Na pozadí pohnutých událostí, které provázely krvavou cestu Hitlera k moci, se odehrávají strhující osudy dvou německých mužů, z nichž každý výrazným způsobem zasáhl do průběhu otřesných historických událostí. Příběh dvou bratrů – Helmuta (BILL NIGHY) a Karla (JOHN SHEA) Hoffmanových – začíná v roce 1931, kdy se postupně začali k moci dostávat Hitlerovi nacisté. Helmut vstupuje do SS plný nadšení a ambiciózních cílů, zatímco Karl brzy poznává odvrácenou stranu fašistické moci. Nejprve je poslán do vězení a poté musí narukovat jako řadový voják do německé armády. Morální cesty obou bratrů se začínají fatálně rozcházet a netrvá dlouho a osud je postaví proti sobě. Podaří se fanatickému Helmutovi konečně prohlédnout skrze nacistické pozlátko, anebo bude bránit nesmyslné ideály až do posledního okamžiku existence Třetí říše? (oficiálny text distribútora)

sportovec

Vědomí, že i na Západě mohly vznikat filmy srovnatelné s Ozerovovými či Vávrovými freskami, je svým způsobem i povzbuzující. Tragický příběh německé zřízenecké rodiny, z níž přežije jediný bratr, osudově poznamenané nacismem, je sám o sobě víc než zajímavý. A umožňuje tolerovat některé nedostatky ve zpracování tohoto zajímavého díla. ()

Všežrout

Přes řadu historických nepřesností (zapříčiněnou z valné časti "televizním rozpočtem") - použitá technika, některé lokace a kulisy (scéna s atentántem na RH, záběry z fronty), špatně zvolení herci do notoricky známých obličejů (Heydrich, Himmler aj.), tento film nejvíce przní české titulky. V nich se dočteme například o lidech jménem Rhome (Röhm), Horace Vessel (Horst Wessel) či Reicher (T. Eicke). P.S.: Příslušnicí SS neměli vytetované runy, ale svojí krevní skupinu (na vnitřní straně levé paže). ()

Boudyy

Já tedy nevím, zda si film vůbec zaslouží ty tři hvězdy, které jsem mu dal. Opravdu, bylo to bez nápadu, postavy nejsou ničím zajímavé, i když oba bratři jsou si v pojetí vlády své strany docela od sebe. Helmut (Bill Nighty) je pragmatik, Karl (John Shea) snílek. A zatímco Karl je neustále překvapován, Helmut prochází životem snadno a lítá po funkcích. To je sice zajímavý námět, ale ve scénáři rozpracovaný bez nápadu a tak nějak standardně. O ničem jiném film není, takže více se rozepisovat nemá smysl. Navíc, ve filmu nesedí spousta historických faktů, např. atentát na Heydricha (operaci Athropoid) neprovedli žádní důchodci někde na vesnici za Prahou, tímhle tvůrci filmu nasrali na památku Kubiše s Gabčíkem a když nevěděli, jak to bylo nebo snad neměli dostatečné finance, měli se o tom ve filmu pouze zmínit, stejně jako o atentátu na Hitlera 20.7.1944. Dále, už název "Noc dlouhých nožů" napovídá, že vlna zatýkání důstojníků Sturmabteilungu proběhla v noci, ve filmu probíhá ve dne. A ještě, členové Schlutzstaffel neměli pod paží vytetován znak složky, nýbrž svou krevní skupinu. Tolik k amatérismu tvůrců tohoto filmu. ()

Subjektiv

Kdepak film, natož portrét, rychlokurz historie nacismu to je. Těžko pokládat dva bratry, jejichž úkol, a postav kolem nich též, spočívá v předložení všech zásadních událostí a jejich náležitém oglosování, za propracované charaktery. Jelikož událostí a fenoménů je celá řada, film po nich letí povrchně a navíc i bez nápadu. S daným konceptem totiž nesmíme minout nástup Hitlera k moci, jeho růst, likvidaci SA, remilitarizaci Porýní, Anšlus, Mnichov, počátek války, Stalingrad, atentát na Heydricha, Lidice, atentát na Hitlera, bombardování říše, její konec, holocaust, Hitlerjugend - to všecko se na úkor uměleckých i bavičských ambicí do filmu vecpalo. Sice výsledný slepenec jakž takž pohromadě drží, ale stejně si myslím, že s takovým přístupem se na to měli tvůrci vyprdnout a rovnou natočit dokumentární seriál, seriál historicky věrnější. Jistě by to byl o mnoho chvályhodnější počin. Slabé ***. ()

majo25

Zaujímavý televízny počin, ktorý ukazuje vznik nacistického zla prostredníctvom dvoch bratov, ktorí sú nie svedkami, ale priamo aktérmi páchania činov. Či už priamymi alebo nepriamymi. Všetko sa to odohráva v Nacistickom Nemecku, prípadne na vojnových frontoch, a ukazuje klamlivú ideoĺógiu. Zaujímavé posolstvo. Akurát stopáž mohla byť kratšia a romantických odbočiek menej. V niečom mi to pripomenul holandský film Oranžský voják. Na to, že sa jedná iba o televízne spracovanie a bez nejakých veľkých hereckých mien, to musím oceniť. ()

• Původní plakát snímku obsahuje ve svém středu Hitlerův portrét na motivu run SS. Fotografie byla přejata z předvolebního plakátu z března roku 1933, na němž byl kancléř Hitler znázorněn společně s prezidentem von Hindenburgem s heslem "Říše nebude nikdy zničena, pokud budete jednotní a loajální - Národní socialisté". (vangobseck)
  • Heydrichův (David Warner) vůz byl ve Mercedes Benz 320 W142/IV Cabriolet B, ve filmu znázorněný vůz je model Mercedes Benz 290 W18 Cabriolet B. (vangobseck)
  • Ve scéně, kdy Helmuth (Bill Nighy) přijíždí domů, poukazuje jeho mladší bratr Karl (John Shea) na ramenní nášivky SD (Sicherheitsdienst), které má Helmuth na uniformě, a tvrdí, že byl povýšen. Nášivky SD nemají s hodností nic společného, známená to pouze a jen to, že byl Helmuth, jako člen SS, přidělen k SD. (vangobseck)