Na jaře 1939 byl natočen jeden z lepších filmů československé kinematografie – Kristian. Tato společenská komedii v režii Martina Friče vznikla podle francouzské divadelní hry "Kristian". Hlavním hrdinou je úředník cestovní kanceláře Alois Novák (Oldřich Nový), který se jednou za měsíc vydává do „velkého světa“ baru Orient. Zde se také seznámí s mladou a bohatou Zuzanou Rendlovou (Adina Mandlová). Ta prohlédne jeho dvojí život a vrátí jej do reality po boku věrné manželky Mařenky (Nataša Gollová). Zuzanina snoubence Freda hrál v tomto filmu Raoul Schránil, stejně jako v několika dřívějších filmech. Přestože námět filmu nebyl nijak objevný, vkusná realizace a oduševnělé výkony obou hlavních představitelů učinily z Kristiana evergreen českého filmu. Kristian byl uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a Adina Mandlová s Martinem Fričem dostala za svou roli cenu ministra průmyslu a obchodu. V Kristianovi se Adina Mandlová poprvé sešla s vycházející hvězdou Natašou Gollovou, která pak v letech 1939 - 1943 hrála hlavní role v šestnácti filmech a v šesti z nich hrála spolu s Mandlovou. Mandlová s Gollovou se v soukromém životě staly přítelkyněmi, jak o tom vypráví Adina Mandlová ve svých pamětech, přestože v době druhé světové války se dělily o přízeň jednoho muže (německo - český producent Willy Söhnel). Kristian měl premiéru 8. září 1939 a v premiérovém nasazení byl uváděn pět týdnů. Po druhé světové válce byl film uveden znovu, ale tehdy z něj byly vystřiženy některé scény Adiny Mandlové s Járou Kohoutem. Název filmu na originálních úvodních titulcích: Kristian. V dobových popiscích i v jiných písemných materiálech: Kristián. Bytové zařízení dodaly Spojené UP závody. (oficiálny text distribútora)

Brabec

Celý rok nudný ženatý úředníček v cestovní kanceláři pročítající si cestovní prospekty a jednou do měsíce továrník, který sbalí každou ženu a nakonec před ní uteče. Takovouto hru tu na nás ten filuta Alois coby Kristián hraje dokud nenarazí na neodbytnou ženu, která si takové zacházení nenechá jen tak líbit a pořádně mu zavaří. Okouzlující Oldřich Nový a Adina Mandlová, komický elegán Čeněk Šlégl, muži v oblecích, ženy ve večerních šatech, hudba R. A. Dvorského, vůně orientu - prostě dokonalá filmová vzpomínka na staré časy. ()

durkes

"Zavři oči, odcházím".......vrchol tvorby trojice Frič - Nový - Mandlová. Myslím, že tento film sa dá pozrieť kedykoľvek a ktoroukoľvek generáciou. Niet čo vytknúť. jasná 5 ()

the_weaver

Komédia, ktorá našla tú pravú mieru - všetky "prekvapivé situácie" tu pôsobia akosi prirodzenejšie, chovanie postáv je tiež prirodzené a pritom ale zábavné. Akurát rozuzlenie mi prišlo až príliš jednoduché. Myslím, že tento film vďačí za veľa najmä kvalitnému scenáru, a tiež dobrému výkonu Oldřicha Nového. ()

Barbucha9

Jen pro ten dnešní den stojí za to žít, jen klid svůj tichý mít, víc po ničem netoužit...... Galantní Oldřich Nový, dokonalá Adina Mandlová a naivně hloupoučká Nataša Gollová - všichni bez jakéhokoli většího snažení vykouzlí úsměv ani nevíte jak. Romantická atmosféra, která přímo křičí celým filmem, podpořená nádhernými melodiemi a gentlemanským humorem, který doplňuje celou tu dokonalou prvorepublikovou podívanou. ()

Moraldo

Cikády touží po svém bledém milenci Měsíci a noc voní skořicí a kávou, z věže se ozývá muezinovo Allah il Allah, ceny mírné, obsluha vzorná.... Každého prvního v měsíci vstoupí do Orient baru elegantním krokem..... ....a já mu to pokaždé jen tiše závidím. Naprostý vrchol předválečného filmu s neopakovatelnou atmosférou. Třpyt luxusní noci, třpyt skleniček s odlesky šampaňského a závan orientu v době, kdy orient voněl skořicí a tajemstvím. ()

baron156

"Zavřete oči, odcházím." Klasika českého filmu, to se nezapře a hlavně na vánoce. Hvězdy jako Oldřich Nový, Adina Mandlová a Nataša Gollová a režie Martin Frič, tady se nemůže co pokazit. Pozor pánové, Kristián jde. ()

sehnalkakac

Já tomu Novýmu sežeru každou roli i s naviákem, ten měl talent od boha, tak velkej, že si myslím, že ho pro Česko bylo škoda, ale co bych bez filmů kde hrál dělala fakt nevím. Od začátku do konce se bavím a viděla jsem to strašně mockrát a stejně by mě okouzlil zas a znovu. Elegantní herec, který se nebojí ze sebe udělat srandu. ()

Hombre8

Neřekl bych, že film nějak zvlášť výrazně přesahuje úroveň současných romantických komedií z produkce TV Nova a Prima. Jistě, ve své době to muselo působit velmi zábavně, ale v té době už nežijeme. ()

Frood

Klasika všech klasik. A to i přes celkovou naivitu filmu. Oldřich Nový v nejlepší své roli, i když těsně následován účetním Koníčkem v "rodince". ()

Holly_Molly

Sice herecky parádní, ale dějově úplně o hovně. Znuděnej týpeček v chomoutu si vytvoří alterego a doplatí na to. Téma co by se svym zpracovánim fungovalo na 20 minutách, ne 95..."Zavřete oči, umírám..nudou" ()

Dispax

"Dnes je prvního, přijde pan Kristian!" hlásala slova pana ředitele Orient baru , když očekávali cťenou návštěvu, pana vstřícného, neodolatelného dobráka ve skutečnosti pana Aloise Nováka , který si bohužel hrál , až na tak neodolatelného a ctižádostivého , že se dostal do velikých potíží díky Zuzance , která se do něj zamilovala "až po uši". Tato poctivá ještě prvorepubliková komedie s tak perfektní atmosférou , do které by se chtěl vrátit , snad každého diváka , musí prostě dostat ()

hostivít

Jedna z nejlepších protektorátních komedií, a bez Buriana. Nádherná zápletka, skvělý Nový a Kohout, krásná Mandlová a Gollová, hezké písně R.A.Dvorského. Je zde plno vtipných scén, navíc film je geniálně vystavěn, takže nenudí ani na chvíli. ()

Umělec

Klasika. Výborný Oldřich Nový a ještě lepší Adina Mandlová. Tahle role jí opravdu seděla. Film po všech stránkách minimálně srovnatelný s produkcí Hollywoodu té doby. Jaké filmy by asi točil Martin Frič dnes? 85% ()

BASTÍK

Asi nikdy nepochopím, jak mohl hrát Oldřich Nový milovníky. Vysoký nebyl, krasavec také ne, tak asi jedině nějaké to charizma. Dámám (Ádinka a Nataška) skládám hold. ()

Ospalek

Dnes již legendární film s nejlepším hercem své doby Oldřichem Novým. Krásně z toho dýchá doba, kdy se ve společnosti lidé chovali, dnes už až příliš škrobeně. Adina Mandlová mu pěkně vyprášila kožich a on si to skutečně zasloužil. Přemýšlet nad tím, jak by se to dalo doopravdy zvládnout je asi těžké, ale Kristián to zvládal bravůrně až do poslední chvíle. Koncert skvělých herců, dovolil bych si vyzdvihnout výkon Nataši Gollové, která byla opravdu výborná. ()