TV spot

jondzavid

BBC opäť boduje - úchvatná 5 dielna séria nakrúcaná vyše 4 roky zachycuje svet vtákov na 5 kontinentoch v doposiaľ nevídaných záberoch. Zachycuje množstvo druhov ich správania, interakcie s ľuďmi. Rekonštruuje migrácie a všetko to okrem dokonalých záberov spája s množstvom zaujímavých a mnohokrát aj novozistených faktov. Fenomenálne nakrútené útoky dravcov ako napr. v Himalájach na prelietajúce žeriavy, spomalené zábery na husy letiace za dažďa, útok paviánov na plameniaky, raje skáčuce z oceánu pri hnedých pelikánoch alebo aj obyčajná lastovička chytajúca pierko - presne pre takéto zábery bola vytvorená hd technológia. Tento monštrózny projekt u mňa zatienil i nedávnu Frozen Planet. Využíva obrovské množstvo technických vychytávok pri nakrúcaní vtákov - od spy kamier, cez zábery priamo z malých hd kamier umiestnených na zvieratá až po niekoľkoročné trénovanie vlastného kŕďľa divokých husí a lietanie s ním na mikrolitoch. Bližšie sa k letu vtákov zatiaľ nepriblížili žiadni filmári a blednúť závisťou môžu aj tvorcovia Putovania vtákov. K tomu sa tu opäť využívajú dokonalé slow-motion zábery z hd kamier (highlighty okrem vtákov sú aj zábery veľkého bieleho žraloka pri love alebo krokodílov) a už tradičnejšie zábery z helikoptér. Odporúčam takisto zhliadnuť 6ty-making of diel. Len jediná vec ma štve - a to že v našej distribúcii nevyšiel ešte žiadny kus z tvorby BBC na blurayi (hlavne, že vychádzajú zbytočné predražené bluraye s nezáživnejšou tvorbou National Geographic). ()

Martrix

Neuvěřitelná exhibice úžasných záběrů vás nebude ani tak vzdělávat, jako spíš ohromovat. Takto zblízka jste nikdy přírodu neviděli. A tak i když nejste zavaleni informacemi, budete tiše žasnout a pokud máte rádi přírodu, budete ji o to víc obdivovat. Skalní přírodovědci s tím pábením přírody často nesouhlasí, některé údaje a interpretace chování jsou...minimálně sporné, přesto dokumenty BBC nesmírně přispívají k poznávání přírody a připomínají něco, co by mělo být zřejmé nám všem. Jsme součástí něčeho úžasného a nejsme tak jedineční, jak si myslíme. ()

Big Bear

Britská BBC to je prostě královna dokumentů. Tohle se musí vidět, to nejde popsat. Vždycky se mi líbilo létání v sestavě, ale letět jako vedoucí wingu bernešek :-) to je asi zážitek ještě o level dál. Díky těmto dokumentům odhalujeme další a další fascinující momenty života zvířat. Můžeme se díky moderním technologiím podívat tam, kam jsme dříve nemohli. Jsme fascinováni, okouzleni, žasneme nad úžasností a rozmanitostí druhů i jejich chováním a instinkty... Ale to je zavazující. Pokud to tak obdivujeme, měli bychom to všichni chránit. Každý den přispět svým dílem k ochraně přírody. Třeba tím, že si nekoupím vodu v PET láhvi, nebo alespoň tím, že tu láhev pak hodím do tříděného odpadu... Dávám plný počet hvězd a kdyby jich šlo dát 6, tak bych je dal. * * * * * ()

Vrata88

Je potřeba si rozdělit dokumenty na dvě kategorie : 1) dokumenty od BBC, 2) ty ostatní. Už tolik let se tvůrci BBC činí a vytváří vlastní kategorii nadprůměrných dokumentů. Tenhle další přírůstek to jen potvrzuje. Pro mě je to absolutní vrchol kameramanského umění. Nádherné záběry se střídají jeden za druhým a vy ani nestačíte tu nádheru pochytit. Udělit z ptáků kameramany byl nápad, který tenhle seriál pozvedl do další dimenze. Rozsáhlé bažiny Jižní Ameriky, Himálajské pohoří, útesy Doverské to vše a ještě mnohem a mnohem víc z ptačího pohledu je něco tak nádherného...to se nedá popsat. Ruku v ruce s tím jde perfektní komentář, který jen tak lehce podbarvuje vizuální vjem - žádná zbytečné a nudné informace o vylučovací soustavě čápů, jen to, co je v daný moment důležité - příjemný hlas vám řekne, co zrovna vidíte, pak se zase odmlčí a vás už nic neruší. U mě jasných 6* :) ()

kinej

Vždycky když už si myslím, že už mě moderní dokumenty nemohou ničím překvapit, přijde něco jako právě Earthflight, co mě svou krásou dojímá a vyráží mi dech. Detailní záběry ptáků v letu v obraze ostrém jako břitva, záběry pořízené kamerami umístěnými na ptácích, kongeniální hudební doprovod a jako bonus pro mě komentář Davida Tennanta. Přesto mám výhradu, jakožto sledovatel si nemohu nevšimnout, že některé nápady (krokodýli lovící pakoně, žraloci lovící tuleně... a pár dalších) jsou téměř zkopírovány z Planet Earth, Great nature Events apod. To se mi moc nelíbí, na druhou stranu toho nového, mimořádného a nádherného je v sérii tolik, že stejně musím dát plné hodnocení. ()

• Pre zábery letiaceho kŕdľa divých husí zblízka bol vychovaný kŕdeľ „zdomácnených divých“ husí od vyliahnutia tak, aby boli naviazané na kameramana a nebáli sa blízkosti ultraľahkého lietadla s hlučným motorom. (Autogram)
  • Časť tohto kŕdľa husí pri nakrúcaní v New Yorku odletela do mesta a našli ich vysielačkou až po niekoľkých hodinách v miestnom parku. (Autogram)
  • Na zábery preletu nad Londýnom museli tvorcovia čakať dva roky na povolenie úradmi a podarilo sa to až pri príležitosti leteckej prehliadky. (Autogram)