V mene nebies

• Česko Ve jménu nebes (viac)
Dráma / Krimi / Mysteriózny
USA, 2022, 8 h 1 min (Minutáž: 63–90 min)

Tvorcovia:

Dustin Lance Black

Predloha:

Jon Krakauer (kniha)

Hudba:

Jeff Ament

Andrew Garfield, Daisy Edgar-Jones, Christopher Heyerdahl, Sam Worthington, Wyatt Russell, Taylor St. Pierre, Scott Michael Campbell (viac)

V mene nebies je originálny limitovaný seriál inšpirovaný kriminálnym románom, ktorý na základe skutočných udalostí napísal Jon Krakauer. V príbehu sa sledujú udalosti z predmestia Salt Lake Valley v Utahu, ktoré v roku 1984 viedli k vražde Brendy Wright Laffertyovej a jej malej dcéry. V priebehu vyšetrovania detektíva Jeba Pyrea vychádzajú najavo tajomstvá rodiny Laffertyovej, ako aj skryté pravdy o pôvode mormonského náboženstva či kruté následky tejto neoblomnej viery. To, čo detektív Pyre, ktorý je zarytým mormonom, odhalí, vedie k spochybneniu jeho vlastnej viery. (Disney+)

*CARNIFEX*

Podaktorým budú pri tých náboženských debato sračkách vlasy dupkom vstávať. Pokiaľ nato nebudete naladení či pripravení, nemá zmysel po tomto seriáli ani siahať. Krimi zložka je miestami vyslovene potlačená tou “náboženskou”, pričom poväčšinu času mal človek dojem, akoby tu ani nešlo o odkrývanie nejakého zločinu. Mne je jasné, že to všetko spolu nejak súviselo, no osem hodinová stopáž je v tomto prípade čistý žart na účet diváka. Za toto nedám ani milosrdnú tretiu .. ()

grogodil

Brnkalo to správne na tú moju strunu, ktorá opovrhuje náboženstvom, ako tým najhorším spiatočníckym ľudským výmyslom, najväčšou brzdou a kotvou, čo ťahá civilizáciu dole a že tam, kde končí zdravý rozum, tam začíná slepá viera. A prostredie komunity mormonských fanatikov, to už je extrémna ukážka toho, ako to vyzerá, keď sa nechá niekto unášať len vynaliezavými manipulatívnymi náboženskými drístami a rezignuje na vlastný úsudok v tom, čo je správne a rozumné. Zároveň však je to veľmi neotrelé prostredie pre kriminálku a s veľmi zaujímavou hl. postavou Andrewa Garfielda, v ktorého detektívovi možno krásne čítať ten rastúci vnútorný rozkol a pochyby.  Prítomnosť tej tretej historickej časovej lajny pre širší kontext síce chápem, no pre väčší spád a prehľadnosť by som ju oželel a sústredil sa len na znepokojivú a už tak myšlienkovo bohatú prítomnosť. Už len z orientačného dôvodu, že mormonské ženy rodia jak čerešne, takže tých mien a tvárí, ktoré si musí aj tak človek zapamätať, aby sa v tom vrtsvenom deji udržal, je viac, něž dosť a aspoň zo začiatku som nakúkal sporadicky na imdb, aby som sa pri toľkých menách zorientoval, že kto je kto v tej rodinnej sekte. Napriek rozvláčnejšiemu tempu, výborná true-crime adaptácia. ()

Wormboy

Brilantne spracovana sonda do zivotov fundamentalistickych nabozenskych fanatikov, ktori dokazu akykolvek skutok zabalit do seba deliberujucich zvastov o viere, cirkvi a nabozenstve ako takom. Velka skoda pokrivkajucej detektivnej linie, inak by som siel na plny pocet. Celkovo je vsak Under the Banner of Heaven dalsia lahodka na Disney+, ktora s "pribuznymi" z Netflixu vytiera podlahu. 4,5/5* ()

nineweh

Wow. To si tak člověk celý život myslí, že mormoni jsou takoví neškodní podivíni, a oni jsou to ve skutečnosti pěkný ku*vy. Tenhle seriál je poučný, fantasticky zahraný a napínavý do poslední chvíle, i když od začátku víte, kdo je vrah a jak to dopadne. Andrew Garfield předvádí životní výkon, ale všichni bratři Laffertyové mu zdatně sekundují, atmosféra je patřičně tísnivá a k vzteku. Jestli chcete vidět, jak dneska ještě pořád přemýšlí spousta mužů (nejen mužů, a bohužel nejen mormonů), rozhodně se podívejte. Je to děsivý. ()

Lachtaan

Než mi po roce vypršela služba, na níž jsem čerpal především filmové kousky, jsem si chtěl dopřát ještě jednu z mála na první pohled poutavých minisérií, kterými Disney+ disponuje a hned po prvním díle jsem byl přesvědčený, že jsem narazil sakra dobře. Nejen kvůli vždy naprosto přesnému Andrewu Garfieldovi, ani ne tak kvůli krásné Daisy Edgar-Jones, ale hlavně kvůli ožehavému tématu, kolem něhož se točí celý seriál a které bohužel hýbe i současným světem. V průběhu epizod se bohužel ale kupí mnoho hluchých míst, které mi nakonec srazily prvotní velmi nadšený dojem. Stále jde ovšem o povedenou sérii, kterou bych bez pochyb mile rád doporučil. [viděno na Disney+] ()

Daiker

No nakonec jsem to vydržel až do konce..... Osobně nemám rád náboženství a tady se jelo už od začátku v mormonském fanatismu...... Ty hovna co mleli, to se nedalo vydržet.... Zase další zničené životy kvůli víře, náboženství atd. Obsazení je na výbornou a zpracování taky, obsazení hlavního fanatika, otce potěšilo..... Historické vsuvky tam nemusely být...... ()

ShiShinka

Některé pasáže pro mne, jakožto nevěřící emancipovanou ženu, byly vyloženě očistec. Příběh je zajímavý a v jistém směru neotřelý, každopádně na mne zde bylo až moc Bratrů a ke konci už jsem se v nich začínala v obou liniích ztrácet. Andrew G. a Sam W. jako vždy vynikající. PS: Nic mě nedokáže znechutit tak, jako násilí na zvířatech a bezbranných. ()

hazdrova

Aj keď mi je táto tematika blízka, tak ma to ku koncu už prestávalo baviť, moc to rozmazávali a nebolo to koherentné. Celkovo sklamanie. ()

alldo.raine

Z věcí spojených s náboženstvím je mi blbě. Bez výjimky. Tady to není o ničem jiném. Stále nejsem schopnen pochopit, co jsou lidi schopni udělat, když mají v hlavě diskotéku. Nicméně řemeslně to je stále na vysoké úrovni a i když jsem místama raději přetáčel, pořád to stojí za kukačku. Tři poznámky. 1. Skvělý Andrew Garfield. 2. Proč probůh tolik návratů do historie. 3. Zážitek umocněn knižní předlohou podle skutečných událostí. ()

Mamlas odpad!

Jeden pánbíčkářský kec za druhým, extra pomalé a nudné, protivná neposedná kamera. Vydržel jsem s přeskakováním 20 minut prvního dílu. Vypnuto. Tohle ne. (2%) ()

david141474

Tak toto bylo hodně fajne. Andrew Garfield a ostatní podali naprosto perfektní výkony, to se musí uznat. Já se bavil od prvního dílu do samého konce. První díl mě dokázal chytit takovým způsobem, že jsem se od toho nemohl odtrhnout. Sice byly titulky na Disney+ trochu slabší, moc si s tím práci nedali, ale i tak to zase nebylo tak hrozný jako u filmu Fighter. Celým seriálem je cítit naprosto nepříjemná atmosféra a to se cení. Herci byli taky naprosto perfektní, takovejhke hereckej koncert jsem dlouho neviděl. Všichni zúčastnění podávají naprosto perfektní výkony a celej ten fanatismus okolo náboženství je perfektně zahranej a já jen žasl! No a to finále bylo taky neskutečný. I když v některých scénách byl docela bordel, tak to mohu ze srdce doporučit. 10/10 Tak toto byl masterpiece! ()

Winderyx

Určitě prvně doporučuji se na tenhle počin podívat. Není to nic světoborného , ale v tuto chvíli kdy z určité dílny se natáčí série které se provozují na stejné brdo je tento počin dosti obstojný. A hlavně musím opět poukázat jak Andrew je herec kterej je skvělej, ale stále si myslím, že polovičku filmu kde účinkoval i kdyby tam hrál kdokoliv tak by z toho mráčku nezapršelo lépe. Tady on Andrew neboli Detectiv Pyre na začátku velmi silně věřící samozřejmě jelikož seriál je celkem i dávno v minulosti kdy se právě víra vedla i jiným směrem a znikali i z normální víry větší různé kulty, které samozřejmě takhle zpátky víme, že byly čiré zlo a se samotnou vírou to společné nemělo nic. Ale přesně u detektiva Pyre jde vidět co to dokázalo udělat z prostého člověka kterého vesměs znalo a milovala celá vesnička prostě příkladnej občan. Druhý skvělý počin byl jeho parťák Bill Taba spíše takový opak v té době samozřejmě jako indián celkem i odsuzovaný dozvíme se jenom, že něco po...l a proto byl převelen do téhle vesnice uprostřed ničeho. A hned to bude z ostra nalézá spolu s detektivem Pyrem ženu s dítětem obě zřejmě až brutálně zabity. Proč zřejmě pač za celou sérii nevidíme detailně oběti samozřejmě dítě chápu, že není ukázáno, ale zrovna Brendu ukázat mohli. Asi největší nějaký mínus to bude pro někoho kdo by čekal nějaká neskutečné překvapení kdo , že to byl ten vrah apod. Už po třech čtyřech epizodách vám dojde, že to bude jeden ze dvou bratrů Ron a nebo Dan. Dan taky pochvala skvěle zpracovaný tomu to i člověk věřil na to, že Ron je celkem známější herec tam jsem to zas tak moc necítil. A proto nějak i člověk věděl kdo ve finále zasadil smrtící rány. Takže překvapení tady nečekejte seriál samozřejmě má i úryvky ještě z většího minulosti z doby mormonu které se celkem často vyobrazují jako stejné situace ze současné chvilky v seriálu. Zkráceně si prostě Lafferty velmi věřící družstvo všechno synové , a hlavně Dan usmyslí proč by měli poslouchat stát platit daně když na jejich straně je bůh a vlastně oni jsou ta pravá ruka Boha. Narostou si samozřejmě vousy a začne to malými problémy jako , že nezaplatí daně potom si Dan usmyslí, že vlastně Bůh chce po něm a po každém správném křesťanovi aby vyprodukoval co nejvíce dětí a tudíž mít nekonečno žen a i to je mu málo prej musí mít i styk se svojí vlastní dcerou. Celá série je vlastně o pátrání kdy jak jsem psal kdo byl vrah je prakticky mezi dvouma Ronem a Danem. Kdy nakonec niťky skončí tak , že se bratři neudrží a Ron chce Dana zabít tam, ale zakročí detektiv Pyre a Dan tohle využije jako další božský zázrak pač díky tomu, že je pravá ruka boha to přežil. Počin to je dobrý pěkně to i na konci řekl Bill Bill totiž pěkně řekl a myslel, že lidi vnímají boha jako někoho kdo jim uleví vždycky dovolí všechno a snad ještě přihodí nějakou buchtu a sporťáka k tomu. ()

rengers

Příliš zdlouhavé a komplikované, ale přesto zajímavé a poučné. Bohužel jsem se nedodíval do konce, začaly mě ty řeči o víře nudit. Prostě mně to nevtáhlo do děje. ()

rostsoft

Opět se mi vaří žluč, když vidím náboženské fanatiky konat takto brutální zločiny ve jménu proroka, boha či jiného ksindla. Už delší dobu říkám, že by se náboženství mělo všeobecně zakázat a trestat vysokými tresty, pač je to zlo, které nás trápí už tisíce let. No a teď k samému seriálů. Seriál je podle skutečné události a dle mého názoru je natočen velmi výborně, i když je pomalejší, takže lidi, já jsem mezi nimi, se čas od času můžou nudit. Co se týče hereckých výkonů, hlavně padouchů, ty jsou opravdu skvělé. Jak tam vykládá ty náboženské hovadiny, a doslova mu jde pěna od úst. To je fakt špičkový pohled na totální náboženské hovado. A i ostatní herci byli výborní, ale tam už nebylo tolik prostoru k nějakým hereckým specialitám. Ostatně zahrát psychopaty, duševně choré a jinak na hlavu nemocné jedince je vždycky velmi obtížná záležitost. Každopádně doporučuji shlédnout tento seriál, už jenom z toho důvodu, že je to kus naší historie, i když převážně té americké, a rozšíříte se tím znalost o tom, jak náboženské sekty mohou být škodlivé. ()

lineker

Takže zde máme tentokrát mormony. Seriál mne donutil něco o jejich náboženství nastudovat a opravdu hodně věcí, které jsou použity vychází z reálného základu jejich víry. V subžánru náboženského fanatismu mohu s klidem tenhle kousek zařadit skoro až na vrchol. Pointa je v podstatě jasná. "Posvět si jméno své a můžeš konat ty nejodpornější zločiny". Co k tomu potřebuješ? Pár podobně chorých mozků, které ti budou naslouchat a absenci zábran světského uspořádání. Jak moc mne to vše bohužel připomnělo momentky ze součásného života, kde síla tuposti opět nabírá na obrátkách? Hodně. Zpět k seroši. Garfield je skvělý charakterní herec a tím, že propujčil svoji tvář policistovi na duchovno-morálním rozcestí povýšil celé dílko o další level. Další výraznou stopou je David Mackenzie který se pod seriál zapsal čitelnou režisérskou stopou, kterou jsem si oblíbil v Dokonalém smyslu. Tohle určitě není pro každého, ale pokud máte chuť na něco, co není bezduché, chcete cítit trochu té bezmoci, nepochopení a nakonec i nasranosti, zkuste to. ()

paralen500

V tomto prípade lepšie ako kdekoľvek inde platí známy citát od amerického fyzika S. Weinberga: „Náboženství je urážka lidské důstojnosti. S ním i bez něj dělají dobří lidé věci dobré a zlí lidé věci zlé. Ale k tomu, aby dobří lidé dělali zlé věci, je potřeba náboženství." Mimochodom, ak ešte raz niekedy budem počuť frázu "Heavenly Father", hodím si slučku. ()