Milí Bakaláři

všetky plagáty
Komédia / Dráma / Poviedkový
Česko, 2000, 6x60 min

Diváci mají rádi pevné body v životě. Ve změti akčních filmů, zběsilé zábavy a přemíry informací se vracejí k pořadům, které jim kdysi přirostly k srdci. Mezi takové klenoty české televizní klasiky patří Bakaláři. Filmové minipříběhy, jejichž témata přinesl sám život.
Vznikly v roce 1971 jako součást losování televizní loterie MATES. Zdálo se, že nápad dramaturgyně Libuše Pospíšilové nabídnout divákům tři krátké komedie v jednom pořadu, ztroskotá na nedostatku autorů schopných jednou měsíčně zásobovat televizi kvalitními scénáři. Když ale do hry vstoupili scenárista Jaroslav Dietl a režisér Jaroslav Dudek, počáteční pochybnosti zmizely. Základní kámen k více než desetiletému cyklu, který se těšil mimořádné divácké popularitě, byl položen.
Vladimír Menšík a Martina Menšíková uvádějí malou retrospektivu bakalářských příběhů Jaroslava Dietla a režiséra Jaroslava Dudka. (oficiálny text distribútora)

raduna01

MILÍ BAKALÁŘI - 1/6 – Zuby Logika Zatloukat // MILÍ BAKALÁŘI - 2/6 – Kbelík Revizoři Zip // MILÍ BAKALÁŘI - 3/6 – Klíče Zástava Pyžamo // MILÍ BAKALÁŘI - 4/6 – Útěk Špionáž Balkón // MILÍ BAKALÁŘI - 5/6 – Herečka Babička První pohled // MILÍ BAKALÁŘI - 6/6 - Nešťastný šafářův dvoreček Lalůček Lokomotiva ()

Tosim

Díky té vší různé kritice v médiích jsem si poctivě dal výběr starších Bakalářů a zjistil, že svými náměty i zpracováním sedí přesně do doby, ve které byly natáčeni - normalizace. Není to opravdu to nejhorší, co bylo možné vidět, ale žádná sláva to taky nebyla. Na ploše dvaceti minut se (nejen) Jaroslavu Dietlovi podařilo občas víc, občas méně vytvořit funkční příběh s dobrou pointou. Ale až na těch několik legendárních příběhů (Zuby, Kbelík, Pyžamo nebo Lokomotiva) není důvod k výrazně nadprůměrnému hodnocení. ()

sator

Vybrané veselé s dojemnými celkem šťastně. Ozvláštněno setkáními po letech s protagonisty povídek... Z dopisu autora dojemného příběhu Lokomotiva s Vladimírem Menšíkem a Janem Potměšilem. .. " i ten můj příběhem dotekem pana Dietla zkrásněl, získal poezii a duši, takže když jsem ho poprvé uviděl, byl jsem překvapen, co jsem do té televize poslal. Byl jsem dojatý vlastním příběhem." ()

zdeny99

Bakaláři jsou kultovní cyklus krátkých povídek různorodé kvality. Některé jsou úžasné od začátku do konce. Jiné nestojí za nic, ale poslední minuta svým vyvrcholením to celé změní. A další jsou úplně marné. Stejně jako tomu bývá v jakýchkoliv povídkách. Tyhle přece mají v sobě něco svého, a to ten svůj kult. Ty slavné československé herce, kteří v nich hráli a především to retro, které na vás dýchne z každého dílu. [263. hodnocení, 10. komentář, 71%] ()

niska98

Hezky provedená retrospektiva toho nejlepšího. A ano, musím zmínit Lokomotivu, protože to je strašně nádherně a civilně provedená povídka. ()

ostravak30

Pořad jako Bakaláři nebo i různé televizní návraty k bakalářským příběhům na televizi prostě chybí. Milí Bakaláři se vrací za těmi nejlepšími příběhy a ještě nabízí něco navíc. Rozhovory s herci, zajímavé vzpomínky a různé chybky zobrazené divákovi přímo v té či oné scéně. O to je pořad zajímavější. Své vzpomínky připojí i Jaroslav Dudek sám. Jen je škoda, že třeba zmiňovaná povídka s Janou Hlaváčovou a manželem navrátivším se z koncentráku není ani ve zkrácené podobě uvedena. Pořad by klidně mohl mít více dílů, mohlo v něm zavzpomínat víc herců. Na druhé straně vidíme alespoň kousky pořadů, který V. Menšík uváděl, protože Čt dnes vysílá jen povídky samotné. Ve změti dnešních seriálů a pořadů působí Milí Bakaláři jako pohlazení na duši. ()