Ozvěny první světové války

• Česko Poslední hlasy světové války (viac)
Veľká Británia, 2008, 6x47 min

Tvůrce dokumentárních pořadů Steve Humphries natočil po roce 1990 rozhovory s veterány z první světové války. Jejich příběhy budou poprvé odhaleny (oficiálny text distribútora)

Marze

Shlédl jsem šest dilů na televizi Prima Zoom. Vyprávění pamětníků, kteří díky svým strategiím přežili je plné děsivých detailů. Zarážejí statisíce britských válečných dobrovolníků. "Pořád to samé, mleté hovězí a sušenky" píše voják své matce. Mnoho žen bylo vojákům na frontě nevěrných. Komukoli řeknete v osmnácti běž do války, tak tam poslušně nakluše až do psychedelické generace 70.let v Americe, která odmítla válku ve Vietnamu. Nevěděl jsem, že od roku 1917 nesli břemeno války Britové a Francouzi na to začali kašlat. Z dnešního pohledu by byli lidé běhající proti zákopům bez neprůstřelných vest považování za duševně nemocné přes popravy za odmítnutí opuštění zákopu nebo přistižení při spánku. ()

Arsenal83

Prvá svetová zničila takmer komplet jednu mužskú generáciu mladých chlapcov. Možno aj dve. Kto by z všetkých tých padlých počítal s tým, že kým v zákopoch či niekde v blate oni padli na úsvite dospelého života, tak ich kolega, čo bol vedľa sa dožije 90tky, 100vky, dokonca skoro 110 rokov. Aj takto si s nami osud zahráva a tak mohol byť natočený tento dokument, kde naozaj takto starí muži narodení ešte v 19. storočí vypovedajú už skoro v 21. storočí o tom, čo zažili v prvej svetovej. Pre nás ďaleká história, možno len text v učebnici a pre nich stále čulé zážitky uchované v spomienkach. ()

Naive

Dokumentů o obou světových válkách bylo natočeno mnoho, jiný rozměr (zejména dokumentům z 1. SV) byl přidán kolorováním, kdy máte pocit, že nejde o až tak vzdálené události a ještě víc to diváka vtáhne. Tento dokument má kromě známých či méně známých faktů navíc přidaný lidský rozměr přímo z úst přeživších vojáků nebo zdravotního personálu. Díky jejich autentickým vzpomínkám se můžete vcítit do generace mladinkých lidí, kteří šli dobrovolně na smrt, je to až dojemné a vždy na konci každého dílu, kdy je uveden věk každého, kdo v dokumentu vzpomínal, mám radost,, že jim byl dopřán tak dlouhý život. ()