Príbehy, ktoré septimáni zažívajú v priebehu jedného školského roka, spája príbeh profesora Matulku, starého mládenca a večného suplenta, ktorý si kvôli prehnanej svedomitosti ani v pokročilom veku netrúfa zložiť poslednú štátnicu. Stále sa mu totiž zdá, že ešte niečo nevie, a tak by snáď bez diplomu odišiel i do penzie. Našťastie sú tu jeho študenti, ktorí síce dávajú dobráckemu učiteľovi poriadne zabrať, ale po nezodpovednom žarte s vybuchujúcimi guličkami, kedy Matulkovi príde nevoľno, sa chlapci spamätajú a s pomocou mladého profesora, niekdajšieho Matulkovho žiaka, pripravia šľachetnú lesť. Pod zámienku nákupu na doplnenie školskej etymologickej zbierky Matulku vylákajú na skúšku u láskavého profesora Vondráka. (STV)

PetraMishka

Příjemný starý film, který na rozdíl od Školy základ života nabízí učitele nezákeřné a přející. Krásná je linka s učitelem přírodopisu, který se bojí státnic, a tak mu studenti pomohou je absolvovat. Osvěžující je navíc vidět mladého Rudolfa Hrušínského nebo Josefa Kemra. ()

casyy

Jeden ze dvou studentských klenotů naší prvorepublikové filmové tvroby. Tato klasika ze školních lavic nevyniká jen sprškou výtečných vtipů a fórů ve skvělém podání tehdejší české herecké špičky, ale i dojemným příběhem profesora Matulky ztvárněného nezapomenutelným Jindřichem Plachtou. ()

FrankieSS

Herecké výkony jsou skvelé, vtipnosti se dostává v kazdé scéně az ke to s udívem, protoze scénář ni nepripadá nikterak zajímavý (tda na výjmky nekolika super hlášek), spis schematický a moc se zabývá sociálními otázkami (viz recicky pana prof. Voriska) a nekteré dialogy uz dnes vypadjí az rapne a levne. Ale i tak jedna z nejlepsíh komedii vubec ...Abych to uvedl na pravou míru na Marečka to ale nemá , ten mel totiz geniální scénář ... ()

Mainer

Málokdo ví, že v tomhle filmu víc než polovinu gagů vymslel Pan herec Pešek a uvedl je v realitu(i na kotouč :) A pak si každej řiká, že to vypadá, jakoby mu byly psaný na míru... :) ()

xylobrno

perfektní zastižení nadčasových a zřejmně (někdy bohužel) neměnných poměrů ve školství. zvláštně nadčasový a vybraně vtipný a trefný film, na z nějž se denně dá aplikovat situace do dnešních školních lavic:-) ()

Ellush

Pokolikáté už jsem to viděla? Nonšalantní herecký projev, gesta předválečných elegánů v rolích profesorů, typický jemný a laskavý humor, úsměvné dialogy. Tohle je zkrátka takový humorný sentiment. Studenti balancující na hraně rebelie a dospělácké moudrosti jsou opěrným bodem celého snímku a dodávají mu neuvěřitelné kouzlo... "Septíííma"... ()

tamadas

Starých Českých komedií jsem moc neviděl ale takle se mi moc líbila. Herecké výkony jsou samozdřejmost a humoru tu bylo plno ()

Jeeri14

- Prosím, pane profesore, já prchám - Prcháte, copak vy nevíte jak se prchá ? Takto se prchá !........ ........scéna při kterém jsem málem spadl ze židle, a myslím, že k takové dokonalé komedii není potřeba můj osobní názor, to se prostě musí líbit všem. ()

Trinculo

Pohádka mládí nebo pohádka doby, kdy všechno šlo mílovými kroky do háje? Něco z toho dohromady, ten film byl u nás doma oblíbený, vzpomínky na rok 1939 už podstatně míň. Na druhou stranu se mi líbí závěr, kde starý učitel je chycen do genlemanské lsti svých studentů a mladšího kolegy, kde konečně i na něj dojde. A svět tak může býti napraven. ()

Zirael

Mám ráda filmy, jejichž natáčení si herci užili. Celá ta pozitivní nálada se pak přenáší na plátno a u tohoto filmu je to evidentní. Je to milá předváleční komedie se spoustou vtipných (v pár případech i notoricky známých) hlášek. Navíc je to příležitost vidět výborné české herce za mlada a všechny pohromadě. Je to ideální film na lenivé nedělní odpoledne. ()

Nikiko

Ze všech študáckých filmů ten nejlepší. Roztomilý Matulka v nádherném podání Jindřícha Plachty je nezapomenutelným základem. ()