13. komnata - Série 1 (2006) (séria)

13. komnata Daniela Landy (S01E02)

(epizóda)

Daniel Landa je jednou z nejvýraznějších a taky nejkontroverznějších postav českého showbyznysu. Na začátku devadesátých let byl známý rasistickými texty ve skupině Orlík, která se stala kultovní kapelou českých skinheadů. Dnes zpívá písničky Karla Kryla, mluví o lásce k bližnímu a o Bohu. Považuje se za velmistra svého vlastního řádu Ordo Lumen Templi, řád Chrámu světla.

Známý novinář a moderátor Petr Šimůnek pátrá po tom, kdo je opravdový Daniel Landa. Dá se mu jeho přeměna věřit? Co ho k ní přivedlo? Cestu do jeho třinácté komnaty zkoumá metodou konfrontace různých jeho rolí - Landa autor mystického muzikálu a partner, Landa vlastenec a manžel Němky, Landa závodník a zakladatel řádu, Landa rváč a otec.

Filmový štáb provází Landu na Vyšehrad. Zde, v kostele, ve kterém zakládal Řád a zpíval Kryla konfrontuje Petr Šimůnek jeho dnešní humanistickou ideologii a jeho proslulou náckovskou minulost. Do diskuse se přidává i náhodný chodec a zpěvákův sympatizant. Natáčí se na tréninku thai boxu a automobilových závodech. Petr Šimůnek zkoumá Landovo rodinné zázemí. Proč zpěvák stále vyhledává riziko, vzrušení?

Daniel Landa s manželkou Miriam spolu tvoří muzikály a koncertní představení. Po představení muzikálu Tajemství hovoří o svém partnerském vztahu. Jaký je Daniel Landa v roli otce a manžela. Jak si rozuměl s vlastním otcem?

Jednotlivé situace slouží Petru Šimůnkovi jako různé zčásti kontroverzních úhly pohledu na fenomén "Landa". Jako pět různých dveří do třinácté komnaty, kterými postupně nahlížíme dovnitř a dozvídáme se více o tom, co a proč ho přivedlo Daniela Landu k přeměně od praotce skinheadů k zakladateli humanisticky orientovaného řádu. Tato přeměna je pravdivá, ale neznamená zcela zásadní posun v jeho povaze a zaměření, které je však nyní zpracováno v pozitivnější podobě než v době jeho začátků. (oficiálny text distribútora)

larelay

Prepacte, ale chce to trosku nadhlad, nemyslite? To, ze ma Landa minulost aku ma neznamena, ze budeme uz len z principu hodnotit dokument ako zly. Mne sa praveze neuveritelne pacil a davam mu 5. Nech je Landa aky chce... Apriori nesuhlasim s tym, co hlasal on a jemu podobni, ale za tie roky, ktore ho sledujem sa zda, ze nejakou normalizaciou presiel a ci je to poza alebo tomu mozeme verit uz neviem, nechavam to na jeho svedomi. ()

Zeck

Následky svých činů si člověk nese až do hrobu. Landa jako zakladatel české White Power scény, z které se po rozpadu Orlíku stala scéna neonacistická, se možná změnil a za své činy se chce kát. Nemůže ovšem čekat, že na to lidi zapomenou a přestanou mu to vyčítat jenom proto, že mu bylo tenkrát osmnáct a byl nerozumný. Zajímal by mě názor romů, kteří na vlastní kůži pocítili porevoluční náladu v Československu, kam "slavná" skupina Orlík vypouštěla jeden rasistický hit za druhým a veřejnost je oceňovala předními příčkami hitparád. Matásek, který se choval uplně stejně a bylo mu "společensky odpuštěno" se úplně distancoval od jakékoliv kontroverze a přestal být, jako pěst na oko. Landa si musí zakládat řády a hrát si na mesiáše, pak se nemůže divit, že se mu lidé vysmívají. Landa sám neodsuzuje neonacisty a rasisty, pak se nemůže divit, že mu lidé nevěří. 60% za čistě dokumentární vlastnosti a otázky přímo na tělo, od dnešního šéfa Hospodářských novin a názory mého oblíbence Jiřího X. Doležala. ()

sportovec

Zejména Matáskovým prostřednictvím se podařilo představit poměrně zdařilým způsobem jednoho z nejkontroverznějších představitelů střední generace kulturního a veřejného života české současné společnosti. Výkyvů je v Landově životě možná až příliš, přesto patří k těm, kteří vzbuzují - možná ne neprávem - pocit, že jim o cosi opravdového, autentického v jejich životě opravdu jde. Dostupnost poznání kvality, v níž se přitom pohybují, je však krajně rozporuplná a jen nesnadno komunikačně dostupná. ()

viperblade

My si nehrajem na rytíře. To je jako, když někdo řekne já mám rád jahody a přidají se k němu lidé, co je maj taky rádi. Ale vždy se najde někdo, kdo řekne: Ale já nemám rád jahody! Daniel Landa ()

Bachy

Iriroro to vystihl krásně. Dříve jsem na Landovi ulítal hodně. Teď jsem na něj úplně zapomněl a je mi dost ukradená jeho činnost, ale o to tady vůbec nejde. Má se hodnotit kvalita dokument a ne, že tu někdo flákne odpad! a odůvodní to:"Landa je debil." Já osobně byl s provedením velmi spokojen. ()

anderson

Relácia je čistý bulvár, ktorým ČT napodobnila NOVU. A DANIEL LANDA ? Šikovný obchodník, čo dokázal začiatkom 90-tych rokov speňažiť aj rasizmus (neviem či EMI - vtedy pod hlavičkou MONITOR - niekedy vydal niečo podobné ako ORLÍK a strhal tým rekordy predajnosti. Pamätám sa ako istá tínedžerka volala do FUN RADIA, že chce niečo od ORLÍKU a zhrozený redaktor nakoniec - po tipoch ako BÍLEJ JEZDEC či SKINHEAD - pustil PIVEČKO :-) a ja som sa pýtal kde v riti našli v takom rádiu ORLÍK). Ale aby som LANDU len neodsudzoval, také DUDY to je bomba a klasika :-). (20.6.2007) ()

Chermy

Nehodnotím zpověď Dana, ale amatérismus tohohle dokumentu! Jestli je Petr Šimůnek dokumentarista, tak já jsem ruská primabalerína! A Jiří X. Doležal? Opravdu nešlo vybrat někoho kdo alespoň umí mluvit? ()

frashmaker

Daniel Landa je geniální textař i zpěvák. Dříve jsem měl rád dokonce i jeho názory (bohužel). Nicméně teď už je to člověk, kterému nevěřím ani slovo, nevěřím mu že se polepšil a když někde hovoří, tak mi příjde že není sám sebou. Když byl v Orlíku, tak z něj řvala upřímnost ( i když hnusná). Teď se akorát skrývá, ale své minulosti neunikne... Češi neumí odpouštět a v jeho případě cítím, že to je snad dobře. ()