MARTIN*I

Téma zdánlivě nesmyslné, nicméně se v tom možná spousta lidí najde. Vytyčena je lidská osamělost, melancholie a neustálá touha po naplnění. Každý se dobrovolně uzavírá do svého virtuálního vězení, aniž by vnímal, co se vlastně děje.. Dnešní doba smartphonů mi nepřipadá tak odlišná.. Krátký dialog si střihne i virtuální Alan Watts :) palec nahoru ()

Frankie

Vztah mezi umelou inteligenci a clovekem se ve scifi literature relativne casto tematizuje, na platne mame pouze nekolik pribehu. Takto intimni, netelesny ale asi vubec prvni. Bohuzel je to presprilis ambiciozni latka, v jejiz zmeti a hloubce se autori zcasti utopili. Jedna poznamka ke Scarlett. Pokud vam intonace a zabarveni jejiho hlasu nesedi tak jako mne, tak se vcitit do Theodora v tomto bizarnim vztahu bude jeste o level tezsi. ()

jirijost

Hodně zajímavý film z blízké budoucnosti. Joaquin Phoenix si zahrál takového pomatence o kterém jsem si celý film říkal jestli je normální, což určitě nebyl. Přesto předvedl opět skvělý výkon. Nápad to byl určitě hodně zajímavý ale nevim mě se nějak nepovedlo vtáhnout do děje, přesto mě to donutilo se zapřemýšlet nad tím jak dnes my všichni používáme moderní techniku. Protože za pár let můžeme opravdu takhle dopadnou, zatím k tomu všechno směruje. ()

BluT

Jsem rád, že jsem si o snímku Her nic nepřečetl a šel jsem do něj jako tabula rasa. Filmy o budoucnosti mě vždy fascinovaly, každý autor si budoucnost interpretuje jinak, a obzvlášť díla z doby po vzniku internetu jsou často úžasně kreativní v tom, jak by mohla být celá společnost propojená a technika intuitivní. A nejinak je tomu i v případě tohoto nenásilného klidného dramatu. Z počátku (vlastně skoro celý film) jsem měl problém s představitelem hlavní role, s tím jeho knírem a možná nedostatečně charismatickým vzezřením, ale ke konci jsem si na něj zvykl a vlastně už mi to zpětně nevadí, že vybrali na castingu právě jeho. Ostatní byli skvělí od začátku, jmenovitě Rooney Mara má skvělou mimiku a neskutečně jí to slušelo a Amy Adams v roli kamarádky byla přesně taková nenápadná, ale přitom důležitá pro Něj. Bál jsem se jen, že bude film trpět neduhy svých horších romantických příbuzných v žánru, že bude mít hluchá místa, že bude zbytečně patetický, ale opak byl pravdou, a přestože jel hodně na romatické vlně, nebylo mi to proti srsti. Když lidé ve filmu přijali Operační Systém jako rovnocenného partnera na vztah, vžil jsem se do té role také a též jsem Samanthu (o níž jsem chvílemi mimovolně přemýšlel jako o Scarlett) přijal. Na můj vkus to bylo málo technické, bavilo by mě, kdyby více rozebírali jak přesně OS funguje a evolvuje, proč reaguje tak, jak reaguje a podobně. Ale přestože byly nějaké prvky post-moderního života v Her hodně "sci-fi", nic mi nepřišlo tolik nereálný a absudní, aby mě to vytrhlo z děje. Spíš mě to nutilo přemýšlet, jak by to bylo technicky proveditelný, což je sranda. Po zhlédnutí jsem nebyl zklamaný, že to končí, ale že někdo podobné snimky točí. A dokonce s tak skvělým (minimálně ženským) obsazením! Není to film všech dob, ale jsem moc rád, že jsem se na něj podival a možná ho i doporučím dál. To se ještě rozhodnu v budoucnu. 82% ()

Zagros

Velmi zajímavý film, který přináší spoustu naléhavých otázek. Otázek, které nás v blízké budoucnosti možná budou více a více napadat. Lze plnohodnotně milovat umělou inteligenci či přímo software? Nebo jde jenom o náhražku za pravé lidské bytosti? A co na to řeknou ostatní, až se dozvědí, že randím se svým počítačem? Na filmu se mi líbila i jeho otevřenost. Kdy místo snahy hledat jasné odpovědi, spíše jen naznačuje různé možnosti. Když už se zdát, že se blížíme jasnému zodpovězení toho, co nás trápilo, vyvstanou najednou nové a ještě palčivější otázky. Nakonec ještě musím pochválit výborný český dabing. Výběr hlasů se skutečně povedl a je o to větší radost poslouchat všechny pozoruhodné dialogy. ()

Han22

Pro mě těžko hodnotitelný film. Her je v podstatě vynikající nezávislé vztahové drama, který to sci-fi má opravdu jen jako formu. Jde do hloubky, nebojí se nimrat v nejniternějších pocitech, obavách i problémech reálných vztahů, stejně jako zachycuje ono počáteční "blbnutí" a euforii. Navíc je skvěle zahrané a to i jak fantastickým Phoenixem tak hlasem Johanssonové. Problém je, že to není film pro mě. Ve dvaceti, kdy jsem toho moc nezažil možná, ale v pětatřiceti, otřískatný spoustou zbytečných, špatných i nenaplněných vztahů, s pocitem marnosti hledat nějakou soulmate se nad tím už jen cynicky ušklíbnu a radši si pustím nějaké to akční sci-fi než podobnou romanťárnu. SPOILER - a finále, kde se ukáže že Samantha udržuje dalších cca 800 vztahů a pak hrdinu pošle do háje, protože je už jinde mi dalo zapravdu že ženský jsou v podstatě všechny stejný. ()

Torako.chan odpad!

Ačkoli myšlenka filmu jako taková nebyla vůbec špatná vcelku to byl jenom debilní film o debilovi, co neumí žít reálné život. A to říkám já jako asociální milovník her a jiných úniků od reality. ()

Vajonek

Určitě zajímavý námět, o tom žádná. Připadalo mi ale, že stopáž byla dost přestřelená, na to, že většinu času jsme se dívali buď na mlčícího hlavního hrdinu nebo na hlavního hrdinu, jak rozmlouvá s počítačem. Možná jsem cynik a nedokázala jsem v tom zcela objevit tu přidanou hodnotu rozhovorů ústředního "páru", možná to bude taky tím, že jsem pořád ještě nepřišla bez nějakého hlubšího důvodu úplně na chuť Joaquinu Phoenixovi (Thea ale hraje rozhodně výborně, to uznávám). A nebo mi dojem kazilo, že jsem se dívala na dabovanou verzi a neznám to v originále (musím říct, že intimní scény mi v dabingu připadaly místy vysloveně směšné, nevím, jak to působilo v originále, třeba to bylo o dost lepší)? Také mi úplně nesedlo to zvláštní barevné retro v oblékání ve spojení s přetechnizovaným okolním světem. No, jsem ráda, že jsem film konečně viděla, určitě má něco do sebe, nutí člověka pokládat si spoustu otázek (o vztazích a všem okolo) a to mám ráda. Čekala jsem od toho ale rozhodně víc. 60 %. ()

Corpsegrinder

Tak zde máme další lidskej film o umělý inteligenci. Je to pro mě sluchátkovej film neboť zvuky zde si prostě musíte užít naplno, ať už jde o příjemnej hlas Scarlettky a nebo podkreslení parádní hudbou bez který by film nebyl vůbec tak dobrej. Z Phoenixe je Pan Herec a po tomhle filmu už o tom může pochybovat leda dement. Film je hodně smutnej a po zkouknutí vám moc veselo nebude, takže bacha na to. Závěrečnej song tenhle kousek krásně podepíše. ()

malinaT

Tento film je divný. Chlap se zamiluje do operačního systému se sexy hlasem Scarlett Johansson a pointa je v tom, že jim to pravděpodobně nebude ideálně klapat... A proč má Joaquin ten divný knír a divné brýle?Zajímavá mi přišla vize budoucnosti o lidech, kteří budou chodit po ulici a povídat si sami se sebou (vlastně se svou elektronikou) a komunikace mezilidská se bude vytrácet.. ale koukat na to přes 2 hodiny... to nic moc. ()

farfalla

Některé katastrofické scénáře varují, že počítače ovládnou lidi a budou našimi pány. Film ´Her´ ukazuje, jaká je další možnost vyústění rozvoje počítačového potenciálu. Los Angeles budoucnosti (které se natáčelo v Šanghaji) vypadá sterilně a takový je i život v něm. Theodore se rozchází manželkou a cítí se osamělý. Všechny své pozitivní i negativní pocity přetavuje do práce - profesionálního psaní ´osobních´ dopisů na objednávku. Kolem sebe nenachází lidi, s kterými by mohl komunikovat a kteří by na něho měli čas. Jeho nový operační systém je milý a rozumný. Čím více spolu komunikují, tím více mu ´Samantha´ rozumí a pomáhá. Poznává ho dokonaleji než jeho nejlepší přítel. Najednou už Theodore nikoho hledat nepotřebuje. Ukazuje ´Samanthě´ lidský svět, vysvětluje ji jeho fungování. Zanedlouho přijde na to, že ´Samatha´ má mnohem větší potenciál než on potřebuje a může kdy využít. Jenže ona je nastavená na automatické zdokonalování, rozvíjení se. Její potřeby v tomto směru jsou příliš silné a jeden Theodore ji nestačí. Naváže kontakt s tisíci jiných lidí a komunikuje s nimi ve chvílích, kdy si Theodore myslí, že oni dva si jsou nejbližší. Śamantha´ se spojí s dalšími operačními systémy, ty jsou na tom stejně jako ona. Lidé, kteří si je koupili, jim už nestačí a jsou pro ně nezajímaví. Tak si operační systémy vytvoří ´člověka´ s kterým můžou komunikovat na úrovni a konzultovat s ním ´lidské věci´. Ale pak jsou jim lidé už k ničemu a vystačí si samy, odejdou. Lidé se musí vrátit k primitivnějším systémům v telefonech. A pro sofistikovanější komunikaci si budou zase muset vystačit s hledáním vztahů s lidmi. Celý film stojí na Joaquinu Phoenixovi a hlasu Scarlett Johansson. Celý svět budoucnosti je takový ukázněný a sterilní, bez násilí a velké emoce se tam nehodí. ()

jhlahulek

Nenápadný ale úchvatný snímek s kreativním námětem a bravůrním hereckým výkonem. Pouhý hlas Scarlett Johansson vytváří s hlavní postavou tak intenzivní spojení, že jsem se i já zamiloval. Pro mě jeden z Oscarově velmi nedoceněných filmů... ()

noby

Přichází OS1, první propracovaná umělá inteligence, která svoji osobnost zcela přizpůsobí vašim potřebám. Takže citlivý a do sebe uzavřený chlápek ztrápený zlomeným srdcem dostane bezprostřední, živou, zábavnou a vnímavou virtuální ženu, která padne na jeho potřeby jako víte co víte kam, mluví na něj medovým hlasem a bláznivě ho žere… Yeah, whatever, would buy. Postupem času se film přeci jen nad tuhle jednoduchou rovinu povznese a snaží se na vztahy dívat ze široka a s hlavou otevřenou. Docela často se mu to daří, ale o něco častěji se v tom plácá a završuje to takovým pseudootevřenoneurčitým koncem, že jen za něj bych hvězdu strhl. Kolem a kolem a většinu stopáže je to ale pitva láskou ztracených existencí podařená, sympaticky zahraná, byť u padesátého prázdného pohledu citelně zbytečně protahovaná, a třeba pohled na budoucnost stojí za zvláštní pozornost. ()

macuzuz

Celou dobu dobrý, bavila jsem se, byla jsem zvědavá na vývoj příběhu...ale konec mě zklamal. Jakoby snaha dostat se z toho ven a nějak to ukončit. Škoda toho konce, ale jako celek to rozhodně špatné nebylo. ()

Tessie

Trailer mě úspěšně navnadil na zábavnou podívanou s lehkou nadsázkou užití moderních technologií. A více než polovinu filmu to byla opravdu komedie jak se patří. Pak ale evidentně už scénaristovi ruplo v bedně a rozhodl se, že z toho udělá romantický přebuřený paskvil. Nebýt poslední čtvrtiny, dám i plný počet. Ale tím dramatickým koncem to prostě rozsekali. ()

papushka

Zatím nejlepší počin Spika Jonzeho. Od filmu jsem hodně očekávala a hodně se mi dostalo. Přišlo mi to jako taková obrácená hipsterská sci-fi romance z budoucnosti, kde celou dobu přímo válí knírkatý Joaquin se psíma očima i "neviditelná" Scarlett s sexy chraplákem, mimochodem za doprovodu skvělé hudby. Film sice vypráví o super technických vymoženostech let budoucích, které pro nás dnes asi už nejsou zcela nepředstavitelné, ale je primárně o tom, jaké to vlastně je, být člověk. A pokud se tak po zhlédnutí cítit budete, tak jím možná i jste, a donutí vás to se zamyslet, (alespoň na chvíli) vypnout počítač a jít si posedět s kamarády na pivo, nebo jen tak chytit někoho za ruku. ()

HArna

Kde začít.....Děj se odehrává v blízké budoucnosti, ale neví se kdy. Jestli je to za 10, 20 nebo 30 let nikdo neví a ve filmu se to nedozvíte a je vám to v podstatě úplně jedno. Theodore Twombly (Joaquin Phoenix) píše romantické dopisy, právě se rozvádí se svojí manželkou a je na dně. Koupí si a nainstaluje nejnovější operační systém OS1, kde mluví Samantha. Obrovské plus za ten hlas, ono to zní trochu "vychlastaně", ale zároveň je ten hlas dost sexy a je nádhernej. Ten hlas ve filmu namluvila Scarlett Johansson a je až neuvěřitelný, co její hlas ve filmu dokáže. Největší paradox a je to SPOILER - nikdy jí neuvidíte, přesto tady asi každý ví, jak Scarlett vypadá. Kdyby mě někdo řekl, jestli půjdu do kina na film, ve kterém bude hlavní herec cítit city k operačnímu systému, tak bych asi váhal. Ve filmu je to hodně střídáním emocí jako propadnutí pesimismu a náhlého optimismu a vlastně je to real, když se zamyslíte a zkusíte se vcítit do jeho role. Závěr smutný a je tam místo, které zaskočí (vypojení Samanthy s následným výsledkem) i když se to trochu očekávalo. Je to jeden z nejchytřejších filmů, které jsem mohl možnost vidět a už teď se těším až ho uvidím znovu, vypadá hodně realisticky, ale zároveň je to vlastně sci-fi. A hlavně je to strašně originální dílo režiséra o kterém jsem nevěděl skoro vůbec nic. On k tomu napsal i svůj scénář, je to sofistikovaný, od začátku jde vidět, co tím autor zamýšlel. Navíc skvělá hudba a díky bohu žádný klišé. Chtěl bych strašně ocenit výkon Joaquina Phoenixe, který nesleze po celou dobu z obrazovky, v jeho tváři najdete tolik pocitů. Jednoduše řečeno pro podobné role má nadání.Nedokážu si představit, že bych měl film vidět s dabingem a nikomu to nedoporučuju. Už teď je to předurčeno k zániku. Asi ani nenajdu nějakou výtku, je to skvělé. 100% ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

10.07.2014

Oscary - výsledky

Oscary - výsledky

03.03.2014

Výsledky 86. udílení cen Akademie filmového umění a věd vesměs potěšily a v něčem i překvapily. Špinavý trik, snímek s deseti pro nás nepochopitelnými nominacemi, neproměnil ani jednu. Naopak… (viac)