Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

drsny_hery

Původně jsem si chtěl dát jen první řadu a dost. Bohužel to mají kluci skandinávští vymakaný. Severská libovka jak vyšitá. Znáte koncept, přesto vždycky ve finále čumíte. Hlavní postavy diváka dokonale serou, ale jakmile jim přijde na chuť, naserou ho ještě víc. Nesnažím se objevit zápletku předem, i když ji většinou prokouknu. Jen si to užívám. Bohužel dabing ledacos prozradí, páč známý šíbr nikdy nebude mluvit nepodstatnou postavu, že jo. K dokonalosti chybí nedořešený závěr druhé řady a alespoň symbolický Martinův návrat. ()

themiracle

Absolutně nejlepší detektivka, co jsem kdy měl možnost vidět. Otevřela mi bránu k severským kriminálkám a přestože jsou všechny minimálně dost zdařilé a třeba Karppi šlape Mostu hodně na paty, tak Most je jen jeden. Pro fanoušky krimi absolutní orgie. 100 %. ()

pallok

Saga Norenová polícia Malmö. Nespočetne krát a stále dokola. Aspergerov syndróm ako z učebnice lekárskej vedy. Má často problém „prečítať“ druhých ľudí – je pre ňu ťažké spoznať a pochopiť pocity a zámery druhých, ale aj vyjadriť svoje vlastné pocity. Aj preto sa v sociálnom svete stráca, pôsobí necitlivo, vyhľadáva čas osamote, najmä ak ju kontakty s inými preťažia, necíti sa dobre s inými ľuďmi, správa sa zvláštne, istým spôsobom spoločensky nevhodne. Nadväzovanie priateľstiev je pre ňu náročné, chce nadväzovať vzťahy a priateľstvá, no netuší ako na to. (Chceš mať so mnou sex?). Okrem týchto „učebnicových vlastností“ je ešte Saga najlepšia policajtka v Malmö. Aj keď sa to javí ako nepredstaviteľné spojenie funkč a disfunkčnosti ono to funguje. Jedine čo si neviem vysvetliť je občasný brutálny výpadok sebaovládania, keď Saga vypína autopilota a robí to čo naozaj chce. Druhá séria bola dejovo veľmi pestrá, jednotlivé časti boli nápadité, viac-menej napínavé a čitateľné. V tretej sérii sa hráme v desiatich kapitolách sériovým vrahom so špičkovým mentálnym vybavením a po druhej línii riešime súkromných kostlivcov zo skríň Sagy Norenovej i jej nového parťáka Henrika. U oboch tesne pod povrchom pláva nános psychicky nezvládnutej minulosti liečená drogami v súčasnosti. Už sa teším na ďalšiu sériu! 90% ()

Kacenka_73

Dostala jsem na ten seriál tip, sama bych ho asi ani nehledala, natož objevila. Za pět dní jsem sjela tři série, sedím u toho jak přikovaná a jen lituju času, kdy od obrazovky musím odejít do práce, spát, najíst se… můžu říct, že mě dlouho, pokud vůbec někdy, něco takhle pohltilo. Hodnotím to jako naprostý skvost bez hluchých nebo zbytečných míst, a to s ohledem na každou profesi, která byla v natáčení angažovaná. Jdu se ponořit do čtyřky a stahují se mně vnitřnosti, když si uvědomím, že po ní už pětka nebude… ;-) ()

Syrojed

Kdyby se to nedalo shlédnout rychle za sebou, určitě bych nevydržel do konce. V podstatě teď u sedmého dílu je mi jedno jak to dopadne ()

hoffo

(Hodnotené globálne po vzhliadnutí všetkých 4 sérií)... a musím povedať, aspoň za mňa, najlepší kriminálny seriál, čo som za svoj 40 ročný život videl. Má úplne všetko. Takú, tú špinavú, ponurú a chladnú, severskú atmosféru, až máte pocit, že sever Európy je neustále ponorený v polárnej noci, čo musí pôsobiť na psychiku obyvateľstva a hemží sa to tam samými psychopatmi, resp. sociopatmi. Má, taký ten, autentický, európsky raw rukopis, ktorý je tak odlišný od americkej produkcie, má komplikovanú, ale pútavú zápletku, no ale čo ma najviac dostalo a čo ma najviac bavilo, bolo sledovanie osudov jednotlivých, hlavných postáv dvojice "znepokojivých" vyšetrovateľov s ktorými sa tvorcovia doslova "vymazlili" a ktoré je ešte o level lepšie, ako samotné vyšetrovanie. Meisterstück svojho žánru, ktorý sa podarí, tak raz za generáciu. Skrátka, taká severská "Nemocnica(policajná stanica) na okraji mesta". Kto tento seriál nevidel, o veľa prišiel. ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)