V mene nebies

• Česko Ve jménu nebes (viac)
Dráma / Krimi / Mysteriózny
USA, 2022, 8 h 1 min (Minutáž: 63–90 min)

Tvorcovia:

Dustin Lance Black

Predloha:

Jon Krakauer (kniha)

Hudba:

Jeff Ament

Andrew Garfield, Daisy Edgar-Jones, Christopher Heyerdahl, Sam Worthington, Wyatt Russell, Taylor St. Pierre, Scott Michael Campbell (viac)

V mene nebies je originálny limitovaný seriál inšpirovaný kriminálnym románom, ktorý na základe skutočných udalostí napísal Jon Krakauer. V príbehu sa sledujú udalosti z predmestia Salt Lake Valley v Utahu, ktoré v roku 1984 viedli k vražde Brendy Wright Laffertyovej a jej malej dcéry. V priebehu vyšetrovania detektíva Jeba Pyrea vychádzajú najavo tajomstvá rodiny Laffertyovej, ako aj skryté pravdy o pôvode mormonského náboženstva či kruté následky tejto neoblomnej viery. To, čo detektív Pyre, ktorý je zarytým mormonom, odhalí, vedie k spochybneniu jeho vlastnej viery. (Disney+)

lineker

Takže zde máme tentokrát mormony. Seriál mne donutil něco o jejich náboženství nastudovat a opravdu hodně věcí, které jsou použity vychází z reálného základu jejich víry. V subžánru náboženského fanatismu mohu s klidem tenhle kousek zařadit skoro až na vrchol. Pointa je v podstatě jasná. "Posvět si jméno své a můžeš konat ty nejodpornější zločiny". Co k tomu potřebuješ? Pár podobně chorých mozků, které ti budou naslouchat a absenci zábran světského uspořádání. Jak moc mne to vše bohužel připomnělo momentky ze součásného života, kde síla tuposti opět nabírá na obrátkách? Hodně. Zpět k seroši. Garfield je skvělý charakterní herec a tím, že propujčil svoji tvář policistovi na duchovno-morálním rozcestí povýšil celé dílko o další level. Další výraznou stopou je David Mackenzie který se pod seriál zapsal čitelnou režisérskou stopou, kterou jsem si oblíbil v Dokonalém smyslu. Tohle určitě není pro každého, ale pokud máte chuť na něco, co není bezduché, chcete cítit trochu té bezmoci, nepochopení a nakonec i nasranosti, zkuste to. ()

paralen500

V tomto prípade lepšie ako kdekoľvek inde platí známy citát od amerického fyzika S. Weinberga: „Náboženství je urážka lidské důstojnosti. S ním i bez něj dělají dobří lidé věci dobré a zlí lidé věci zlé. Ale k tomu, aby dobří lidé dělali zlé věci, je potřeba náboženství." Mimochodom, ak ešte raz niekedy budem počuť frázu "Heavenly Father", hodím si slučku. ()

dominic_joel

…môj zápis č.20: Dívajúc sa na prvé dve epizódy ma trápil pocit, aký seriál budem musieť vyhodiť z mojej TOP 10, nakoľko tu mám zdanlivo mladšieho bračeka prvej série True detective. Táto starosť ma však po tretej epizóde opustila, nakoľko prvky krimi sa v podstate úplne vytvratili až do poslednej epizódy a začali sme sa venovať čisto viere a to nielen cez flashbacky, v ktorých sa odohrala väčšina epizód. Úseky z dávnej histórie boli za mňa čímsi, čoho absencia by seriálu neuškodila. Pochváliť však musím spoločnú víziu režisérov, kedy ozaj nevidíte rozdiely medzi epizódami a odlišné cesty, čo pri väčšine dnešných rýchlokvašiek je častý problém. Záver je pre mňa neuspokojivý. Avšak herecké výkony treba pochváliť. Garfield a jeho parťák sú skvelí. Je škoda, že sa trochu viac nevenujeme starému indiánovi a dôvodu jeho presunu a zníženia pozície. Nemám rád seriály, ktoré sa zamotajú v príbehoch hlavných postáv a sú často tou nudnejšou polovicou stopáže každej epizódy - tu sa sme sa tomu vyhli však až priveľmi, teda aspoň v prípade druhého hlavného vyšetrovateľa. Pri postave, ktorú stvárňuje Andrew Garfield, sledujeme krásny posun k novému zmýšľaniu, hoc je celý seriál pevným veriacim - avšak našťastie nie tou formou, kedy si máte chuť biť hlavu o stenu, ako mohla taká ovca dostať odznak. Under the Banner of Heaven má krásny vizuál, dobrých hercov, úžasné vykreslenie rodiny (tuším jej ešte normálnejšie verzia mi bola vzácnejšia, nakoľko som mal ozaj pocit, že vidím skupinku bratov a ich manželky), dobré tempo a absolútne nechápem, prečo nemá viac divákov. Každá mrdka z Netflixu má tisícky hodnotení, no táto ozaj kvalitná záležitosť je akosi prehliadaná. Mohlo by sa to trochu zmeniť… ()

radecop

Pekne ukázané ako akýkoľvek náboženský fundamentálny fanatizmus dokáže vymleť mozog. V tomto prípade to sú mormoni, ale v podstate je to jedno, či je to moslim, katolík, hinduista, o sektách ani netreba rozprávať... Dokážu si obhájiť sami pred sebou akékoľvek zverstvá v mene viery... ()

jerzy1976

Skvělé! Jen to chce mít náladu na přemýšlení  a aspoň  základní povědomí o mormonech až fundamentalistických mormonech a zároveň nic předem nečíst o případu bratrů Laffertyových. Garfield hraje dokonale. ()