13. komnata - Série 1 (2006) (séria)

13. komnata Daniela Landy (S01E02)

(epizóda)

Daniel Landa je jednou z nejvýraznějších a taky nejkontroverznějších postav českého showbyznysu. Na začátku devadesátých let byl známý rasistickými texty ve skupině Orlík, která se stala kultovní kapelou českých skinheadů. Dnes zpívá písničky Karla Kryla, mluví o lásce k bližnímu a o Bohu. Považuje se za velmistra svého vlastního řádu Ordo Lumen Templi, řád Chrámu světla.

Známý novinář a moderátor Petr Šimůnek pátrá po tom, kdo je opravdový Daniel Landa. Dá se mu jeho přeměna věřit? Co ho k ní přivedlo? Cestu do jeho třinácté komnaty zkoumá metodou konfrontace různých jeho rolí - Landa autor mystického muzikálu a partner, Landa vlastenec a manžel Němky, Landa závodník a zakladatel řádu, Landa rváč a otec.

Filmový štáb provází Landu na Vyšehrad. Zde, v kostele, ve kterém zakládal Řád a zpíval Kryla konfrontuje Petr Šimůnek jeho dnešní humanistickou ideologii a jeho proslulou náckovskou minulost. Do diskuse se přidává i náhodný chodec a zpěvákův sympatizant. Natáčí se na tréninku thai boxu a automobilových závodech. Petr Šimůnek zkoumá Landovo rodinné zázemí. Proč zpěvák stále vyhledává riziko, vzrušení?

Daniel Landa s manželkou Miriam spolu tvoří muzikály a koncertní představení. Po představení muzikálu Tajemství hovoří o svém partnerském vztahu. Jaký je Daniel Landa v roli otce a manžela. Jak si rozuměl s vlastním otcem?

Jednotlivé situace slouží Petru Šimůnkovi jako různé zčásti kontroverzních úhly pohledu na fenomén "Landa". Jako pět různých dveří do třinácté komnaty, kterými postupně nahlížíme dovnitř a dozvídáme se více o tom, co a proč ho přivedlo Daniela Landu k přeměně od praotce skinheadů k zakladateli humanisticky orientovaného řádu. Tato přeměna je pravdivá, ale neznamená zcela zásadní posun v jeho povaze a zaměření, které je však nyní zpracováno v pozitivnější podobě než v době jeho začátků. (oficiálny text distribútora)

bonifac

pořad fajn...a Landa?jen sem si potvrdila to co už si myslím dlouho, Landa je vypočítavý člověk, kterýmu je jedno ke které stran se přikloní jen aby z toho něco káplo...Kdyby nebylo Kryla je to skinheadská nula...prostě hloupý člověk,co si hraje na spasitele. ()

pravo

Neviem prečo sa v rámci ČSFD práve u tohto cyklu dokumentov rozhodlo pre hodnotenie jednotlivých epizód a nezaviedol sa iba jeden profil pre celý cyklus ako je na ČSFD zvykom u jednotlivých seriálov. Nezdá sa mi, že jednotlivé diely majú natoľko rozličnú filmársky odvedenú prácu a to že každá epizóda ma iné obsadenie je v podstate u dokumentárnych seriálov vcelku bežná vec. Pri prečítaní zopár komentárov som nadobudol pocit, že tu už ani nejde o filmové hodnotenie, ale ide o hodnotenie jednotlivých osôb, ktoré sú hlavnými hrdinami jednotlivých epizód. Samozrejme nemienim míňať svoj čas sledovaním kadejakých polozabudnutých či novoobjavených hviezd českého šoubiznisu a tak často tento seriál nesledujem, ale ak sa objaví osobnosť, ktorú poznám a viem či tuším, že jej osud je zaujímaví, tak si to rád pozriem. Ale pozerať každý týždeň na to akou chorobou či iným trápením musela prejsť nejaká celebrita mi príde dosť odpudzujúce. Ak by som mal uviesť hodnotenie jednotlivých dielov v závislosti od závažnosti tajomstva a osobe, o ktorú ide, tak by som musel použiť celú škálu hodnotenia, ale ako neuzavretý celok, ktorým Česká televízia s koncesionárskych poplatkov iba nafukuje množstvo pôvodného českého dokumentu by som hodnotil maximálne ***. ()

Redix

Daniela Landu mám rád,ne proto že bych byl skín,ne proto že bych schvaloval to jeho "společenství" ale proto že jako jedinej v současný hudbě zpívá o něčem. Jeho texty jsou pravdivý a proto je hodně lidí nesnese. Jinak k dokumentu. Lidi co řikaj že je debil by se měli probrat a kouknout na to kolik prodal desek a jak se vůbec vyjadřuje. Kdyby byl debil tak jim bude na všechny otázky odpovídat jako Uwe Boll. Neni dokonalej ale to neni nikdo. ()

hribisko

On je to snad nakonec milý, citlivý a neobyčejně empatický kluk?! To abych šel zaříznout největšího kohouta na dvorku. Perune, jak jsi jen mohl! ()

Jara_II odpad!

Zajímavý pořad, zajímavá osobnost, přesto odpad. Celý díl zbabral moderátor který na Landu prostě nestačil a pořád šťoural do jedné jediné věci, přestože Daniel Landa je osobnost daleko složitější... ()

baclajean

Toto bolo natáčané cca 20 rokov po tom, čo bol z Landu jednoznačný radikál. V súčasnosti je to už zase o poznanie iné vystupovanie, uplynulo ďalších 15 rokov a možno by bolo zaujímavé zo súčasného pohľadu nazrieť aj na obdobie, kedy sa táto 13. komnata natočila. Verím, že aj tam by bol veľký rozdiel. Každopádne je zaujímavé sledovať toho "rádoby" novinára, ktorý sedí v kresle a hneď na začiatku o sebe povie, že je feťák, ako každou jednou vetou zaujíma jednoznačné protilandovské stanovisko. Viac zaujatého človeka pred kameru dostať naozaj nemohli. ()

S120 odpad!

Á je to tu zase - nejmoudřejší neonacista, fašista, katolík, velmistr vlastního řádu, antiněmec s německou manželkou, proautomobilový maniak, tvůrce nejmoudřejších glosů a přirovnání a bůh ví co všechno ještě. Pořad mi dal jediné: Kéž by takových lidí bylo na světě co nejmíň. ()

babuca

Toto hodnotenie patrí stále zakomplexovanému a nevyrovnanému Landovi, od ktorého človek ešte môže očakávať stále nejaké 180 stupňové otočky vo vývoji osobnosti. Pre mňa je Landa človek - DILINO ()

wa_ odpad!

Omlouvám se autorům dokumentu.. Ano, je to z mé strany póza.Jsem hold zaujatý,ale uznejte,že je to opravdu kus debila.... ()